banner banner banner banner banner

Нова нафтова стратегія Саудівської Аравії: Наслідки для України і світу

Нова нафтова стратегія Саудівської Аравії: Наслідки для України і світу
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Поки увага мільярдів людей прикута до пандемії коронавірусу, в світі вже три тижні вирує нафтова війна, наслідки якої вплинуть на різні країни світу, зокрема Україну. Саудівська Аравія, яка володіє найбільшими в світі нафтовими родовищами, збільшила обсяги видобутку після того, як на засіданні ОПЕК+ у Відні 6 березня не вдалося переконати Росію погодитися скоротити видобуток на 1,5 млн барелів на добу для стабілізації світових цін на нафту.

У зв'язку зі скасуванням авіарейсів, наземного транспортного сполучення, зупинки виробництв на час пандемії коронавірусу скоротилося споживання палива у світі, а нафта впала в ціні. Ціна на нафту марки Brent знизилася з 69 до 50 дол. за барель з початку січня по 6 березня, але після демаршу Саудівської Аравії впала до 27,9 дол. 24 березня. Попередні домовленості в рамках ОПЕК про скорочення обсягів видобутку закінчуються 1 квітня.

Нова нафтова стратегія Саудівської Аравії

З першого погляду може здатися не логічним збільшувати обсяги видобутку нафти в умовах зниження попиту. Метою Саудівської Аравії є не збільшення прибутку з продажу нафти, а звільнення ринків збуту від конкурентів. Таку версію підтверджує думка наближених до королівського двору. Колишній радник уряду Саудівської Аравії Наваф Обайд вважає, що саміт ОПЕК+ у Відні ознаменував перехід королівства від партнерства з Росією заради регулювання цін на нафту до нової довгострокової політики, спрямованої на розширення своєї частки на світовому ринку чорного золота.

Новини за темою

Так вирішив спадковий принц Мухаммед бін Салман, у руках якого сконцентровано значні владні повноваження. За нього Саудівська Аравія стала проводити більш жорстку і наступальну зовнішню політику, про що говорить надання військової допомоги уряду Ємену в боротьбі з орієнтованими на Іран повстанцями-хуситами, міжнародна ізоляція свого регіонального конкурента Катару спільно з ОАЕ, Єгиптом і низкою інших арабських країн, вбивство одного з основних критиків влади в Ер-Ріяді, журналіста Джамаля Хашоггі в Туреччині.

Влада Саудівської Аравії вирішила ризикнути і цього разу. Останнім часом ситуація на ринках збуту складається не на користь аравійців. Америка вже не золота жила. Після приходу до влади Дональда Трампа США стали більше видобувати й експортувати нафти, ніж купувати за кордоном. З 2013 по 2018 рр. постачання нафти з Саудівської Аравії до США скоротилося з 1,32 млн до 901 тис. барелів на добу. У 2019 р. частка королівства на нафтовому ринку США склала 6%, стільки ж, скільки у Росії. Торік США стали найбільшим у світі експортером нафти (понад 13 млн барелів на добу).

Росіяни дихають у спину аравійцям на ринку Китаю: у 2019 р. частка Росії становила 15,3%, а Саудівської Аравії – 16,8%. На тлі пандемії коронавірусу Китай скоротив споживання вуглеводнів. Росія домінує на нафтовому ринку Євросоюзу, і за останні три роки її частка збільшилася з 30% до 39% на ринку Туреччини. Не на користь постачальників нафти і розвиток енергозберігальних технологій та зеленої енергетики на Заході. Частка поновлюваних джерел у виробництві енергії в Німеччині та Фінляндії перевалила за 40%. У таких умовах конкурувати на нафтовому ринку стало складніше.

Імовірно, аравійці вже давно розглядали можливість нокаутувати своїх конкурентів і довго вибирали відповідний момент. Міністр енергетики Саудівської Аравії Абдулазіз бін Салман розпорядився збільшити протягом найближчих двох років видобуток нафти з 12 до 13 млн барелів на добу. За відомостями Обайда, з 2012 р. компанія Saudi Aramco інвестувала понад 35 млрд дол. у сучасні технології з видобутку нафти, і тепер у неї є можливість збільшити видобуток з 1,5 до 2 млрд барелів нафти на добу.

Планується почати видобуток нафти навіть у спірній з Кувейтом прикордонній нейтральній зоні. На користь Ер-Ріяда зіграла пандемія коронавірусу, до якої прикута увага світових еліт, а також непоступливість Москви. Росія не побажала скорочувати видобуток нафти в рамках ОПЕК+, оскільки їй набридла експансія США на нафтових ринках Європи та Азії.

У планах Кремля було спрямувати інвестиції на розробку нових російських родовищ. Все виглядає так, ніби влада Саудівської Аравії вирішила провчити Росію за небажання слідувати загальним правилам гри і заодно задовольнити свої інтереси. Не дивно, чому віце-прем'єр РФ Андрій Бєлоусов звинуватив аравійців у зриві угоди ОПЕК+.

Investing

Аравійці спеціально спровокували кризу на світовому ринку нафти, щоб послабити конкурентів і взяти під контроль нові ніші. У Саудівської Аравії є низка конкурентних переваг, які дозволять пом'якшити негативні наслідки для своєї нафтогазової галузі. На думку голови правління Saudi Aramco Аміна Нассера, у Саудівській Аравії найнижча в світі собівартість видобутку нафти – менше 9 дол. за барель.

Навіть в умовах різкого зниження цін на нафту аравійці все одно зможуть отримувати прибуток, нехай навіть у менших обсягах. Фіндиректор Saudi Aramco Халід аль-Даббаг підкреслив, що акціонери готові до падіння цін на нафту нижче 30 дол. за барель. Обайд вважає, що всі збитки від кризи Саудівська Аравія зможе покрити за рахунок заощаджень у розмірі 500 млрд дол.

Зате конкурентам, у яких собівартість видобутку нафти обходиться дорожче (США – понад 23 дол. за барель, Росії – понад 19 дол. за барель), доведеться скоротити видобуток нафти і звільнити ніші на світовому ринку для Саудівської Аравії. Глава російської нафтової компанії "Татнафта" Наїл Маганов заявив, що збільшення видобутку нафти в квітні нібито неприйнятно через вплив коронавірусу на світовий ринок енергоресурсів (насправді через демарш Саудівської Аравії). Якщо нафтові компанії з інших країн збільшать видобуток нафти, то вони будуть продавати її собі на збиток.

Нафтова криза й Україна

Для України криза на світовому ринку нафти обіцяє подвійні наслідки. Оскільки ми імпортуємо велику частину споживаної нафти і нафтопродуктів, а також природного газу, то зниження цін є вигідним. У 2015-2019 рр. Україна збільшила імпорт нафти з 227,7 до 790,6 тис. т. За цей період зросли обсяги споживання дизельного палива з 5,45 до 6,83 млн т на рік, зріджених вуглеводнів – 890 тис. до 1,82 млн т. Вигоду від зниження цін на бензин і дизельне паливо отримає населення, транспортні компанії і сільгосппідприємства, які заправляють ним свою техніку.

Український аналітик Олександр Мартиненко вважає, що не станеться сильного зниження цін на паливо, оскільки, окрім ціни на нафту, на них впливають акцизні збори і націнки перекупників. На його думку, скорочення доходів експортерів нафти спричинить за собою зниження цін на залізну руду і сталь, які Україна продає за кордон. На тлі кризи та пандемії коронавірусу в різних країнах заморожено проекти у галузях будівництва, машинобудування, де використовується метал.

Зниження цін на нафту і нафтопродукти не вигідно окремим видам українського бізнесу, особливо в умовах карантину. З 2013 по 2019 рр. споживання бензину в Україні скоротилося з 3,47 до 1,85 млн т. Не кращим чином складається перспектива для імпортерів нафтопродуктів, власників нафтобаз і понад 9 тис. автозаправних та 2 тис. газозаправних станцій.

Концерн "Галнафтогаз" контролює близько 19% ринку автозаправних станцій України. Найбільше заправок у власності компаній AVIAS, ANP, SENTOSA (1540 шт.) Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Впродовж останніх років нові автозаправки росли в Україні, як гриби, при них відкривалися кафе та міні-маркети.

Неприємним сюрпризом зниження світових цін на нафту стало для українських нафтовидобувних компаній, як-от "Укрнафта", "Океан" чи "Бориславська нафтова компанія". В Україні висока собівартість видобутку нафти в порівнянні із Саудівською Аравією. У 2015 р. виробничі витрати на видобуток нафти в Україні обходилися нижче 20 дол., але з урахуванням податків і ренти доходили до 45 дол.

Під питанням співпраця України з Білоруссю у сфері транзиту нафти цьогоріч. У лютому Концерн "Белнафтохім" опрацьовував можливість імпорту азербайджанської нафти з використанням українського нафтопроводу "Одеса-Броди".

Новини за темою

У березні Одеса прийняла танкери з нафтою з Азербайджану. Пошуку білорусами альтернативних напрямків імпорту енергоносіїв сприяли розбіжності між президентами Олександром Лукашенком і Володимиром Путіним з приводу цін на нафту. На тлі зниження світових цін на чорне золото, відмови Китаю купувати російську нафту Москва розвернулася обличчям до Мінська і погодилася компенсувати податковий маневр.

Цей захід передбачав поступове скасування експортних мит на нафту при збільшенні податку на її видобуток у РФ. Білорусі це було не вигідно, оскільки вона закуповувала російську нафту без мит в умовах Євразійського економічного союзу. Навряд чи Білорусь буде нарощувати імпорт нафти в умовах її надлишку і зниження цін на нафтопродукти, вироблені на місцевих підприємствах.

Американсько-російський антагонізм

Поточну нафтову кризу порівнюють з подіями сер. 80-х, коли Саудівська Аравія різко збільшила обсяги видобутку й обвалила світові ціни на нафту, що стало однією з причин розпаду СРСР у 1991 р. Радянський Союз, як і сучасна Росія, поповнював скарбницю за рахунок експорту енергоносіїв. Співвласник нафтової компанії "Лукойл" Леонід Федун вважає, що російська нафта марки Urals може подешевшати до 15 дол. за барель і від кризи постраждає не тільки Росія, але й Саудівська Аравія.

На його думку, США залишаться у виграші, де доходи населення збільшаться на 6%, незважаючи на удар по нафтовій галузі. Не все так однозначно. Ситуація схожа, але теорії про змову США і Саудівської Аравії проти Росії не відповідають сучасним реаліям. Якщо у 80-х зниження цін на нафту було економічно вигідно США, де діяла заборона на експорт нафти, і країна імпортувала її у великих обсягах, то після відкриття технології видобутку сланцевої нафти, відновлення експорту нафти з 2015 р. зниження світових цін на нафту ніяк не може бути вигідним для США.

Господар Овального кабінету підкреслив, що зниження цін на нафту призведе до негативних наслідків для галузі. Нафтова криза – це виклик для Трампа напередодні президентських виборів, оскільки американські нафтовики - це одна з його груп виборців. Нафтова компанія Exxon Mobil скоротила продажі на 20% від початку кризи, а Chevron - на 12%. Американський уряд навіть погодився придбати нафту для стратегічних запасів у американських компаній, щоб підтримати їх в умовах кризи.

Новини за темою

Через нафтову кризу відносини США і Росії не стануть більш конструктивними. Російські компанії є конкурентами для американців на світовому ринку нафти. Глава "Роснефти" Ігор Сєчин стверджує, що у зв'язку зі зниженням цін дорога сланцева нафта зі США піде з ринку.

Американські нафтові компанії вимагають від Білого дому втрутитися в кризу, але проти запровадження будь-яких квот на обмеження видобутку. В таких умовах у Вашингтона два варіанти виходу з ситуації: або субсидувати нафтові компанії в умовах кризи, або знести з нафтового ринку Росію шляхом запровадження санкцій і заборони іншим країнам купувати російську нафту. Треба домогтися скорочення видобутку нафти у світі.

Підстав для нових обмежувальних заходів проти РФ маса, починаючи від тривалої агресії на сході України, бомбардувань мирного населення в сирійській провінції Ібліб, закінчуючи небажанням скорочувати видобуток нафти. Тиснути на Саудівську Аравію американцям не вигідно з політичних міркувань, оскільки це їхній регіональний союзник на Близькому Сході в протистоянні з Іраном.

Зниження світових цін на нафту, пандемія коронавірусу і санкції посприяють тому, що до російської казни буде надходити менше грошей, рівень життя в Росії погіршиться, а уряд буде урізати пенсії і соцзабезпечення. Росії доведеться виснажувати свої резерви на суму понад 400 млрд дол., щоб триматися на плаву.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>