banner banner banner banner

Обережно, двері зачиняються: Чому справ проти Порошенка знову поменшало?

Обережно, двері зачиняються: Чому справ проти Порошенка знову поменшало?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Тут не важко загубити лік, але справ, порушених проти колишнього президента України Петра Порошенка, нараховується 24. Втім, вже 23. Адвокат Порошенка Ілля Новіков проінформував 8 липня, що одну з них (а саме ту, яка стосується ухилення від сплати податків ыз доходів ПрАТ "Завод "Кузня на Рибальському") закрили. На підтвердження своїх слів Новіков продемонстрував постанову від начальника Третього слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань ДБР Олега Корецького.

До речі, у своєму недавньому інтерв’ю Яніні Соколовій Петро Порошенко повідомив, що кримінальних проваджень донедавна було більше, але три з них вже закрили. Про які епізоди йдеться, він не уточнив, але додав, що переслідування його відбувається за особистою вказівкою Володимира Зеленського.

Новини за темою

Ясність у питання внесла очільниця Офісу генерального прокурора Ірина Венедиктова. Вона підтвердила, що обвинувачень щодо експрезидента поменшало. "Три провадження – щодо призначення прем'єр-міністра за відсутності коаліції, втручання в діяльність Окружного адміністративного суду Києва, призначення членів Вищої ради правосуддя – було закрито за відсутністю складу злочину", – сказала вона. І тут таки додала, хоча й без подробиць, що натомість виникла нова справа – за заявою голови Служби зовнішньої розвідки.

Венедиктова в коментарях для преси нічого не сказала про справу "Кузні на Рибальському", що й не дивно. На момент її виступу не було відомо про те, що слідчий Корецький зважиться на подібний демарш. Адже закриття справи було саме демаршем, а не рядовою слідчою дією. Олег Корецький використав цей привід, щоб заявити на всю країну: не з власної волі він порушував цю справу, на нього тиснули і від нього вимагали чинити протиправно.

Але тепер, мовляв, справедливість бере гору. І все було би чудово, але є пазли, які не вкладаються в цю історію. Пазли з бекграунду самого Корецького.

Сам сказав

Олег Корецький виявив бажання прямо поспілкуватися з журналістами. Він обрав три медіа: "Главком", "Цензор.Нет" та телеканал "Прямий". В інтерв’ю, надрукованому сайтом "Главком", Корецький розповідає, як починалося і тривало переслідування Петра Порошенка. За його словами, все було так.

Півтора місяця тому заступник директор ДБР Олександр Бабіков і керівник Головного слідчого управління Максим Борчаковський вимагали від Корецького викликати Петра Порошенка щодо "всіх кримінальних проваджень".

"Я кажу: "Почекайте! Чого ми маємо викликати його в усіх кримінальних провадженнях, якщо ми вже в половині допитали його? Ми не будемо такими дурницями займатися". Там, де ми Порошенка не допитали, однозначно, ми скеруємо повістки. А там, де ми його допитували, ми не будемо ще раз це робити. Навіщо? Я три місяці тому вже почав наполягати, що давайте будемо ухвалювати рішення в окремих справах, закривати провадження. Бо вже будь-які строки порушуються. Тоді, я так розумію, що став їм взагалі неугодний, і вони мені кажуть: "Ми тебе тут не бачимо, йди!". Я сказав, що не буду сам звільнятися. У відповідь: "Тоді ми тебе скоротимо". Кажу: "Спробуйте, скорочуйте, будемо судитися", – говорить Корецький.

Далі він розповідає, що інформував Бабікова про відсутність у "справі Семочка" складу злочину. Йдеться, нагадаємо, про обвинувачення на адресу Порошенка щодо примушування ним голови Служби зовнішньої розвідки Єгора Божка до перевищення влади і незаконного призначення на посаду заступника голови СЗР Сергія Семочка.

Справа Семочка, стверджує Корецький, виглядала як одна з найменш перспективних. Проте генпрокурорка Венедиктова сама повідомила про підозру експрезиденту. "Вона на себе взяла всю повноту відповідальності. Їй далі й відповідати, якщо там буде виправдувальний вирок", – каже Корецький.

