banner banner banner

Перекрити кисень: Чим загрожує клієнтам закриття "АТМоСфери"

В Україні закривається мережа "АТМоСфера", що об'єднувала понад 1,8 тисяч банкоматів. Тепер клієнти 17 банків не зможуть знімати кошти безкоштовно в чужих банкоматах

Перекрити кисень: Чим загрожує клієнтам закриття "АТМоСфери"
Фото з відкритих джерел

Олена Губар

Журналіст

В Україні закривається мережа "АТМоСфера", що об'єднувала понад 1,8 тисяч банкоматів. Тепер клієнти 17 банків не зможуть знімати кошти безкоштовно в чужих банкоматах

Атмосфера не задалася

З 26 травня припинить існування об'єднана банкоматна мережа "АТМоСфера", що об'єднувала мережі 17 банків.

Ініціатором і засновником банкоматної мережі "АТМоСфера" є Український процесинговий центр, який у 2005 році став частиною австрійської банківської групи Raiffeisen Bank International. "Райффайзен Банк Аваль" виступав розрахунковим банком мережі "АТМоСфера" і нещодавно прийняв рішення достроково розірвати договір про проведення розрахунків між банками-учасниками мережі, що і стало підставою для припинення існування "Атмосфери".

Новини за темою

"Кілька років тому банки почали пропонувати клієнтам картки, за якими зняття готівки в будь-якому банкоматі стало безкоштовним або за це стягувалася дуже невисока плата. Необхідність шукати банкомат "свого" банку або "своєї" дружньої мережі банкоматів почала зникати для багатьох клієнтів, - розповідає голова правління Українського процесингового центру Антон Романчук. - Але поступово потреба в існуванні об'єднаної мережі ставала все менше. А в цьому році було прийнято рішення про припинення існування "АТМоСфери".

Мережа "АТМоСфера" об'єднувала понад 1,8 тис. банкоматів, розташованих на всій території України. Клієнти банків-учасників "АТМоСфери" могли знімати кошти в банкоматах об'єднаної мережі на тих же умовах, що в банкоматах банку-емітента платіжної картки. Тепер же банкомати продовжать працювати як окремі мережі кожного банку, що не передбачає безкоштовного зняття коштів з чужих карток.

Учасники мережі пов'язують її закриття з двома основними чинниками. "Перший - поява на ринку карткових продуктів платіжних систем, в яких domestic interchange по операціях зняття в АТМ або нижче, або на рівні діючих ставок interchange всередині "АТМоСфери", тобто витрати для банків можуть бути менші. Другий - "не рівнозначність учасників" мережі "АТМоСфера". Останнім часом банки з великою кількістю АТМ почали бути "донорами" для більш дрібних учасників і по суті фондувати їх витрати", - говорить начальник відділу розробки та впровадження карткових продуктів "Альфа-Банку" Олександр Поддерєгін.

Пільгові тарифи

Як правило, в "чужих" банкоматах комісія за переведення в готівку коштів становить близько 1% від суми зняття + 5 гривень. У партнерських мережах тарифи набагато нижчі - від 0,5% до 0. Припинення роботи мережі "АТМоСфера" позначиться на всіх банках, які входили до складу об'єднаної мережі. "В першу чергу банки істотно економили на інвестиціях в розширення і обслуговування власних банкоматних мереж. Крім того, банки-учасники з невеликою еквайринговою мережею мали можливість пропонувати своїм клієнтам зняття готівки без комісії в банкоматах мережі по всій Україні, що підвищувало привабливість їх карткових продуктів", - говорить голова правління "Банку Михайлівський" Ігор Дорошенко.

Новини за темою

У банках-членах "АТМоСфери" пропонують своїм клієнтам безкоштовне зняття коштів у своїх власних банкоматах. "Наші банкомати будуть, як і раніше, працювати виключно під брендом "ОТП Банку". Клієнти "ОТП Банку" зможуть знімати готівку з пільговою комісією в банкоматах "ОТП Банку", - повідомили в "ОТП Банку".

Інші можливості

Закриття "АТМоСфери" не означає повну відмову від безкоштовного зняття коштів з карт чужих банків. В Україні продовжують працювати інші об'єднані банкоматні мережі. Так, наприклад, мережа "Радіус" включає в себе більше 2,6 тисяч банкоматів 25 банків. У мережу державних "Ощадбанку" і "Укрексімбанку" входить майже 3 тисяч банкоматів. Крім того, безкоштовне зняття коштів пропонують не тільки банки, але і платіжні системи. Так, зняття коштів з картки Debit MasterCard буде безкоштовним в абсолютно будь-якому банкоматі країни.

Новини за темою

Банкіри також не виключають появи на ринку нових об'єднаних мереж. "Клієнти повинні будуть ще раз зважити існуючі пропозиції своїх банків з урахуванням сформованої ситуації і вибрати для себе пропозиції тих банків, які зможуть нівелювати закриття мережі "АТМоСфера" для них. На ринку вже зараз є пропозиції, які дозволяють це зробити, - зазначає Олександр Поддерєгін. - Банкоматні пристрої однозначно продовжать свою роботу тільки вже в рамках бренду кожного окремого банку. Можливо ми станемо свідками спроб банків домовитися про об'єднання своїх мереж АТМ, щоб створити альтернативу мережі "АТМоСфера".

Олена Губар

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>