Нове життя ДБР: Закон ухвалено, Трубу звільнять

Нове життя ДБР: Закон ухвалено, Трубу звільнять
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

У вівторок під Верховною Радою активно мітингували ФОПи, але героями дня були не вони. Перший робочий день нового пленарного тижня почався з ухвалення закону, який передбачає перезавантаження Державного бюро розслідувань. Відповідне рішення підтримали 252 народні депутати. При цьому ситуативне єднання продемонстрували фракції "Слуга народу" та "Голос". Власними зусиллями "слуги" нашкребли лише 224 голоси "за" при мінімально обхідних 226. Фракція Вакарчука допомогла 18-ма багнетами, трохи додали також позафракційні та "Опозиційна платформа". "Батьківщина" та "Європейська солідарність" нову редакцію закону про ДБР не підтримали.

Про що сам закон?

Передусім змінено та підсилено статус самого ДБР. Бюро визнано державним правоохоронним органом з функцією розслідування злочинів, віднесених до його компетенції. А до компетенції ДБР віднесено майже все.

Після ухвалення закону Держбюро закільцює на собі функції слідства, забравши їх у інших правоохоронних органів. У тому числі – й у Генпрокуратури. До речі, під час другого читання законопроекту була таки проголосована правка № 318, котрою врегульовано дозвіл слідчим Генпрокуратури, які займалися справами Майдану, без конкурсу перейти на роботу до ДБР. Через цю правку минулого тижня адвокатка Євгенія Закревська оголосила голодування.

Окрім цього, визначено, що директора ДБР буде призначати президент за поданням конкурсної комісії без урахування думки прем’єр-міністра. У поки що чинному законі президент призначає директора ДБР за поданням голови уряду, відповідно до рішення конкурсної комісії.

Розширюються й можливості голови Держбюро. Він сам зможе призначати та звільняти свого першого заступника і решту заступників, прописувати їхні обов’язки, а в разі потреби – карати стягненнями, якщо дисциплінарна комісія ДБР ухвалить відповідне рішення.

Хто буде контролювати орган із такими широкими повноваженнями? Згідно із законом – Верховна Рада. "Директору ДБР надаються повноваження одноосібно приймати рішення та нести всю повноту відповідальності за результати діяльності бюро. Посилюється контрольна функція парламенту: Верховна Рада, зокрема, за результатами розгляду звіту директора ДБР за календарний рік може визнати роботу органу незадовільною, що може стати підставою для його звільнення з цієї посади", – прокоментував положення закону один з його співавторів, депутат від "Слуги народу" Денис Монастирський.

І, нарешті, головний момент: оскільки бюро отримує нові функції, а його голова – нові можливості, чинне керівництво ДБР іде у відставку з моменту вступу закону в силу. Іншими словами, нинішнього директора Держбюро Романа Трубу буде звільнено. Втім, він, очевидно, балотуватиметься на посаду вдруге – закон не забороняє йому зробити спробу номер два.

Момент, пов'язаний із перезапуском керівництва ДБР, сподобався депутатці від "Голосу" Олександрі Устіновій. "Ми зараз фактично змінюємо структуру органу. Він буде одним з найвпливовіших правоохоронних органів у країні. Коли ми повністю змінюємо функціонал і вплив ДБР, надаємо йому більші повноваження, то маємо і перезапустити керівництво", – прокоментувала вона.

Зайве казати, що сам Роман Труба був категорично проти подібного підходу і заперечував проти свого звільнення ще на етапі обговорення законопроекту у профільному парламентському комітеті.

Про що говорили в кулуарах?

Знайшлися й інші невдоволені законом, який пролобіював президент України. Причому ці невдоволені були у його ж команді. Поправка до закону про ДБР, що передбачає дострокове припинення повноважень його керівника, лише посилює залежність цього органу, говорила в кулуарах Ради депутатка від "Слуги народу" Ірина Верещук.

"Ми поглиблюємо залежність ДБР, розмиваючи її через парламент", – сказала Верещук. Їй не подобається те, що Рада може викликати керівника ДБР для надання звіту, навіть позачергово, а може й звільнити його. "Не знаю, як у наших умовах користуватись таким правом... Парламентський контроль – це дуже добре, звіт – це дуже добре, але щоб керівник знав, що його можуть звільнити кожного разу, коли парламент буде цього хотіти... Це до незалежності не відноситься", – заявила Верещук.

А фракцію "Європейська солідарність" тим часом хвилювало інше: не тиск на голову ДБР з боку парламенту, а його розширені повноваження. Зокрема, право самому собі призначати заступників. Це має робити не директор відомства, а треті особи, наполягають у "Європейській солідарності". "Тут не може бути свавілля керівника ДБР, ці питання він не може вирішувати одноосібно. Взагалі ідеально, щоб при призначенні керівництва ДБР використовувався такий же самий принцип, як при призначенні суддів Антикорупційного суду, коли працювали міжнародні експерти", – прокоментувала Ірина Геращенко.

