"Окупована" соціологія: Чи дійсно ОРДЛО підтримує "Слугу народу"?

"Окупована" соціологія: Чи дійсно ОРДЛО підтримує "Слугу народу"?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Днями в інтерв’ю виданню "Лівий берег" новопризначений радник секретаря Ради нацбезпеки і оборони України Сергій Сівохо зазначив, що на окупованій території Донбасу члени його команди вивчали електоральні настрої. А вивчивши, дійшли оптимістичного висновку: партія влади може бути підтримана в ДНР / ЛНР на місцевих виборах.

Новини за темою

"Ви знаєте, що вже є люди, які, перебуваючи там, готові йти на вибори від "Слуги народу"? Люди, які перебувають там і не бояться озвучити", – запитував Сівохо своїх візаві. При цьому він, однак, не навів жодних деталей, зазначивши, що не збирається "здавати наших людей, які там працювали". А от на запитання, чи вірить він, що в результаті опитування "можуть бути об'єктивні цифри", Сівохо відповів: "Так".

Кого справді люблять на Донбасі і за кого готові голосувати – питання окреме. Нюанс, який нас цікавить сьогодні, полягає в тому, чи є дані Сівохо достовірними. Звісно, не маючи навіть приблизного уявлення про джерела інформації, оцінити її правдивість нереально. Та все ж 112.ua спробував це зробити за допомогою експертів. Цікаво, що голоси тих чотирьох політологів, з якими наше видання спілкувалося безпосередньо, розділилися рівно навпіл. Двоє схвалювали дії Сівохо, двоє поставилися до його слів доволі скептично.

Вибори та опитування? Чому б ні?

"Сівохо є представником здорових сил, які займають позиції не "яструбів", а прихильників встановлення миру на Донбасі. Сергій Сівохо завжди був патріотом Донбасу, і, як бачимо, він відзначається тверезим розумом і тверезим сприйняттям дійсності", – зазначив в коментарях 112.ua керівник фонду "Українська політика", засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко.

Експерт не вбачає нічого екстраординарного в тому, що на Сході України респонденти підтримують одну з всеукраїнських партій, а конкретніше – "Слугу народу". "Так, на території ДНР / ЛНР є невеликий прошарок виборців, які позитивно ставляться до Володимира Зеленського та його політичної сили. Він дійсно невеликий, цей прошарок, але він є", – підкреслює Бондаренко.

Те, що подібні соцопитування є частиною підготовки до виборів на Донбасі, очевидно. Але не слід думати, що вони відбудуться вже "найближчого тижня", говорить він. "Формула Штайнмаєра визначає певний алгоритм подій, і український парламент ще має ухвалити ряд законів, а РНБО має скасувати блокаду Донбасу. Потрібно буде декриміналізувати статті, які забороняють економічну співпрацю між Україною та самопроголошеними республіками. Як мінімум, треба відкрити банківські відділення, куди партії пересилатимуть кошти. Сівохо, безперечно, мав на увазі той результат, який має бути отриманий після виконання Україною цілого ряду домовленостей", – говорить Кость Бондаренко.

Хвалить радника секретаря РНБО і директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики  Руслан Бортник. "Сівохо на сьогодні озвучує чимало правильних думок. Вибори на Донбасі провести реально, а те, що партія влади бачить і за лінією розмежування своїх виборців, це вже добре", – наголошує він.

Новини за темою

На уточнююче питання, як саме могли бути опитані виборці ОРДЛО, Бортник відповідає так: "Теоретично можна провести телефонне опитування, але похибка буде величезна, бо складно зробити правильну вибірку. Можна спробувати провести й на вулицях – партизанськими методами. Ні, я не виключав би сам факт такого опитування, але беру під сумнів достовірність його результату".

Те, що результати опитування (та й саме опитування) могло бути сфальшовані російськими спецслужбами, Бортник в принципі ставить під сумнів. "Не знаю, чи там працює ФСБ. Можливо, українська сторона отримала доступ до даних, які збирала місцева "влада"?, – запитує він.

Сам факт, що місцевий електорат може симпатизувати президентській політсилі, Бортник не виключає. "Слуга народу" може знайти свого виборця на окупованих територіях за рахунок найбільш проукраїнські налаштованого електорату. Але основна маса – якби вибори проходили зараз – голосувала би або за місцеві партії, або за проекти "біло-блакитного" спрямування", – каже Бортник.

Соціологію підкинули, щоб підштовхнути до "Нормандії"?

Великі сумніви у достовірності даних Сівохо висловлює заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. "Не знаю, звідки ця соціологія. Ми чудово розуміємо, що немає можливості проводити опитування face-to-face на цих територіях. Гіпотетично можна уявити, що його здійснювала українська сторона в телефонному режимі. Але вірогідність того, що телефонне опитування показало вірні настрої, наближається до нуля. Тим паче, коли тобі ставлять питання про підтримку української партії, за відповідь на яке можна потрапити "на підвал", – зауважує експерт.    

"Не можу нічого стверджувати достеменно, але не виключаю той варіант, що опитування для Сівохо просто "підкинули". А потім свідомо чи несвідомо (я вважаю, що все таки несвідомо) він став вважати, що це – об’єктивні дані. Я більше схиляюсь до того, що це опитування – робота росіян, але якби Сіхово це розумів, він би так не афішував ці дані", – додає він.

