Новорічний бунт в Ірані: Поки без шансів на революцію

Іраном править авторитарний корумпований режим. Ісламська республіка нічим не відрізняється від пізнього шахського режиму: корупція, узурпація влади і контроль вищих чинів за фінансовими потоками процвітають у країні. За 38 років правління ісламістів в Ірані духовенство і верхівка КВІР перерозподілили між собою національні ресурси

Новорічний бунт в Ірані: Поки без шансів на революцію
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Іраном править авторитарний корумпований режим. Ісламська республіка нічим не відрізняється від пізнього шахського режиму: корупція, узурпація влади і контроль вищих чинів за фінансовими потоками процвітають у країні. За 38 років правління ісламістів в Ірані духовенство і верхівка КВІР перерозподілили між собою національні ресурси

Тим часом, як Україна зустрічала Новий рік під залпи салюту, в Ірані вирували акції протесту, що супроводжувалися погромами інфраструктури, зіткненнями з поліцією і метаннями "коктейлів Молотова". Все почалося 28 грудня з акції протесту в другому за величиною місті Мешхед, на батьківщині вищого керівника Ірану аятоли Алі Хаменеї. Люди протестували проти підвищення цін. Буквально за кілька днів схожі протести з'явилися в 20 містах, включаючи столицю Тегеран, міста Ісфахан, Бандар-Аббас. На думку мешканців Мешхеда, протестують найменш захищені верстви іранського суспільства, які незадоволені непростою економічною ситуацією в країні і процвітаючою корупцією у вищих ешелонах влади. Протестувальники вимагають звільнити політв'язнів, бажають смерті Алі Хаменеї і президенту Ірану Хасану Роухані. Лунали гасла на підтримку поваленого іранського шаха Мохаммеда Пехлеві. Іранці протестують проти підтримки Іраном режиму Башара Асада у Сирії і спонсорування терористичних організацій "Хезболла" в Південному Лівані, "ХАМАС" у Секторі Газа. Вони підпалили будівлю міської прокуратури у м. Кашан, штаб-квартиру воєнізованого ополчення "Басидж", яке входить до структури елітного підрозділу "Корпус вартових ісламської революції" (КВІР).


Ісламський феодалізм

Іраном править авторитарний корумпований режим. Ісламська республіка нічим не відрізняється від пізнього шахського режиму: корупція, узурпація влади і контроль вищих чинів за фінансовими потоками процвітають у країні. За 38 років правління ісламістів в Ірані духовенство і верхівка КВІР перерозподілили між собою національні ресурси. Найбільш прибуткові підприємства країни знаходяться під контролем Хаменеї і КВІР. КВІР контролює чверть іранської економіки, зокрема фінансову систему, керує збройовою фірмою Khatam Al-Anbia Construction Company. За даними Transparency International, Іран посідає 136 місце серед 175 країн за рівнем корупції. В Ірані проблематично створити нові робочі місця, відкрити дрібну або середню приватну фірму через сильний вплив держави на економіку. На ринку домінують державні та напівдержавні підприємства.

Новини за темою

Президент Роухані визнає, що жителі Ірану незадоволені станом економіки. В Ірані важко заробити грошей для того, щоб прогодувати сім'ю. У 2017 р. мінімальна зарплата становила 246 дол., що менше третини від прожиткового мінімуму. В Ірані простий робітник заробляє трохи більше долара на годину, тим часом як у Туреччині 3 долари, а в Китаї, де одна з найнижчих мінімалок у світі, люди заробляють в 1,2 рази більше. Зменшилися розміри пенсій. У 2017 р. ціни на основні продукти харчування, включаючи яйця, м'ясо птиці, збільшилися вдвічі. Понад 70% іранців недоїдають. Їм не вистачає грошей для збалансованого харчування.

Незважаючи на те, що ісламська революція 1979 р. проводилася під гаслом боротьби з бідністю, третина 80 мільйонного населення Ірану живе за межею бідності, а 70% бідує більшим чи меншим чином. Безробіття серед молоді сягає 40%, і понад 3 млн іранців є не затребуваними. Щороку тисячі випускників іранських ВНЗ не можуть знайти роботу. Останнім часом іранські жінки практикують сурогатне материнство, виношуючи дітей за гроші для забезпечених, але безплідних іранських сімей. Біля 11-21 млн іранців живуть бідно і не можуть собі дозволити послуги у сфері охорони здоров'я.

