banner banner banner

Оржель порадив дітям шахтарів не йти стопами батьків: Чому влада вирішила ліквідувати шахти?

В Україні влада змінює підхід до вугільної галузі, внаслідок чого найближчим часом може бути ліквідовано більше половини державних шахт. Втім, схоже, не обійдеться без задоволення комерційних інтересів вітчизняних олігархів, які за підсумком виявляться у великому виграші.

Оржель порадив дітям шахтарів не йти стопами батьків: Чому влада вирішила ліквідувати шахти?
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні влада змінює підхід до вугільної галузі, внаслідок чого найближчим часом може бути ліквідовано більше половини державних шахт. Втім, схоже, не обійдеться без задоволення комерційних інтересів вітчизняних олігархів, які за підсумком виявляться у великому виграші.

Україна до 2050 року має намір відмовитися від теплових електростанцій за рахунок зростання частки "зеленої" генерації, що буде супроводжуватися "поступовим скороченням вугільної генерації" шляхом соціальної прийнятності. Розвиток подій у цьому ключі можливий у разі затвердження концепції "зеленого" енергетичного переходу, проект якої вчора представила команда Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, яке очолює Олексій Оржель. Він сам, відповідаючи на запитання кореспондента 112.ua, не виключив внаслідок цього скорочення числа державних вугільних шахт, у зв'язку з їх збитковістю. Точне число підприємств, яке планується ліквідувати, міністр не назвав. Оржель порадив дітям, "які є у шахтарських родинах, шукати більш цікаві і перспективні напрямки для навчання для можливої майбутньої роботи". Мовляв, у вибої роботи не буде…

Шахти в боргах

Скорочення числа державних шахт передбачено, зокрема, проектом концепції реформування вугільної галузі, яка нещодавно була представлена в Комітеті Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг (112.ua має у своєму розпорядженні копію документа). "З 33 шахт, які перебувають у державній власності, планується зберегти тільки 14 шахт. Таким чином, більше половини шахт хочуть закрити", - розповів член комітету, нардеп і голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець. У тексті проекту концепції, втім, не вказано точне число шахт, які планується закрити. У розділі "шляхів і способів рішення проблеми" зазначається необхідність визначити безперспективні і перспективні підприємства: відповідно перші за результатами техніко-економічного обґрунтування недоцільності їх подальшого функціонування ліквідувати, а другі передати на приватизацію, або ж залучити для них стратегічних інвесторів "на засадах державно-приватного партнерства на умовах концесії, довгострокової оренди, спільної діяльності". "Зважаючи на складну ситуацію в національній економіці, держава не має можливості підтримувати збиткові підприємства вугільної промисловості", - йдеться в тексті документа.

Независимый профсоюз горняков Украины

Наголошується, що державні шахти нині знаходяться більш ніж в жалюгідному стані. Переважна більшість державних вугледобувних компаній є банкрутами, які продовжують існувати тільки за рахунок надання державної підтримки та тимчасового мораторію на арешт майна і банкрутство. Майже все майно зазначених підприємств знаходиться під арештом або в податковій заставі. Показник кредиторської заборгованості станом на кінець 3 кварталу 2019 року становив 17151,9 млн грн, що в кілька разів перевищує балансову вартість активів. При цьому найбільшу питому вагу в структурі кредиторської заборгованості складає заборгованість за електроенергію (станом на 1 грудня 2019 року 10462,7 млн грн).

У зв'язку з відсутністю джерел капітальних інвестицій неможливо розвивати виробництво та оновити основні фонди. Через відсутність гірничошахтного обладнання видобуток вугілля в 14 вибоях здійснюється забійними молотками. В результаті висока собівартість і неконкурентноспособность вугільної продукції державних вугледобувних підприємств значно перевищує ринкові ціни і вимагає постійної державної підтримки, нарікають в міністерстві. Обсяг видобутку вугілля в державному секторі з року в рік скорочується: за останні 15 років він впав з 24 млн т до 4,1 млн т в рік. Тільки за минулий рік, за словами Волинця, скорочення склало близько 2 млн т.

Независимый профсоюз горняков Украины

При цьому Україна активно нарощує імпорт вугілля, а за окремими його видами вже стала нетто-імпортером. Імпорт вугільної продукції, у зв'язку з дефіцитом вітчизняного енергетичного та коксівного вугілля за останні три роки зріс з 15,6 млн т до 21,4 млн т, наголошується у проекті концепції.

Заборгованість по заробітній платі на державних шахтах є "хронічною". У 2019 році частка держбюджету у фінансуванні фонду оплати праці становила 60%. Але це тільки тимчасово знижує градус напруги у вугільних регіонах, але ніяк системно не вирішує проблему шахт. Обсяг витрат держбюджету на підтримку державної вугільної галузі збільшився з 1,9 млрд грн в 2016 році до 4,6 млрд грн в 2019 році. Однак ці кошти направляються переважно на виплату заборгованості із заробітної плати та оплату спожитої електроенергії.

Дуже цікава схема

Ймовірно, далі можна було б переходити в площину дискусій "варто чи ні" покінчити з державними шахтами, багато з яких зосереджені в Донецькій і Луганській областях і для деяких невеликих містечок, селищ є містоутворюючими. Варто відзначити, що спроба оптимізації вже робилася в 2017 році, але не була доведена до кінця. Не зважилися. Вона була передбачена затвердженою тоді Концепцією реформування та розвитку вугільної промисловості на період до 2020 року. "Передбачена оптимізація структури державних вугледобувних підприємств шляхом створення "Національної вугільної компанії" не була реалізована і була визнана недоцільною", - зазначається у тексті нової концепції реформування вугільної галузі.

Але навіть не приймаючи жодну з сторін на полюсах "рубати чи ні" гордіїв вузол, очевидно, що влада повинні діяти у відповідності з цивілізованими підходами, які застосовуються в європейських країнах. Але в нашому випадку може бути підступ. І як завжди, схоже, не обійдеться без задоволення олігархічних інтересів.

На днях на сайті Міненерго і навколишнього середовища з'явився наказ міністра від 14 січня про створення Державного підприємства "Укрвугілля". На вчорашньому брифінгу Олексій Оржель у відповідь на запитання кореспондента 112.ua уточнив, що нова структура створюється виключно для трейдингу вугілля і є аналогом державного підприємства "Держвуглепостач" (підпорядковане Міністерству). Воно було створене в 2016 році для продажу вугілля, видобутого на українських державних шахтах. Фокус із створенням заміни потрібен для того, щоб обнулити борги, залишивши їх на старій фірмі, впевнений Михайло Волинець. "Очевидно, міністр створює структуру, аналогічну "Держвуглепостач", щоб залишити на ній борги, які з'явилися в результаті того, що з державними шахтами не розрахувалися за поставлене вугілля. І також залишити в підвішеному стані борги "Центренерго" перед "Держвуглепостач" приблизно на 1 млрд грн. Зараз це структура, яка контролюється олігархом Коломойським", - заявив він журналістам.

Як повідомлялося, раніше журналісти знайшли офіс фірми Ігоря Коломойського, яка займається поставками вугілля з Росії для держпідприємства "Центренерго". Незважаючи на те, що навіть високопоставлені чиновники країни в курсі, кому підконтрольний "Центренерго", офіційно зв'язок підприємства і одіозного олігарха до цих пір не доведено. Повідомлялося, що Ігор Коломойський особисто називав нинішнього в. о. генерального директора "Центренерго" Володимира Потапенка "зрозумілою" для себе людиною. Крім того, Нікопольський і Запорізький феросплавні заводи, підконтрольні бізнесменові, зі зміною менеджменту "Центренерго" отримують електроенергію з істотною знижкою.

І, здавалося б, що в цьому страшного? Все одно вирішили закривати більшість держшахт… Так що вже там? Але проблема полягає в нерозривному зв'язку між розрахунками за поставлене вугілля і оплатою без перебільшення пекельної праці українських шахтарів. В результаті фокуса зі створенням нової державної фірми "Держвуглепостач" не зможе розрахуватися з "Львіввугіллям", шість шахт якого в грудні були відключені від електропостачання через борг, внаслідок чого почалося затоплення. Заборгованість по зарплаті в цьому об'єднанні перевалила вже за 300 млн грн, розповів голова Спілки гірників. Не побачать грошей і сім'ї шахтарів з Південно-Донбаської шахти, яка не видобуває вугілля з 6 грудня, оскільки також не в змозі погасити борг за електроенергію: заборгованість по зарплатах там досягла 41 млн грн.

Хто в такому разі заплатить шахтам і шахтарям – абсолютно неясно.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>