Нова Рада починає працювати: Чого чекати від парламенту 29 серпня?

Нова Рада починає працювати: Чого чекати від парламенту 29 серпня?
Сесійна зала вже чекає нових депутатів Цензор.нет

Наталія Лебідь

Журналіст

Давні греки говорили, що у поганого початку – поганий кінець. Нова Верховна Рада почнеться з хитрощів. Вже достеменно відомо, що на засіданні 29 серпня депутати планують внести зміни до Конституції. А продовжать вони це робити, очевидно, 3 вересня. Зміни до Конституції вносяться на двох сесіях, при цьому для першого читання потрібні 226 голосів, а для другого – 300. Однак X сесія VII скликання була закрита ще в липні, а I сесія IX скликання розпочнеться у вересні. Яким у такому разі є правовий статус засідання 29 серпня? В кулуарах влади цей день вирішили називати делікатним словосполученням "консультативне засідання", однак що це таке, не зміг пояснити жоден експерт. У кожному разі збори 29 серпня вирішено вважати повноцінною сесію, котра триватиме, вочевидь, один день. Команда Зеленського вкотре ламає шаблони і пише нові правила – таким є її старт. А яким буде фінал – покаже час.

Новини за темою

Як перепишуть Конституцію?

Видання "Лівий берег" повідомляє про те, що зміни до Конституції торкнуться скорочення депутатського корпусу з 450 "багнетів" до 300. Відразу зауважимо, що такий порядок денний є малоймовірним: Рада навряд чи вчинить "колективне самогубство", погодившись втратити третину самої себе. Спікери 112.ua говорять про інші моменти, пов’язані з перезавантаженням Основного Закону.

"Чув про ідею внесення змін до Конституції, для яких на двох сесіях парламенту знадобляться відповідно 226 голосів і 300 голосів. І для того, щоб реалізувати такі зміни восени на одній сесії, на попередній треба прийняти їх у першому читанні. Мова передусім про зняття депутатської недоторканності. Про це вже є написаний законопроект, він підготовлений ще за президентства Петра Порошенка, і, вочевидь, використаний буде саме цей текст. У протилежному випадку знадобиться новий законопроект, а до нього – висновки Конституційного суду України, отримати які так швидко не вдасться. Потенційно можна зайнятися ще й децентралізацією, а всі інші законопроекти доведеться відправляти на розгляд КСУ", – коментує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

"Можливим є внесення змін до Конституції. Йтиметься про депутатську недоторканність, реформу самоврядування. Якщо це є на меті і якщо у Зеленського намагаються діяти на хвилі своєї підтримки, то таке матиме місце. Але їм ще треба з’єднати свою фракцію та знайти додаткові голоси, бо 300 голосів не вистачатиме", – додає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Петренко акцентує на справді важливому моменті: для забезпечення результативного голосування щодо Конституції мало скликати в авральному порядку новоспечених депутатів. Важливо також добитися від них одностайного голосування, а для цього треба бути впевненим у жорсткій внутрішньопартійній дисципліні. Контролювати велику фракцію нелегко, але ще складніше знайти ситуативних союзників, які підтримають "Слугу народу" і дадуть разом з президентською фракцією 300 голосів. Про це буде необхідно подбати на другому етапі внесення змін до Конституції. Чи впевнений Зеленський у тому, що йому це вдасться?

Відповідь на це питання невідома, але зрозуміло, чому президент так поспішає. Поки він ще не гребені "хвилі", про яку говорить Петренко, голові державі важливо ухвалити ті непопулярні в депутатському середовищі зміни, які він пообіцяв. Це – вже згадувана недоторканність, а також, можливо, закон про персональне голосування плюс – закон про імпічмент президенту. Втім, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов налаштований скептично щодо подібних планів. В інтерв’ю нашому виданню він заявляє, що ніякі зміни до Конституції "Слуга народу" крізь Раду не протягне. Принаймні на першому засіданні. А тим паче – зміни в тій частині, що стосуються імунітету народних обранців.

Новини за темою

Загалом же, відповідаючи на питання про очікування від нової Верховної Ради, Карасьов зазначає таке: "Нічого не очікую. Нудьга. Буде політична мертвечина. Але це поки що. Україна – країна волелюбна, і довго мертвечину вона не терпітиме. В російському парламенті один політик якось сказав: "Держдума – не місце для дискусій. Але Верховна Рада ніколи не стане Держдумою".

Після дощика в четвер

І все-таки зовсім нудьгувати не доведеться. Після того, як, згідно із традицією, найстаріший депутат парламенту (цього разу це – 78-річний Юлій Йоффе, обраний від "Опозиційної платформи – "За життя") прочитає присягу народного депутата, яку складають всі новообрані парламентарі, почнеться найцікавіше – поділ влади.

Стартує цей поділ з обрання керівництва парламенту. Сесію відкриє спікер минулого скликання Андрій Парубій, який, утім, тут же й складе свої повноваження. Місця у президії ВР посядуть новообрані керівники. Як відомо, спікером та першим віце-спікером парламенту в "Слузі народу" бачать відповідно голову партії Дмитра Разумкова та представника президента в парламенті Руслана Стефанчука. Місце другого віце-спікера попередньо віддадуть опозиції, причому задля підтримання гендерної рівності третє крісло в президії може бути "жіночим".

"Опозиційна платформа – За життя" та "Голос", за останніми даними, відмовилися від боротьби за цю посаду. А от "Європейська солідарність" Порошенка на місце віце-спікера претендує. Про це повідомила Ірина Геращенко, не уточнюючи проте, чи є вона тією самою персоною, котра може сісти поруч з головою парламенту (Геращенко, нагадаємо, обіймала посаду першого віце-спікера в Раді попереднього скликання). Що стосується "Батьківщини", то спочатку озвучувалося, що від цієї фракції в президію може бути висунута Олена Кондратюк, проте згодом її кандидатуру відкликали.

Якщо ж говорити загалом про структури Верховної Ради IX скликання, то в новому складі парламенту буде, як і в минулому, 424 депутати замість 450, оскільки в Криму та в деяких районах Донецької і Луганської областей вибори тимчасово не проводилися.

Новини за темою

Згідно з даними ЦВК, найбільша фракція в Раді – пропрезидентська "Слуга народу", яка нараховує 254 депутатів, обраних як за списком, так і в мажоритарних округах. 43 депутати обрано від "Опозиційної платформи – "За життя", 26 – від "Батьківщини", 25 – від "Європейської солідарності", 20 – від партії "Голос", 6 – від "Опозиційного блоку". По одному представнику в Раду делегували "Самопоміч", "Єдиний центр", ВО "Свобода" та "Біла Церква разом". Ще 46 депутатських мандатів отримали самовисуванці.

Власне, однією з головних інтриг на сьогодні є те, до кого примкнуть (або не примкнуть взагалі) дві категорії народних депутатів. Перша – це вище згадані самовисуванці, а також ті парламентарі, які були обрані від політичних сил, що не потрапили до Верховної Ради. Це важливо в контексті формування конституційної більшості, а також – для підстраховки фракції "Слуга народу" на той випадок, якщо частина депутатів Зеленського перестане дотримуватися внутрішньопартійної дисципліни й не голосуватиме солідарно разом з усіма.

Окрім формування керівних органів парламенту, на першому засіданні нового складу прозвучить виступ президента Володимира Зеленського. Можливо, цим виступом очільник держави закриє ту лакуну, якою йому неодноразово дорікали експерти, а саме – відсутністю довгострокової програми розвитку України, чіткої президентської стратегії і тактики.

Також, якщо вірити обіцянкам Зе-команди, на першому засіданні Ради буде представлений новий прем’єр-міністр. Раніше в пресі називали кілька кандидатур на цю посаду: заступника виконавчого директора від України в МВФ Владислава Рашкована, керівника НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, секретаря РНБО Олександра Данилюка і заступника керівника Офісу президента Олексія Гончарука.

Та віднедавна цей список слід вважати скороченим наполовину. "Я повинен прийняти це рішення на цьому тижні, більше нікуди тягнути. Скажу чесно, що складність цього рішення тільки в тому, що мені подобаються кілька людей. Не скажу хто, скажу, що двоє", – заявив президент Зеленський на прийнятті на честь Дня незалежності України. Між ким і ким обиратиме очільник держави, він не уточнив.

Слово експертам

А тим часом, поки Зеленський тримає інтригу, політолог Антон Кучухідзе зазначає, що від нової Ради він насамперед очікує "реформування податкової системи, про що багато говорять у Зеленського. Бо, як показує досвід західних країн, без зниження податків економічне зростання складно забезпечити. Плюс, звісно, детінізація економіки, бо інакше й надалі існуватимуть перешкоди для приходу інвестицій у країну".

А Богдан Петренко нагадує, що на носі – вересень, а це означає, що депутати мають передусім "прийняти за основу бюджетну декларацію" та й загалом – розпочати бюджетний процес. Але, каже він, ймовірно, що народним обранцям буде не до продуктивної роботи. "Величезна проблема у тому, що вони ніяк не можуть поділити комітети. І я тут на боці опозиції, бо на сьогодні у Зеленського якось по-особливому трактують закон про парламентські комітети і по-своєму розподіляють пропорції. Якщо "Слуга народу" набрала 60% складу парламенту, то 40% посад вона має віддати опозиції".

Утім, Петренко пророкує: по рейтингу президентської партії може вдарити не так навіть тертя з колегами по парламенту, як внутрішні чвари. "Чи буде голосування в унісон з усіма тими групами, на які поділена зараз фракція – окреме питання. Фракція велика, стовідсоткові рішення малоймовірні. Найбільші скандали на нас очікують на наступній сесії, і пов’язані вони будуть не стільки з критикою "Слуги народу" з боку опозиції, скільки з конфліктами всередині самої фракції".    

Тим часом директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець бачить початок нового політичного сезону таким: "Думаю, що дуже стрімко і без обговорень, що є новим в українській історії, буде сформовано керівництво парламенту, так само стрімко розберуться й з парламентськими комітетами та призначать склад уряду. Вся вертикаль буде оформлена швидко, після чого вся країна переконається у тому, що відбулася, по суті, монополізація влади, а парламентська опозиція – вперше з 1990 року – ніякої значної ролі грати не буде".

"Цікаво, – додає він, – що у 1990-му тодішній опозиції віддали цілих сім парламентських комітетів, а зараз йдеться гіпотетично в кращому разі лише про три. Хоча при тому, що "Слуга народу" отримала в Раді біля 60% голосів, решту 40% владних посад вона мала б віддати меншості, але цього не відбувається. Свого часу навіть комуністи виявилися більшими демократами, аніж партія "Слуга народу".

"Очікую шквалу оптимізму та шквалу популізму, – відповідає на наше питання Руслан Бортник. –  Оптимізму – бо прийшло чимало нових людей, які будуть освоюватися у парламентських коридорах, а популізму – бо гряде ухвалення багатьох затребуваних рішень – у частині скасування депутатської недоторканності, антикорупційних заходів, в частині імпічменту президента. Всі ці заходи безпосередньо не вплинуть на життя українців, але саме їх насамперед стануть реалізовувати у парламенті".

"Окрім цього, Рада почне активно заповнювати кадрові лакуни – починаючи від парламентських комітетів і завершуючи органами виконавчої влади", – каже він.

А керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов вважає, що ще зарано навіть для прогнозів. Бо нову Верховну Раду треба побачити "в ділі". Вона поки не відбула власні 100 днів – на відміну від президента Зеленського. Трохи згодом стане більш зрозумілим, кого привели до влади українці та на що здатен тандем нового голови держави і партії "Слуга народу".

"Якраз наступні сто днів дозволять зробити більш ґрунтовні висновки. Бо перша сотня – то ще медовий місяць для політика, який має у цей період максимальний кредит довіри. А далі слід приймати рішення, і значна частина з них буде непопулярною. Оце і буде іспит. Тоді ми й зрозуміємо, who is містер Зеленський", – переконаний Золотарьов. 

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>