Олімпійське перезавантаження відносин Північної і Південної Кореї: Туманні перспективи успіху

Сеул використовує майбутню Олімпіаду як спробу налагодити діалог з Пхеньяном. Чи буде успішним перезавантаження відносин Південної і Північної Кореї – питання неоднозначне

Олімпійське перезавантаження відносин Північної і Південної Кореї: Туманні перспективи успіху
Зустріч делегацій Північної і Південної Кореї, село Пханмунджом, 9 січня 2018 року zik.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Сеул використовує майбутню Олімпіаду як спробу налагодити діалог з Пхеньяном. Чи буде успішним перезавантаження відносин Південної і Північної Кореї – питання неоднозначне

Цього тижня відбулися перші з 2015 р. переговори між Південною та Північною Кореєю. Кілька чиновників протиборчих країн зустрілися в селі Пханмунджом, яке також відоме як "село миру", на території демілітаризованої зони вздовж кордону Північної і Південної Кореї (проходить по 38-й паралелі). Переговори представників двох корейських держав відбулися напередодні XXIII Зимових Олімпійських ігор у південнокорейському місті Пхенчхан у лютому 2018 р. Відновлення політичного діалогу між Півднем і Північчю сталося несподівано, на тлі тривалої напруженості довкола північнокорейської проблеми. Ще недавно в мас-медіа мусувалася інформація про плановане випробування в КНДР ракетного двигуна на полігоні в Сохе. У новорічному зверненні верховного керівника КНДР Кім Чен Ина звучав намір почати масове виробництво балістичних ракет цього року. Втім, переговори в селі Пханмунджом відбулися за ініціативою президента Південної Кореї Мун Чже Іна, яку підтримав Кім Чен Ин. Складається враження, що Сеул використовує майбутню Олімпіаду як спробу налагодити діалог з Пхеньяном. Чи буде успішним "перезавантаження" відносин Південної і Північної Кореї – питання неоднозначне.

 Олімпійський маневр Мун Чже Іна

Часто Олімпійські ігри використовуються країнами як відволікальний маневр при здійсненні зовнішньополітичних акцій. Увага значної частини міжнародної спільноти прикута до спортивного заходу. Росія здійснила агресію в Грузії під час Літніх Олімпійських ігор у Пекіні в серпні 2008 р. Зимова Олімпіада і Параолімпіада в Сочі в лютому-березні 2014 р. використовувалися Кремлем як ширма при підготовці до анексії Криму і до розгойдування сепаратистських настроїв на сході України. На відміну від свого російського колеги Мун Чже Ін вирішив використати Олімпійські ігри як інструмент миру та налагодження відносин з Північною Кореєю. Південнокорейський президент є лібералом і противником нанесення превентивного удару по об'єктах КНДР, які залучено до ракетно-ядерної програми. Він побоюється, що північнокорейські військові завдадуть удару у відповідь з далекобійної артилерії по населених пунктах Південної Кореї. Тому він вирішив під приводом обговорення участі КНДР в Зимових Олімпійських іграх перевірити, чи готове північнокорейське керівництво піти на конструктивний діалог на тлі чинних санкцій.

Новини за темою

На перший погляд, нічого особливого в переговорах, що відбулися в демілітаризованій зоні, не було. Їх проводили чиновники другого-третього ешелону влади. З боку Північної Кореї в переговорах брали участь голова комітету об'єднання батьківщини Ри Сон Гвон, його заступник Йон Джонг Су, заступник міністра спорту Вон Кіл У, член північнокорейського олімпійського комітету Ри Кунг Сік. Серед південнокорейських переговірників був присутній заступник міністра з питання об'єднання Кореї Чун Хасунг. Мун Чже Ін і Кім Чен Ин не приїхали до Пханмунджома, але слухали, про що говорять обидві делегації в прямому ефірі. Переговори велися суто про участь північнокорейської збірної в Олімпійських іграх на території Південної Кореї.

Однак, сам факт того, що делегаціям вдалося домовитися про участь північнокорейських спортсменів в Олімпіаді, незважаючи на те, що термін подачі заявки закінчився в жовтні минулого року, є позитивним сигналом. Раніше керівництво Північної Кореї бойкотувало участь у Літніх Олімпійських іграх у Сеулі в 1988 р. Враховуючи те, що північнокорейська пропаганда подає Південну Корею, поряд з США і Японією, як країну-агресора, участь північнокорейських спортсменів у змаганнях на території військово-політичного противника ламає усталені стереотипи. На Олімпіаді також будуть присутні північнокорейські чиновники, журналісти й артисти. Це практично те ж саме, якщо б громадяни України з Києва чи Львова, зокрема представники влади, офіційно приїхали до анексованого Росією Севастополя взяти участь в якому-небудь місцевому публічному заході, наприклад, у святкуванні Дня міста. Напередодні переговорів Кім Чен Ин висловив бажання, щоб його країна взяла участь у Зимових Олімпійських іграх, і закликав до зниження напруженості на Корейському півострові. За підсумками переговорів сторони заявили, що Південна і Північна Корея розпочнуть спільні зусилля для об'єднання людей і примирення, створення умов для миру та зниження військової напруженості на Корейському півострові. Участь північнокорейської збірної на Зимовій олімпіаді в Південній Кореї збільшує шанси того, що на час їх проведення Пхеньян утримається від військових провокацій.

Новини за темою

Мун Чже Ін перевірив нинішнє північнокорейське керівництво на здатність домовлятися. Якщо Олімпіада відбудеться спокійно і без ексцесів з боку КНДР, то південнокорейський президент спробує провести "перезавантаження" відносин двох держав. Він вже висловив своє бажання організувати саміт та обговорити всі проблемні питання з Кім Чен Ином. Домовленість про участь Північної Кореї в Зимових Олімпійських іграх - це сигнал Кім Чен Ину про те, що Мун Чже Ін відкритий для конструктивних переговорів. Одним з пріоритетів Мун Чже Іна є врегулювання північнокорейської проблеми під час президентського терміну.

 Батіг і пряник для Кім Чен Ина

Мун Чже Ін персонально подякував президенту США Дональду Трампу за те, що переговори з КНДР відбулися. Судячи з усього, зустріч в селі Пханмунджом - це результат розіграної Чже Іном і Трампом постановки, з метою переконати Кім Чен Ина відкинути агресивну риторику і сісти за стіл переговорів. Вони зіграли з північнокорейським диктатором у гру під назвою "батіг і пряник". Трампу вигідніше, щоб Чже Ін намагався самостійно домовлявся з Кім Чен Ином, оскільки спроби США і Китаю переконати КНДР відмовитися від ядерної зброї і балістичних ракет не увінчалися успіхом.

Спочатку американський президент завдав удар "батогом" у вигляді посилення міжнародних санкцій проти Північної Кореї. На засіданні Радбезу ООН у грудні 2017 р. було введено новий пакет санкцій проти Північної Кореї за ініціативою США. Згідно з новим обмежувальним заходам, країни-члени ООН повинні на 89% скоротити постачання очищеної нафти до Північної Кореї, повернути на батьківщину всіх північнокорейських працівників, а також перевіряти всі північнокорейські судна, щоб припинити незаконне перевезення палива. Новий пакет санкцій – це серйозний удар по північнокорейській економіці. Виживання Північної Кореї залежить від імпорту нафти і нафтопродуктів. Раніше заборони ООН накладали обмеження на імпорт готових нафтопродуктів, але не нафти. Щорічно Північна Корея купує 8,5 млн барелів нафти і нафтопродуктів на рік. ООН позбавляє КНДР одного з основних джерел доходу – експорту робочої сили. Близько 100 тис. північнокорейських робітників працюють на будівництвах, шахтах, у сфері торгівлі в Китаї, РФ, країнах Близького Сходу, Південно-Східної Азії, Східної Європи і приносять 2,3 млрд дол. на рік до скарбниці. Крім цього, продовжують діяти раніше введені обмеження на імпорт олії та експорт вугілля, залізної і свинцевої руди, металу, морепродуктів, текстилю, які було введено Радою безпеки ООН минулого року.

