Переполох в Ізраїлі: Ракетні удари "Хамаса" поставили країну на межу дострокових виборів

Переполох в Ізраїлі: Ракетні удари "Хамаса" поставили країну на межу дострокових виборів
Авігдор Ліберман і Беньямін Нетаньяху Haaretz

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Після найбільших з 2014 р. ракетно-бомбових ударів терористичної організації "Хамас" з Сектора Газа по південних районах Ізраїлю, в уряді прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху сталася криза. Міністр оборони та лідер партії "Наш дім Ізраїль" Авігдор Ліберман оголосив про свою відставку. Ліберман не згоден з рішенням Нетаньяху укласти перемир'я з "Хамасом" і дотримуватися режиму припинення вогню за посередництва Єгипту. На його думку, перемир'я з "Хамасом" рівносильно капітуляції і підтримці тероризму. Ліберман заявив, що його партія залишить правлячу коаліцію, яку очолює консервативна партія "Лікуд" Нетаньяху, і закликав провести дострокові парламентські вибори. Кількість місць, які займає коаліція на чолі з "Лікуд", скорочується до 61 мандата (це більшість всього в один голос). Виходець з Молдови, російськомовний єврей Ліберман є одним з найбільш впливових політиків Ізраїлю. Він займає жорстку позицію по відношенню до "Хамаса" та Ірану, який є одним з його спонсорів.

Обстрілам території Ізраїлю передувала розвідувальна операція ізраїльських спецназівців у Секторі Газа 11 листопада, результат якої нагадує сценарій гостросюжетного бойовика. Переодягнені у цивільний одяг військові заглибилися на 3 км в тили терористичної організації "Хамас", яка після перемоги на виборах 2006 р. беззмінно керує палестинським анклавом. Після того, як їх викрили, почалася перестрілка з бойовиками угруповання "Бригади Кассама" – військового крила "Хамаса". Загинув ізраїльський офіцер, а один із спецназівців отримав поранення. Палестинці втратили вбитими вісім бойовиків, включаючи польових командирів Ноур Бараку, Мохаммеда аль-Карра. У відповідь терористи випустили 460 балістичних ракет, снарядів і мін по містах Сдерот і Ашкелон на півдні Ізраїлю. Ізраїльські зенітники збили близько 60 ракет. Загинув один ізраїльтянин, десятки отримали поранення. Потім військово-повітряні сили Ізраїлю завдали авіаудари по 100 цілям у Секторі Газа. Орієнтовно, загинули п'ятеро палестинців. На думку Лібермана і його прихильників, такої відповіді не було досить.

Ліберман розігрує військову мапу

Щоб зрозуміти характер загрози, яка виходить для Ізраїлю з Сектора Газа, досить згадати останній великий теракт терористичних військ у прифронтовій зоні Донбасу – артилерійський обстріл мікрорайону Східний в межі Маріуполя в січні 2015 р. Ізраїльтяни стають жертвами подібних і більш масштабних терактів по кілька разів на рік. Тому Ліберман не єдиний, хто не підтримує перемир'я з "Хамасом". Навіть ізраїльські лівоцентристи, які вважають Лібермана заклятим ворогом, солідарні з його критикою Нетаньяху. Лідер опозиційного "Сіоністського союзу" Ципі Лівні не підтримала перемир'я з "Хамасом", засудила Нетаньяху за те, що у відповідь на теракт він не заборонив Катару перерахувати в Сектор Газа 15 млн дол. на гуманітарні потреби і зарплати чиновникам, не закрив контрольно-пропускні пункти на кордоні з анклавом, через які поставляються продукти, будматеріали. Вона підтримує ідею дострокових виборів.

Проти перемир'я з "Хамасом" виступає частина ізраїльського суспільства. На півдні Ізраїлю відбулися масові акції протесту. Один з протестуючих жителів Сдерота Даніні Берман в інтерв'ю ЗМІ висловив розчарування владою, підкреслив, що уряд нехтує своїми громадянами і упускає шанс нарешті вирішити проблему Сектора Газа військовим шляхом. Відставка Лібермана це тактичний хід для того, щоб піднести партію "Наш дім Ізраїль" як політичну силу, готову захистити ізраїльтян від "Хамаса" будь-якими засобами. Ліберман хоче згуртувати широкі верстви населення, які стурбовані загрозою і підтримують ідею проведення військової операції  в Секторі Газу.