Аятолла Алі Хаменеї, 2008 рік Фото з відкритих джерел

Добре в Ірані живуть лише держслужбовці, силовики, юристи і духовні особи. Режим аятол дозволяє собі витрачати великі суми на військові витрати і фінансову допомогу терористичним організаціям. У серпні 2017 р. парламент Ірану схвалив законопроект про виділення 260 млн дол. для прискорення ракетної програми з метою стримування США і 300 млн дол. на діяльність спецпідрозділу "Ель-Кудс" (у структурі КВІР), яке спеціалізується на проведенні військових операцій за кордоном. У 2017 р. Іран збільшив фінансову допомогу терористичній організації "Хезболла" з 200 млн дол. до 800 млн дол.

Гріхи Роухані

Після обрання на другий президентський термін Роухані обіцяв провести в Ірані "економічну революцію". Після "ядерної угоди" 2015 р. і звільнення з-під міжнародних санкцій нафтогазового сектору Ірану була надія на те, що Іран збільшить обсяги експорту нафти, а іноземні інвестори будуть вкладати більше грошей в іранську економіку. Запаси нафти в Ірані становлять 157 млрд барелів, а природного газу – 186,6 трлн куб. м. ЄС повністю зняв санкції з Ірану. У 2015 р. США скасували ембарго на закупівлю нафти з Ірану і розморозили половину іранських активів (50 млрд дол.). Цю ядерну угоду в Ірані трактували як передумову економічного буму. За перші 10 місяців 2016 р. видобуток нафти в Ірані зріс на 30%.

Новини за темою

Утім скасування санкцій не підвищило інвестиційну привабливість Ірану. Президент США Дональд Трамп і його команда насторожено ставляться до тривалої в Ірані розробки балістичних ракет та участі КВІР у сирійському конфлікті. Влітку 2017 р. США ввели проти Ірану, Росії та Північної Кореї новий пакет санкцій. Після цього банки інших країн стали боятися надавати Ірану позики, а також подовжувати терміни погашення кредитів для іранських фірм, незважаючи на те, що нові санкції мають односторонній характер і були введені тільки з боку США. Роухані не вдалося впоратися з нагальними проблемами. Для того, щоб поліпшити ситуацію на ринку праці в Ірані, необхідно створювати по 600 тис. нових робочих місць на рік.

Хасан Роухані "РИА Новости"

На думку професора політології Тегеранського університету Задеха Зібакалама, президент не виконав свою обіцянку звільнити політв'язнів. За час президентства Роухані в Ірані стратили 3 тис. осіб. У 2014 р. в Ірані стратили 773 осіб - більше, ніж за останній рік президентства Махмуда Ахмадінежада (530 осіб у 2013 р.). Протестувальники зацікавлені у звільненні своїх родичів з-під варти.

Реінкарнація операції "Аякс"

Немає єдиної думки і щодо того, хто стоїть за протестами в Ірані. На думку професора іранської історії Алі Ансарі з Університету Сент-Ендрюс, протести в Ірані могли бути ініційовані ісламськими консерваторами, зацікавленими скинути поміркованого президента Хасана Роухані. Основними противниками Роухані на останніх президентських виборах були колишній генеральний прокурор Ірану Ібрагім Раїзі, мер Тегерана Моххамед Галібаф та екс-секретар Верховної ради національної безпеки в Ірані, колишній дипломат Саїд Джалілі, які вважаються наближеними до Алі Хаменеї. Хаменеї є затятим антиамериканістом, прихильником розвитку ракетної програми, співпраці з Росією і бачить Іран на позиції регіонального лідера.