Новини за темою

Після цього Кім Чен Ин згадав про "пряник", який запропонував йому Мун Чже Ін – відновити переговори. У цих обставинах Південна Корея сприймається Пхеньяном як менше зло, порівняно з США, які будуть до нескінченності душити КНДР санкціями. Тон риторики північнокорейського керівництва трохи пом'якшав після минулих переговорів у демілітаризованій зоні. Лідер північнокорейської делегації Ри Сон Гвон підкреслив, що стратегічні озброєння Північної Кореї, включаючи атомні бомби, міжконтинентальні балістичні ракети, націлено на США, але не на власний народ, Китай, Росію. "Свій народ" у розумінні північнокорейських чиновників широке поняття, під ним можна розуміти як громадян КНДР, так і населення всього Корейського півострова, включаючи південнокорейців. Кім Чен Ин підтримує ідею об'єднання Північної і Південної Кореї в перспективі, а на переговорах порушувалося питання возз'єднання сімей, розлучених у роки Корейської війни (1950-1953 рр.). Після чергового посилення санкцій влада КНДР намагається виправдатися в очах колег з Південної Кореї і сусідніх держав, дати їм зрозуміти, що причиною тривалих ракетних випробувань є США, які нібито становлять загрозу для північнокорейської державності.

 Граблі Обами для Мун Чже Іна

Досить складно судити, чи зможе амбітний південнокорейський президент переконати північнокорейського диктатора погодитися на денуклеаризацію Корейського півострова, добровільно відмовитися від виробництва та випробування балістичних ракет і ядерних боєголовок. До приходу до влади Кім Чен Ина градус військової напруженості на Корейському півострові був нижчим, оскільки ракетні випробування не проводилися в такій кількості. У 1994-2003 рр. був період заморожування ракетно-ядерної програми КНДР в обмін на поставки продовольства, медикаментів і палива зі США. У рамках міжкорейської співпраці у кінці 1990-х і 2000-х роках у Північній Кореї були відкрито вільні економічні зони "Кимгансан", "Кесон", де південнокорейські фірми заснували свої виробництва. Туди приїжджали працювати громадяни КНДР та етнічні корейці з Китаю. У "Кимгансані" розвивався туристичний бізнес, там зустрічалися родичі з Північної і Південної Кореї. Мун Чже Ін хоче переконати Кім Чен Ина в доцільності повернення до подібного формату відносин.

Новини за темою

Однак, як показує практика американсько-російських відносин у роки правління президента США Барака Обами, що політика "перезавантаження" може виявитися неефективною. Не варто розраховувати на те, що заради нормалізації двосторонніх відносин і скасування міжнародних санкцій Кім Чен Ин погодиться згорнути ракетно-ядерну програму. Ядерна зброя потрібна особисто Кім Чен Ину як гарантія недоторканності його режиму. У Пхеньяні переконані, що без ядерної зброї Північна Корея стане мішенню США і Південної Кореї, які доб'ються зміни правлячого режиму. Максимум, на що може піти північнокорейський диктатор, так це на чергову безстрокову паузу у проведенні ядерних і ракетних випробувань. У запусках і так вже немає гострої необхідності. Минулого року Північна Корея провела 16 ракетних випробувань, у рамках яких запустила 23 балістичні ракети. Арсенал КНДР поповнився новими міжконтинентальними балістичними ракетами "Хвасонг-14", "Хвасонг-15", ракетами малої і середньої дальності різних модифікацій. На озброєнні у КНДР знаходяться близько 60 одиниць ядерної зброї. Навіть одна ракета з ядерною боєголовкою створює ризик її застосування під час збройного конфлікту. У КНДР є кошти для здійснення політики стримування і залякування Південної Кореї. Такий варіант не влаштує Північну Корею і США, оскільки ризик ескалації напруженості на Корейському півострові все одно збережеться.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів