112.ua
13 січня глава самопроголошеної "Донецької народної республіки" Олександр Захарченко заявив про запланований перехід на паспорти республіканського зразка. Між тим, враховуючи невизнаний ніким юридичний статус непідконтрольної Україні території Донбасу, їх може чекати доля іншого "національного" документа "ДНР" - автомобільних номерів.

Новини за темою: У "ДНР" збираються видавати паспорти "республіканського зразка"

Своє - рідне

Керівництво непідконтрольного Україні Донбасу, незважаючи на так і не визнаний у світі статус, давно взяла курс на створення атрибутів, що підтверджують наявність держави якщо не юридично, то фактично.

У травні 2015-го року до цих атрибутів додалися автомобільні номери зразка "ДНР". Ентузіазм, з яким прихильники республіки в 2014 році прикрашали свої транспортні засоби атрибутикою "ДНР", починаючи від прапорів і закінчуючи саморобними автономерами, знайшов своє офіційне продовження лише через рік.

22 травня в ході спеціальної прес-конференції начальник "Управління ДАІ МВС ДНР" Володимир Єфімов заявив про початок видачі з 26 травня нових автомобільних номерів, підкресливши водночас, що обов'язкової заміни українських автомобільних номерів не передбачено.

Процедура отримання такого автомобільного номера була максимально спрощена і в цілому не відрізнялася від української. Щоб отримати номер на автомобіль, потрібно звернутися до "МРЕВ" за місцем проживання з письмовою заявою. При собі мати оригінали техпаспорта на машину, паспорта, ІПН, документів, що підтверджують право власності на автомобіль або право володіння та квитанцію про сплату мита (381 грн).

Після перевірок всіх баз даних будуть видаватися номерні знаки зразка "ДНР", строк їх видачі - від 10 днів. При цьому українські автономери не конфіскують, вони залишаються власникам. Природно, видача номерів здійснюється не безкоштовно. Коштує це задоволення 372 гривні (або 744 рублі), видача ж водійського посвідчення з іспитом - 103 гривні (204 рублі).

112.ua

Через майже 8 місяців процедура не змінилася, хіба що після переходу "ДНР" з 4 вересня 2015 року на рублі як єдиний платіжний засіб всередині "республіки" вартість оформлення складає приблизно 700 російських рублів, або за курсом "Центрального республіканського банку ДНР" близько 270 гривень.

"Сумнівна цінність"

Враховуючи юридично невизначений статус самої "ДНР", її документи мали такий же невизначений статус, до таких належали і автомобільні номери.

Втім, вже в ході травневої прес-конференції представники "ДАІ ДНР" не стали приховувати, що дані номери дійсні лише на території, підконтрольній "ДНР", і навіть до Росії з ними не поїдеш. Саме тому не вилучаються українські номери, адже життєві обставини можуть змінитися, раптом людині треба буде їхати до Росії. Тоді він спокійно сам може змінити ДНРівський автономер на український і спокійно перетнути кордон.

Правда, як показав досвід перших одержувачів автомобільних номерів зразка "ДНР", якщо і не по всій Росії, то вже в прикордонних регіонах, в тому ж таки Ростові, можна було досить спокійно пересуватися з "республіканськими" автономерами. Працівники ДІБДР Російської Федерації часто дивилися на це крізь пальці.

112.ua

Не дивно, що кількість охочих була досить пристойною. Наприклад, за 3 місяці з кінця травня по серпень, за офіційними даними "ДАІ ДНР", автономери республіканського зразка отримали 4 тисячі автовласників. При цьому мотивація цього рішення була досить різною.

Новини за темою: Між "ДНР" і Україною: Жити в "сірій" зоні

"Цей новий номер діє тільки в "ДНР" і "ЛНР". Не те що мені був неприємний український номер, просто поки ця зміна йде без черги і недорого, я вирішив зробити. Потім "ДНР" оголосить обов'язкову зміну номерів, і будуть величезні черги", - так пояснював свій вибір журналісту французького агентства Associated Press 36-річний будівельник Петро, який залишив собі український номер, щоб виїжджати з ним до України і Росії.

