Фото з відкритих джерел

Виданий президентом Російської Федерації указ, яким визнано на території РФ документи, видані "владою" самопроголошених Луганської та Донецької "народних республік", неабияк схвилював багатьох, затьмаривши на час блокаду тимчасово непідконтрольної території Донбасу. А як взагалі виглядає ситуація з цими паспортами?

Отримувати чи ні?

Ці питання виникли перед громадянами, які проживають на тимчасово непідконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей, з весни 2016 р., коли розпочалася видача паспортів самопроголошених "ЛНР" і "ДНР".

Новини за темою: Визнання паспортів "ОРДЛО" – це шлях, пройдений Кремлем у Грузії

Якихось особливих умов для його отримання не потрібно, і список необхідних документів був стандартним:

1) ксерокопія всіх сторінок паспорта України;

2) адресна довідка із ЖЕКу про місце реєстрації у разі відсутності відповідної до зазначки в паспорті України;

2) ксерокопія свідоцтва про народження;

3) ксерокопія свідоцтва про шлюб;

4) ксерокопії свідоцтв про народження дітей (2 шт.);

5) ідентифікаційний код;

6) фото 3,5 х 4,5 (4 шт.);

7) квитанція про сплату держмита на отримання паспорта в розмірі 250 рос. руб.

Щоправда, видавати його могли не всім, а лише тим, кому треба було вперше отримати цей документ, тобто підліткам, які досягли 16 років. Також у цей перелік потрапили "ВІПи" молодої "республіки" – військовослужбовці, депутати, чиновники та інші. Словом, усі ті, кому дорогу на територію України закрито через присутність в інформаційних базах Служби безпеки України як пособників терористів.

Що стосується пересічних громадян, то охочих отримати паспорт "ДНР" було не так вже й багато, і причиною тому – юридично невизначений статус "державного" утворення, що не дозволяв використовувати його як повноцінний документ.

Новини за темою: Кравчук: Визнавши "паспорти ЛДНР", Росія намагається знову обдурити міжнародне співтовариство

Втім, були й винятки. Громадяни, яким війна завадила вклеїти фотографії в паспорти після досягнення 25 і 45 років, або ж ті, що загубили їх під час бойових дій. Щоб провести ці дії, необхідно було їхати на територію України, вистоювати чергу, причому без шансів на успіх, або ж скористатися послугами різного роду ділків, готових зробити це без участі клієнта, але які просили за свої послуги від 3 тис. рос. руб.(1500 грн).

У такій ситуації багатьом було простіше і дешевше отримати паспорт "ДНР" за місцем проживання і мати внутрішній документ, який дозволяв здійснювати юридичні дії на території самопроголошених "республік".

Крім того, при відкритті розрахункового рахунку для отримання виплат на дитину і ряду виплат у "центральному республіканському банку ДНР" вимагали паспорт самопроголошеної "республіки". Щоправда, незабаром цю вимогу замінили наданням звичайної адресної довідки. Все-таки паспортів на руках у населення було небагато.

Швидше процес пішов з листопада 2016 р., і паспорт "ДНР" почали отримувати вже не тільки у міру необхідності, але й за бажанням.

З одного боку, це пов'язувалося з відпрацюванням процедури видачі документів, що дозволяють почати видачу паспортів всім охочим.

З іншого боку, зіграла роль свого роду "джентльменська угода, неофіційно укладена між Російською Федерацією і керівництвом самопроголошених "ЛНР" і "ДНР".

Новини за темою: Юрій Рубан: Визнання паспортів "ЛДНР" - спосіб позбутися від взятих у Мінську зобов'язань

Згідно з нею, на кордоні та на території РФ визнавалися документи, видані "республіками". З ними можна було в'їхати на територію Росії, придбати квитки, зупинитися в готелі, просто проїхатися дорогою з автономерами невизнаних "республік". Щоправда, на офіційному рівні всі ці документи раніше не визнавалися, але факт можливості їх використання, нехай навіть неофіційного, різко підняв престиж і затребуваність документа.

Як отримати і навіщо?

За останні кілька місяців кількість людей, охочих отримати паспорт "ДНР", серйозно зросла, і черговий поштовх до цього дав указ Володимира Путіна про визнання документів, виданих "фактичною владою на території окремих районів Донецької та Луганської областей України".

Після цього біля паспортних столів нерідко можна побачити картину черг з горлівчан, охочих отримати паспорт "ДНР". Щоправда, наскільки їх кількість свідчить про велику кількість охочих отримати цей документ, сказати складно.

Справа в тому, що, скажімо, паспортний стіл, який обслуговує Центрально-Міський район Горлівки за адресою: вул. Пушкінська, 9, працює всього три з половиною дні на тиждень: вівторок, середу та п'ятницю з 08:00 до 17:00 (з перервою з 12:00 до 13:00), а також у суботу з 08:00 до 13:00.

Процедура подачі документів не відрізняється оригінальністю: пакет паперів необхідно прикласти до власноруч написаної заяви на отримання паспорта "ДНР". Після цього громадянину видається номерок з датою, коли можна прийти й отримати готовий паспорт "ДНР". Зазвичай це не менше півтора місяця, але буває й більше.

Начебто нехитра процедура на практиці займає не менше півгодини, і, як наслідок, за день встигають здати документи не більш ніж 10 осіб. Ось і доводиться охочим місця займати раніше.

Також у Горлівці працюють ще два паспортних столи, але навряд чи їх пропускна здатність вище.

Причини, з яких отримують паспорт "ДНР", різні:

- патріотизм і визнання "ДНР" як своєї держави, що інколи супроводжувалося демонстративним знищенням паспорта громадянина України;

- втрата документа або необхідність його продовження в 25 і 45 років, а також небажання перетинати лінію розмежування;

- досягнення 16-річного віку і необхідність отримання паспорта;

- полегшення процесу в'їзду-виїзду на територію Російської Федерації і перебування там.

У Івана Охлобистіна є такий документ
Фото з відкритих джерел

Новини за темою: В ООН прокоментували визнання РФ так званих паспортів "ЛДНР"

Щоправда, поряд з цим доводилося чути й екзотичні версії відмови отримувати паспорт "ДНР": позаяк "народна республіка" це тимчасово, і Донбас все одно стане частиною Росії, тоді ж можна буде отримати російське громадянство, а не "тимчасове республіканське".

Фактор Росії

Так вже співпало, що сплеск інтересу до паспортів самопроголошених "ДНР" і "ЛНР" у жителів тимчасово непідконтрольних районів Донецької та Луганської областей співпадає з їх визнанням, офіційним або неофіційним, з боку Російської Федерації.

Можливість їх використання на території Росії стає потужним стимулом для збільшення кількості охочих обзавестися документами "республіканського" зразка.

Цікавим збігом є також те, що неофіційне визнання за часом збіглося з посиленням невдоволення жителів самопроголошених "ЛДНР" "повільністю" включення їх до складу РФ. Масла у вогонь також підлили очевидні фінансові проблеми у "республіках", що спричинили скасування 10%-ї надбавки до пенсії, що пов'язувалося зі скороченням фінансування з боку РФ.

Так, за даними СБУ, фінансова допомога на декаду (3 місяці), знизилася до 9 млрд руб., хоча раніше становила не менш ніж 13 млрд.

Таким чином, це визнання могло стати своєрідною "компенсацією" за повільність у визнанні "ЛНР" і "ДНР". Лютневий же указ Путіна можна сприймати в тому числі як відповідь на блокаду "ЛДНР".

Невипадково лідер самопроголошеної "ДНР" Олександр Захарченко заявив, що кількість заявок на отримання паспортів "ДНР" зросла в десятки разів у зв'язку з рішенням Росії про визнання документів республіканського зразка.

Новини за темою: Несправжні паспорти "ЛДНР" можуть пришвидшити справжню блокаду Донбасу

Загалом, за інформацією інтернет-ресурсів самопроголошеної "ДНР", з березня 2016 р. по 10 січня 2017 р. паспорти "ДНР" отримали понад 40 тис. осіб із 2 млн 315 тис. мешканців "республіки".

Якщо судити з тексту указу, ні в якому разі не йдеться про визнання "ЛНР" і "ДНР" як державних утворень, ці поєднання навіть не звучать у тексті, їх підмінено виразом "органи влади, які фактично діють на територіях зазначених районів". Також акцентується увага на тимчасовому характері дії указу "на період до політичного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей України на підставі мінських угод".

Це означає, що на підставі паспорта самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" можна отримати ті ж самі послуги, які можуть отримати громадяни України.

По-справжньому у виграші від указу глави сусідньої держави опинилися жителі непідконтрольної уряду України на території Донбасу, які досягли 16, 25 і 45 років, а також втратили паспорт у ході бойових дій. Ті, хто не бажає перетинати лінію розмежування й отримувати український паспорт. Тепер вони в Росії можуть отримати ті ж послуги, що і громадяни України, але з паспортом псевдореспубліки.

Микита Сініцин