banner banner banner banner

Обламати "зелені пагони": Чому загроза підвищення тарифів на електроенергію для населення нікуди не зникла

Україна розправилася із "зеленим тарифом", значно скоротивши його для сонячних електростанцій і менш значно - для вітрових. Напередодні влада стояла перед складним вибором: йти на свідомий ризик втрати інвесторів, порізавши "зелені" виплати, або підвищувати ціни на електроенергію для населення. Втім, вибір на користь скорочення "зеленки" також остаточно проблему не вирішив: грошей на погашення поточних зобов'язань і боргу перед "зеленою" генерацією, як і раніше, бракує. До цього додалися нові проблеми: Україні загрожують розгляди в міжнародних арбітражах, в яких інвестори можуть відсудити десятки мільйонів гривень упущеної вигоди.

Обламати "зелені пагони": Чому загроза підвищення тарифів на електроенергію для населення нікуди не зникла
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Україна розправилася із "зеленим тарифом", значно скоротивши його для сонячних електростанцій і менш значно - для вітрових. Напередодні влада стояла перед складним вибором: йти на свідомий ризик втрати інвесторів, порізавши "зелені" виплати, або підвищувати ціни на електроенергію для населення. Втім, вибір на користь скорочення "зеленки" також остаточно проблему не вирішив: грошей на погашення поточних зобов'язань і боргу перед "зеленою" генерацією, як і раніше, бракує. До цього додалися нові проблеми: Україні загрожують розгляди в міжнародних арбітражах, в яких інвестори можуть відсудити десятки мільйонів гривень упущеної вигоди.

Як Україна порізала "зелений" тариф

Минулого року з'явився корейський інвестор, який хотів будувати сонячну електростанцію (СЕС) у Полтавській області. З Сеула неодноразово прилітали представники цієї компанії, і головною умовою, яку вони озвучували, були державні гарантії незмінності умов купівлі виробленої на станції електроенергії. Я їм особисто пояснював, що державних гарантій у нас немає, але є закон, який дає такі гарантії, розповів "112.ua" член правління Асоціації сонячної енергетики України Юрій Фаворський: "Нещодавно вони зателефонували і кажуть: бачите, і ваш закон нічого не гарантує, тому що його змінили. Будь-яка зміна, особливо, як то кажуть "заднім числом", породжує недовіру і до держави і, відповідно, до всіх її органів. Як тепер вірити в гарантії та  обіцянки, якщо президент Володимир Зеленський ще в 2019 році говорив про те, що він прихильник "зеленої" енергетики, за незмінність правил гри?".

Після бурхливих дискусій, які тривали ще з кінця минулого року  (лобісти "зелених" не дозволяли і на хвилину забути, що дії влади можуть серйозно ущемити інтереси іноземних інвесторів і знизити привабливість України як країни, що викликає їх довіру), 21 липня Верховна Рада прийняла закон №810-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії". Документ, що радикально змінив правила для "зеленої" генерації 31 липня, підписав президент, а вчора, 4 серпня, набув чинності. Згідно з документом, був значно знижений "зелений" тариф - гарантована ціна, за якою держава викуповує у виробників з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) електроенергію, що надійшла в об'єднану енергосистему: найбільше він знижений для сонячних електростанцій і менше - для вітрових. Зниження тарифів не торкнулося дрібних "побутових" користувачів, що встановлюють невеликі станції ВДЕ, головним чином, для покриття власних потреб.

Новини за темою

Зменшуючи "зелені" тарифи для великих промислових виробників, влада прагнула зменшити тягар виплат на обслуговування двох PSO ("спеціальні зобов'язання"), згідно з якими в Україні тариф для населення штучно утримується у діпазоні значень, значно нижче ринкових, а для" зеленої" генерації встановлено тариф значно вищий ринкової ціни.  "Зеленка" торгувалася дорожче порівняно з електроенергією, яку виробляють атомні, вугільні або ж гідроелектростанції.

Цей "перекіс" поставив електроенергетичну галузь на межу колапсу. Борг відповідальної за розрахунки із "зеленими" держкомпанії "Гарантований покупець" (ГАРПОК) перед "зеленими" виріс до нинішніх 20 млрд грн. Паралельно зростав і борг оператора магістральних електромереж "Укренерго", який компенсує дефіцит коштів ГАРПОКа (на виконання спеціальних зобов'язань) з тарифу на передачу.

