banner banner banner banner banner

Переатестація екс-міліціонерів: Поліція ризикує залишитися без кращих кадрів

112.ua розбиралося в особливостях переатестації у МВС

Переатестація екс-міліціонерів: Поліція ризикує залишитися без кращих кадрів
Спортзал Національної академії МВС, один із залів, де організовано комп'ютерне тестування Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

112.ua розбиралося в особливостях переатестації у МВС

У Києві та області процес переатестації екс-співробітників міліції в самому розпалі. З якими проблемами, труднощами та несправедливістю зіткнулися люди, які пропрацювали у міліції не один рік, нам розповіли слідчі, оперативники та бійці батальйонів МВС.

Самі міліціонери впевнені: тести, тобто перший етап переатестації, не можуть дати об'єктивної оцінки тому або іншому співробітникові. Через відсутність індивідуального підходу і неможливості керівників відстоювати своїх підлеглих поліція ризикує залишитися без досвідчених та цінних співробітників. Насамперед без людей, які здатні навчити працювати молоді кадри в досить специфічній сфері. Також без роботи можуть залишитися співробітники міліції, які брали безпосередню участь в АТО і довели свою профпридатність не тільки під час розкриття злочинів, але й свій патріотизм – участю в бойових діях.

Суть проблеми

Переатестація розпочалася для екс-міліціонерів з комп'ютерних тестів, за якими ыде етап співбесіди. До співбесіди допускають лише тих працівників, які пройшли тести. Кожен екс-міліціонер, який претендує на подальшу роботу в поліції, повинен пройти тест за логікою і тест на знання законодавства, які йдуть один за іншим. У кожному тесті по 60 питань, на які дається 60 хвилин. Вже на цьому етапі ті, що проходять тест, зіткнулися з, м'яко кажучи, несподіванкою. Вся справа в тому, що максимально можна набрати 120 балів, мінімум – 50, от тоді є допуск до наступного етапу. Якщо не добрав потрібної кількості балів – звільнення.

"Мінімально потрібно набрати 25 і 25. Обов'язково потрібно набрати мінімум 25 з логіки і мінімум 25 із законів. Спочатку ми не бачили цього наказу. Нас про це не попереджали. Ми подумали, що потрібно набрати всього 50. Деякі понабирали 60, 70 балів. З логіки один зі співробітників набрав 24 бали, а із законів – 40, вийшло 64 бали, але все одно не пройшов переатестацію, тому що за одним тестом набрав на один бал менше", - розповідає слідчий одного з райвідділів Києва Олександр, який проходив тести.

Бездумна справедливість

За словами правоохоронців, які проходили тести, питання в тестах дійсно складні. І на логіку, і на знання законів. "Приклад завдання: "Середній вік Петрика, Ганнусі і Василька - 9 років. Через скільки років сума віку буде 39?". Це потрібно щонайменше в голові розкласти і порахувати. Або: "Перекладачка закінчить перекладати в понеділок. Відомо, що вона щодня перекладає по 6 сторінок. Якщо вона перекладає по 4 сторінки на день, їй треба на 2 дні більше. В який день вона почала переклад?". За хвилину це реально? І виходить, що ти губишся, бігаєш від одного питання до іншого... Із законами те ж саме: питання сформульовано з такою заковикою, що за змістом може підходити три варіанти із чотирьох, а потрібно вибрати той варіант, який звучить точно так, як у законі, тобто ми, по суті, повинні визубрити. А хіба зубріння це ознака розуму? Мені потрібно знати, де знайти ту чи іншу статтю, а не тримати все це в голові. У голові у мене – як розкрити вбивство, грабіж", - розповідає інший працівник органів внутрішніх справ Володимир.

Крім того, досвідчені працівники впевнені: тести орієнтовані на випускників вишів. "Тести на логіку явно розраховані на студентів, на людей, які щойно випустилися з академії (Національна академія Міністерства внутрішніх справ України, - ред.), інших вишів, а не на тих, які просиділи 20 років у карному розшуку. У нас є товариш, який нещодавно закінчив інститут фізкультури, він ці завдання на раз-два клацає, він закони навмання проклацав. А люди, які працюють у слідстві або оперативних підрозділах по 15-20 років, у них вже, природно, мозок по-іншому працює, і не тому, що вони там хабарі беруть, або вони негідники, а тому що у нього мислення налаштоване на розкриття вбивств або економічних злочинів, або на пошук зброї. Щоб це розуміти, треба бачити, як вони працюють, проводять допити. Він орієнтується в тому, в чому повинен орієнтуватися, і це явно не "у якого слона немає хобота" або "що спільного між їжачком і молоком". Але вони вважають, що вони об'єктивно оцінили", - каже Олександр.

Новини за темою

Із чергових - у начальники відділу

Переживають також і керівники підрозділів: і за себе, і за своїх підлеглих. При цьому не приховують, що є різні працівники, у тому числі й ті, які цілком можуть зайняти далеко не своє місце. І такі висновки екс-міліціонери роблять виходячи з тестів і заяв керівництва.

Вся справа в тому, що є кілька категорій тестів "А" і "Б". Одна з них простіше – вона для середньої ланки, інша – для керівників. Керівники, оперативники і слідчі складають логіку і знання профільних законів, Кримінальний кодекс, Кримінально-процесуальний закон про ОРД (оперативно розшукова діяльність, – ред.), а решта – логіку, знання Конституції України, антикорупційне законодавство і закон про поліцію.