Удар Ізраїлю по штабу розвідки ХАМАС AFP

У липні 2018 р. Ліберман заявив, що прийшов час провести повномасштабну військову операцію на території Сектора Газа, більшу, ніж чотири роки тому, і не обмежуватися відповідними авіаударами. Тоді "Хамас" випустив 200 ракет в бік південних міст Ізраїлю. У липні-серпні 2014 р. ЦАХАЛ провів військову операцію "Нерушима стіна" в Секторі Газа. Після масованих бомбардувань ізраїльські військові увійшли на територію анклаву і знищили об'єкти інфраструктури "Хамаса", підірвали тунелі, які відкривали доступ терористам в південні райони Ізраїлю. Схожі цілі ЦАХАЛ реалізовував в ході військових операцій "Литий свинець" у грудні 2008 – січні 2009 рр., "Літні дощі" у червні-листопаді 2006 р. Військові операції це єдиний дієвий спосіб хоча б на час знекровити "Хамас" і знизити його терористичну активність.

За чотири роки "Хамас" відновив сили і тепер використовує визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю з боку США як привід для нових терактів. З березня 2018 р. після перенесення американського посольства в Єрусалим, на який претендують палестинці, бойовики "Хамаса" влаштовують провокації в районі кордону Сектора Гази та Ізраїлю. Палестинські снайпери ведуть вогонь по ізраїльських військових, які охороняють кордон. Звичайним явищем стали запуски з Сектора Газа повітряних зміїв з резервуарами з запалювальною сумішшю, які завдають шкоди кібуцам (ізраїльські радгоспи) і цивільній інфраструктурі.

Далеко не факт, що після відходу Лібермана в Ізраїлі відбудуться дострокові парламентські вибори. Нетаньяху хоче зберегти кабмін і не повторити ситуацію 1992 р., коли після падіння уряду правоцентристів до влади прийшли праві. Ізраїльський прем'єр буде контролювати пост міністра оборони до чергових парламентських виборів в листопаді 2019 р., якщо не знайде заміну Ліберману. Однак, навряд чи Ліберман зміг би знайти більш зручний момент, ніж зараз, щоб розірвати альянс з "Лікуд". Недавній обстріл Ізраїлю з Сектора Газа є справжньою агресією проти суверенної держави, на яку Єрусалим має право відповісти застосуванням військової сили в рамках самооборони, згідно ст. 50 Статуту ООН. Ліберман готується до виборів завчасно, розігруючи військову карту. Втім, ще один партнер Нетаніягу по коаліції, Нафталі Бенет, який обіймає посаду міністра освіти, нібито хоче собі крісло міністра оборони в обмін на збереження коаліції.

Стратегія Лібермана

Незважаючи на багаторічне співробітництво з "Лікуд", у Лібермана є власне бачення розвитку Ізраїлю та відносин з Палестиною. Він не підтримує загравання Нетаньяху з ортодоксальними сіоністами, яких звільнили від військової повинності. Служба в армії обов'язкова для всіх громадян Ізраїлю та під час проведення військових операцій в ЦАХАЛ призивають резервістів. Ліберман не підтримує оновлену в 2015 р. версію військової доктрини Ізраїлю, яка передбачає можливість відстрочки військових дій, оскільки ЦАХАЛ повинен діяти негайно, особливо в таких випадках як недавні обстріли південних районів Ізраїлю.

Авігдор Ліберман – прихильник жорстких заходів проти терору Haaretz

Ліберман підтримує ідею мирного співіснування єврейської та палестинської держави (ідея двох держав), але на відміну від Нетаньяху вважає за доцільне здійснити обмін територіями і населенням між Палестиною та Ізраїлем, щоб покласти край конфлікту. Ліберман пропонує відправити на палестинські території половину арабів, які проживають в Ізраїлі і становлять 20% населення країни. На його думку, пора відійти від реалізації "угоди в Осло" 1993 р., що передбачає розмежування в Секторі Газа і на Західному Березі річки Йордан, створення самоврядування для палестинців. До миру це так і не привело, а теракти палестинців тривають. У 2005 р. Ізраїль вивів всі єврейські поселення і підрозділи ЦАХАЛ з території Сектора Газа. Тоді Ліберман критикував за це прем'єр-міністра Аріеля Шарона і передбачив перетворення анклаву у вотчину "Хамаса".