"Ми не будемо підтримувати цей законопроект, бо в ньому є низка позицій, які прямо суперечать Конституції, – заявив депутат від "Батьківщини" Андрій Ніколаєнко. – Вплив на ДБР з боку Офісу президента значно підсилюється, що є неприпустимим". Ніколаєнко додав, що "Батьківщина" надасть голоси лише за одну правку – ту саму, що опинилася в полі зору захисників сімей Небесної сотні. "Це ми підтримаємо, але в цілому законопроект є дуже небезпечним", – резюмував він.

Чому "Трубу прорвало" знову?

А тим часом все найцікавіше відбувалося поза парламентськими стінами. Конкретніше – у Телеграм-каналі "Трубу прорвало", який якраз напередодні голосування за закон про ДБР злив нову порцію компромату про його голову.

3 грудня автори "Трубу прорвало" написали про наступне. По-перше, про справу Коломойського. Суть її ось у чому: керівник патронатної служби ДБР Олександр Удовиченко вимагає від Труби припинити обшуки, що стосуються нафтових інтересів олігарха Ігоря Коломоського. Не лізти у цю справу детективів просить і керівник Офісу президента Андрій Богдан, якому особисто дзвонив бізнесмен. "Швидко закривайте цю справу бл*дську. Я надішлю йому (Богдану) постанову. Потім скажу, що це Роман (Труба) все вирішив. І ще Беня буде винен Роману", – говорить Удовиченко на записах, буцімто зроблених у кабінетах Труби.

Сюжет розмови номер два обертається довкола голови НАБУ Артема Ситника. У ній фігурують сам Труба, керівник другого управління організації досудових розслідувань ДБР Олександр Туру, Андрій Богдан та вже згадуваний Олександр Удовиченко. Згідно із записами, Труба спочатку заслухав від підлеглих звіт про втручання Ситника у вибори США, а відтак зателефонував Богдану і запевнив його, що не підведе його зі звинуваченням Ситника. На що голова ОП повідомив, що "хвалив Трубу перед американцями", і зажадав результату в справі.

На "плівці" номер три Труба влаштовує розгін керівнику першого управління організації досудових розслідувань ДБР Олегу Корецькому через справу Порошенка. Труба переконаний, що його підлеглий допитує п'ятого президента не у тій справі та й взагалі погано старається. У наступному, четвертому епізоді Корецький звітує Трубі щодо провадження про Вищу раду правосуддя і каже, що наступного дня (тобто 12 вересня) їде в Офіс президента. Корецький також повідомляє Трубі про ймовірні обшуки в ексглави НБУ Валерії Гонтаревої, судді-втікача Миколи Чауса та у так званому "Пєтіному банку" (Міжнародний інвестиційний банк).

І це ще не кінець історії (а точніше, багатьох історій), обіцяють на Телеграм-каналі. Далі буде, пишуть його редактори.

Що буде з Трубою?

Невідомо, чи читає президент Зеленський Телеграм, а він точне читає (принаймні, знає про них) найбільш актуальні новини. Й одна з таких новин полягала у тому, що НАБУ ("конкуруюча" щодо ДБР структура) провело обшук у кума Труби Ігоря Щербини, а також у ще одного чоловіка на прізвище Шевченко. Щербина і Шевченко буцімто намагалися продати закриття справи в ДБР за 150 тис. доларів й вже отримали 50% суми.

Володимир Зеленський оперативно відреагував на це у своєму Фейсбуці. І знайшов у скандалі ще один аргумент на користь необхідності перезавантажити керівництво Бюро. "Ця інституція створювалась як незалежна та об'єктивна. Шкода, якщо ці добрі наміри не справдяться. Закликаю народних депутатів підтримати важливі поправки та загалом законопроект № 2116 щодо вдосконалення роботи Державного бюро розслідувань", – написав Зеленський.

Депутати очільника держави почули. І ті з них, котрі підтримали зміни до закону про ДБР, невтомно критикували Романа Трубу. Так, згадувана вище Олександра Устінова підрахувала, що не більше 1% всіх переданих ДБР до суду справ стосуються корупції. Устінова, за її словами, вирішила поцікавитися, "що ж це за тисячі "успішних" справ, про які рапортує Роман Труба. "За "корупційними" статтями цей відсоток "успішності" та переданих справ до суду не доходить не те, що навіть до 1%, а іноді й до сотої відсотка", – доповіла депутатка.

Сам же Труба відкидає як будь-які скарги на його неефективність, так і причетність до протизаконних діянь Щербини. "Якби мені стало це відомо, то я би першим написав заяву про злочин. Друге. Я не знаю, чи дійсно є кримінальне провадження, чи хтось намагався заробити на ДБР. Нехай це з’ясовують колеги – до мене поки ніхто не звертався, але я повністю відкритий до роботи зі слідством. Це питання не моєї репутації, а репутації усього Державного бюро розслідувань", – написав він на Фейсбуці.

Однак спекульнути на "репутації всього Бюро" у Труби не вийшло. Від сьогодні він фактично звільнений. Відтак особливо цікавою є персона наступника Труби. Коли ми дізнаємося прізвище того, хто прийде на зміну нинішньому очільнику ДБР, стане зрозуміло й те, хто стояв за процесом його усунення і перекроювання всього Бюро. Бо наразі є лише здогадки та припущення – попри всю позірну очевидність ситуації.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>