Пекло в Ізраїлі: Чому ХАМАС порушив перемир'я

Пекло в Ізраїлі: Чому ХАМАС порушив перемир'я
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Палестинські терористичні організації ХАМАС і "Ісламський джихад" вчергове порушили перемир'я в секторі Гази в п'ятницю, 3 травня, і спровокували ескалацію збройного конфлікту з Ізраїлем. Палестинський снайпер, незважаючи на досягнуте в березні перемир'я за  посередництва з Єгиптом, поранив двох ізраїльських вояків у районі лінії розмежування між Ізраїлем і сектором Гази. У відповідь ізраїльтяни завдали авіаудару по сектору Гази (загинуло двоє бойовиків ХАМАС). Після цього палестинські терористи влаштували масовані ракетні обстріли території Ізраїлю. Цими вихідними вони випустили щонайменше 600 ракет у напрямку міст Ашкелон, Ашдод, Тель-Авів, кібуців на півдні Ізраїлю. Загинуло четверо ізраїльтян, троє серйозно поранені. Ізраїльські громадяни ховаються в бомбосховищах, скасовано заняття в школах на півдні Ізраїлю. Євреї в боргу не залишилися: вони завдали ракетно-бомбових ударів по 200 цілях у секторі Гази, які забрали життя щонайменше 16 палестинців. Незважаючи на те що ХАМАС та "Ісламський джихад" пролили першу кров, вони стверджують, що порушив перемир'я Ізраїль.

Новини за темою

У відносинах Ізраїлю і ХАМАС, який перебуває при владі у секторі Гази з 2007 р., нічого не змінюється. Ісламські екстремісти збільшили кількість обстрілів території Ізраїлю відтоді, як США визнали Єрусалим столицею Ізраїлю наприкінці 2017 р. і перенесли туди своє посольство в травні 2018 р. З моменту останнього ракетного обстрілу в березні минуло трохи більш ніж місяць. Своїми обстрілом ХАМАС і "Ісламський джихад" плюють у криницю, з якої п'є палестинський народ. У секторі Гази безробіття зашкалює, і тисячі палестинців їздять на заробітки до населених пунктів Ізраїлю. ХАМАС та "Ісламський джихад" влаштували в Ізраїлі пекло на землі з політичних причин.

Провокація для зриву плану Кушнера

Складається враження, що 3 травня палестинські бойовики навмисно викликали на себе вогонь Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), щоб створити привід для ракетних обстрілів ізраїльських міст. Мета ХАМАС і "Ісламського джихаду" - зірвати реалізацію плану мирного врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту адміністрації президента США Дональда Трампа, над яким протягом останніх кількох років працювали його зять і радник, американський єврей Джаред Кушнер, і спецпредставник США на переговорах з близькосхідного врегулювання Джейсон Грінблатт. Палестинський снайпер вистрілив в ізраїльських вояків на другий день після того, як 2 травня на обіді у Вашингтонському інституті близькосхідної політики Кушнер коротко розповів про суть свого плану. Деталі ініціативи планується опублікувати в червні після закінчення священного місяця Рамадан у мусульманському світі та завершення процесу формування коаліції в парламенті Ізраїлю.

Джаред Кушнер Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Кушнер повідомив, що план мирного врегулювання складається з політичної та економічної частин. Політична частина плану передбачає врегулювання питання державних кордонів між Ізраїлем і Палестиною, а також підтверджує визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. Кушнер вважає, що Ізраїль і Палестина мають різне уявлення про принцип "двох держав для двох народів", який вже багато років лежить в основі врегулювання конфлікту, і тому не треба про нього говорити, а необхідно розібратися, що він означає. Зять Трампа вважає, що його план буде прийнятним для палестинців, оскільки дозволить поліпшити їхнє економічне становище.

На думку журналіста Вікі Вард, яка спілкувалася з особами, які розробляли план Кушнера, він передбачає будівництво в секторі Гази нафтопереробних заводів, морського терміналу і нафтопроводу із Саудівської Аравії за рахунок інвесторів з Ер-Ріяда й Абу-Дабі. За її інформацією, план передбачає передачу Йорданією частини своєї території під управління палестинської влади в обмін на два острови в Червоному морі, які Саудівська Аравія надала в управління Єгипту в 1950 р. (Тиран і Санафір). Виступаючи у "Вашингтонському інституті близькосхідної політики", Кушнер закликав ізраїльтян і палестинців не робити односторонніх дій до ознайомлення з його планом. Насамперед це стосується Ізраїлю, оскільки напередодні парламентських виборів Нетаньягу пообіцяв анексувати єврейські поселення на Західному березі річки Йордан (там проживає 400 тис. євреїв). Можливо, всі ці територіальні обміни потрібні для того, щоб компенсувати палестинцям втрату земель на Західному березі, де розташовані єврейські поселення.

Проте палестинці першими відмовилися від плану Кушнера. Представник Палестинської адміністрації (Західний берег) Набіль Абу Рудейна заявив 3 травня, що палестинський народ не прийме жодного плану, який не призведе до створення незалежної палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі. Торік президент Палестини і лідер партії "Фатх" Махмуд Аббас відмовився брати участь у переговорах за посередництва США у зв'язку з визнанням Єрусалиму столицею Ізраїлю і назвав "угоду століття" (план Кушнера) "ляпасом" століття. Палестинці хочуть зробити своєю столицею східну частину Єрусалима, де містяться мусульманські святині, і претендують на весь Західний берег і сектор Гази, виступають за виведення єврейських поселень, що залишилися. За неофіційною інформацією, Аббас відмовився прийняти план Кушнера в обмін на 10 млрд дол. від наслідного принца Саудівської Аравії Мухаммеда Салмана протягом десяти років. Аббас закликав міжнародне співтовариство захистити Газу від обстрілів Ізраїлю.

Новини за темою

Незважаючи на багаторічне протистояння між світським "Фатх" і теократичним ХАМАС, обидва угруповання однаково не сприймають визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю, що передбачено планом Кушнера. У грудні 2017 р. глава політбюро ХАМАС Ісмаїл Ханія оголосив третю інтифаду (повстання) палестинців проти Ізраїлю і закликав звільнити Єрусалим і Західний берег. Щоб заморозити мирний процес на невизначену перспективу, ХАМАС і "Ісламський джихад" влаштували обстріл Ізраїлю. Лідер "Ісламського джихаду" в секторі Гази Зіяд аль-Нахабу пригрозив завдати потужного удару по великих містах Ізраїлю, не рахуючись ні з якими домовленостями.

Своїми діями ісламські екстремісти дають чіткий сигнал США, що вони не збираються ні про що домовлятися з Ізраїлем. Кушнер і Грінблатт явно переоцінили свої здібності перекупити ХАМАС та "Ісламський джихад" у Ірану. Джерелом влади для ісламських екстремістів у секторі Гази є хаос і нестабільність, постійний конфлікт з Ізраїлем, який підноситься місцевим жителям як загроза для їх існування. Не буде конфлікту з Ізраїлем - зникне доцільність існування ХАМАС і "Ісламського джихаду", які виявилися нездатними вирішити соціально-економічні проблеми сектора Гази, створити умови для сталого розвитку палестинського анклаву.

Російсько-іранський підступ

У розумінні Кушнера, який до приходу до влади в США свого тестя займався операціями з нерухомістю та медіабізнесом і не мав стосунку до зовнішньої політики, члени ХАМАС повинні були прийняти його план як подарунок і забути про радикальний іслам й антисіонізм, зайнятися переробленням нафти під управлінням американських і саудівських компаній. Однак суворі реалії палестино-ізраїльського конфлікту, який тягнеться вже 72 роки, говорять про те, що ХАМАС, "Ісламський джихад" не є самостійними гравцями, з якими можна домовитися. Ці терористичні організації, поряд з ліванською терористичною організацією "Хезболла", спонсоруються Іраном і виконують функцію провідників впливу ісламської республіки в Східному Середземномор'ї, чинять тиск на Ізраїль. Терористи використовують ракети іранського походження для обстрілів.

Обстріли Ізраїлю із сектора Гази варто сприймати як асиметричну агресію з боку Ірану. Тегеран виступає проти визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю, відмовляється визнати існування єврейської держави. Іранське керівництво припускає створення двох палестинських держав: одну під управлінням ХАМАС у секторі Гази, другу - на Західному березі на чолі з Аббасом, з яким в останні роки активізувався діалог. План Кушнера є катастрофою для Ірану. У разі його реалізації Вашингтон скоротить вплив Тегерана на Близькому Сході.

Алі Хаменеї і Володимир Путін Reuters

Новини за темою

Свою лепту в неприйняття палестинцями плану Кушнера внесла й Росія. У лютому 2019 р. у Москві відбулася зустріч міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова з представниками ХАМАС, Фатх", "Ісламського джихаду" і низкою інших палестинських угруповань. Глава МЗС РФ заявив, що позиція США становить небезпеку і націлена на просування односторонніх підходів без врахування думок інших членів міжнародного співтовариства і руйнує міжнародно-правові інструменти врегулювання палестинського питання. На думку міністра, посередництво у врегулюванні палестино-ізраїльського конфлікту повинен здійснювати так званий "квартет" (США, РФ, ЄС, ООН) і для початку потрібно примирити палестинські угруповання, досягти палестинської єдності, перш ніж стати до переговорів з Ізраїлем. Лавров скептично ставиться до плану Кушнера, вважає, що американці пропонують варіант мирного врегулювання, який відходить від "принципу двох держав для двох народів", ідеї створення палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі.

