Нові платіжки за вивезення сміття: Скільки платитимемо і чи стане Київ чистішим

У Києві змінилася система оплати за утилізацію побутових відходів. У серпні кияни вперше отримають нові платіжки. Суми в них залежатимуть від кількості прописаних у квартирі мешканців. Досі тариф розраховувався з розрахунку на квадратний метр житла і був частиною плати за утримання прибудинкової території. Чи означає це, що містяни платитимуть більше і чи стане Київ чистішим?

Нові платіжки за вивезення сміття: Скільки платитимемо і чи стане Київ чистішим
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У Києві змінилася система оплати за утилізацію побутових відходів. У серпні кияни вперше отримають нові платіжки. Суми в них залежатимуть від кількості прописаних у квартирі мешканців. Досі тариф розраховувався з розрахунку на квадратний метр житла і був частиною плати за утримання прибудинкової території. Чи означає це, що містяни платитимуть більше і чи стане Київ чистішим?

У серпні кияни вперше отримають нові платіжки, в яких плата за утилізацію побутових відходів буде виведена окремим рядком. Досі вона була частиною тарифу на утримання прибудинкових територій. До того ж якщо раніше тариф розраховувався в залежності від квадратного метра житла, тепер враховуватиметься кількість прописаних у квартирі людей. Зміни передбачено новим законом "Про житлово-комунальні послуги", який набрав чинності 10 червня 2018 року. В Європі це звичайна практика.

Утилізація сміття подорожчає?

Новини за темою

Тариф на вивезення сміття на одну людину, зареєстровану в квартирі, становитиме 20-25 грн на людину на місяць залежно від району, уточнив учора заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. За його словами, оплата за утримання прибудинкових територій також залишиться, але вона буде зменшена на розмір тарифу на вивезення сміття. Тим, хто отримує субсидію на послуги ЖКГ, окремо за новим тарифом платити не доведеться, він компенсуватиметься. "Це добре, що сума за вивезення сміття виводиться окремим рядком. Досі, поки тариф був частиною платежу на утримання прибудинкової території, мало хто розумів, скільки платить за вивезення сміття", - сказав 112.ua голова громадської екологічної організації "Друге життя" Сергій Волков. У КМДА впевнені, що з новим тарифом витрати киян не збільшаться. "Ми вважали, що плата для середньостатистичного містянина залишиться на колишньому рівні", - запевнив на прес-конференції Петро Пантелеєв. "Якщо порівнювати рівень оплати при новій системі і тій, яка була раніше, він не змінюється", - погоджується Волков. Правдивість цих тверджень можна буде перевірити, звичайно ж, лише коли побачимо нові платіжки.

Отже, я платитиму за сусіда?

У КМДА погоджуються, що серйозною проблемою при новій системі оплати за утилізацію побутових витрат є те, що в більшості квартир Києва прописана одна кількість людей, а проживає інша. Наприклад, у квартири є власник, але в ній ніхто не прописаний. У цьому випадку тариф за вивезення сміття нараховуватиметься з розрахунку на одну людину. За фактом ж у квартирі можуть проживати три-чотири людини, які, зрозуміло, продукують сміття. В іншій квартирі навпаки: може бути прописано п'ятеро осіб, а за фактом проживати одна. І ось вона, отримуючи платіжку, сплачуватиме вивезення сміття за сусідів. У КМДА розуміють, що це щонайменше несправедливо, а тому закликають людей звертатися із заявами до центрів комунального сервісу. При вказівці фактичної кількості тих, хто проживає в квартирі, розмір оплати може бути скориговано в бік збільшення або зменшення. Але система все одно недосконала. Непорядні люди, щоб платити менше, можуть свідомо занижувати кількість мешканців квартири. При цьому у міських чиновників немає жодних механізмів, щоб це перевірити. 

Сміття тепер стане менше?

