Парад у Києві: Без техніки, але з прапорами "УНР" і військовиками НАТО

Парадні розрахунки, які братимуть участь у параді на День незалежності 24 серпня, вчора ввечері провели перше тренування на Хрещатику. Кореспондент 112.ua спостерігав за підготовкою, а також з'ясував, чим нинішній парад відрізнятиметься від торішнього

Парад у Києві: Без техніки, але з прапорами "УНР" і військовиками НАТО

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Парадні розрахунки, які братимуть участь у параді на День незалежності 24 серпня, вчора ввечері провели перше тренування на Хрещатику. Кореспондент 112.ua спостерігав за підготовкою, а також з'ясував, чим нинішній парад відрізнятиметься від торішнього

Полторак на метро

- "Сила! Героям слава! Смерть ворогам! Вільні завжди! До перемог!"

Рослі хлопці в сотню горлянок уривчасто скандують це, карбуючи стройовий крок. З кричалками парадні розрахунки, які готуються взяти  участь у військовому параді, який відбудеться 24 серпня, повертаються на початкові позиції – в районі Бессарабської площі. Звідти вже без кричалок вони будуть марширувати в бік Майдану Незалежності: в цьому напрямку вже все, як на параді: у супроводі оркестру, повторюючи тільки рахунок "з лііівої... і раз!" і "Рахуй... І раз... Рахуй... І два".

Глядачам, яких теплим літнім вечором на центральній вулиці Києва більш ніж достатньо, кричалки військовиків подобаються. Особливо коли "Смерть ворогам!", багато аплодують. Репетицію параду знімають на мобільні телефони. Фіксують проходи на відео і люди у військовій формі. На відміну від звичайних спостерігачів, вони турбуються, активно обмінюються враженнями: "Чого запізнилися? Втратили дистанцію? Та ні, все відмінно наче". Мимоволі напрошується асоціація із футбольним матчем.

Ушикування на репетицію параду розпочалося о 19:30, а о 20:00 вже йшло безпосередньо тренування. Репетицію відвідав міністр Степан Полторак. Він дістався центру столиці на метро. До речі, до вчорашнього дня з 1 серпня тренування кожні 2-3 дні відбувалися на аеродромі авіазаводу "Антонов". На відміну від Хрещатика, там вони починалися вранці: з 07:30 до 11:00, до спеки.

Незважаючи на те що для автомобільного руху Хрещатик закрито, на ньому працювало все, що і в звичайні вечори: кафе, магазини. Коли не грав військовий оркестр, у такт музичних фонтанів звучали композиції із скрипкового концерту Вівальді. До кіоску з цигарками і мінералкою вишикувалася строката черга: упереміш хлопці у військовій формі та люди у цивільному. Хлопців у камуфляжі було більше.

Так, переважно на Хрещатику були чоловіки військовослужбовці. У військовій формі зустрічалися і дівчата, але вони були тут глядачками. Жіночих парадних розрахунків на цьогорічному параді не буде.

У перервах між прогонами військовики сиділи за столиками в кафе, спілкувалися зі своїми знайомими та близькими. З десяток хлопців з автоматичними гвинтівками відпочивали на сходинках будівлі Київської міської адміністрації. Серед учасників параду було чимало тих, хто до Києва приїхав вперше. "Ніколи тут не був раніше", - каже один із хлопців років двадцяти у військовій формі і просить товариша сфотографувати його на телефон. Фотографуються багато: групами і поодинці, на тлі адміністрації, Хрещатика, товаришів по службі.

Довго не відпочивають: приємний чоловічий голос із гучномовців, які встановлено вздовж всієї дистанції параду (весь Хрещатик), м'яко нагадує про черговий прогон. І знову з кричалками, стройовим кроком у напрямку Бессарабки, потім назад у супроводі оркестру.

У кроці від НАТО

До речі, стройовий крок - це найважливіша деталь! Ймовірно, нинішній парад буде останнім в Україні, коли вояки йдуть так званим "прусським кроком", який не відрізняється від того, яким карбують бруківку на Червоній площі російські війська.

"Прусський крок, який має зараз місце, це ще з російських царських часів, часів преклоніння перед Пруссією, перед її армією. Цей крок перейняла російська царська армія. Він зберігався і в армії Радянського Союзу, а зараз залишається в Росії. Оскільки ми йдемо від всього прусського, радянського, російського, то й піти від цього стройового кроку дуже важливо. Адже вже й форму поміняли. Але потрібно далі йти і в зовнішніх елементах, і по суті", - сказав 112.ua генерал Ігор Романенко.

"Ми працюємо над питанням, як піти від "прусського" кроку. Найближчим часом буде змінено Статути збройних сил, в яких також буде визначено стройовий крок. Певні ритуали будуть змінюватися. Є багато пропозицій щодо того, як змінити стройовий крок. Яким він буде? Побачимо, робота в цьому напрямі ведеться. На цьогорічному параді поки залишиться, як є", - розповів начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ генерал-майор Олег Грунтковський.

Він зазначив, що "прусський крок" у силу своїх особливостей є незручнимй для військовослужбовців. Як відомо, при прусському (або як його ще називають карбованому кроці) військовослужбовець витягує ногу до такої висоти, при якій вона становить майже прямий кут з тілом. В окремих варіантах кроку носок стопи може випрямлятися до прямої лінії з гомілкою. При здійсненні кроку нога опускається на землю площею всієї стопи, видаючи чіткий і ясний звук удару.

Такий крок було введено королем Пруссії Фрідріхом Великим (1712-1786 рр.). Його використовували як парадний церемоніальний крок військовослужбовці на військових парадах у СРСР і в Італії часів Муссоліні.

"На параді ви побачите, як будуть проходити представники інших держав, їх стройовий крок буде відрізнятися. Крок невимушений, але він гарний", - зазначив генерал Грунтковський.

Йдеться про парадні розрахунки з країн НАТО, а також із Грузії, яка перебуває на шляху вступу до Альянсу.

"На параді будуть представники Канади, США, Великої Британії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Грузії та інших країн. Їх буде представлено підрозділами і прапорними групами, всього до 10 підрозділів. Загальна кількість учасників ще в процесі узгодження. Але їх кількість буде значно більше, ніж на параді минулого року", - розповів 112.ua Грунтковський.

Він уточнив, що іноземні гості в Україну ще не прибули. А коли це станеться, їх розмістять на українських військових базах, де вже для них підготовлено місця.

Міністр оборони уточнив, що в параді братимуть участь 10 підрозділів з різних країн, 9 з яких – члени НАТО. Також, за його словами, на запрошення української сторони на парад прибудуть 11 глав оборонних відомств.

"У сценарії параду закладено кілька основних тез: Україна є, вона має майбутнє і буде існувати. Український народ є кому захищати", - розповів Грунтковський.

Прапори і форма армії УНР

Особливістю нинішнього військового параду в Києві є те, що він присвячений не тільки 26-й річниці Незалежності України, але й сторіччю заснування армії Української народної республіки.

"2017 рік – це рік сторіччя створення війська Української Народної Республіки, і, звичайно, певні елементи данини поваги цієї дати на параді будуть", - розповів генерал Грунтковський.

За його словами, парад розпочнеться з проходження двох прапорних груп з копіями Бойових прапорів військових підрозділів армії УНР. Це прапор 1-го Українського полку ім. Богдана Хмельницького. У 1917 році він був створений з добровольців у Києві. Ще один прапор – Третьої залізної дивізії армії УНР. Прапорну групу буде сформовано з роти Почесної варти.

"У музеї є оригінали прапорів (які винесуть на парад), вони реально існують, але їх стан не дозволяє їх виносити, тому було створено їх копії", - зазначив Грунтковський.

Також, за його словами, прапорні групи будуть у церемоніальній формі одягу, яку раніше на парадах представлено не було. "Її вже пошито, і зараз її прикрашають відповідними атрибутами. Ця форма може мати елементи форми військових підрозділів УНР", - сказав він.

До речі, про форму. На вчорашній репетиції учасники параду були в польовій формі. Парадну вони надінуть на генеральну репетицію, яка відбудеться 22 серпня.

Родзинкою нинішнього військового параду буде вручення частинам, які відзначилися в АТО, бойових прапорів. "Всього буде вручено понад 30 прапорів. Вручати будуть президент України – Верховний головнокомандувач ЗСУ Петро Порошенко, міністр оборони генерал армії України Степан Полторак, начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних сил України генерал армії Віктор Муженко, командувач Національної гвардії України генерал-лейтенант Юрій Аллеров, голова Держприкордонслужби генерал-лейтенант Петро Цигикал", - розповів Грунтковський.

За його словами, деяким військовим частинам буде присвоєно почесні найменування відомих національних історичних і військових діячів, так званих патронів. Деякі найменування будуть також прив'язані до географічних назв. "Наприклад, одній із частин буде присвоєно ім'я Короля Данила. Буде присвоєно імена гетьмана Петра Дорошенка, Героя України, старшого лейтенанта В'ячеслава Семенова, одна з бригад дістане назву "Сіверська", - розповів 112.ua Грунтковський.

Запланований час церемонії параду - 40-50 хвилин.

Хто пройде на параді?

У військовому параді крім іноземних підрозділів буде представлено 25 парадних розрахунків. Всього 4,5 тисячі військовослужбовців, представників ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, співробітників Нацполіції. До 1 тисячі учасників параду – учасники АТО, військовослужбовці, які безпосередньо брали участь у бойових діях на сході України.

"Як і торік, буде окрема "коробка" ветеранів АТО. Вчора на Хрещатику її не було, але зазвичай її учасники беруть участь в останніх тренуваннях, безпосередньо перед парадом. Зараз "коробка" ще формується. Її чисельність буде стандартною – 120 осіб. Але щодо всіх прізвищ остаточно невідомо", - розповів Грунтковський.

Сухопутні війська буде представлено "коробками" зведених підрозділів сухопутних військ, зведених сил військового резерву, Національної академії сухопутних військ, Харківського інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут ім. Верховної Ради України", Військової академії Одеси та окремого полку президента України.