На думку Лібермана, потрібно сформувати на Близькому Сході широку антиіранську коаліцію за участю США, Ізраїлю і світських арабських держав. Він вважає, що загрозою для безпеки регіону є ісламські екстремісти і допускає можливість тиску США на арабські держави, щоб вони дали згоду на військовий союз з Ізраїлем, в їх же інтересах. Ліберман симпатизує адміністрації Трампа, особливо міністру оборони США Джеймсу Меттісу, який користується великим авторитетом серед ізраїльських військових як стратег і військовий начальник.

Секрети Нетаньяху

Складається враження, що у Нетаньяху є свої секрети, через які він утримався від проведення військової операції в Секторі Газа. Ізраїльський прем'єр ніколи не був "голубом миру" та за його ініціативою проти "Хамаса" вже проводилися військові операції "Хмарний стовп" у 2012 р., "Нерушима стіна" у 2014 р. Нетаньяху заявив, що потрібно вибрати правильний момент, щоб зробити кроки задля забезпечення безпеки ізраїльтян. Він додав, що разом з керівниками служб безпеки бачить "загальну картину", про яку не може повідомити широкій громадськості. Що конкретно має на увазі ізраїльський прем'єр, можна тільки припускати. Рішення про припинення вогню з "Хамасом", яке прийняли після 7-годинного засідання, було не простим.

Певно, ізраїльтяни почекали з введенням військ у Сектор Газа, щоб не викликати роздратування у лідера Палестинської національної адміністрації Махмуда Аббаса з світського угруповання "Фатх", якого Ізраїль і США хочуть переконати прийняти план мирного врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту радника президента США Джареда Кушнера. Аббас не підтримав визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю, але сприймає "Хамас" як конкурента. У 2006 р. "Фатх" програв "Хамасу" на виборах в Секторі Газа, але зумів зберегти владу на Західному Березі і разом з ізраїльтянами стримує зростання популярності радикальних ісламістів в цьому регіоні. Аббас і "Фатх" це менше зло для Ізраїлю, ніж "Хамас".

Беньямін Нетаньяху і Дональд Трамп Белый Дом

З моменту приходу до влади у США президента Дональда Трампа, американські чиновники зустрічалися з Аббасом понад 20 разів. За даними видання Foreign Policy, вірогідним сценарієм "плану Кушнера" є збереження ЦАХАЛ і єврейських поселень на 60% території Західного Берега і створення повноцінної палестинської держави в Секторі Газа, звідки ізраїльтяни пішли 14 років тому. За інформацією британсько-ізраїльського аналітичного центру Bicom, Ізраїль виділить 1 млрд дол. на відновлення інфраструктури Сектора Газа, включаючи ремонт опріснювальних установок, ліній електропередач, газопроводів, технопарку Ерец.

Якщо слідувати логіці авторів плану, то для його реалізації потрібно повністю очистити Сектор Газу від "Хамаса", який є перешкодою на шляху державного будівництва Палестини. Перш, ніж приступити до зачистки анклаву від ісламських екстремістів, Нетаньяху повинен добитися від Аббаса згоди прийняти умови "плану Кушнера", гарантувати збереження єврейських поселень на Західному Березі. Це потрібно, щоб військова операція ЦАХАЛ в Секторі Газа виглядала в арабському світі як результат домовленостей Ізраїлю і "Фатх" і не зустріла жорсткої критики.

Тому Нетаньяху не поспішає лізти в "осиний вулик" у Секторі Газа, а проводить там розвідувальні операції. Прес-секретар ЦАХАЛ Ронен Манеліс вважає, що акції, подібні до недавньої операції в Секторі Газа, проводяться чи не кожну ніч і не висвітлюються мас-медіа. Можливо, ізраїльські розвідники оцінюють оборонний потенціал "Хамаса", хочуть встановити місцезнаходження об'єктів, де виробляється зброя, у тому числі ракети. У 2012 р. командир "Корпусу вартових ісламської революції" генерал Мохаммед Джафарі заявив, що Іран передав палестинцям технологію виробництва некерованих ракет Fajr-5 для стримування Ізраїлю.

Якщо замість "Хамаса" біля керма Сектора Газа вийде поставити "Фатх", то Ізраїль убезпечить свої тили на півдні і сконцентрується на протистоянні іранським військам в Сирії і терористичній організації "Хезболла" в Лівані. Проблема лише в тому, що "Фатх", швидше за все, відмовиться піти на угоду з американцями і ізраїльтянами через визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю і скорочення Трампом фінансової допомоги Західному Берегу. Ліберман вважає, що Аббасу не можна довіряти, оскільки будучи нездатним організувати збройний опір, він ставить палиці в колеса Ізраїлю дипломатичним шляхом.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів