Нова торговельна війна: Навіщо Трамп запроваджує мита проти Франції, Бразилії та Аргентини

Нова торговельна війна: Навіщо Трамп запроваджує мита проти Франції, Бразилії та Аргентини
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Не встигла завершитися торгова війна між США і Китаєм, як в понеділок, 2 грудня, президент Дональд Трамп поділився планами ввести 100% мита стосовно 63 видів товарів, що поставляються в США з Франції. У чорний список увійдуть шампанське, сири, мило, сумки, косметика, одяг на суму 2,4 млрд дол. Таку відповідь готують американці на введення у Франції 3% податку для іноземних високотехнологічних компаній. Також американський лідер висловив намір ввести мита на сталь і алюміній з Бразилії та Аргентини під приводом маніпуляцій урядів цих країн з курсом валют. Трамп продовжує свою протекціоністську політику заради того, щоб отримати політичні вигоди напередодні президентських виборів в 2020 р. і чинити тиск на керівництво інших країн. Однак це може обернутися зростанням нерозуміння у відносинах США з європейськими та латиноамериканськими партнерами, негативними економічними наслідками.

Французький виклик

США можуть обкласти митом продукцію з Франції, Бразилії і Аргентини на підставі чинного законодавства. Згідно з розділом 301 закону про торгівлю 1974 р., Штати можуть збільшувати мита на товари з країн, які своїми діями завдають збитків американським компаніям. Розділ 301 розходиться з правилами СОТ, порушує принцип вільної торгівлі, але американці вже застосовували його щодо Китаю.

Новини за темою

Трамп пішов на радикальні заходи, щоб приструнити президента Франції Еммануеля Макрона, який зайшов надто далеко, а його політика може обійтися надто дорого американським компаніям із Силіконової долини. Французька влада ввела податок на цифрові послуги для зарубіжних високотехнологічних компаній з щорічним оборотом понад 750 млн євро, які працюють у Франції і заробляють 25 млн євро у рік на продажі своїх продуктів і послуг французьким громадянам. Американські компанії Google, Apple, Facebook і Amazon, які працюють на французькому ринку, повинні відраховувати до скарбниці Франції 3% коштів з прибутку в цій країні.

Гроші потрібні Макрону на витрати для потреб соціального сектору, щоб знизити градус антиурядових настроїв у суспільстві під впливом акцій протесту "жовтих жилетів". Французький президент хоче позбутися іміджу "президента багатіїв", який закріпився за ним через відмову в 2018 р. відновити податок на розкіш. Макрон вирішив зробити американські компанії своєю "дійною коровою". Даний прецедент вкрай небажаний для американського бізнесу, оскільки слідом за Францією аналогічні податки можуть ввести інші європейські країни. Схожі ініціативи розглядалися у Великій Британії, Іспанії, Австрії.

Негативу додає погіршення американо-французьких відносин через розбіжності Трампа і Макрона по Ірану, Сирії, питання захисту клімату, ролі НАТО для євроатлантичної безпеки. Останнім часом господар Єлисейського палацу віддаляється від Білого дому: вважає НАТО неефективною організацією, яка виступає за створення незалежного військово-політичного блоку в рамках ЄС, декларує ідею зближення і співпраці у сфері міжнародної безпеки з Росією. Трамп поставив Макрону ультиматум – якщо він не скасує найближчим часом невигідний американцям податок, тоді французьким компаніям не уникнути збитків. На сьогоднішній день США є основним ринком збуту французьких вин. Продукти харчування і товари народного споживання користуються популярністю серед американських громадян. Якщо США введуть обіцяні мита, тоді французька продукція виросте в ціні і перестане бути конкурентоспроможною на американському ринку. Якщо мита не дадуть ефекту, тоді американці введуть обмеження для французьких фірм, які працюють в США.

Покарання Бразилії і Аргентини

Риторику Трампа про мита на сталь і алюміній з Аргентини і Бразилії варто сприймати як каральну міру. Американський президент вважає, що влада цих країн штучно знецінила свої валюти реал і песо по відношенню до долара на шкоду інтересам американських фермерів. Під час торговельної війни Китай підвищив мита на американську сою та іншу продукцію аграріїв із США, переорієнтувався на закупівлю за більш низькою ціною сільгосппродукції з Бразилії та Аргентини. Хоча влада латиноамериканських країн заперечує, що знецінила національні валюти свідомо. Вони стверджують, що вся справа в макроекономічних процесах, включаючи коливання цін на нафту.

Новини за темою

Трамп пригрозив ввести мита на металургійну продукцію з Аргентини, щоб дати зрозуміти президенту Альберто Фернандесу, хто господар Західної півкулі. Фернандес – член лівоцентристської Хустісіалістської партії, колишній прем'єр-міністр і учень екс-президентів Нестора і Крістіни Кіршнер, антиамериканістів і представників "лівої хвилі". До речі, Крістіна Кіршнер, всупереч звинуваченням у корупції, займе в його команді пост віце-президента і буде грати роль сірого кардинала. Фернандес звинуватив США у державному перевороті в Болівії і відставці президента Ево Моралеса. Білий дім завчасно дає зрозуміти Фернандесу і Кіршнер, щоб вони навіть не думали намагатися витіснити інтереси США з Латинської Америки в союзі з Росією і Китаєм. В іншому випадку, американці задушать аргентинську економіку. У 2018 р. Аргентина поставила в США металу на 700 млн дол. Мита на сталь і алюміній це тільки початок.

Ультраправий президент Бразилії Жаїр Болсонару також не виправдав очікування Вашингтона. Незважаючи на те, що бразильський лідер виступає за зміцнення відносин з США, позиціонує як противник посилення в країнах регіону соціалістів, яких підтримують Росія і Китай, американці так і не дочекалися від Болсонару більш активних дій у Венесуелі. Після приходу до влади Болсонару розглядав варіант збройного втручання спільно з Колумбією в венесуельську кризу для надання допомоги прихильникам Хуана Гуайдо у зміщенні президента Ніколаса Мадуро. Трамп не бажає проводити військову операцію в Венесуелі і, мабуть, розраховував, що всю брудну роботу за американців виконають їх латиноамериканські партнери. Однак далі посилення охорони бразильсько-венесуельського кордону і критики Мадуро справа не дійшла.

Вигоди Трампа

Протекціоністські заходи Трампа щодо Франції, Бразилії і Аргентини варто сприймати як політичний маневр у передвиборчій гонці і боротьбі за президентський пост з кандидатами-демократами. Трамп став на захист американського бізнесу в момент, коли мусується питання про його імпічмент. Він намагається всіляко відвернути американське суспільство від негативу на свою адресу. В Республіканській партії вже підготували і опублікували велику доповідь, в якій гранично детально описали, чому аргументи демократів на користь імпічменту Трампа не мають під собою ніякого грунту, акцентували увагу на тому, що американський президент не перевищував посадових повноважень і не чинив тиску на президента України Володимира Зеленського в питанні пошуку компромату кандидата-демократа і колишнього віце-президента Джо Байдена.

Тепер Трампу потрібно вселити віру своїм виборцям у те, що тільки він знає, як відстоювати американські інтереси. Від мит на французьке шампанське і сири виграють американські виробники аналогічної продукції. В останні роки приділяється багато уваги розвитку виноробства в штаті Каліфорнія. Американські винороби прагнуть підвищити якість своєї продукції, зробити не гірше, ніж французькі бренди. Мита на бразильський і аргентинський метал це спроба заручитися підтримкою американських металургів і гірників, які в останні роки переживають не найкращі часи. З Бразилії та Аргентини в США в основному завозиться стальна заготовка, з якої виготовляється сортовий прокат. Хоча замовлення по виробництву напівфабрикатів можна було б розмістити на американських заводах. Трамп діє за такою ж схемою, як і під час виборчої кампанії 2016 р., коли він обіцяв повернути американцям робочі місця і розчистити внутрішній ринок від іноземних конкурентів.

Трамп став на захист американських інтересів високотехнологічних компаній у Франції з політичних міркувань. Незважаючи на те, що республіканці виступають за модернізацію економіки, відносини з комп'ютерними геніями у Трампа не задалися. Вони симпатизують демократам. Трамп звинувачує керівництво Facebook в тому, що соціальна мережа рясніє інформацією з критикою на його адресу. Трамп знаходиться в складних відносинах з власником сайту Amazon і газети The Washington Post Джеффом Безосом. Газета The Washington Post часто поливає брудом американського президента. Господар Овального кабінету вирішив покарати Макрона високими митами, щоб поліпшити свій імідж серед критиків із Силіконової долини, дати зрозуміти, що незважаючи на існуючі розбіжності, він захищає інтереси усіх американців, незалежно від політичних уподобань. Трамп зацікавлений знизити градус критики на свою адресу в розпал виборчої кампанії.

Негативні наслідки

Як і у випадку з Китаєм, Трамп явно переоцінює значення мита як засобу тиску на інші держави і недооцінює негативні наслідки для США. Відносини США і Франції, яка разом з Німеччиною є найбільш впливовим центром сили в ЄС, стануть ще гіршими, ніж зараз. Французьких чиновників не лякає перспектива торгової війни з США. Вони відмовляються скасувати податок для іноземних високотехнологічних компаній, готові вжити відповідні заходи проти США, якщо Трамп перейде від слів до справи.

Французи збираються підключити інші країни-члени ЄС для відповіді США.  Європейські країни можуть підключитися до участі в антиамериканських діях Франції у відповідь на пакет мит на товари з ЄС на суму 7,5 млрд дол. як карального заходу за незаконне субсидування з бюджету європейського французького виробника літаків Airbus – конкурента американського авіабудівного концерну Boeing.

Торгова війна поглибить розкол в трансатлантичних відносинах, стане чинником зближення ЄС, Китаю і Росії. Поки що європейські країни-члени НАТО сприймають Піднебесну як потенційну загрозу, але по мірі погіршення відносин з США ситуація буде змінюватися на користь Китаю, де також затребувані французькі вина і делікатеси. Макрон думає на перспективу і вже агітує європейців до тіснішої співпраці з Росією.

Невиправдані протекціоністські заходи стосовно Бразилії. Якщо в Аргентині американці хочуть з допомогою мит в самому зародку знищити відродження стараннями тандему Фернандеса і Кіршнер соціалізму 21 століття, то у випадку з Бразилією це виглядає як постріл у спину регіональному партнеру. Бразилія це найвпливовіша і найрозвинутіша країна в Латинській Америці, яка претендує на роль регіонального лідера. Трамп тисне на Болсонару в умовах неврегульованої кризи у Венесуелі і політичної невизначеності в Болівії після відставки президента-соціаліста Ево Моралеса. Мита на метал з Бразилії призведуть тільки до погіршення відносин з одним із важливих регіональних партнерів США.

Негативні економічні наслідки від нових мит Трампа торкнуться самих американців. У магазинах виростуть ціни на продукцію французьких брендів. Не в захваті від мит залишаться американські підприємства, законтрактовані з металотрейдерами з Бразилії та Аргентини. Трампу варто сім разів відміряти, перш ніж один раз відрізати і відкрити новий фронт торговельної війни.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>