"Нульова терпимість" Трампа: Америка стала на бік дітей нелегалів

Розділяючи родини нелегальних мігрантів, Трамп не зумів домогтися істотного поліпшення міграційної ситуації в районі кордону з Мексикою, а лише спровокував нові потоки критики на свою адресу й активізацію опозиціонерів-демократів напередодні виборів до Конгресу США

"Нульова терпимість" Трампа: Америка стала на бік дітей нелегалів
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Розділяючи родини нелегальних мігрантів, Трамп не зумів домогтися істотного поліпшення міграційної ситуації в районі кордону з Мексикою, а лише спровокував нові потоки критики на свою адресу й активізацію опозиціонерів-демократів напередодні виборів до Конгресу США

Цієї суботи, 30 червня, в різних населених пунктах США відбулося 750 демонстрацій і мітингів проти політики "нульової терпимості" президента Дональда Трампа щодо нелегальних мігрантів. За інформацією видання The USA Today, в акціях протесту брали участь понад 100 тис. осіб. Протестувальники вимагали забезпечити возз'єднання сімей нелегалів, затриманих на американо-мексиканському кордоні, висловили невдоволення тим, як адміністрація поводиться з іноземцями, які шукають політичного притулку в США. Трампа звинуватили в причетності до фашизму і расистської організації "Ку-Клукс-Клан", а чинну адміністрацію назвали "нацистами". Неподалік від гольф-клубу Трампа в районі Нью-Джерсі сотня протестувальників влаштувала живий ланцюг. У Вашингтоні протестувальники пригрозили "заспокоїти" президента, якщо він не змінить своє ставлення до нелегалів.

"Нульова терпимість" та її зміст

Політика "нульової терпимості" проводиться на американо-мексиканському кордоні від початку 2018 р. згідно з указом Трампа за участю міністерств юстиції та внутрішньої безпеки, Нацгвардії США. Американські прикордонні патрулі оглядають і перевіряють периметр кордону і роз'єднують сім'ї затриманих нелегальних мігрантів. Дорослих відправляють до федеральних тюрем, а дітей і підлітків розміщують у спеціальних таборах під наглядом міністерства охорони здоров'я. Переважно це наметові містечка, де неповнолітні ночують на матрацах, поки вирішується доля їхніх батьків. Стосовно всіх затриманих повнолітніх порушують кримінальні справи. Раніше американські власті відпускали сім'ї затриманих нелегалів під підписку про обов'язкову явку до суду. Станом на червень 2018 р. в місцях тимчасового розміщення перебувало 2 623 дитини нелегалів.

Логіка адміністрації Трампа полягає в тому, щоб залякати будь-якого іноземця, який подумує про те, щоб нелегально перебратися з родиною на заробітки до США. В останні роки нелегальна міграція стала справжнім бичем Америки. На території США перебуває близько 11 млн нелегалів. Торік найбільше нелегалів приїхало із Сальвадору, Гватемали і Гондурасу (162 тис.). Іноземці незаконно приїжджатимуть на заробітки до США доти, поки там будуть існувати роботодавці, які не хочуть платити кваліфікованим працівникам гідну зарплату і забезпечувати прийнятні умови праці, а воліють наймати більш дешеву робочу силу серед нелегалів в цілях економії. Найчастіше це невеликі фермери похилого віку. Близько 9% робітників у південному штаті Техас працюють без дозволу на роботу. Всі ці люди заробляють гроші без сплати податків в американську скарбницю.

Reuters

Цьогоріч збільшилася частота порушень режиму перетину американо-мексиканського кордону. Якщо у квітні 2017 р. там було заарештовано 15,7 тис. нелегалів, то цього року прикордонні патрульні затримують близько 50 тис. осіб на місяць. Деякі нелегали претендують на політичний притулок в США або прагнуть потрапити до країни з вагітними жінками, оскільки, згідно з американським законодавством, дитина, народжена на території Америки, автоматично отримує американське громадянство. Загалом у 2015 р. США надали політичний притулок понад 26 тис. осіб.

Один із прихильників політики "нульової терпимості" генпрокурор США Джеф Сешнс заявив, що ніхто не має права незаконно перевозити своїх дітей до США. Спостерігаючи за жорстким і безкомпромісним ставленням до сімей нелегалів з боку американської влади, іноземці мають десять разів подумати, перш ніж ризикнути поїхати до США на заробітки без дозволу на роботу або по політичний притулок. У цьому саме й полягає сенс політики "нульової терпимості".

Сумнівний піар-хід республіканців

Проводячи політику "нульової терпимості", Трамп розраховував виконати свої передвиборчі обіцянки у галузі боротьби з нелегальною міграцією. Крім посилення охорони американо-мексиканського кордону, республіканці проводять депортації нелегалів, заборонили в'їзд на територію США громадянам з кількох мусульманських країн, звідки прибуває найбільше біженців. За президентства Трампа приплив біженців до США скоротився на 40%, і 42 тис. біженців було переселено. Трамп також подумував скасувати закон, який дає право дітям нелегалів, народженим на території США, отримати американське громадянство. Трамп діє за принципом "сказав – зробив", щоб напрацювати імідж президента, який виконує свої обіцянки і зберегти електоральну базу.

Команда Трампа заздалегідь могла припустити, що "нульова терпимість" до нелегалів викличе резонанс в американському суспільстві. Тому республіканці намагалися знайти хоч якусь загрозу для національної безпеки США на південних кордонах для того, щоб прості американці сприймали політику "нульової терпимості" і будівництво стіни на кордоні з Мексикою як вимушений захід. Ніхто не сприймає нелегалів як суттєву загрозу, оскільки рівень злочинності серед них нижче, ніж серед громадян США. Нелегали не становлять серйозної конкуренції кваліфікованим американським працівникам, оскільки вони працюють на найбрудніших, низькооплачуваних і непрестижних роботах.

Як аргумент для посилення міграційного режиму на кордоні з Мексикою було обрано терористичну загрозу. Державний скарбник штату Арізона, республіканець Джеф Девит заявив, що терористи з ІДІЛ перетинають американо-мексиканський кордон, і тільки Трамп здатний впоратися з цією проблемою. У 2014 р. про присутність ІДІЛ у Мексиці говорив колишній конгресмен-республіканець Трент Френкс. Конгресмен від Республіканської партії Скотт Перрі припускав, що терористи просочуються до США через південний кордон. Ще один республіканець, конгресмен із Каліфорнії Дункан Гантер стверджував, що прикордонний патруль затримав десятьох бойовиків ІДІЛ на кордоні з Мексикою в Техасі в жовтні 2014 р. Водночас прес-секретар міністерства внутрішньої безпеки Марша Катрон спростувала  інформацію щодо затримання ісламських екстремістів у Техасі. Не підтвердив присутність ІДІЛ на американо-мексиканському кордоні й прес-секретар департаменту громадської безпеки Арізони Деймон Сесіл. За даними видання Newsweek, з території Мексики до США незаконно в'їхали тільки троє терористів (албанська сім'я Дука) у 1984 р. Був випадок затримання представників терористичної організації "Хезболла" на кордоні з Мексикою, але не ІДІЛ. Терористи приїжджають до США за візами, щоб зайвий раз не привертати увагу правоохоронних органів і мати прикриття.

Reuters

Неоднозначна інформація республіканців щодо ІДІЛ у Мексиці досить швидко стала надбанням американської масової культури. У новому американському бойовику "Сикарио-2: Проти всіх" італійського режисера Стефано Солліма, який днями вийшов у прокат, показано, як терористи-смертники перетинають американо-мексиканський кордон за підтримки одного з тамтешніх наркокартелів і влаштовують вибухи в Техасі. Складається враження, що нинішня адміністрація всіма можливими способами намагається знайти виправдання посилення міграційного режиму. Як екс-президент США Джордж Буш - молодший скинув режим президента Саддама Хусейна у 2003 р. під приводом пошуку біологічної зброї в Іраку під час військової операції, так і його нинішній колега Дональд Трамп проводить боротьбу з нелегальною міграцією на кордоні з Мексикою і як основу використовує запобігання можливій терористичній загрози.

Граблі Буша і вигоди демократів

Все-таки Трамп наступив на граблі Джорджа Буша. Як військова операція в Іраку 2003-11 рр., так і політика "нульової терпимості" стали об'єктом масштабної критики в США і за кордоном. Генсек ООН Антоніу Гуттереш виступив з критикою міграційної політики Трампа і підкреслив, що сім'ї мігрантів потрібно зберігати цілісними, щоб не травмувати дітей. Лідер опозиційної Демократичної партії Гілларі Клінтон вважає політику "нульової терпимості" неймовірно жахливою, яку неможливо уявити у найстрашніших снах. Генпрокурори 18 штатів, де домінують демократи, підготували судовий позов на політику "нульової терпимості" Трампа.

Навіть республіканці критично ставляться до поділу родин мігрантів. В обох палатах Конгресу США пророблялися варіанти щодо возз'єднання сімей нелегалів. Лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Маконнелл заявив, що всі республіканці підтримують збереження єдності сімей нелегалів і виступають за те, щоб батьків разом з дітьми тримали під вартою. Лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер не підтримав ініціативу республіканців і закликав Трампа особисто покласти край розділенню сімей. Американський президент 20 червня підписав новий указ, який передбачав збереження цілісності сімей нелегалів, але не скасовував політику "нульової терпимості". Республіканці розуміють, що розділення сімей не вплинуло на скорочення потоку нелегалів до США. З нинішніх 3 326 ліжко-місць у місцях тримання дітей нелегалів вже заповнено 2 623 місця. Наметові містечка не розраховані для тримання такої кількості дітей. За даними міністерства внутрішньої безпеки, вдалося возз'єднати 500 дітей з батьками.

Однак Трамп уже випустив джина з пляшки. Противники Трампа все одно вийшли на акції протесту, щоб критика президента не стихла. Політична криза, яка вибухнула в США довкола розділення сімей нелегалів, є вигідною для демократів. Серед гасел протестувальників були заклики не голосувати на виборах до Конгресу у листопаді цього року. Згідно з опитуванням медіаресурсу CBS, 67% американців вважають розділення сімей нелегалів неприйнятним. Напередодні виборів демократи хочуть заручитися підтримкою всіх, хто проти політики "нульової терпимості". На тлі істерії, яку розвели протестувальники, меркнуть досягнення адміністрації республіканців, включаючи лібералізацію оподаткування, підвищення ділової активності в США. Трамп приніс у жертву політичні дивіденди республіканців заради боротьби з нелегальною міграцією. Демократи традиційно будують свої програми на ідеї захисту прав людини та основних свобод, тоді як політика "нульової терпимості" створює для цього відповідні умови.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів