Операція Об’єднаних сил замість АТО. Що зміниться?

Формат АТО змінюють на Операцію об'єднаних сил. Штаб АТО – на Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ. Чи можна назвати такий крок чимось більшим, ніж просте перейменування? Щоб відповісти на це запитання, 112.ua розібрався з термінами, законами і повноваженнями, які покладають на нові органи

Операція Об’єднаних сил замість АТО. Що зміниться?
Пресс-служба Министерства обороны Украины

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

Формат АТО змінюють на Операцію об'єднаних сил. Штаб АТО – на Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ. Чи можна назвати такий крок чимось більшим, ніж просте перейменування? Щоб відповісти на це запитання, 112.ua розібрався з термінами, законами і повноваженнями, які покладають на нові органи

Цікаво, скільки статтей, блогів чи розмов на кухні починалися словами: "На другий/третій/четвертий рік війни влада нарешті…."? Або ще популярне: "Президент обіцяв закінчити АТО за три місяці". Так от. Зима 2018-го, Петро Порошенко все ж підписує закон "Про особливості державної політики і забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей", який в народі назвали законом "про реінтеграцію Донбасу". Документ крім всього іншого прописує зміну формату Антитерористичної операції, Антитерористичного центру при СБУ і керівника цього центру. 

Провідну роль у відсічі російській агресії Петро Олексійович поклав "на плечі ЗСУ", а міністру оборони і начальнику Генштабу доручив у найкоротші терміни підготувати кандидатуру командувача Об'єднаними силами.

"Закон, який 20 лютого було підписано президентом України, систематизує задіяння ЗСУ для виконання тих завдань, які вони виконували в АТО, і зміну формату основної операції. Буде завершено АТО, і ми перейдемо до операції Об’єднаних сил. Це передбачає чітку структуру системи управління, підпорядкованість визначених сил і засобів військовому керівництву, створення об’єднаного оперативного штабу як основного органу управління цією операцією на території Донецької та Луганської областей", – зазначив Віктор Муженко.

Він вже розповів, що АТО буде змінено на операцію Об’єднаних сил, яку очолить військове керівництво. Хто саме очолить, не повідомив, лише сказав, що це буде "людина з бойовим досвідом".

"Ми маємо відповідні кандидатури. Вони потребують певної процедури узгодження. І після цього в найкоротші терміни їх буде надано президенту України для затвердження такої кандидатури. Це буде людина, яка має бойовий досвід і достатньо навичок, знань і практичного досвіду для того, щоб виконувати такі завдання", – сказав пан Муженко.

Отже, Україна отримала закон, який має систематизувати усі її сили захисту та оборони і безпосередньо регулювати діяльність силових структур в уже колишньому районі АТО.

У районі конфлікту головним тепер буде Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ. Він керуватиме силами і засобами ЗСУ, інших військових формувань, МВС, Нацполіції, які залучено "до стримування і відсічі російській агресії в Донецькій та Луганській областях". Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та всі, кого залучено до протистояння агресору, підпорядковуються начальнику Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ.

112.ua

Штаб, як ідеться в законі, "здійснює планування, організацію та контроль виконання завдань із забезпечення національної безпеки та оборони, стримування і відсічі російській збройній агресії в Донецькій та Луганській областях, спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних чи військових адміністрацій (у разі їх утворення) у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки та оборони”.

Також начальник оперативного штабу за погодженням з СБУ контролює порядок в'їзду/виїзду осіб через лінію розмежування, переміщення товарів на окуповані території Донбасу.

У законах, де згадувався Антитерористичний центр при СБУ, додали таке формулювання: "або Об’єднаний оперативний штаб Збройних сил України (у разі утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, стримування і відсічі російській збройній агресії в Донецькій та Луганській областях)". Район проведення АТО називають районом здійснення заходів. Зокрема, так розширено закон про військово-цивільні адміністрації .

До прикладу, начальник Об’єднаного оперативного штабу затверджує ключові кадрові рішення у військово-цивільних адміністраціях, коли йдеться про роботу у ВЦА саме військовослужбовців та представників правоохоронних органів. Якщо відповідних обласних військово-цивільних адміністрацій не створено, керівництво знову ж таки лягає на начальника ООШ. Раніше за це відповідав керівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України.

Більш детально про повноваження командувача об’єднаних сил йдеться у законопроекті про національну безпеку, який ще не ухвалили (ми про нього писали). Особу призначає на посаду і звільняє з неї президент за поданням міністра оборони, з урахуваннями рекомендацій головнокомандувача ЗСУ. Президент може призначати командувача (командувачів) Об’єднаних сил для здійснення управління операціями на окремих напрямках. Командувач Об’єднаних сил підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ.

Командувачі тих видів, родів ЗСУ або ж керівники інших військових формувань, чиї підрозділи беруть участь в Об’єднаній операції, продовжують підтримувати своїх людей, займатися укомплектуванням особовим складом, відповідати за озброєння, боєприпаси та техніку.

Командувач об’єднаних сил у бере участь у розгортанні сил та розробленні планів дій на випадок непередбачуваних обставин для застосування ЗСУ та сил оборони.

Ну і останнє. Він має право доповідати безпосередньо президентові про готовність та хід виконання завдань Об’єднаними силами. Замисел застосування Об'єднаних сил в операціях затверджується президентом.

І як сказав Петро Порошенко, "до 1 квітня потрібно буде завершити відповідні підготовчі процедури".

***

Тепер вже ніхто не скаже "до чого тут ЗСУ, якщо в нас АТО". Переформатування операції прописує роль кожного силового органу в збройному конфлікті, і це наводить лад у законодавчій базі. Військовослужбовці вважають, що зміняться тільки назви керівних органів і посад, але суттєво мало що зміниться в підходах і забезпеченні. Ну це не тому що "зрада", а тому що неможливо змінити основні принципи і методи ведення війни. Можна називати іх по-іншому, але робота на передовій докорінно не зміниться.

Ірина Сампан

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>