Він додає, що Венедіктова має "на 100%" вплив на ДБР та на її харківську команду (Венедіктова працювала в Харківському національному університеті ім. Каразіна). "Навіть щоб підписати підозру стосовно Семочка… Вона ж не просто так з’явилася. Більше вам скажу, щодо Семочка прокурор, який спочатку вів це кримінальне провадження, не хотів підписувати підозру. І його поміняли на людину, яка погодилася підписати", — додає Корецький.

Четвертая власть

Він говорить журналістам, що не попереджав керівництво ДБР про те, що зробить заяву щодо справ Порошенка. "Вони сказали, що не бачать мене [на посаді], хоча я вважаю, що вони просто бояться правди. Це така політика подвійних стандартів", – стверджує він.

Тепер герой дня очікує на свою відставку. "Думаю, що, скоріше за все, сьогодні (йдеться про 8 липня) постараються мене звільнити. У зв’язку із законними діями чи незаконними, чи з прогулами – не знаю. Це питання до них. Ясно, що це рішення буде незаконним, ясно, що його я оскаржуватиму через суд. Щодо їхніх подальших дій, то вони можуть й обшуки прийти до мене проводити, можуть затримати. Це такі люди", – переконаний Корецький.

Втім, станом на зараз про жодні репресивні дії щодо Корецького невідомо. Хоча в самому ДБР не лише спростовують все сказане їхнім спвіробітником, а й нагадують: "Дії вказаного працівника містять окремі ознаки кримінального правопорушення, а саме розголошення відомостей досудового розслідування". Тож Корецькому, цілком можливо, загрожує не лише звільнення, але й арешт.

Що не так із Корецьким?

Під час свого інтерв’ю трьом медіа Олег Корецький всіляко уникав питань, які торкалися його власного "походження", чи то пак його появи в системі ДБР та звязків із людьми, які могли його туди "делегувати". Між тим, як говорить політолог Кирило Сазонов, "є декілька забавних моментів у цій історії. Якщо їх знаєш – одразу мінус сто до романтики і високий левел у цинізмі розуміння української політики. Знавці кажуть, що слідчий ДБР Корецький, який закрив справи щодо Порошенка, є ставлеником ексдепутата Олександра Грановського".

А 40-річний Грановський, згадуваний Сазоновим, є прикметною особистістю. Він був депутатом попереднього скликання, пройшовши до парламенту за списками "Блоку Порошенка". Він же фігурував у розвінчання Міхеіла Саакашвілі, який звинувачував Грановського, а також ще одного наближеного до Порошенка політика – Ігоря Кононенко – в тому, що вони особисто займалися позбавленням Саакашвілі українського громадянства. Нарешті, Грановський засвічений і у скандалі довкола "плівок Онищенка". Мається на увазі твердження депутата-втікача Олександра Онищенка, що він має докази стосовно участі Грановського та Кононенка в підкупі депутатів Ради в інтересах Петра Порошенка.

Тобто якщо Грановський – це людина Порошенка, а Корецький – людина Грановського, то, виходить, що слідчий ДБР також діє в інтересах колишнього президента. Але ж він сам відкривав кримінальні провадження стосовно Петра Порошенка, а, отже, завдавав йому шкоди.

Ні, це не так, переконаний Кирило Сазонов. Експерт не бачить жодних протирічь в історії Корецького. Його близькість до Грановського "як раз пояснює, як йому вдалося зберегти свою посаду спочатку за Ірини Венедиктової (колишня тимчасова виконувачка обов’язків голови ДБР), а після неї за Олександра Соколова (нинішній в. о. голови ДБР), які також входять в орбіту впливу колишнього депутата". На думку Сазонова, Корецький недарма був вживлений у структуру ДБР, адже "в потрібний момент він допоміг Петру Олексійовичу".

І схоже на те, що політолог має рацію. Корецький став у пригоді Порошенку не лише тоді, коли виступив зі своєю заявою, але й під час чергової спроби Печерського суду обрати запобіжний захід для Петра Порошенка. Під час розгляду все тієї ж "справи Семочка" захисники експрезидента почали вимагати від судді Вовка викликати на допит Олега Корецького. Це, власне, й застопорило судовий процес.

Суддя спочатку взяв паузу, скориставшись перервою на обід, а відтак сталося дещо непередбачуване. Прокурори у справі про призначення Семочка заявили, що досудове розслідування завершено, тож обирати запобіжний захід недоцільно. "Сьогодні ми добилися ще одного результату. Ми не просто перемогли – вони почали нас боятися", – резюмував події в суді Петро Порошенко.

Далі буде?

Але те, що Порошенкові не обрано запобіжний захід, ще не означає, що справу здано в архів. Як каже генпрокурорка Венедіктова, "далі суд". І, можливо, вирок. Санкція статті щодо перевищення службових повноважень (йдеться про "кейс" Семочка) передбачає позбавлення волі від 7 до 10 років.

"Сьогоднішня справа – це справа, в якій зібрано достатньо доказів для повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину. На жаль, численні недоліки та суперечності КПК надають можливість недоторканним і далі залишатися такими. Зверніть увагу, як за чинним Кримінальним процесуальним кодексом можна до безкінечності затягувати справу", – говорить Венедіктова.

Але, натякає вона, фінал цієї довгогральної історії – вже не за горами. "Слідство завершено, і далі – суд. Прокурорська тяганина зі справами має закінчуватися", – каже керівниця ОГП.

А якщо когось бентежить вибір епізоду для остаточної розправи над Порошенком, то заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко закликає не дивуватися його дріб’язковості. "Можливо, справа Семочка – саме та справа, в якій зібрано найбільше доказів. Не хочеться проводити паралель з Аль Капоне, але його зрештою посадили за несплату податків, а не за мафіозну "діяльність". Так і тут. У справі Семочка, напевно, більш реально щось довести, аніж в інших порушених провадженнях", – говорить Петренко.

Він додає, що загалом "є запит на те, щоб посадити Порошенка. Тобто перекласти всю відповідальність за події в країні від 2014 року на одну людину. Це нібито має заспокоїти суспільство. І наближення виборів лише активізує ці процеси. Але робиться це насправді не задля результату. Бо якщо посадити Порошенка і позбавити Зеленського його антипода, на тлі кого він тоді виглядатиме таким "хорошим".

Новини за темою

Що ж, цілком можливо, що насправді до вироку Порошенку та до його показового ув’язнення не дійде ніколи. Хоча приблизно так само міркували і прихильники (та просто спостерігачі) Юлії Тимошенко у далекому 2011-му, коли одне з рядових засідань в її справі цілком несподівано завершилося взяттям під варту лідерки "Батьківщини". А далі був суд і відома на всю Європу Качанівська колонія. І ті самі  7 років позбавлення волі, які для ЮВТ завершилися значно раніше завдяки подіям 2014-го.

Але Віктор Янукович, який посадив Тимошенко, навряд чи був зацікавлений у збереженні в її особі "антипода", про якого каже Богдан Петренко. Тож, найпевніше, Володимир Зеленський діятиме менш прямолінійно, а тому епопея із судами та підозрами для Порошенка затягнеться до кінця каденції Зеленського. Тим паче що дивіденди від процесу отримують обидві сторони. Для п’ятого президента профіт полягає в додатковій безкоштовній трибуні для проголошення полум’яних спічів, а для шостого – в імітації бурхливої діяльності.

Крім того, на думку експертів, у Зеленського зв’язані руки чітко проартикульованим невдоволенням Заходу (тоді як Янукович, наприклад, на цей чинник не зважав). Подальше розкручування справ Порошенка є шляхом "до серйозного збільшення градусу конфліктності, а цього останнім часом нам не бракує й так", – констатує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Крім того, – додає він, – на Заході вбачають у справі Порошенка політичну складову і вже лунають звинувачення на адресу Зеленського, що він вдається до політичних переслідувань".

Від себе додамо, що голоси Заходу останнім часом і справді лунають дедалі голосніше. 12 червня Європарламент заявив про те, що має намір "пильно стежити" за всіма процесами довкола колишнього глави держави. А 8 липня експрезидент Польщі Александр Квасьневський та колишній голова Європарламенту Пет Кокс повторили цю мантру майже слово в слово, ще раз наголосивши саме на "пильній увазі" з боку відповідних європейських структур.

А отже, умовну "страту" Петра Порошенка, найпевніше, буде відкладено на невизначений термін.

Наталія Лебідь

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>