Для когось цей автомобільний номер був ще одним символом підтримки, якщо не "ДНР", то Донбасу. "Я корінний житель Донбасу і емігрувати не збираюся, тому повинен мати такий номер, нехай він і тільки для поїздок по рідному місту і в найближчі населені пункти", - приблизно так думали деякі. Втім, навіть вони залишали у себе українські номери, як кажуть, "на всяк випадок".

Для своїх

Але куди більша частина одержувачів номерів "ДНР" керувалася куди більш приземленими причинами.

Для дуже багатьох наявність номера зразка "ДНР" була як свого роду сигналом оточуючим "не чіпайте мене - я свій". Наявність на авто номерів та атрибутики "республіки" дозволяла сподіватися на ласку з боку працівників ДАІ та військовослужбовців самопроголошеної "ДНР".

На цьому тлі 340-400 гривень зразка літа 2015-го року не здавалися такими вже великими грошима для тих, хто міг це собі дозволити. Зате можна було розраховувати на зекономлені нерви і сподіватися "що пронесе, якщо щось".

Новини за темою: ГУР: Лідери "ДНР" поїхали до РФ для узгодження дій та обговорення складної економічної ситуації

Втім, народна інтуїція підказала, що можна домогтися того ж ефекту і без обов'язкового візиту до "МРЕВ". Багато хто просто заклеює український прапор на номерах авто стрічкою в кольорах "ДНР" і таким чином сигналізує про все ту ж свою приналежність до лав "своїх".

112.ua

Такої народної творчості, до речі, сприяє і погана організація роботи МРЕВ в деяких містах. Приміром, незважаючи на ще травневу заяву про швидкий початок роботи МРЕВ "ДНР" у Горлівці, цього поки так і не відбулося, хоча, можливо, це станеться до кінця зими.

В цілому, за останніми даними "МВС ДНР", на кінець жовтня були видані 6663 автомобільних номери республіканського зразка.

Паспорт "ДНР" - третій зайвий?

Автомобільні номери стали зайвими не тільки в самій "ДНР", але, схоже, і в цілому в дружній до самопроголошеної республіки Російській Федерації. Так, у своєму звіті за 10 січня представники СММ ОБСЄ в Україні зазначили, що в пункті пропуску через державний кордон в с. Успенка 60-річному чоловікові довелося поміняти свої номерні знаки "ДНР" на українські, після чого йому дозволили продовжити процедуру перетину кордону.

Досить цікавий сигнал, якщо врахувати, що цього тижня відбулося відразу кілька досить знакових подій:

- візит до Києва представника Росії в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу Бориса Гризлова;

- перша в 2016-му році зустріч Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу;

- заява політолога Ростислава Іщенка про відмову або припинення видачі російських паспортів жителям "ДНР" і "ЛНР", що можна розцінювати як відмову від інтеграції республік до складу північно-східного сусіда.

Все говорить про намір учасників конфлікту розв'язати вузол проблем шляхом переговорів.

Новини за темою: Пропозиції Гризлова – це, фактично, новий формат консервації конфлікту на Донбасі

Позиції основних учасників переговорів залишаються колишніми - представники Росії наполягають на особливому статусі Донбасу, закріпленому в Конституції України, при цьому не кажучи про його незалежність. У свою чергу Україна вважає непідконтрольну територію Донбасу частиною своєї території.

Жодна зі сторін не говорить про незалежність "ДНР" і "ЛНР", що робить введення паспортів республіканського зразка абсолютно безглуздою ідеєю, на зразок введення власної валюти і своїх автомобільних номерів.

Таким чином, паспорт "ДНР" має всі шанси повторити долю своїх попередників і стати третім зайвим.

Микита Сініцин