Авіації на параді не буде. Військово-повітряні сили буде представлено парадними розрахунками Харківського національного університету ВПС ім. Івана Кожедуба.

"Серед учасників параду є ті, хто брав участь у ньому торік, але основна маса – це нові учасники. Зазвичай парадні розрахунки формуються з особового складу, який має певні досягнення, проявив себе. Також відбувається відбір за морально-психологічними та професійними якостями. Є вимоги і до фізичних параметрів, адже тренування до параду - це величезне фізична навантаження. Є й фізіологічні моменти: це відповідний зріст. Як ви могли помітити, парадні розрахунки йдуть майже одного зросту. Це закони військових парадів, і ми не можемо відхилятися від них", - розповів Грунтковський.

На підставі вчорашній репетиції параду на Хрещатику генерал стверджує, що "за рівнем підготовки в технічному плані розрахунки готові навіть краще, ніж торік".

"У морально-психологічному плані особовий склад готовий до участі у проведенні заходу. Є певні недоліки, але ми ще будемо над цим працювати, позаяк ідеального нічого не буває, але ми прагнемо ідеалу. Йдеться, зокрема, про рівняння, дистанції, повороті голови, крок. Це такі технічні моменти, які для професіоналів мають величезне значення. У нас ще буде дві репетиції (на Хрещатику) разом з генеральною. Плюс у місцях дислокації підрозділів, які беруть участь у параді, також проводиться підготовка", - розповів Грунтковський.

Військова техніка Хрещатиком не піде

Велика відмінність нинішнього військового параду від торішнього це те, що цьогоріч не буде механізованого проходження колон військової техніки. Техніку буде виставлено статично на Хрещатику в бік Європейської площі. Зразки доставлять в ніч проти 22 серпня.

"Вже вранці 23 серпня техніка буде на місці. Вона перебуватиме на Хрещатику до святкового вечора наступного дня, 24 серпня", - розповів Грунтковський.

Відомо, що БРДМ і "зенітки" будуть їхати своїм ходом, а гусеничну техніку перевезуть на спеціальних тягачах, щоб не пошкодити асфальт, як це вже було в Києві перед військовим парадом.

Втім, генерал Грунтковський стверджує, що зміна формату не пов'язана з переживаннями за дорожнє покриття. "Чому формат поміняли? Я знаю, що дехто каже, що це для того, щоб не пошкодити дорожнє покриття, але реально це для того, щоб і населення, і гості столиці могли техніку уважно оглянути. Зазвичай коли відбувається механізоване проходження на параді, люди бачать тільки те, що техніка пройшла. І більше нічого. А що вона собою являє, які її технічні характеристики, дізнатися про це не мають можливості. Формат статики дасть людям цю можливість", - пояснив 112.ua Грунтковський.

Генерал також розповів, що поруч з технікою будуть представники Збройних сил, які зможуть дати пояснення щодо характеристик, тактико-технічних можливостей зразків військової техніки. Всього буде представлено 70 одиниць військової техніки, з цього числа 25 – абсолютно нових зразків, яких на озброєнні української армії ще немає.

З уже відомих і наявних на озброєнні зразків танк Т-72, БТР-3, зенітно-ракетний комплекс, системи ППО, санітарні автомобілі, автомобілі Прикордонної служби, Нацгвардії. З принципово нових буде бойова машина "Тритон" - колісна бронемашина з посиленим протимінним захистом, розроблена київським заводом "Кузня на Рибальському".

За словами Грунтковського, деякі парадні розрахунки будуть озброєні автоматичною зброєю, яке є на озброєнні їхніх підрозділів. Зокрема, буде представлено модернізований автомат Калашникова, модернізація якого здійснювалася на українських заводах, і українська автоматична гвинтівка заводу "ФОРТ". Їх обладнано коліматорним прицілом.

Під яку музику відбудеться парад

На військовому параді лунатиме маршова музика, яку використовують під час проходження підрозділів. Прозвучить урочистий марш Миколи Лисенка, під який йшли війська УНР в далекому 1917 році, розповів Грунтковський. Також вперше прозвучить марш-пісня "Марш нової армії", написаний Олексієм Бабаєм у 1929 році.

Виконувати марші буде зведений оркестр, сформований з музикантів Зразково-показового оркестру ЗСУ, оркестру Нацгвардії, оркестру Держприкордонслужби, військових навчальних закладів ЗС. Всього близько 400 музикантів. Оркестр буде розміщено статично – навпроти трибуни для почесних гостей на Майдані, що біля Головпоштамту відразу за музичними фонтанами.

"Парад супроводжуватиметься коментарем-розповіддю і про військові частини, і про людей-учасників параду, і про досягнення, і також, звісно, про героїчні моменти, пов'язані з тією чи іншою військовою частиною. Коментарі лунатимуть через гучномовці", - розповів Грунтковський, уточнивши, що ті гучномовці, які було розставлено на Хрещатику вчора, використовуватимуть лише під час тренувань.

На параді буде задіяно більш просунуту аудіотехніку.

Коментувати парад буде диктор парадів Перемоги в Києві 2011 і 2012 рр. Дмитро Хоркін.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...