Щоб повністю покрити "зелені" тарифи (на значеннях, що діяли до прийняття закону про їх зменшення), потрібно або на 100% підвищити тарифи для населення, або ж підвищувати їх на 50% для промисловості, пояснював голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. Зрозуміло, з політичних міркувань влада не була готова до жодного з двох варіантів. Згідно з даними дослідження, яке було проведено в рамках проекту USAID в Україні, більшість українців не готові платити більше за електроенергію, виходячи з міркувань необхідності підтримувати "зелених".

112.ua

Варто відзначити, що "зелені" тарифи в Україні, дійсно, були одними з найвищих, що робило "зелений" бізнес солодким і привабливим для великих українських бізнесменів і олігархів. На додачу до всього "зелена" генерація була звільнена від відповідальності за небаланси – держава гарантовано викуповувала у неї всю вироблену електроенергію, незалежно від того, чи була в ній необхідність у об'єднаної енергосистеми країни або ж у порядку пріоритету, наданого електроенергії, виробленій атомними або ж вугільними електростанціями, її в систему взагалі не пропустили.

112.ua

112.ua

Зазначимо, що підписання законопроєкту, який зменшив "зелений" тариф, ледь не було заблоковано ще у стінах Верховної Ради. Документ і так голосувався в останньому читанні на позачерговому засіданні парламенту, який готувався йти на літні канікули. Подейкували про те, що депутати не встигнуть затвердити документ до осені. Однак після позитивного голосування народний депутат Ганна Скороход несподівано зареєструвала постанову про скасування голосування за законопроєкт, для якого напередодні вдалося зібрати голоси 288 народних депутатів. Це унеможливило його передачу на підпис президенту до розгляду в парламенті, який на той момент вже був на канікулах. Радник в. о. міністра палива та енергетики Олександр Трохимець підрахував, що зволікання зі зниженням "зелених" тарифів тільки у серпні обійшлося б у 650 млн грн.

Багато хто угледів у діях Скороход лобізм інтересів "зелених" інвесторів, які за всяку ціну хотіли зберегти рівень доходу. Однак Андрій Герус обілив її репутацію, заявивши на пресконференції, що "у Скороход була послідовна позиція": мовляв, законопроєкт передбачає недостатнє зниження. Все одно залишається величезне навантаження, а "зелені" тарифи, як і раніше, зберігаються на рівні, набагато вищому за європейські. Голова комітету з ПЕК Верховної Ради повідомив, що особисто спілкувався зі Скороход.  "Зі Скороход розмовляли, її переконували. З нею я спілкувався. З нею спілкувалися інші мої колеги. Логічні аргументи були наведені. І вона їх сприйняла", - розповідав Герус. За підсумками, нардеп відкликала свою постанову . Це відкрило шлях для набрання чинності законопроєктом на початку серпня і дозволило урізати "зелений" тариф.

Справа в тому, що прийнятий закон виключає подальші маніпуляції держави із "зеленим" тарифом принаймні до 2029 року. Інвестори в обмін на те, що  пішли добровільно на реструктуризацію "зеленого" тарифу, отримали гарантію, що інших змін, крім прописаних в законі, у галузі ВДЕ до 31 грудня 2029 року не буде.

Україні загрожують судові процеси та скорочення припливу інвестицій

Говорити, що з набранням чинності багатостраждальним законом у його нинішньому вигляді та зниженням "зелених" тарифів усі проблеми залагоджено, ще занадто рано, відзначають експерти. "Зараз ми очікуємо, що у період серпень - вересень має відновитися оплата за поставлену станціями електроенергію. У Меморандумі про взаєморозуміння (був підписаний між інвесторами у ВДЕ і Урядом 10 червня 2020 року) прописано, що 40% заборгованості перед виробниками ВДЕ уряд гарантовано поверне до кінця поточного року. На сьогодні останні виплати були тільки за березень місяць, при тому що рівень розрахунків із сектором ВДЕ поки що не перевищує 5%. Якщо уряд зірве узяті зобов'язання (з погашення боргів), інвестори будуть змушені звертатися в міжнародні арбітражі", - розповів "112.ua" голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. За даними ExPro, рівень розрахунків із "зеленими" станом на 30 липня становив 27%.