Політолог Євген Булавка відзначає ще два слабких місця соціології від Сівохо. По-перше, надто короткі терміни виконання дослідження, а, по-друге, надто скромні дані, котрі стосуються лише однієї політичної партії.

"Складно довіряти словами Сівохо, оскільки замало часу минуло від моменту його призначення. Соціологічні опитування не проводяться так швидко. А тим паче, на територіях, де такі дослідження проводити за визначенням складно. Сівохо не називає своїх джерел, він буцімто не хоче наражати їх на небезпеку. Але й не пояснює, як вся робота зайняла три дні. В кожному разі, він не зазначив, що її було розпочато раніше. Тому, скоріше за все, це просто популістська заява", – припускає Булавка.

Експерт наголошує, що він сам є вихідцем з Донбасу і добре знає тамтешню ситуацію. Зокрема, й ту, що склалася після початку війни. "Будь-яке опитування на тій території, якщо воно легальне, не може уникнути контролю з боку влади окупантів. Так само, як воно не може не привернути увагу ФСБ чи ГРУ. В Донецьку немає жодного громадського життя, крім того, котре на 100% є контрольованим. Це абсолютно тоталітарна Північна Корея. Я просто знаю про діяльність українських соціологічних організацій, які намагалися провести опитування на непідконтрольній частині Донбасу – це було дуже важко і досить небезпечно. Кропітка, складна і ризикована робота. Так легко, як це подає Сівохо, насправді нічого не відбувається", – розповідає Булавка.

До того ж, продовжує він думку, "Сівохо згадав лише одну партію – "Слугу народу". Що ж це за соціологія, де не фігурує жодна цифра і жодна інша партія? Він як КВНщик або не розуміє важливості чітких формулювань, або просто на потребу дня нівелює будь-яку точність. Зрозуміло, що чимало спікерів зі "Слуги" підлаштовуються під главу держави".

Але справа не лише в бажанні догодити президенту Зеленському. "Ментально Сівохо – донецький, хоч і живе в Києві. Для нього мешканці тієї території є ображеними, він виносить за дужки і факти російської агресії, і факт наявності бойовиків, і факти військових злочинів проти цивільного населення, і загалом факт шкоди, яку нанесла війна його рідній землі. Він взагалі уникає розмови про причини цього конфлікту", – звертає увагу Булавка. 

У цьому контексті для Сівохо, вочевидь, не грає ролі те, як він виглядає в очах соціуму. "Мені складно судити про те, чи є у нього розуміння, що це опитування – не цілком адекватне. Здавалося б, якісь фахівці з безпеки у команді Зеленського повинні бути, але з огляду на те, на які ми поступки йдемо і як зараз переступаємо через себе, порушуючи свої ж власні вимоги (маю на увазі ситуацію в Золотому), всі ці безпекові спеціалісти явно не відіграють першу скрипку", – говорить Петренко.

Загалом, робить він висновок, для владної команди взагалі мало що важить, окрім її негайних потреб.  "Це опитування відповідає уявленням Зеленського про те, що Донбас слід повертати, тому вони його й беруть в розробку. Ігноруючи при цьому джерела надходження інформації", – наполягає Петренко.

Він же вказує і на те, як вся ця ситуація керується ззовні. "Російській стороні треба хоч якось простимулювати Зеленського якомога швидше та інтенсивніше рухатися назустріч нормандському формату", – резюмує експерт.

Замість висновків

І Петренко, і Булавка акцентують на тому, що влада віддає перевагу не реальному баченню подій, а тому, якими ці події є в її інтерпретації. Проте сам Володимир Зеленський не може просто так вийти перед широкою публікою й заявити, що за його партію готові голосувати на окупованих територіях. Президентом й так допущено чимало інших помилок.

Натомість Сергій Сівохо цілком підходить на роль медіатора між окупованою та підконтрольною Києву територією України. Медіатора дійсного чи уявного – це вже не так важливо. На цю тему висловився й нардеп попереднього скликання Сергій Висоцький в ефірі телеканалу "Прямий".

"В ОРДЛО неможливо вести соціологію. Зеленський як президент обмежений в тому, що він може заявляти. А коли це обмеження спадає в якихось екстремальних для нього умовах, як умови фронтової полоси, як ми це бачили, то краще б він мовчав, ніж розмовляв. А далі йдуть якісь "аватари", яким дозволено більше. І от Сивохо каже те, що міг би казати і президент Зеленський. ФСБшники їм щось впарили – вони і повірили", – переконаний Висоцький.

"Провести якесь опитування на окупованому Донбасі – це неможливо в принципі. А Сівохо – це та сама істота, яка стояла на сцені "Антимайдану" і розповідала там, як український народ любить Януковича. Так що, з соціологією у нього, в принципі, так собі", – нагадує експерт Міжнародного інституту демократій Євген Дикий.

А от з чим у нової влади все в порядку, так це із мистецтвом створювати інформаційні приводи. Ними ми точно забезпечені на всю подальшу каденцію.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>