banner banner banner banner

Партії регіонів: Чому місцеві еліти кинули виклик Зеленському

Партії регіонів: Чому місцеві еліти кинули виклик Зеленському
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Ще ніколи місцева влада в Україні не продукувала стільки потужних інформаційних приводів. Ще ніколи вона не була таким собі локомотивом протесту. Нині ж мери міст наперебій змагаються за звання найбільшого саботажника і водночас – найбільшого поборника громадянських прав. Правила гри такі: хто першим вийде з карантину – той молодець. Хто вийде з карантину з гуркотом та тріском, та ще й принизивши владу центральну – той подвійній молодець. Втім, центральну владу не шкода. Вона сама призвела до ситуації, яка склалася. Вона сама виплекала собі конкурента, у котрого так багато облич. Їй тепер з цим й існувати.

Герою – слава!

Все почалося з мера Черкас Анатолія Бондаренка, який вирішив послабити карантин після масових звернень підприємців. У місті дозволили відкрити магазини непродовольчих товарів, перукарні, літні майданчики ресторанів і низку інших об'єктів. За це Бондаренко напоровся на жорстку критику з боку МОЗ і фактично на погрози з боку правоохоронних органів. Ба навіть став фігурантом кримінального провадження, яке порушила проти нього прокуратура Черкаської області.

Дізнавшись про це, відважний мер заявив, що йому не страшні кримінальні справи, а рішення про ослаблення карантину в Черкасах відновило соціальну справедливість.

Слід зауважити, що сам по собі Анатолій Бондаренко є фігурою доволі неоднозначною. Але фронда по відношенню до центру зробила його героєм дня (і навіть не одного). Цей процес перетворення у властивій йому яскравій манері так викладає політолог Кирило Сазонов:

"Центральну владу попереджали (і я особисто – неодноразово), що у них немає можливості зупинити процес загального забивання болта на карантин. Народ скасовує найбільш дикі правила самостійно. Ви можете очолити процес – і це збереже видимість того, що ви чимось керуєте. А можете чинити опір – і довго свистіти вслід потягу. Вибір логічний?", – запитує експерт.

І сам же відповідає: "Зовсім ні. Зеленський в черговому "відосікє" передає "полум'яний привіт" меру Черкас і погрожує карою. Він що, вирішив меру Бондаренку перед виборами принципово підняти рейтинг? Після скасування карантину рейтинг міського голови злегка підріс, але після погроз президента... Бондаренко виходить захисником черкащан від злобної влади в Києві, ще й ризикує постраждати за народ. Рейтинг Зе-команди в регіоні падає стрімким домкратом, популярність Бондаренко зростає. Цікаво, скільки коштує така реклама в офісі президента? Або все виходить випадково, по дурості?"

"Люди самостійно скасовують дикі вимоги карантину, і особливо після скандалу з "Велюром" Тищенка та іншими зашкварами. І тут Зеленський нічого не передає. А місцеві еліти логічно намагаються очолити цей опір – це для них питання політичного виживання", – резюмує Сазонов.

"Поганий" приклад – заразний?

До речі, про згадані місцеві еліти. Із Бондаренком солідаризувалися колеги з Франківська, Запоріжжя, Мукачева. "Підтримую мера Черкас Бондаренка! Карантин один для всіх, а не для вибраних!", – написав на Фейсбуці міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. А далі й взагалі розійшовся. "Повідкривали купу справ на мерів, забрали кошти в громад, закріпачили українців щодо виїзду закордон, продали землю, обманули з доплатами медиків!", – обурювався він.

Водночас для мерів настали золоті часи – їм випав шанс довести свою потрібність та ефективність. "У суспільства, – говорить директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – є запит як на вихід з карантинних заходів, так і на розширення можливостей місцевого самоврядування. А відтак у нинішній ситуації мер Черкас Бондаренко виглядає доволі виграшно – разом із колегами з тих міст, де йдуть схожі процеси".

"Виграють ті, – додає Бортник, – хто діє в унісон з громадською думкою, а програють ті, хто йде в фарватері влади. І влада винна сама. Бо за рік до виборів вона поставила мерів перед вибором: або брати до уваги настрої населення, або підтримувати центральну владу. Тобто або перемога, або програш на виборах. Передбачувано, що ряд мерів міст зважився на бунт і на захист принципів місцевого самоврядування".

"Мер Черкас спочатку виступав за жорсткий карантин, – зауважує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Він змінив позицію, коли змінилася громадська думка. Тут є пряма залежність. Мери грають за громадську думку – на ранніх етапах так робив і Зеленський, але зараз мери його випередили, вони раніше відчули зміни настроїв. У популізмі мери владу переграли".

Так, вони це дійсно "зробили разом". Бондаренка з Черкас підтримали і такі важковаговики, як Філатов з Дніпра, Кернес з Харкова та Кличко з Києва. Хай не прямо, але опосередковано. У Дніпрі вже зараз відкриваються хімчистки, СТО, майстерні та ринки, а з 4 травня будуть доступні для прогулянок деякі зелені зони, повідомив мер міста Борис Філатов. Все це, як мінімум, на тиждень раніше, аніж в середньому по країні, оскільки перші послаблення карантину уряд запланував, починаючи з 11 травня.

За словами Філатова, він так само, як і Бондаренко, готується до кримінальної справи проти себе. Аналогічні побоювання має і Геннадій Кернес, котрий наплював на заборони і дозволив у Харкові роботу ринків. Що ж стосується "головного мера країни", тобто Віталія Кличка, то він хоч і є досить обережним у своїх висловлюваннях стосовно карантину, але готує для центральної влади неабиякий удар в спину.

Таємна вечеря

"Дзеркало тижня" із посиланням на свої джерела повідомило про те, що мери українських міст проводять перемовини щодо можливого створення власної партії для участі у місцевих виборах. Зокрема, нещодавно були проведена відеоконференція, ініціатором якої став саме Кличко. В онлайн-форматі разом із Кличком засідали вже згадуваний Борис Філатов, а також ще кілька мерів великих міст. Від Харкова та Одеси включалися не міські голови, а їхні представники. А ще – сюрприз! –  представники колишнього прем’єра Володимира Гройсмана, котрий давно обіцяв повернутися у велику політику.

"Для всіх очевидно, що зараз об'єднання йде навколо мера Києва. Щодо Віталія Кличка у більшості мерів немає відторгнення. Так, він не суперпрофесіонал. Але, по-перше, немає альтернативи. А по-друге, він вміє маневрувати і чути всіх. Чи є у нього глобальне мислення? А у кого в цій країні сьогодні воно є? Треба, щоб була команда. Управлінців. І щоб вона не була презентована якимись друзями, кумами чи 95-м кварталом", – зауважує джерело ДТ.

Опитані 112.ua експерти зазначають, що така ініціатива викликає негативні асоціації зі створеною під вибори партією "Довіряй ділам", яку у 2019 році очолили двоє мерів – Харкова (Геннадій Кернес) та Одеси (Геннадій Труханов). "Проект партії мерів вже мав місце раніше і був неуспішним. Зараз ситуація інша, бо вона не стосується віртуального розподілу влади. Вона стосується розбудови регіональних чи субрегіональних проектів", – говорить Руслан Бортник. А ці проекти, зауважує він, можуть стати дійсно успішними.

"Партію мерів намагалися створювати вже не раз, і без особливих успіхів, – додає до сказаного і Кирило Сазонов. – Але зараз ми бачимо ослаблення центральної влади, коли президент викликає більше сміху, ніж страху, і – одночасно – зростання авторитету місцевої влади. Тому логічно, що мери відіграють все більшу роль, а особливо ті з них, хто користується підтримкою міської ради. Вони також розуміють, що по одинці вони надто вразливі, а от підтримуючи один одного, можуть досягти більшого. Тим паче, що є стимул проявити себе – в жовтні відбудуться місцеві вибори".

Потреба перемогти на цих виборах стане настільки сильним мотиватором, що згладить цілий ряд протиріч між учасниками "мерського" проекту. "Об’єднуватися будуть довкола мерів міст-мільйонників. І Кличко, Філатов, Кернес, Труханов відіграють тут не останню роль. Вони будуть зацікавлені в тому, щоб обрости якомога більшою кількістю союзників. Ставка на популярних в регіонах людей (таких, як Бондаренко) може зіграти дуже добре. І не тільки на місцевих, але й на парламентських виборах", – переконаний Сазонов.

"Хоча для того, щоб іти разом, знадобиться спільна платформа, – продовжує він. – І тут зрозуміло, що Харків та Львів політично будуть відрізнятися, але в цілому потреба в децентралізації, в посиленні ролі міст та контролю над грошима – це ті загальні ідеї, які будуть підтримувати і мери, і їхні виборці. Бо, зрештою, і Кернес, і Садовий прагнуть мати на місцях максимальний вплив, що природно. Особливо на тлі того, як влада відкотила децентралізацію назад і урізала їм повноваження. Мерів це не влаштовує, і це їх об’єднує".

Втрачені можливості

Але як центральна влада допустила подібне єднання? За версією директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, це сталося через її неефективність. "Основний тягар практичної роботи з недопущення поширення епідемії чи зменшення її наслідків припав на мерів. Саме мери були на передовій, бо коронавірус б’є по скупченню людей, а скупчення людей – це великі міста. А де в цей час були губернатори? Це ж люди президентської вертикалі, а вона фактично провалилася. І це при тому, що президентська вертикаль послідовно "затоптувала" місцеве врядування, але в умовах форс-мажору саме воно відіграло головну роль. І це мерам буде зараховано під час місцевих виборів", – вважає Карасьов.

Партія мерів, на його переконання, створюється не тільки для того, щоб спільними зусиллями протистояти карантину – в цій грі значно вищі ставки. "У партії мерів все поки що – на стадії перемовин, але сама ця ідея інтенсивно обговорюється у політичних та політтехнологічних колах. Це достатньо серйозна сила, яка, пройшовши місцеві вибори, може претендувати і на успіх на виборах парламентських. Власне, місцеві вибори мери виграли вже відсотків на 60, а "Слуга народу" їх вже програла", – наполягає експерт.

Він також зауважує наступне: "Це можна називати карантинним федералізмом, а можна говорити про зростання авторитету місцевого самоврядування. І це треба вітати, а не погрожувати мерам кримінальним переслідуванням. Бо якщо вже у нас немає ефективного центру, то нехай принаймні буде ефективна місцева влада. Інтереси самоврядування можуть об’єднати навіть тих, кого об’єднати складно – через ідеологічні неузгодженості. Партія "Громада" в нас колись вже була, а це може бути Партія громад, яка пропагуватиме ідеї комфортного життя у містах. І це справді спрацює, бо тут йдеться не про політику, а про практичні речі".

Але безхмарним народження партії мерів не буде. Богдан Петренко вказує на відразу декілька тенденцій, що відзначатимуть події найближчого часу. Це і розбрат між маленькими та великими містами, і протистояння по лінії "центр – периферія", і неузгодженість між лідерами різного ідеологічного спрямування.

"До жовтня рівень підтримки Зеленського суттєво впаде, і гра вестиметься на протистоянні центру та регіонів, – каже Петренко. – Бажання обох сторін бути головною скрипкою і нав’язувати свої правила обєднання буде цілком передбачуваним та зрозумілим. А також – електорально-ідеологічне позиціонування, оскільки "біло-голубий" та "помаранчевий" електорат різних мерів буде тяжко сумістити в одній партії. Той же Труханов не може бути в одному проекті з Кличком – у них зовсім різні виборці. Але й поза ідеологією значні фігури – такі, як, наприклад, той таки Кличко та екс-прем’єр Гройсман – ділитимуть між собою лідерство. І остання тенденція, яка матиме місце – це протистояння мерів малих міст містам-мільйонникам".

"У підсумку, – резюмує він, – партій мерів може бути стільки, скільки в Україні міст. Але якщо будуть ухвалені нові правила, за якими відбуватимуться місцеві вибори, мери будуть змушені об’єднуватися. Хоча, враховуючи ідеологічні відмінності, можна буде говорити не про одну партію мерів, а відразу про три або чотири".

Удар у відповідь

Ті нові правила, про які говорить Петренко, отримали назву "партизації виборів". Мова про зміни до виборчого кодексу в тій його частині, що стосується проведення місцевих виборів. З відповідною ініціативою вже виступила президентська "Слуга народу". Фракція наполягає на тому, що необхідною умовою участі у місцевих виборах для партії має стати участь у виборах на 2/3 округів країни. Друга новація – встановлення виборчого бар'єру в розмірі 5%. Третя – намір звузити населені пункти, в яких громадянин може йти на вибори у місцеві ради окремо від партії та без грошової застави, з 90 тисяч до 10 тисяч населення.

(Щодо останнього пункту, то тут необхідне роз’яснення. За діючими правилами, в містах до 90 тисяч населення громадянин може йти на вибори у місцеві ради окремо від партії та без грошової застави. Влада прагне заборонити таку практику, обмеживши це правило лише для населених пунктів менше 10 тисяч).

Такі пропозиції по місцевих виборах "навряд чи підтримають, бо це буде повна профанація місцевого самоуправління, а це шлях у нікуди. Голосів за такі зміни не дадуть", – переконаний Кирило Сазонов.

Але влада, безперечно, буде робити все можливе для приборкання норовливих мерів. І якщо її законопроект не пройде, в хід підуть інші методи.

"Влада дуже сподівалася, що мерський рух буде співпрацювати на місцевих виборах зі "Слугою народу", бо СН на місцевих виборах нема на кого ставити. "Свіжих", але популярних облич на місцях вкрай мало. Тут треба або їх терміново знаходити, або вступати в перемовини з елітами, які мають таких успішних агентів. Сформувати монобільшість у регіонах більше не вдасться – владою доведеться ділитися. Цього влада дуже не хоче і по факту провокує кризу у стосунках між Києвом та регіонами", – говорить Руслан Бортник.

А Богдан Петренко з цього приводу додає: "Слуга народу" вже зараз чинить значний тиск на популярних мерів – із тим, аби перетягнути їх на свій бік і продемонструвати, що це – все таки партія переможців. І цей тиск підрозділяється на несанкціонований (коли порушують ті чи інші кримінальні справи) та санкціонований (тобто відкриті перемовини). Мерів тими чи іншими засобами підводять до думки, що балотуватися їм краще від СН. І все це – на тлі значної поляризації настроїв".

Але, як вже мала би переконатися центральна влада, її силові методи ні на кого не діють. Краще за все шукати інші методи вирішення суперечок. Інше питання – чи є кому організувати такий пошук?

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>