У середині липня, перебуваючи під перехресним вогнем, який вели всі великі промислові виробники, що чинили відчайдушний спротив можливому підвищенню цін, НКРЕКП змогла лише незначно підвищити тариф на передачу "Укренерго" - з 155 до 240 грн Мвт/год, тоді як розглядалося підвищення хоча б до 327,97 грн, що теж було б недостатньо для покриття дефіциту коштів "Укренерго" на розрахунки з ГАРПОКом, що, відповідно, сприяло подальшому зростанню заборгованості держоператора перед "зеленими". 

Як розповів "112.ua" Конеченков, 4 серпня у НКРЕКП проведено закрите засідання з питання врегулювання спору, пов'язаного з неналежним виконанням НЕК "Укренерго" своїх зобов'язань перед ГАРПОК. "Сьогодні борг НЕК "Укренерго" становить орієнтовно 17 млрд грн і є основною причиною заборгованості ДП "Гарантований покупець" перед виробниками з ВДЕ. Українська вітроенергетична асоціація як ключовий представник вітроенергетичного ринку, який брав участь у підписанні Меморандуму з урядом, направила до НКРЕКП запит про приєднання до процедури досудового врегулювання цієї суперечки, але не отримала доступ до участі в засіданні НКРЕКП", - розповів Конеченков. За його словами, відмова була мотивована тим, що проти участі Асоціації виступає ГАРПОК.

Незабаром стане ясно, чого очікувати: або ГАРПОК подасть до суду на "Укренерго" за те, що вони не погашають перед ними свої зобов'язання, або організації підпишуть мирову угоду, зазначив глава правління УВЕА. Він також уточнив, що в разі укладення "мирової угоди" виплати (за поточною заборгованістю перед "зеленими") можуть бути розтягнуті в часі, що позначиться на інвесторах, які, в свою чергу, не отримавши гарантований урядом розрахунок, звернуться до суду. "Зараз інвестори домовляються зі своїми банками про продовження термінів для виплат за кредитами. Українські банки погоджуються на це більш охоче, але міжнародні все ж таки висловлюють занепокоєння через серйозні фінансові ризики", - пояснив Конеченков.

"Україна, цілком ймовірно, може опинитися в ситуації, в якій опинялися вже Італія, Іспанія, Чехія, які знижували "зелений" тариф. Їм довелося виплачувати значні суми компенсацій постраждалим виробникам",- сказав "112.ua" керівник практики енергетики та природних ресурсів юридичної компанії Arzinger Ярослав Чекер. За його словами, інвестори можуть розраховувати на компенсацію збитків. "Україна підписувала з більшістю країн Угоди про взаємний захист інвестицій, і у них всіх там прописані опції, що дозволяють іноземним інвесторам звертатися в арбітраж і розраховувати на компенсацію збитків. З досвіду аналогічних процесів в інших країнах, інвестори домагалися солідних компенсацій, які вимірюються в десятках мільйонів євро", - сказав Чекер, зазначивши, що йому відомі інвестори, які вже почали підготовку позовів в інвестиційний арбітраж. Шанси на успіх в кожному конкретному випадку необхідно оцінювати окремо, уточнив юрист.

"Мені відомо, що ряд інвесторів готують позови до України в міжнародних організаціях. Але багато чого, звичайно, буде залежати від того, чи знайдуться у майбутньому механізми і засоби для розрахунків ГАРПОКА з учасниками ринку", - сказав "112.ua" Фаворський.

"Зелені" також можуть подавати позови в українські суди або арбітраж ICC у Парижі, щоб домагатися відшкодування сум заборгованості ГАРПОК. "У цьому випадку інвестори можуть вимагати не тільки відшкодування заборгованості, а й присудження штрафних санкцій", - каже юрист Arzinger Ярослав Чекер. З такими позовами до українських судів звернулися вже чотири виробники. Експерти очікують і скорочення припливу інвестицій в "зеленку" після реструктуризації тарифу. Але навіть ті, хто в своїх прогнозах більш оптимістичний, змушені погодитися, що таких стрімких темпів зростання, як спостерігалися досі, вже не буде.

Укренерго

112.ua

"На жаль, у ході переговорів про реструктуризацію (зменшення) величини "зеленого" тарифу влада не дослухалася до нашої пропозиції: знижуючи "зелений" тариф, одночасно продовжити термін його дії мінімум на 2 роки – до 2032 року. Адже більшість учасників ринку, які побудували СЕС і не отримують оплати від ГАРПОКА, реалізовували проєкти на кредитні кошти і зараз опинилися у досить непростому фінансовому становищі. Якби термін дії тарифу був би продовжений на 2 роки, це б поліпшило їх становище", - зазначив Фаворський. Це допомогло б частково врятувати втрачену інвестиційну привабливість галузі.

