Перевірки і прихований рекет: Як працює малий бізнес у "ДНР"

У "ДНР" реально привезти будь-який товар, незважаючи на санкції та блокади, були б покупці. Але купівельна спроможність населення невисока, а значить, і попит на дорогі речі слабкий

Перевірки і прихований рекет: Як працює малий бізнес у "ДНР"

Никита Синіцин

Журналіст

У "ДНР" реально привезти будь-який товар, незважаючи на санкції та блокади, були б покупці. Але купівельна спроможність населення невисока, а значить, і попит на дорогі речі слабкий

Військові дії на непідконтрольній Україні частині Донбасу, які тривають ось уже 3 роки, аж ніяк не привели до зникнення великого, середнього і малого бізнесу. І якщо два перших зараз переживають кризу, викликану націоналізацією і триваючими "віджимами", то малий продовжує працювати, хоча і з проблемами.

Весна-літо 2014 року запам'яталися бізнесу Донбасу масовими "віджимами" бізнесу, торгівельних та інших об'єктів, чому поклали край розпочаті бойові дії, в умовах яких стало просто не до того. Приблизно з осені 2014 року стало зрозуміло, що у "ДНР", якщо і ненадовго, то вже точно "всерйоз", бізнес почав отримувати хоча б якісь гарантії для своєї роботи.

Новини за темою

Для розвитку будь-якого бізнесу є кілька ключових факторів, які дозволяють йому якщо не розвиватися, то хоча б виживати. До таких у цілому відносяться – відносини з державою, в даному випадку – самопроголошеною і тому невизнаною, купівельна спроможність населення, конкуренція і можливості для розвитку.

Отже, давайте подивимося, як зараз живеться малому бізнесу на непідконтрольній території України.

Зареєструватися легко – важко вижити

Мабуть, єдине, що не змінилося за минулі 3 роки в сфері бізнесу - це конкуренція. За визнанням бізнесменів, в основному в містах самопроголошеної "ДНР" продовжують працювати ті ж самі підприємці, що і раніше. Зрозуміло, частина з них пішла з ринку через інші політичні погляди або внаслідок зміни економічних умов, але в цілому склад ринку залишився колишнім, багато новачків, що з'явилися з часу військових дій, просто не витримали випробувань і закрилися.

Звичайно ж в кількісному співвідношенні число підприємців, магазинів, кафе, ресторанів та інших бізнес-об'єктів впало, але враховуючи одночасне зменшення кількості населення це не призвело до дефіциту.

В цілому, на ринку конкуренція зберігається у відносному балансі – в більшості випадків учасники ринку можуть не розпихати один одного ліктями в боротьбі за клієнта – клієнтів не вистачає всім однаково.

Особливо помітно це, якщо дивитися на сферу громадського харчування – кількість кафе, ресторанів та нічних клубів зменшується, а ті, що є, працюють без особливих прибутків, оскільки клієнтів у подібних закладів, які перетворилися, по суті, на заклади розкоші, стає все менше. Військові дії виробили стійкий попит на інші товари та послуги.

Новини за темою

З іншого боку, конкуренція виросла саме в тих сферах, які актуальні в нових умовах послуги та продають товари підвищеного попиту.

Скажімо, зростає кількість комісійних магазинів, що продають товари, які приносять на реалізацію жителі міст, отже, їх власникам доводиться, образно кажучи, "битися" за клієнтів.

Збільшується кількість аптек.

"Багато з тих, хто піднявся у верхівці "ДНР", тепер вкладають у бізнес, причому особливою популярністю користується аптечний бізнес як затребуваний і в якому, на загальноприйняту думку, нечувана маржа. Як підсумок з'явилися фармацевтичні мережі, в які входять десятки аптек. Ха! А те, що купівельна спроможність населення впала в рази, ніхто не враховує, от і б'ються старі і нові учасники ринку за більш-менш платоспроможних клієнтів з числа пенсіонерів з двома пенсіями. Але все одно нормально аптека працює у кращому випадку тиждень на місяць, решта часу - застій", - зізнався один з горлівських підприємців, які займаються аптечним бізнесом.

Можна привезти практично все – але нікому

Куди більш болючим питанням для підприємців є закупівля товару і його збут.

Як зізнаються бізнесмени, з придбанням товару для реалізації проблем немає, можна дістати все і від будь-якого виробника. Так, незважаючи на офіційну блокаду торгівлі з самопроголошеними "республіками", у тій же "ДНР" приблизно 30% асортименту товарів представлені якраз українськими виробниками. У низці міст, магазинів та категорій товарів цей показник може бути навіть вищим.

Підприємці пояснюють це різними причинами – хто як зумів налагодити закупівлю товару, близькістю до "кордоні" з Україною (у прикордонних містах частка вітчизняного виробника традиційно дещо вища), а також уподобаннями покупців.

З українських товарів у "ДНР" велика можливість придбати сири, м'ясо, шоколад "Рошен", правда, влада самопроголошеної "республіки" всіляко "рекомендує" підприємцям відмовитися від української продукції, однак рекомендації часто ігноруються.

Новини за темою

А ось молочна продукція, одяг, побутова хімія та алкоголь, як правило, виробництва "ДНР", Росії та Білорусі. Практично весь одяг на сьогоднішній день завозиться на непідконтрольну Україні частина Донбасу через Російську Федерацію і, як правило, є все тим же виробництвом Китаю і Туреччини, як і раніше. Втім, цілком можна придбати якісний брендовий одяг, були б гроші.

"Дуже впала купівельна здатність, тому для багатьох головним критерієм при виборі товару є його ціна. Бізнес реагує тим, що завозить найбільш дешеві товари з Росії, що набагато простіше, але і якість у них відповідна - досить низька, а везти більш високу за ціною і якістю у великих обсягах безглуздо, немає стільки покупців. Ті, хто може собі це дозволити, воліють брати більш дорогі, але якісні українські товари на замовлення. Грають роль звичайно особисті звички і уподобання. "Я віддаю перевагу каві марки St. Michel – дістати її тут неможливо, а в Україні вона коштує близько 250 гривень за кілограм. Під замовлення мені вона обійшовся в 800 рублів, або близько 400 гривень, тобто в 1,5 рази дорожче, ніж її реальна ціна, але інакше ніяк, а звикати до чогось іншого не хочеться", - розповів один з горлівських підприємців.

Від перевірки до перевірки

Але все ж для будь-якого бізнесу головним є відносини з владою, неважливо, визнана вона офіційно чи ні.

Плутанина перших місяців пройшла, і зареєструвати свій бізнес на території "ДНР" сьогодні в принципі нескладно. Завдяки наявності у низці міст дозвільних та адміністративних центрів, які продовжують працювати, відкрити ПП можна буквально за кілька днів, а перелік документів, по суті, не відрізняється від українського.

Оподаткування також порівняно невелике - більшість підприємців вважають за краще користуватися спрощеною системою оподаткування, що звільняє від сплати ПДВ і веде до сплати податку з валового доходу. Наприклад, для 2-ї групи це 2,5%.

Новини за темою

Утім, без перебільшення, справжнім бичем бізнесу в "ДНР" є величезна кількість перевірок, які влаштовуються всілякими "державними" органами самопроголошеної республіки і зазвичай закінчуються штрафами.

"У мене працюють дві аптеки – одна в Україні й інша в "ДНР", так що мені є з чим порівнювати: за 2 роки завдяки мораторію на перевірку в Україні у моїй аптеці не було жодної перевірки, в той час як за 2 роки в "ДНР" мене перевіряли 12 разів податкова, прокуратура, служба із захисту прав споживачів та інші", - розповів про масштаби перевірок підприємець, що займається фармацевтичним бізнесом.

Особливо посилилися ці перевірки після введення блокади торгівлі з "ДНР" та припинення роботи великих підприємств. Швидше за все, таким чином "влада" самопроголошених республік вирішила компенсувати збитки, понесені в результаті припинення роботи великих підприємств.

У своїх перевірках влада "ДНР" інколи проявляє чудеса "винахідливості". Скажімо, податкова інспекція ставить у провину підприємцям, які орендують приміщення, несвоєчасність реєстрації договорів оренди, оскільки "ДНР" виникла у квітні 2014 року, а реєструвати договори почали лише в грудні, під штрафні санкції в розмірі 10-20 тисяч рублів (4700-9500 гривень) потрапляє величезна кількість підприємців.

Відрізняється також пожежна інспекція, що вимагає від підприємців обладнання об'єктів торгівлі протипожежною сигналізацією, що обійдеться в 9500 рублів (4500 гривень) за проект і 17000 (9000 гривен) рублів підключення. Але як зізнаються підприємці, це ні що інше, як завуальований рекет, бо диспетчерської, куди б міг надійти сигнал, просто немає.

Також організовуються платні курси з правил пожежної безпеки з вартістю від 150 (Горлівка) до 3 тисяч рублів (Дебальцеве) з людини.

Не зупиняється влада і перед прямим "віджимом" - вже анонсовані плани щодо "націоналізації" в "ДНР" додатково 150 ринків на додаток до відібраних 80.

Новини за темою

"Проблеми у мене почалися ще в 2015 році – влада "ДНР" всіляко натякала, що моя діяльність суперечить законодавству "ДНР", але вони готові закривати на це очі, якщо я укладу договір про співпрацю з "МВС ДНР". Тиск був різним: як цивілізованим у вигляді офіційних листів, так і нецивілізованим у вигляді заяв у прокуратуру, візитів автоматників в офіс, вилучення оригіналів документів податкової, що зробило мою діяльність практично неможливою, і багато іншого", - розповів на умовах анонімності про один з випадків шантажу один з донецьких підприємців.

* * *

Крім вищеназваних мінусів до проблем бізнесу в самопроголошеній "ДНР" підприємці відносять відсутність зворотного зв'язку з владою "ДНР", яка зовсім не цікавиться проблемами бізнесу і представлена найчастіше зовсім некомпетентними в економіці людьми, повну відсутність можливості кредитування, а значить і надій на розвиток бізнесу, політизацію економічних відносин у вигляді спроб встановлення мінімальної ціни.

"Для бізнесу "ДНР" плюсів немає, тобто бідним верствам населення не так вже й погано – гуманітарна допомога, низькі комунальні тарифи і можливість другої пенсії для пенсіонерів. Але біда в тому, що таких дуже багато, про що вголос говорити не прийнято, і заробляти бізнесу складно. Зате бізнес "чмирять", йому важко. Він звичайно виживає, але ніби всупереч усьому він, як квіти крізь асфальт, пробивається, виживає всупереч..." - охарактеризував стан малого бізнесу в самопроголошеній "ДНР" один з місцевих комерсантів.

Микита Сініцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...