Сумнівно, що іранські консерватори могли ризикнути піти на таку авантюру проти Роухані, знаючи про суспільне невдоволення соціально-економічною політикою режиму. Роухані, Хаменеї, КВІР є гвинтиками в одній державній машині – Ісламській Республіці Іран, яка потребує реформування та очищення від корупціонерів. Іранські протести розвивалися надто швидко, стихійно і непередбачувано. Протестувальники критикували не тільки Роухані, але і Хаменеї, і КВІР. За даними видання Guardian з посиланням на анонімного професора Тегеранського університету, студенти, що брали участь у протестах, самі не знають, хто організував їх.

Не варто виключати можливість зовнішнього втручання. Заступник губернатора провінції Лорестан з питань безпеки Хабіболлу Ходжастепур переконаний, що у протестах брали участь агітатори та іноземні агенти. Також Роухані засудив президента США Дональда Трампа, після того як він підкреслив, що іранці нарешті зрозуміли, хто краде їхні гроші і підтримує тероризм. Трамп вважає, що іранці зазнають репресій і вимагають надати їм продовольство та свободу і тому настав "час змін".


В американців є досвід впливу на зміну влади в Ірані. У серпні 1953 р. спецслужби США і Великої Британії домоглися усунення від влади прем'єр-міністра Ірану Мохаммеда Мосаддика під час операції під кодовою назвою "Аякс". Вони зробили ставку на підтримку протестних рухів. США і Велика Британія були проти рішення Мосаддика націоналізувати нафтову промисловість Ірану, включаючи Англо-Іранську нафтову компанію. Проти Мосаддика було проведено інформаційну кампанію, його звинувачували в корупції, зв'язках з комуністами. Потім Тегеран охопили громадські заворушення, а їхні учасники вимагали смерті прем'єра. У підсумку Мосаддика заарештували, а на його місце призначили колишнього міністра внутрішніх справ Фазлоллу Захеді.

Деякі гасла іранських протестувальників відповідають інтересам США, Саудівської Аравії та Ізраїлю. Америці вигідно, щоб протести в Ірані призвели до скорочення впливу консерваторів, на кшталт Хаменеї, на зовнішню політику країни. Вашингтон, Ер-Ріяд і Єрусалим зацікавлені домогтися від Тегерана припинення ракетної програми і ліквідації балістичних ракет з дальністю польоту 2 тис. км, які можуть бути націлені на американські військові об'єкти в країнах Перської затоки, а також міста сусідніх держав. США не вигідно, щоб Іран продовжував виконувати функцію провідника впливу Росії на Близькому Сході. Якщо чинна влада не в змозі піти на поступки, то це можуть зробити інші в обмін на скасування санкцій США і приплив інвестицій в економіку.

Козирі Хаменеї

Досить складно судити, чи зможуть протестувальники вплинути на політику тандему Роухані і Хаменеї. Поки що чинний режим діє рішуче і застосовує силу проти протестувальників. Близько 200 людей заарештовано. Десятеро загинули. Іранська влада заблокувала доступ до Telegramи Instagram, які популярні в ісламській республіці. Під час "арабської весни" протестувальники в Лівії, Єгипті, Сирії координували свої дії в соцмережах. На думку творця Telegram Павла Дурова, іранські протестувальники виклали там інструкцію з описом того, як використовувати "коктейль Молотова".


Домогтися зміни влади в Ірані з допомогою протестувальників не вийде доти, поки військові будуть лояльні аятолі. КВІР - це преторіанська гвардія Хаменеї, який є їхнім верховним головнокомандувачем. Служити в КВІР престижно. Корпус складається з 125 тис. осіб з власними сухопутними, військово-морськими та повітряними військами. КВІР контролює реалізацію ракетної програми Ірану. Корпус створювався для того, щоб захищати ісламську республіку. Навіть якщо на бік протестувальників перейде частина силовиків, впоратися з іранським спецназом буде непросто.

Іранська влада вже мала досвід придушення схожих протестів у 2009 р., які охрестили "Зеленою революцією". Тоді прихильники останнього прем'єр-міністра Ірану Мір-Хосейна Мусаві протестували проти результатів президентських виборів, на яких вдруге переміг консерватор Махмуд Ахмадінежад, який розвивав іранську ядерну програму. Наразі Мусаві перебуває під домашнім арештом. Відсутність дієвої опозиції в Ірані та існування КВІР є козирями Хаменеї в боротьбі за збереження ісламської республіки.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>