"У мене є співробітник, у нього посада називається міліціонер-водій, а буде називатися поліцейський-водій. Йому не потрібно знати терміни провадження ОРД, йому не треба знати, коли закривають кримінальну справу, йому потрібно бути уважним. Він проходить тест на логіку і набирає понад 30 балів, на законах – 24, тому що вони йому, по суті, не потрібні, він ними не користується, максимум – закон про поліцію та антикорупційні закони. Але він проходить як оперативник і складає і КПК, і КК, й інші. Природно, він не дотягнув. Хоча ходять чутки Києвом, що деякі начальники райвідділів понабирали по 10 балів із 120, але їх допущено до наступного етапу", - розповідає Володимир.

Водночас якщо підлеглий набирає більше балів, ніж начальник, він може претендувати на більш високу посаду і навіть на посаду керівника. "Припустимо, я керівник, у мене у відділі працюють інспектори. Я набрав хороший бал, вивчив, визубрив. Але складає моя підлегла інспектор, набирає у своїй категорії більш легких питань більше, ніж я. Хіба це правильно? Якщо підлеглий претендує на посаду начальника, то йому і тести повинні дати відповідні. Ось і виходить, що опери бойові понабирали по 48 балів. А є й такі прецеденти: черговий одного з райвідділів набрав 108 балів. Це справа фарту, знову-таки, яка тобі категорія складності трапляється. Так він що тепер, майбутній начальник відділу? Він що, відповідав ті ж питання, що й начальники? Невідомо, чи будуть такі ротації, може, це було сказано просто в повітря. Підхід не зрозумілий", - каже Олександр.

Й одразу наводить інший приклад: "Є у мене у відділі співробітник. Абсолютно безглузда, конфліктна і некерована людина. Я давно хочу його вигнати, але він набрав потрібну кількість балів, а інша співробітниця, яка вміє працювати, перенервувала, тому що вдома хвора 5-місячна дитина, і не склада тестів. І виходить, що у мене немає можливості її захистити, і у неї немає можливості захистити себе, тому що до співбесіди її не допущено. А ситуації бувають різні, і підхід повинен бути індивідуальним".

Новини за темою

Вони билися за Батьківщину

Тести стали ще однією великою проблемою для АТОшників, екс-міліціонерів, які їздили в АТО, і для бійців батальйонів МВС. Багато з них були просто не готові до подібного з різних причин: хтось щойно повернувся, когось тільки відправляють, а хтось і зовсім провів більшу частину часу на сході.

"АТОшники. Ще один мій колега (він пробув в АТО 2 місяці) отримав учасника бойових дій і набрав 48 балів. Я готовий голову покласти на відсіч, що він переплюне десятки інших оперів і начальників. Він – бойовий опер. Йому міністр особисто видавав посвідчення. А зараз що? Дякую, але ми тебе виганяємо за те, що не пройшов переатестацію. А бійці батальйонів МВС? Ці люди, зрештою, довели, що віддані Батьківщині, але їх все одно виганяють, бо не змогли добрати потрібний за логікою бал", - каже Володимир.

Зненацька

Не обійшлося і без сюрпризів. Абсолютно несподівано екс-міліціонери дізналися, що в процесі переатестації на них чекає ще один сюрприз. "З понеділка (30 листопада - ред.) почали обдзвонювати всіх керівників: терміново, тести на благонадійність. З вівторка почали складати, хоча про це не попереджали, ми не знали. Це щось на кшталт поліграфа. Спочатку говорили, що їх будуть складати лише керівники, а виявилося, що їх складатимуть всі: і слідчі, і оперативники. Ми вже жартуємо, що до Нового року вигадають ще що-небудь. Наприклад, доведеться ще складати тести грузинською", - розповів Володимир.

Немає лиха без добра

"Чомусь про це ніхто не говорить, але з райвідділів звільнили не тільки декретниць. Звільнили багатьох. Їм заздалегідь - ще до тестування - сказали, що вони не підходять. Їх скоротили, тому що ліквідовано міліцію. І, дійсно, були складені списки нероб. Наприклад, числиться в БЕПі, крутому підрозділі, а насправді відряджений до міністерства або взагалі за фактом не працює. Їх звільняють, і це правильно. Але знову ж таки, чому не фільтрують після цих тестів? Основна проблема в тому, що немає індивідуального підходу. А він повинен бути. Люди, які 20 років пропрацювали, довели досвідом і на практиці, що можуть ефективно працювати, вони повинні піти, тому що зараз час молодих, і ми робимо перезавантаження. Але треба враховувати, що це не бібліотека, де можна старих прибрати, а набрати нових. Потрібні люди з досвідом, які зможуть навчити молодих. А виходить – перезавантаження, так. Старих прибрали, нових поставили. У нас за негласним відомостями, з чинних залишиться максимум 20%. Так з цих тестів виходить, що у нас залишиться інфіз?

Замість післямови

Голова Національної поліції України Хатія Деканоїдзе заявила, що на першому етапі переатестації близько 32% співробітників ОВС не пройшли. "Я б сказала, що це успішно, і це революційний крок, тому що ми десь в п'ятницю закінчуємо вже перший етап атестації, переатестації. Це тестування. І десь близько 12 тис. осіб, співробітників, які були призначені на тимчасові посади, вони вже пройшли перший етап. До 28-го - Київ і Київська область, вже ми закінчимо переатестацію і будемо знати, хто пройшов, а хто - ні. Що стосується статистики, то близько 32% на першому етапі не пройшли".

Новини за темою

Тетяна Святенко

Якщо ви плануєте поступати до поліції, то відповіді на завадння такі:

Сума віку Петрика, Ганнусі і Василька буде 39 через 4 роки.

Перекладачка розпочала переклад в п'ятницю.

У шахового слона немає хобота.

І молоко, і їжачок згортаються.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>