Оренда чи покупка квартири? Труднощі й тонкощі вибору

Здавалося б, питання орендувати квартиру чи купити її впирається тільки у фінансові можливості: немає коштів на купівлю – орендуй квартири до кінця своїх днів. Але в цьому питанні не все так просто, як здається.

Оренда чи покупка квартири? Труднощі й тонкощі вибору
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Здавалося б, питання орендувати квартиру чи купити її впирається тільки у фінансові можливості: немає коштів на купівлю – орендуй квартири до кінця своїх днів. Але в цьому питанні не все так просто, як здається.

Плюси оренди

Оренда – це найдоступніший варіант проживання в окремій квартирі. Маючи щомісячний дохід на рівні середньої зарплати по країні, кожна людина має можливість зняти недороге житло.

А в разі відсутності можливостей для купівлі квартири оренда – це єдиний доступний метод для окремого проживання.

"Сьогодні, на жаль, у багатьох, хто потребує власної квартири, просто недостатньо коштів, щоб придбати її.

На сьогодні іпотека поступово відновлюється, але високі процентні ставки за кредитами значно звужують кількість потенційних позичальників.

Якщо говорити про механізм розстрочки від забудовника, то тут також необхідна достатня сума коштів (у середньому від 10 до 30%), щоб сплатити перший внесок при купівлі житла.

І єдиним виходом залишається оренда житла",  – констатує Владислав Кононов, керівний партнер компанії AVM Development Group.

Треба зазначити, що вимоги до якості орендованого житла протягом останніх 3 років значно збільшилися. Люди не хочуть жити в "убитих" хрущовках, де відсутність, наприклад, гарячої води – це норма, а не виняток.

Новини за темою

Якщо говорити про ті квартири, які здають в оренду, що за своїми характеристиками, наприклад, плануванням, можливістю економити на споживанні енергоресурсів, можуть задовольнити найвимогливішого клієнта, то потреба в такому житлі сягає 30%. 

Якщо відійти від фінансового аспекту, то, на думку начальника відділу продажу міні-міста Svitlo Park Олександра Панфілова, головні переваги оренди – у будь-який момент ви можете переїхати до більш кращого району чи квартири, змінити місто або країну проживання, не думати про ремонт, придбання меблів і не витрачати величезну суму на купівлю житла.

Загалом, оренда підходить для людей, які часто переїжджають, звикли жити заради самого життя і насолоджуватися цим.

Також варіант оренди є цікавим як проміжний етап. Цей час варто витратити на збір першого внеску та пошуку оптимальних варіантів купівлі власного житла.

Якщо прив'язаний до певного району через роботу, наприклад, а дозволити собі житло одразу не можеш, винаєм теж виручає.

"Однак рано чи пізно покупець замислюється про власну квартиру.

Альтернативою оренди можуть бути три варіанти: тривала розстрочка від забудовника з мінімальним першим внеском, іпотечна програма девелопера і банку (тут доволі високий відсоток, який не всім по кишені) або ж квартира в новобудові передмістя.

Ціни на житло там набагато нижчі за київські, а якість проектів часом нічим не гірша. Ринок ЖК столиці та передмістя активно конкурує між собою, покупець від цього тільки виграє", - підкреслює Вікторія Берещак, головний редактор онлайн-видання про новобудови 3m2.

Психологія володіння

Водночас жити в орендованій квартирі зовсім не погано: пів-Європи живе в орендованому житлі, в т.ч. дохідних будинках. І за європейцями не видно, щоб вони страждали від цього факту.

"Мені здається, що питання володіння власною квартирою або будинком – це категорія менталітету народу. Українці мають певні схильності до здорового власництва, а радянський період нашої історії тільки вкорінив цю позицію.

Для більшості європейців таке ставлення до місця проживання не є типовим. Тобто у громадян європейських країн при відповідному рівні соціальної захищеності та ступеня розвитку економіки зникає необхідність жити у страху, побоюючись, що якоїсь миті ти можеш втратити все.

Варто врахувати і рівень цін на житло в Європі: тільки одиниці можуть дозволити собі таку покупку", – зазначає Олександр Панфілов.

Крім того, треба відзначити зміну системи цінностей. Покоління "мілленіалів", тобто людей, яким нині до 30-35 років, рідко купує нерухомість.

Це покоління орендарів, які поділяють філософію "економіки спільного споживання" (Airbnb, каршерінг).

Для багатьох з них статус не у володінні "квадратами", а в гнучкому графіку роботи, свободі пересування, емоціях і враженнях, що слабо пов'язується з власництвом.

При цьому, звичайно, мілленіали не відмовляться мати в пасиві, наприклад, отриману в спадок нерухомість, яка ще й зростає в ціні.

"Мілленіали можуть собі дозволити купівлю житла, але не хочуть або не бачать доцільності тепер. Вони орендують житло і частину доходу витрачають на подорожі й покупки.

Таких людей, щоправда, небагато, але цілком можливо, що кількість людей, які так ставляться до власності, буде тільки збільшуватися", – каже Вікторія Берещак.

Переваги купівлі "квадратів"

Переваги свого житла є очевидними, але вони випливають з найважливішої передумови – наявності коштів або можливості придбати житло в іпотеку або на виплат. Своє житло – це питання психологічного комфорту, і це дорожче за будь-які гроші.

Особистий простір, своя територія, свобода робити, що хочеш: завести єнота, намалювати графіті на стіні, купити величезне кругле ліжко.

І ніхто тобі раптово не скаже, що ти повинен виїхати з квартири до певного строку. Оренда ж у певному розумінні створює дискомфорт, відчуття нестабільності в житті.

Придбання житла за інших рівних умов дозволяє економити на оренді й формує наявність у вас ліквідного майна – квартири, яку завжди можна продати або здати в оренду та отримувати пасивний дохід.

"Мінімальна вартість 1-кімнатної орендної квартири на ринку сьогодні 6500-7000 гривень. На рік виходить мінімум 78 тисяч гривень.

Приплюсуйте сюди комуналку, яка у вторинному житловому фонді обійдеться взимку в близько 2 тисячі гривень. Тоді як у новобудовах є пропозиції тривалої розстрочки від забудовника, де мінімальний внесок становить якраз 70 тисяч гривень.

Таких пропозицій на ринку небагато, але вони є, де перший внесок за своє житло коливається від 10 до 30% вартості квартири", – пояснює Вікторія Берещак.

Втім, потрібно розуміти, що в кожному окремому випадку висновки доцільності оренди або купівлі залежать від вартості оренди і купівлі квартири, ринкової кон'юнктури та інших чинників.

Проте протягом останніх 2-3 років, у першу чергу завдяки механізмам кредиту від забудовників, купівля власного житла стала більш доступною.

Новини за темою

У цьому році програми розстрочки можуть стати більш лояльними щодо покупців: з одного боку, може збільшитися строк надання розстрочки в середньому до 7 років, а безвідсотковий період її погашення становитиме близько 2 років.

На думку Владислава Кононова, цілком можливо, що забудовники підуть на те, щоб переглянути політику щодо першого внеску. В середньому розмір першого внеску може знизитися на 5%. Також можна відзначити активізацію комерційних банків з надання іпотечних кредитів.

Вже тепер деякі представники банківського сектора говорять про те, що в 2019 році кількість іпотечних кредитів може зрости до 30%, відповідно і кількість кредитів, виданих під придбання житла на первинному ринку, також може істотно збільшитися.

За словами Вікторії Берещак, цьогоріч кількість продажу порівняно з 2018 роком може збільшитися в середньому на 3-5% тільки завдяки більш лояльним умовам щодо розстрочки та маховика іпотечного кредитування.

Іпотека поступово повертається, без цього механізму говорити про те, що буде зростати платоспроможний попит, просто не можна.

Квартирні інвестиції 

Дуже важлива інвестиційна складова придбання квартири. До 2008 року ціни на ринку нерухомості постійно зростали, іпотечні кредити були в доступі з мінімальними авансовими внесками на 20-25 років, і частину квартир у новобудовах купували, щоб через рік їх продати на 20-30% дорожче.

Сталася криза, і про інвестиційні цілі придбання квартир на якийсь час забули.

Сьогодні цей час частково повернувся: квартири купують з метою збереження коштів на тлі невисоких цін на "первинці" та величезної наявної пропозиції.

"Купівля квартири – це одноразова інвестиція в нерухомість, яка дає можливість не тільки користуватися нерухомістю, а й розпоряджатися нею.

Звичайно ж, на вигідність того чи іншого варіанта впливають: динаміка ринку, стабільність валюти, зростання/зниження економіки, динаміка добробуту населення, фінансові інструменти, в першу чергу банківські іпотечні програми тощо", – зазначає Олег Приходько, генеральний директор девелоперської компанії GREENOL.

"Якщо людина має кошти для купівлі й при цьому має чіткий план щодо примноження наявних коштів, то питання доцільності купівлі чи оренди лежить у прибутковості альтернативної інвестиції (банківських депозитів, акцій тощо)", – додає Олег Приходько.  

Як зазначає Владислав Кононов, на первинному ринку починає розвиватися формат будівництва дохідних будинків, який має задовольнити попит на якісне житло під оренду.

Потенціал цього сегмента є доволі високим. Адже на сьогодні в Києві від 15 до 30% усіх квартир у новобудовах поблизу станцій метро купують саме з метою їхнього подальшого здавання в оренду.

Прибутковість з однієї квартири для майбутнього власника складе 12-14% на рік.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>