НТКУ без гендиректора: Хто такий Зураб Аласанія і чому він вирішив залишити посаду

Генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія заявив, що залишає посаду. Своє рішення він пояснив проблемами з бюджетом Євробачення-2017 і створюваного Суспільного телебачення. "Цей вчинок не є шантажем влади, він є припущенням, що в перехідний період компанію має очолити людина більш компромісна, гнучка, здатна домовлятися і давати раду протилежним інтересам та інтересантам", - сказав він. Аласанія залишає НТКУ практично за два місяці до запланованого старту роботи Суспільного мовлення, над запуском якого він працював останні два роки

НТКУ без гендиректора: Хто такий Зураб Аласанія і чому він вирішив залишити посаду
Зураб Аласанія 1tv.com.ua

112.ua

Редакційний блог

Генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія заявив, що залишає посаду. Своє рішення він пояснив проблемами з бюджетом Євробачення-2017 і створюваного Суспільного телебачення. "Цей вчинок не є шантажем влади, він є припущенням, що в перехідний період компанію має очолити людина більш компромісна, гнучка, здатна домовлятися і давати раду протилежним інтересам та інтересантам", - сказав він. Аласанія залишає НТКУ практично за два місяці до запланованого старту роботи Суспільного мовлення, над запуском якого він працював останні два роки

Зураб Аласанія народився 3 січня 1965 року в місті Сухумі. У 80-их роках він переїхав в Україну, навчався і працював у Харкові. Кілька років жив закордоном. Свою журналістську діяльність він почав у колишній столиці і в 2005 році очолив Харківську обласну державну ТРК. У 2013 році він став одним із засновників Hromadske.tv, а в кінці березня 2014 року очолив Національну телекомпанію України. Через кілька днів він заявив, що має намір створити на базі НТКУ Суспільне ТБ. Ще тоді Аласанія відзначав, що перехід до суспільного мовлення в Україні буде проходити поступово, а повноцінний запуск можливий за кілька років.

За час роботи Аласанії "Перший національний" істотно змінився. Було створено кілька десятків нових проектів і документальних фільмів. На каналі в травні 2014 року стартували перші дебати між кандидатами в президенти України, а пізніше і до позачергових виборів народних депутатів. "Перший національний", який у багатьох асоціювався з концертами Михайла Поплавського, розірвав зі співаком договір.

Але головною місією було створити в Україні Суспільне ТБ. Влітку 2014 року було заявлено про перетворення державної установи НТКУ на ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (НСТУ), 100% акцій якого належить державі.

Презентація Суспільного мовлення відбулася 7 квітня 2015 року. Тоді було змінено назву і логотип – "Перший національний" став "UA:ПЕРШИЙ". Цього ж дня президент у прямому ефірі підписав закон про суспільне мовлення, саме з цим і пов'язують початок роботи Суспільного ТБ. Однак, насправді, в Україні воно ще не запрацювало.

НСТУ утворюється на базі Національної телекомпанії України, Національної радіокомпанії України, Державної телерадіокомпанії "Культура", обласних державних телерадіокомпаній, Державної телерадіомовної компанії "Крим", "Севастопольської регіональної державної телерадіокомпанії", державного підприємства "Українська студія телевізійних фільмів "Укртелефільм", що реорганізуються шляхом приєднання до Національної телекомпанії України.

Два роки йшла робота над реформуванням НТКУ. Було необхідне прийняття законопроектів, створення філій, спостережної ради НСТУ, завершення процесу припинення юридичних осіб колишніх державних телерадіокомпаній (ДТРК, ОДТРК), затвердження статуту тощо.

stv.detector.media

Аласанія був призначений головою комісії з перетворення Національної телекомпанії на Національну суспільну телерадіокомпанію України. У середині жовтня 2016 році було оприлюднено проект статуту НСТУ, який ще має бути затверджений постановою Кабміну.

"Суспільний мовник - це як броколі, це маса корисних вітамінів, які треба їсти кожен день, хоча це не смачно. Суспільне ТБ не має бути яскравим, красивим, рейтинговим. Воно повинно бути ЗМІ, якому довіряють. За цей час ми показали, що не допускаємо владу до каналу. У 2013 році люди навіть не вірили, що таке може бути. А тепер всі про це навіть не згадують", - зазначав Аласанія в одному з інтерв'ю.

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко прогнозує, що Суспільне мовлення запрацює з січня 2017 року. Він визнає, що ефекту новизни від запуску Суспільного ТБ не буде, оскільки бренд був озвучений у квітні 2015 року. За даними НТКУ, поки що під новим логотипом мовить тільки Сумська філія "UΛ:Суми".

Очікується, що в січні 2017 року відбудуться вибори керівництва Наглядової ради, яка затвердить положення про свою діяльність і відразу оголосить конкурс на обрання голови та членів правління ПАТ "НСТУ".

Аласанія на одній з прес-конференцій зазначав, що НТКУ перебуває в стані, коли старі закони вже не працюють, а нові – ще не працюють.

"У цих умовах ми повинні кожен день працювати в полі, наповнювати ефіри кожної з 28 компаній, і паралельно повинна відбуватися реформа. За ці два з половиною роки в нашому існуванні нічого не змінилося – ні бюджети, ні ставлення, ні закони. Деякі умови навіть погіршилися, тому що на етапі переходу старі закони вже не працюють, а нові – ще не працюють. І ось таким чином воно все дивно відбувається", – заявив він. Крім того, він наголосив, значні виклики перед мовником поставило Євробачення-2017. "Те, що Євробачення пройде в Україні, – це, з одного боку, натхнення, а з іншого – те, що може потопити".

Зараз процес створення фактично перебуває на фінішній прямій, але крім формальних процедур залишається і питання фінансування.

Аласанія у своєму зверненні щодо звільнення заявив, що саме проблеми з бюджетом як пісенного конкурсу Євробачення-2017, так і майбутнього мовника є причиною його відходу.

- Суспільний мовник країні потрібен, як чисте повітря в отруєному індустрією середовищі. Тим не менш, очікування суспільства щодо термінів реформи не є реальними: зсередини розумієш, що в наших умовах, так, щоб не порушувати законів кожним кроком, а змінюватися разом із законами — ця реформа займе набагато більше часу. Паралельно і так само повільно продовжаться і зміни в "радянському" мисленні працівників. Більшість з них досі упевнені, що компанія існує не для створення корисного людям контенту, а виключно для того, щоб утримувати їхніх працівників (доведено профспілками). Відповідальність за цю роботу важка чисто психологічно; все інше переборне. Просто наполегливо і чесно робити свою справу, незважаючи на "все пропало" від мотивованих ворогів, і "я краще знаю, як треба," від зацікавлених друзів. Потім раптом виникає подія — "Євробачення", яке навіть не скорочує, а буквально стискає все, що відбувається, включаючи терміни. Адже умови в країні істотно не змінилися. І так само раптово розумієш: мало того, що психологічна відповідальність подвоїлася, тепер до неї додалася кримінальна відповідальність. Вагою в десятки мільйонів євро.

Він пояснює, що легальним і прозорим шляхом використовувати бюджет Євробачення в країні просто неможливо.

У нашій країні можна безкарно розпоряджатися навіть мільярдами. Тільки якщо ти ставишся до влади або знаходишся поблизу від неї. Домовляйся — і все буде як треба: і справу буде зроблено, і ти в накладі не залишишся.
От якщо ні... Тоді кара за все.

За його словами, Мінфін вписав бюджет Євробачення в бюджет НКТУ на 2017 рік.

Тобто, від 1,2 млрд грн, передбачених законом на розвиток Суспільного мовника в 2017 році, держава відбирає 450 млн грн витрат на Євробачення, 250 млн грн відбирає у вигляді плати за трансляцію, 149 млн грн відбирає податками, і 46 млн грн комунальними платежами забирає місто. Ще 112 млн грн апріорі йдуть на міжнародну діяльність (Олімпіади, чемпіонати світу і т. д.). У залишку — 193 млн грн. Владо, ти серйозно? На перебудову 32-х застарілих морально, фізично і технічно підприємств? З нулем на виробництво програм і середньою зарплатою в 2300 грн з того залишку? І після цього говорити країні і світові, що ми будуємо Суспільне?

Він запевняє, що його рішення – це не спроба шантажувати владу. Гендиректор НТКУ вважає, що в цей період компанію "має очолити людина, більш компромісна, гнучка, здатна домовлятися і задовольняти часто протилежні запити учасників процесу", та сказав, що передасть справи призначеному державою новому керівникові.

Аласанія сказав, що можливо своєю відставкою вдасться привернути увагу до проблем з бюджетом Євробачення і бюджетом майбутнього Суспільного ТБ.

На початку вересня він також говорив, що питання відбору міста-господаря Євробачення-2017 є політичним.

Нещодавно також первинна профспілкова організація Національної телекомпанії України (НТКУ) висловила недовіру генеральному директору компанії Зурабу Аласанії. Він заявив, що "це люди консервативні, які бояться майбутнього, змін".

Народний депутат ("Блок Петра Порошенка") Мустафа Найєм, який довгий час співпрацював з гендиректором НТКУ, вважає, що відхід Аласанії означатиме відхід "гаранта незалежності телеканалу". Він побоюється, що на його місце можуть призначити людину, яка не дозволить випускати в ефір журналістські розслідування.

"З одного боку - у нього кримінальна відповідальність, якщо він проводить Євробачення з тим бюджетом і процедурами, які є, якщо він відмовляється порушувати закон, він потрапляє під політичну відповідальність, тому що він не проводить Євробачення. Я думаю, уряд свідомо це знає, думаю, Гройсман знає про це, і сподіваюся, що після того, як він був нам союзником у Раді, залишиться союзником в уряді і підтримає, щоб Зураб не пішов. З іншого боку, дійсно, є недофінансування "Першого національного", на жаль, для журналістів і суспільства ця реформа не буде першочерговою. Це і наша помилка в тому числі. Зараз відходу Зураба будуть радіти люди, які не хотіли, щоб у країні була точка, де можуть бути розслідування щодо будь-якого. Я сподіваюся, ми зробимо все, щоб ситуацію виправити", - заявив Найєм.

Народний депутат України від фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв вважає, що створення Суспільного ТБ спочатку гальмував уряд Яценюка, а зараз Гройсмана.

"Я думаю, що державні керівники повинні змиритися з думкою, що державний канал не повинен їх хвалити, а допомогти суспільству розібратися, кого хвалити, а кого ні. Завдання створення суспільного мовника не менш важливе, ніж справи незаконного збагачення з деклараціями", - вважає він.

Поки залишається незрозумілим, як відхід Аласанії вплине на запуск Суспільного ТБ та проведення Євробачення-2017, оскільки НТКУ є одним з його організаторів.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>