Новини за темою

Петро Пантелеєв не виключає, що у зв'язку з проблемою відсутності точних даних про кількість фактичних мешканців, продукуватиметься більше сміття, ніж його має бути, згідно з розрахунками – це загрожує переповненими сміттєвими контейнерами. "Якщо тариф буде нараховано не на об'єктивну кількість людей, ми матимемо проблему перенагромадження сміття", - сказав заступник голови КМДА. Справа в тому, що при розрахунку тарифу враховується середньорічна норма виробництва сміття на людини – 1,93 куб. м у будинках із сміттєпроводом, 2,15 куб. м без сміттєпроводу. Для гуртожитків – 1,39 куб. м. У випадках з переповненими контейнерами Пантелеєв порадив звертатися за допомогою на гарячі лінії – 1557 або 1551. Статичні дані, закладені в новий тариф, як і при колишній системі, не  мотивуватимуть людей зменшувати обсяг відходів, розділяти сміття, зазначає Сергій Волков: "Люди розуміють, що у випадку з водою або газом (маючи лічильник), оптимізуючи обсяги споживання ресурсу, можна платити менше. Від зменшення обсягу відходів рівень оплати не зміниться". Це погано.

Може, побудують нові полігони?

Незважаючи на те, що при розрахунку нового тарифу враховувалося 30%-е підвищення цін на паливо, збільшення надходжень на утилізацію побутових відходів у КМДА не очікують. Прогнозують, що в кращому разі вони залишаться на колишньому рівні. "Київкомунсервісу", який визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у Києві (самостійно, а також через підрядників обслуговує близько 8 тис. будинків), тариф не підвищують – він залишається на рівні 115 грн за куб. м. Досі підприємство працювало то в нуль, то зі збитками, які йому компенсувало місто. Як буде при новій системі розрахунків, стане ясно тільки в жовтні, уточнив 112.ua заступник директора "Київкомунсервісу" В'ячеслав Савицький. У нинішніх тарифах враховано тільки перевезення, зарплати, амортизацію, контейнерний парк, складування, поховання відходів. Інвестиції на будівництво сміттєпереробних потужностей у ньому не закладено", - зазначив Волков. 

Це означає, що місто поки буде змушене, як і раніше, вивозити не менше 450 тис. т сміття на рік на полігон. І це серйозна проблема. Як повідомлялося, єдиний полігон для сміття Києва в селі Підгірці в Обухівському районі функціонує вже понад 30 років і давно переповнений. Місцеві мешканці неодноразово зверталися до влади з вимогою закрити звалище. На ньому накопичилося близько 10 млн тонн побутових відходів. За роки експлуатації висота сміттєвого шару піднялася до 90 м, що дорівнює висоті 27-поверхового будинку. Небезпеку становить і озеро фільтрату (суміш отруйних рідин, які виділяє звалище, і дощової води). На сьогоднішній день в озері накопичилося близько 1 млн тонн фільтрату.

Вчора Петро Пантелеєв повідомив, що у вересні місто почне реконструкцію сміттєвого полігону. Інвестиції в реконструкцію оцінюються в 350-400 млн грн, в рекультивацію – 150 млн грн. Паралельно ведуться роботи зі створення альтернативних сміттєпереробних потужностей. Найближчим часом КМДА оголосить конкурс із залучення інвестора для будівництва сміттєпереробного комплексу.

А якщо у мене приватний ЖЕК?

Зміна системи оплати за вивезення сміття не стосуватиметься будинків, які обслуговують приватні ЖЕКи, – вони самостійно укладають договори на вивезення сміття з перевізниками і формують платіжку, сказав 112.ua Сергій Волков.  

За даними голови Спілки власників житла України Олексія Кучеренка, в Києві на приватні ЖЕКи припадає близько 20% - вони обслуговують 2113 будинків міста. При цьому в КМДА зазначають, що на приватні ЖЕКи припадає близько 40% площ столичного житла.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів