24.02.2019

Перерваний політ. 14 років Скнилівській трагедії

Сьогодні у Львові вшановують жертв найбільшої катастрофи в історії авіаційних шоу

www.pohlyad.com
З дня найбільшої катастрофи в історії авіаційних шоу сьогодні виповнюється 14 років. 27 липня 2002 року на скнилівському летовищі загинуло 77 людей, зокрема 28 дітей, і близько 300 постраждали.

У той день на аеродромі відзначали 60-річчя 14 авіаційного корпусу ВПС України, з нагоди чого влаштували шоу. Фігури вищого пілотажу виконували пілоти першого класу групи "Українські соколи" Володимир Топонар і другий пілот Юрій Єгоров. Подивитися на шоу прийшли близько 10 000 осіб.

Для виконання демонстраційного пілотування підготували МіГ-29, але через погодні умови машина не змогла вилетіти до Львова. Замість неї задіяли Су-27.

О 12:52 Су-27 під час завершення фігури вищого пілотажу "напівпетля" зачепив стабілізатором дерево, потім крилом - бетонне покриття руліжної доріжки, а далі - врізався в Су-17, який стояв на землі, правим крилом зачепив штурманський ліхтар Іл-76 і впав у натовп людей. Літак вибухнув і загорівся. Обидва пілоти катапультувалися вже після контакту з землею та отримали незначні ушкодження.

У день трагедії тодішній міністр оборони країни Володимир Шкідченко подав рапорт про відставку, але його не прийняв президент України Леонід Кучма. Був звільнений головнокомандувач ВПС України Віктор Стрельников і командувач 14 авіаційного корпусу Сергій Онищенко. Ще трьох інших генералів заарештувала військова прокуратура.

Спочатку було висунуто кілька версій причин аварії: технічна несправність літака, помилка пілотів, а також помилка в плануванні польотів, організації та розміщення глядачів на аеродромі. Прес-центр Генеральної прокуратури зробив заяву, в якій причинами трагедії були названі погана організація, підготовка та проведення авіашоу.

Пілотам інкримінували відхилення від польотного завдання, низький професіоналізм і недбалість. Самі пілоти не визнавали своєї провини в аварії і вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їхні польотні карти істотно відрізнялися від місцевості, де повинні були бути проведені маневри. Вони також зазначили, що на шоу повинні були виконувати маневри на літаку, на якому заздалегідь не тренувалися.

www.pohlyad.com

Відповідальність понесли 10 осіб. Осіб, причетних до авіашоу, та льотчиків визнали винними у скоєнні аварії через недбалість і невиконання плану польоту. До шести років тюремного ув'язнення був засуджений генерал-майор Анатолій Третьяков, який виконував обов'язки командувача 14-го авіаційного корпусу. П'ять років отримав керівник польотів із землі Юрій Яцюк. Льотчик Володимир Топонар отримав 14 років ув'язнення, а Юрій Єгоров - вісім років.

Крім того, Військовий апеляційний суд Центрального регіону України постановив стягнути за знищений винищувач з Топонаря 7,2 млн грн, з Єгорова 2,46 млн грн, з Третьякова і Яцюка по 800 тис. грн. З часом суми стягнень були зменшені.

7 листопада 2007 президент Віктор Ющенко помилував деяких обвинувачених у цій справі: зокрема Анатолія Третьякова, скоротив строк ув'язнення Юрію Єгорову з восьми до трьох років.

У 2003 році до першої річниці трагедії при вході в Скнилівский аеропорт (вул. Авіаційна) на кошти жертводавців з усього світу була споруджена каплиця всіх Святих українського народу.

Львівська міська рада

Сьогодні в каплиці пройшло богослужіння. Потім учасники пішою ходою перейшли до пам'ятного знаку, де відбулася спільна молитва. До сегменту на аеродромі поклали квіти та запалили лампадки.

Джерело:112.ua

Відео по темі

Новини за темою