Росія, як і Іран, бачить у США конкурента на Близькому Сході. Зрив реалізації плану Кушнера дозволить Росії гнути своє бачення врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту. Росія намагається напрацювати позитивний імідж серед арабських держав, зокрема Єгипту, Йорданії, які виступають за створення палестинської держави зі столицею в Східному Єрусалимі. Росія зацікавлена отримати замовлення на будівництво атомних електростанцій у цих країнах і постачання російської зброї. Нинішнє загострення палестино-ізраїльського конфлікту в інтересах Росії і Ірану ставить під удар реалізацію плану Кушнера, що стане серйозним фіаско адміністрації Трампа на Близькому Сході.

Делікатне становище Нетаньягу

Обстріл із сектора Гази є викликом для прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу в умовах складних коаліційних переговорів. Парламентські вибори у квітні були непростими для правої партії "Лікуд" Нетаньяху, за яку проголосувало 26,46% виборців. Партія "Лікуд" перемогла основного противника - альянс "Біло-блакитний" колишнього начальника генштабу Бені Ганца та екс-міністра фінансів Яїра Лапіда - з розривом менш ніж 1% голосів. Вони навіть зайняли однакову кількість місць у парламенті (35). Право першості у формуванні коаліції отримав Нетаньягу як переможець виборів. Зараз ізраїльський прем'єр намагається домовитися про формування коаліції із "Союзом правих партій" Рафі Переца і Безалела Смотрича, політичними силами ортодоксальних юдеїв "Шас" Ариеха Дері, "Об'єднаним юдаїзмом Тори" Якова Литцмана. Однією з умов переговорів є ухвалення закону про імунітет Нетаньягу від звинувачень у корупції. Перець і Смотрич вже погодилися з цією умовою. Інші партії, що пройшли до парламенту, є лівоцентристськими, і дійти загального розуміння з ними було би ще складніше.

Проте навіть якщо Нетаньяху зможе домовитися з правими і консервативними партіями, йому все одно не вистачить місць для формування більшості в парламенті. "Лікуд", "Союз правих партій", "Шас", "Об'єднаний юдаїзм Тори" в сукупності займають 56 місць. Для формування більшості у 120-місцевому парламенті Ізраїлю необхідно понад 60 місць. Нетаньягу доведеться домовлятися про партнерство або з альянсом "Біло-блакитний", чий лідер Бені Ганц виступив проти ухвалення законопроекту про імунітет Нетаньягу, або з лідером партії "Наш Дім Ізраїль" і колишнім міністром оборони Авігдором Ліберманом, який пішов у відставку наприкінці минулого року на знак протесту проти перемир'я з ХАМАС.

На тлі нинішньої ескалації конфлікту в секторі Гази серед значної кількості ізраїльтян набирає популярності ідея штурмувати позиції ХАМАС і знищити пускові установки та інфраструктуру терористів. З моменту останньої наземної операції в секторі Гази у 2014 р. минуло достатньо часу для того, щоб ХАМАС встиг відновити свою інфраструктуру. Такі настрої може бути використано потенційними партнерами по коаліції, щоб змусити Нетаньягу ввести війська в сектор Гази, а не чекати, поки Кушнер презентує свій план палестинцям. Нетаньягу вже неодноразово утримувався від цієї ідеї, що викликало невдоволення в ізраїльському суспільстві, особливо серед жителів південних районів. Ліберман є прихильником проведення наземної операції проти ХАМАС у секторі Гази. Ганц заявив, що необхідно з більшою силою відповісти на обстріли ХАМАС і після припинення вогню стати до дипломатичного вирішення проблеми. Лідер "Союзу правих партій" Перец зробив одним із ключових програмних моментів своєї передвиборчої кампанії зобов'язання зміцнити безпеку для жителів південних районів Ізраїлю. Він критично ставиться до відповідних заходів, які робить прем'єр у відповідь на обстріли ХАМАС.

Уникаючи проведення наземної операції, Нетаньягу демонструє слабкість. Лідер "Хезболла" Хасан Насралла заявив 2 травня, що оскільки Ізраїль боїться увійти в сектор Гази, то він не наважиться увійти до Лівану, а якщо навіть увійде, той буде знищений. Насралла пригрозив ввести свої збройні формування до місцевості Галілея на півночі Ізраїлю. Трамп, Кушнер і Грінблатт не врахували того, що поки при владі у секторі Гази перебуває ХАМАС, домовитися про що-небудь навряд чи вийде. Спочатку потрібно усунути терористів від влади в секторі Гази під часвійськової операції, а вже потім розробляти план мирного врегулювання.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>