Україна спочатку була країною з великими ризиками, каже Конеченков. Глава УВЕА більш оптимістичний у прогнозах і очікуваннях: "Будівництво та розвиток проєктів у вітроенергетичній галузі триває. Інвестори дивляться на Україну, але більшість все ж взяли, мінімум на місяць, паузу, щоб подивитися, як процес імплементації норм закону і положень Меморандуму (в частині зобов'язання влади погасити виплати) будуть реалізовуватися на практиці".

За словами Конеченкова, у "зеленої" енергетики і після реструктуризації буде майбутнє і нові інвестори, особливо за умови, якщо Україна зможе вийти на ринкову ціну купівлі виробленої "зеленої" електроенергії: "Цьому також сприятимуть доплати за локалізацію, тобто за відсоток виробленого в Україні обладнання, що, насправді, є додатковим позитивним нововведенням Закону. Документом передбачено, що якщо 70% комплектуючих вітротурбіни або сонячної панелі вироблено в Україні, до "зеленого" тарифу йде надбавка +20%. Раніше були тільки доплата 5% за виробництво 30% комплектуючих в Україні і 10% - при рівні локалізації 50%".

Глава УВЕА підкреслив, що в Україні "починає розвиватися такий сектор, як виробництво "зеленого" водню. "Зелений" водень можна виробляти за рахунок децентралізованої "зеленої" генерації. Ми очікуємо масштабного розвитку цього напряму"– прогнозує він.

Поліпшити ситуацію у "зеленій" галузі вже давно могли б аукціони, що проводяться за принципом – дозволи на будівництво потужностей у ВДЕ видають тим інвесторам, які погодилися на найнижчий "зелений" тариф. Незважаючи на прийняття законодавства, яке дозволяло такі аукціони проводити, та обіцянки влади, що ось-ось і вони будуть: поки жодний аукціон не відбувся.

Новини за темою

"По-хорошому, перші аукціони потрібно було провести вже в першому кварталі 2020 року. З одного боку, всі говорили, що будуть аукціони, всі перейдуть, буде конкуренція. Хто запропонує найнижчу ціну - той і будуватиме. Але за фактом залишився "зелений" тариф. І всі розуміють, що конкуренція на аукціоні низького тарифу, тому що з досвіду інших країн – перший же аукціон призводить до зниження тарифу на не менше ніж 30%. Крім того, інвесторів не залучали б аукціони, ураховуючи проблеми в розрахунках із генерацією. Потрібно було б зробити таким чином, що в певний момент "зелені" тарифи закінчилися б, а всі інвестори, які хочуть будуватися, йшли на аукціони і між собою конкурували. Але ми розуміємо, що у нас зараз підписаних prePPA (попередня угода купівлі-продажу електроенергії за "зеленим" тарифом (Power purchase agreement) майже на 11 тис. МВт, сьогодні побудовано 7,2 МВт, а решта може вводиться в будь-який момент за "зеленими" тарифами. Тому будь-хто, хто хоче побудувати, може купити готовий проєкт (з гарантованим тарифом), і йому немає сенсу йти на аукціон. І в цьому полягає обман", - пояснював Андрій Герус.

Що стосується аукціонів, є низка серйозних питань, зазначає Конеченков: "Досі немає ясності у питанні виділення квот, що є обов'язковою умовою для їх проведення. У рамках квот дається гарантія, що всі об'єкти, які в них потраплять, будуть не просто гарантовано підключені до енергомережі, а й матимуть гарантований збут".

Підсумовуючи, можна сказати, що нинішньому становищу, в якому опинилася українська влада, не позаздриш. З одного боку - загроза судових позовів і ще більші втрати в частині інвестиційної привабливості, а з іншого - відсутність коштів та їх джерел на погашення поточних зобов'язань і заборгованість перед виробниками "зеленої" енергії. Якщо ці кошти не знайдуть, не залишиться нічого іншого, окрім як підвищувати ціни на електроенергію для населення, які не змінювалися з 2017 року. Або ж, як варіант, доведеться йти на чергове підвищення цін електроенергії тільки для промисловості. Це завдасть удару по економіці, позиціях і без того нечисленних українських промислових підприємств на міжнародній арені і, безумовно, викличе величезний опір олігархів, які контролюють ці підприємства.

Олена Голубєва

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>