Олігархи в Раді: На кого спиратиметься великий бізнес?

Олігархи в Раді: На кого спиратиметься великий бізнес?
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

В недавньому інтерв’ю "Новому времени" бізнесмен Ігор Коломойський ухилився від прямої відповіді про те, на кого він спиратиметься у складі майбутнього парламенту. А на репліку інтерв’юера про його нинішню дружбу з групою "Відродження" відповів пропозицією показати "конвертацію цієї дружби". Нічого дивного в такому запереченні немає: жоден український олігарх не підтвердить своїх зв’язків з парламентськими фракціями. Водночас такі зв’язки є секретом Полішинеля, адже всі знають, на кого робить ставку великий бізнес. По суті, український парламент являє собою більш або менш впорядковані групи лобістів, що працюють на інтереси закулісних спонсорів. Хто з останніх матиме найбільш сильні позиції у Верховні Раді IX скликання?

Новини за темою

Ахметов: ставка на мажоритарку та адмінресурс

Експерти вказують на цікавий парадокс: найбагатша людина України – Рінат Ахметов – матиме найскромніше лобі у Верховній Раді. Свою власну фракцію він, скоріше за все, до парламенту не проведе. Рейтинг "Опозиційного блоку" на сьогодні становить близько 3%, а отже, його шанси на проходження – невисокі. Політолог Андрій Золотарьов вважає головною помилкою Ахметова те, що власною партією він займався "за остаточним принципом", перенісши акцент на підтримку Порошенка та Ляшка.   

Однак для олігарха не все втрачено, адже ще лишаються одномандатні округи. В полі зору Ахметова – мажоритарка, зосереджена на сході країни. Там він розраховує перемогти щонайменше у 15-20 округах – таку цифру називає близький соратник Ахметова Борис Колесніков в інтерв’ю LIGA.net. Власне, сам Колесніков та Вадим Новинський балотуються по мажоритарці, що доводить їх більшу впевненість у такому варіанті, аніж у партійному списку.

"Люди Ахметова" можуть віднайтися й у інших олігархічних колах. Світ великого бізнесу – це світ сполучених судин, де легко виникають ситуативні союзи. Війна між Ахметовим та Ігорем Коломойським наразі завершена чи, як мінімум, поставлена на паузу, що й пояснює компліментарні слова Ігоря Валерійовича на адресу Ріната Леонідовича. У згаданому вище інтерв’ю Коломойський називає представників "Опоблоку" Ахметова "патріотами" та пророкує їм "100-відсоткове" потрапляння до Ради.

Realist

Але навіть якщо цього не станеться, Ахметов знайде підтримку на стороні. Передусім – з боку того ж Коломойського. Недарма ще в перших числах червня відбулося злиття "Опозиційного блоку" Ріната Ахметова, партії "Відродження" Віталія Хомутинника, політсили "Довіряй ділам" мерів Харкова Геннадія Кернеса та Одеси Геннадія Труханова, "Партії миру і розвитку" Вадима Новинського та партії "Наші" Євгенія Мураєва. З цього переліку найбільш цікавим проектом є партія "Довіряй ділам", яка знаходиться під протекторатом Ігоря Коломойського.

Новини за темою

"Довіряй ділам" – це, передусім, потужний адмінресурс, представлений не лише Кернесом та Трухановим, але й міськими головами меншого калібру. Вони можуть "проштовхнути" "Опоблок" там, де він балансує на межі статистичної похибки. Для певних регіонів України така стратегія спрацює, і хтозна, чи не виявиться Коломойський тією Вангою, котра правильно передрікала "Опоблоку" успіх на виборах?

Та в кожному разі "яйця" Ахметова покладено в іще одну "корзину". Делегування Сергія Тарути в прохідну частину списку "Батьківщини" – дуже правильний хід. Тарута відіграє роль медіатора між Тимошенко та Ахметовим, який все ще демонструє зацікавленість у спілці з ЮВТ. Щоправда, якщо Юлії Володимирівні не дістанеться прем’єрське крісло (а його зараз все активніше підгрібає під себе чинний глава уряду Володимир Гройсман), інтерес до такого союзу може ослабнути.

Але поки що дружба триває. І як доказ тому – часта поява Тимошенко у прайм-тайм на ахметовському каналі ТРК "Україна". Медійну підтримку від Ахметова має, щоправда, і Радикальна партія Олега Ляшка, але це, мабуть, по старій пам’яті. До "радикалів" Ахметов явно охолонув, прибравши з керівництва РПУ свого ставленика Юрія Зінченка, про що ми писали нещодавно.

Цікаво, що в позитивному ключі на каналі Ахметова згадують і "Українську стратегію" Володимира Гройсмана. Що ж, перефразовуючи прем’єра Британії лорда Палмерстона, немає вічних друзів та вічних ворогів – вічними є тільки інтереси.

Коломойський і "Слуга" двох панів

Новини за темою

А тим часом – поки Рінат Ахметов долає труднощі – Ігор Коломойський насолоджується моментом. Його давній опонент Петро Порошенко втратив президентський портфель, а молода креатура Володимир Зеленський тільки входить у смак влади. Безперечно, ставка Коломойського – передусім на "Слугу народу". Із допомогою цієї політсили Коломойському найпростіше конвертувати свою підтримку у політичні інтереси. Здавалося б, тут у Ігоря Валерійовича все під контролем: люди Коломойського у списку "Слуги" – скрізь, а у першій прохідній десятці – керівник його телеканалу Олександр Ткаченко. Але, щоправда, є нюанси.

Як вже зазначалося, президент Зеленський вчиться тримати "олігархічний паритет" – в списку "Слуги народу" присутні також й представники Віктора Пінчука. Та й загалом, експерти, опитані нашим виданням, вказують на певне зближення Пінчука і Зеленського, яке проглядається у готовності команди президента покликати до коаліції "Голос" Святослава Вакарчука – проект, яким опікується Пінчук.

Фото з відкритих джерел

Чи засмучує подібна конкуренція Ігоря Коломойського? Із певністю можна стверджувати тільки те, що олігарх добре підготувався до парламентських виборів. В його рукаві, окрім головного капіталовкладення – "Слуги народу" – є також згадуваний союз з Ахметовим і партія "Довіряй ділам" з підконтрольними йому мерами. Плюс, звісно, власна обойма мажоритарників, яку постачатиме передусім рідна олігарху Дніпропетровщина.  

До сказаного додамо й компліментарність Коломойського по відношенню до Юлії Тимошенко. Вочевидь, не тільки Рінат Ахметов розглядає Юлію Володимирівну як носія "золотої акції". Журналісти видання "Схеми" тричі "запеленгували" кортеж Коломойського біля будинку Тимошенко у Козині. Хоча і гість, і хазяйка дому факт зустрічей заперечують, чому б насправді двом учасникам політично-бізнесових процесів не зустрінутися й не переговорити? Благо, що теми для таких розмов знайдуться завжди.

Пінчук: скрізь і потроху

Але фракція Юлії Володимирівни говоритиме в майбутньому не лише з емісарами Ігоря Валерійовича. У списку "Батьківщини" є люди, яких асоціюють з Віктором Пінчуком. Вони також, між іншим, присутні й в списках "Слуги народу" та "Голосу" Вакарчука. Ймовірно, що Пінчук – це той олігарх, який демонструє різноплановість підходів більше, аніж будь хто інший. І хоча в новинах телеканалів ICTV, СТБ та "Нового" більша частка часу приділена вакарчуківському "Голосу", місце в ефірах знаходиться й для Тимошенко та Зеленського.

Але що найцікавіше, так це те, що, на відміну від Ахметова та Коломойського, Пінчук не цурається й дружби з Петром Порошенком. Принаймні, дружби медійної. Бо ЗМІ Пінчука висвітлюють й кампанію екс-президента – сюжетів, пов’язаних з діяльністю "Європейської солідарності", на згаданих телеканалах не бракує. Власне, навіть для "Української стратегії" Володимира Гройсмана знаходиться трохи часу.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Розмах Пінчука на тлі інших справді дивує. Цей бізнесмен бере не так "глибиною буріння", як широтою зв’язків. А вони у нього, як відомо, виходять за межі України. І це також вирізняє Пінчука поміж інших "колег" і визначає його особливий стиль. Не секрет, що Пінчук тісно пов'язаний з Демократичною партією США, з подружжям Клінтонів, а нині – й з кандидатом від демократів на наступні президентські вибори Джо Байденом. І, звісно ж, – з Джорджом Соросом як головним спонсором всіх вище названих діячів.

Пул тих, хто навчався по стипендії Сороса у західних університетах або отримує гранти на свою діяльність в Україні, представлений в списках і "Слуги народу", і "Голосу" Вакарчука. Останній приютив у себе Олександру Устінову (№5), котра зазначена на сайті ЦВК як "підприємець" і має в бекграунді навчання у Стенфордському університеті. А також – Ярослава Юрчишина (№7), теж підприємця, а ще – виконавчого директора українського представництва Transparency International, що також фінансується Соросом. Нарешті, номінальна голова партії "Голос" – Юлія Клименко – мала в послужному списку роботу на компанію Dragon Development, яку теж відносять до сфери впливу Джорджа Сороса.

Таким чином, якщо Ахметов шукає опертя передусім в мажоритарниках, а Коломойський – в "Слузі народу", то Віктор Пінчук розподіляє ресурси між багатьма політгравцями, хоча і має між ними свого власного фаворита.

Порошенко – гравець одної партії

Екс-президент Петро Порошенко веде до парламенту свою власну політичну силу "Європейська солідарність" і вибудовує гру довкола неї, без активного залучення партнерів. Принаймні – на даному етапі.

Фото з відкритих джерел

Нинішня самотність Порошенка на ярмарку політичних "наречених" пояснюється його недавньою жадобою до влади та зіпсованими через це стосунками з потенційними партнерами. "При Порошенкові була тенденція до того, щоб використовувати олігархізацію на користь президентства. Тобто щоб був один президент-олігарх, а решта б виступали як молодші партнери. Зараз же відбувається поворот до середини 2000-х, коли Україна була, по суті, республікою олігархів і дотримувалася, так би мовити, "олігархічного плюралізму", – говорить в коментарях 112.ua політолог Вадим Карасьов.

Втім, українська політика – річ непередбачувана, і хтозна, можливо, послуги Порошенка та його фракції ще стануть у нагоді комусь із всіх вище названих персонажів. І хоча зараз його стосунки з Коломойським, Тимошенко, Ахметовим та Зеленським виглядають цілком зруйнованими, спільні бізнес-інтереси подекуди творять дива.

І навіть воскрешають з "мертвих", а точніше – з політичного небуття. Поінформовані джерела кажуть, що з рахунків зарано списувати й такого відомого олігарха, як Дмитро Фірташ. Якщо Україна у виборчому вирі й забула про Фірташа, то він не забув про Україну. І нібито дав вказівку "своїм" людям зумисно пропустити президентські вибори 2019 року, але старанно готуватися до кампанії-2024.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>