banner banner banner

Нова доба у "Точці творення" – підсумки 24-го Форуму видавців

Оглядаємо ключові та найцікавіші події масштабного літературного фестивалю, який уже у 24-й раз відбувся у Львові

Нова доба у "Точці творення" – підсумки 24-го Форуму видавців
Львівський Форум видавців-2017 112.ua

Оглядаємо ключові та найцікавіші події масштабного літературного фестивалю, який уже у 24-й раз відбувся у Львові

У Львові завершився 24-й Форум видавців. Фокусною темою цьогоріч організатори обрали "Точку творення". "Форум від самого початку був місцем, де творилося щось нове: книги і видавці, тексти і автори, цінності й сенси", – пояснює президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль.

Популярним жартом серед організаторів і гостей цього Форуму були алюзії щодо цифр 24-й Форум видавців та 12-й Літфест – "годинникові" цифри, котрі означають певні етапи розвитку Форуму та основних подій у його рамках. 24-й – символізує початок нової доби, а 12-й – зеніт та найбільш яскравий розквіт.

З огляду на тему, цьогорічний форум створив багато нових форматів і у проведенні традиційних акцій, і в залученні нових проектів. Так, цього року не було присуджено Гран-прі Форуму видавців. Натомість були визначені переможці у 20 номінаціях. Так, у номінації "Сучасна українська проза" перемогла книжка Сергія Жадана "Інтернат", а у категорії "Сучасна українська поезія" журі відзначило "Антологію української поезії XX століття: від Тичини до Жадана", укладену Іваном Малковичем.  А ще вперше в історії форуму журі розташовувалось у різних містах України.

Втім, і гостям Львова довелось добряче помандрувати містом, щоб відвідати заходи Форуму: організатори розмістили окремі його події на 40 локаціях. Деякі з них були досить віддаленими одна від одної. Відвідувачі та фани літератури мали змогу побувати у нічних клубах, кав'ярнях, театрах, концертних залах. Спеціально для Форуму на подвір'ї палацу Потоцьких було споруджено Геокупол, де щоранку о 10:00 відбувався брифінг організаторів та ще низка заходів. У скверику за Палацом Потоцьких функціонував фуд-корт. 

З організаційних недоліків можна відзначити ту ж віддаленість ключових локацій, карколомно влаштований вхід до експозиції Книжкового ярмарку (службовими сходами на третій поверх Палацу мистецтв) і недостатнє інформування відвідувачів щодо зміни у програмі заходів.

Точка гостроти: "Нагріти до 99 градусів"

Львівський Форум видавців-2017, Михайло Саакашвілі і Андрій Садовий
Львівський Форум видавців-2017, Михайло Саакашвілі і Андрій Садовий 112.ua
Львівський Форум видавців-2017, дискусія про книжку
Львівський Форум видавців-2017, дискусія про книжку "Майя і її мами" 112.ua
Львівський Форум видавців-2017, презентація книжки Анастасії Мельниченка
Львівський Форум видавців-2017, презентація книжки Анастасії Мельниченка "Я не боюся сказати" 112.ua

Місто зустрічало Форум відразу опісля скандалу на кордоні із Польщею, коли екс-губернатор Одеської області та екс-президент Грузії Михеїл Саакашвілі попри заборону прорвався до України. Політик, який перший час після цього мешкав у Львові, з'явився на книжковому ярмарку і зустрівся із мером міста Андрієм Садовим. Чи була ця зустріч експромтом? Навряд, адже окремі репортери все ж очікували на появу Саакашвілі у холі Палацу мистецтв.

Утім, навіть ця подія за масштабом розголосу не змогла перевершити історію з дитячою книжкою Лариси Денисенко "Майя та її мами". Нагадаємо, ультраправі погрожували розправою авторці та видавцям за начебто невідповідність нормам традиційного українського творення сім'ї, побудови подружніх взаємин, виховання дітлахів. Через погрози власне презентацію книжки було скасовано, та подіумна дискусія відбулася. І це була одна з найважливіших дискусій форуму, принаймні у рамках кластеру "Освіта": "Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми". Її учасниці Лариса Денисенко, Анастасія Мельниченко, Олена Малахова, Анна Довгопол та модераторка Ірина Славінська говорили про демонополізацію післядипломної освіти педагогів унаслідок прийняття нового закону про освіту; сім'ю як економічний союз, що нівелює вплив "традиційних" уявлень про шлюб; необхідність спілкуватися із учнями про секс як засіб задоволення, а не лише розмноження; відверті бесіди про антидискримінаційні практики в освіті та укладанні підручників; коріння гендерної дискримінації, що полягає в освіті, та ще низку актуальних і болісних тем. Також мовилось про те, що особисті кордони не менш важливі за кордони державні й лише покоління, котре глибоко поважає себе, зможе збудувати справді незалежну державу.

Натомість потенційно бурхлива презентація книжки Насті Мельниченко "#Я не боюсь сказати", народженої з відповідного флешмобу у соцмережах, пройшла за невеликої кількості відвідувачів. Мабуть, так сталося через поступове згасання ажіотажу довкола виходу хештегу та книжки авторки. Втім, говорили про важливе – методи подолання травматичного спогаду, терапію, самоповагу, сміливість і, звісно, про секс, котрий має приносити радість, але аж ніяк не страждання.

Точка натхнення: Мистецький Вавилон

Львівський Форум видавців-2017, опера-цирк Babylon 112.ua

Відкривала літературний форум опера-цирк Babylon режисера Влада Троїцького. У дійстві змішання мов та виникнення народів виражено через мікс контрастних музичних стилів: авангард та рок, тріп-хоп та шаманський фольклор і барокова опера. Своєрідне втілення фокусної теми через красиву та медитативну атракцію.

Правдивою окрасою суботнього вечора на Форумі стала акція "Під зорею Пінзеля", організаторами якої є Івона Лобан та президент Міжнародної Торгової Палати Тарас Демкура. В рамках акції було презентовано багато робіт Пінзеля, сучасні художні твори, натхненні неперевершеним бароковим духом українського митця, дизайнерська колекція пані Івони за мотивами Пінзеля з акомпанементом гурту "Рококо" (твори Avici, Nirvana та Imagine Dragons зазвучали по-новому, дещо по-бароковому). Наприкінці дефіле моделі виступали у дворику палацу Потоцьких із золотими яблуками в руках, даруючи їх глядачам. За легендою, яблуко Пінзеля дозволяє здійснити мрію того, хто ним володіє.

"Ланцюгова реакція: Гра для письменників" – ще один несподіваний формат зустрічі авторів, під час якої вони почергово витягали з торбинки папірець з іменем колеги і ставили йому чи їй запитання. Наприклад, Мар'яні Савці довелося відповідати на питання Юрка Винничука про доцільність нового перекладу українською творів Гемінґвея, а Тетяна Терен спонукала "найбільшого українського письменника" Богдана Жолдака до філософських роздумів на тему "Що таке – прожити твоє власне життя".

Однією із найбільш камерних та затишних зустрічей була презентація збірки Костя Москальця "Поезії Келії". Модератором вечора була Мар'яна Савка, а гостем – друг поета Віктор Морозов та його гітара. Почали із "Ти втретє цього літа зацвітеш".  Опісля обговорили сприйняття автором твору, що стає надпопулярним на прикладі знаменитої пісні "Вона", яка часто лунає у виконанні вуличних музикантів і мало не на кожному застіллі. "Дещо відсторонюєшся, перестаєш сприймати цей твір як щось своє. Думаю, ну… народна творчість", - каже Кость Москалець.

Точка поколінь: Покоління літератури

Львівський Форум видавців-2017, дискусія в геокуполі 112.ua

Цьогоріч події Форуму видавців було сплановано таким чином, аби охопити максимальну аудиторію, тож проводилося чимало заходів для різних вікових груп: майстер-класи для дітей, презентації книжок для підлітків, поетичні батли для молоді та акції і концерти для старших людей.

Однією із задач форуму є плекати творчість молодих авторів, новітні течії в літературі. Отже, на пошану свіжій крові відбувалися численні презентації, дискусії та перфоманси, вітали львівських авторів-переможців цьогорічної премії "Коронація слова", обговорювали трендові тенденції у перекладах модних авторів, таких, як Ніл Гейман, усім знайомі Фаулз, Толкін… Окремим хайповим, винятково молодим івентом був "перший у Вестеросі, Львові та галактиці поетичний батл за Залізний Трон Поезії". За право посісти омріяне місце змагалися львівські Старки, київські Ланністери, стародавні Таргарієни, харківські Мартелли та навіть білі блукачі – вірні та надійні люди Семінару Творчої Молоді. Вони боролися на смерть, "бо у грі престолів можна виграти або загинути – середини немає".

І вже вшосте у межах Форуму відбувається благодійна акція "Третій вік. Задоволення від читання", отже літні люди мали змогу безкоштовно відвідати книжковий ярмарок та заходи фестивалю, а також отримати знижки на придбання книжок. Цього року організатори благодійної акції презентували ще й дві чудові музичні події: Гала-концерт "Пісні нашої молодості" за участі улюблених виконавців старшого покоління Павла Дворського, Оксани Мухи, гурту "Соколи" і Концерт найкращих хорів у приміщенні Будинку органної та камерної музики.

Точка мов: Зникома бентега

Львівський Форум видавців-2017, "Непозбувна бентега" у перекладах 112.ua

Особливу увагу на Форумі було приділено перекладацькій праці. Саме для перекладачів та про перекладачів проводились акції, круглі столи та перфоманси "Умови праці перекладача в Україні", "Транслаторіум", "Перекладіть українською", "Непозбувна бентега у перекладі" тощо. Обговорювали жваво та подекуди іронічно надмірні пориви до гіперболізованої українськості у перекладених текстах, зважували вартість якісного перекладу українською мовою творів іншомовних авторів, сперечалися про доцільність перекладу певних творів та можливостей захисту авторських прав перекладача. Справжнім релаксом серед цих гарячих дискусій став "Музично-перекладацький перформанс "TRANSLATORIUM, або Лабораторія перекладу"" – інтерактивне дійство, під час якого кожен онлайн-відвідувач події чи будь-хто присутній могли у чат-режимі запропонувати свій варіант перекладу поезії "Авокадо". Акція відбувалася під медитативний диджейський сет.

Точка війни: інформаційні, гібридні та реальні війни

Львівський Форум видавців-2017, презентація книжки Володимира Горбуліна 112.ua

Дискусії тематичного кластеру "Свобода слова" висвітлювали тренди виникнення попиту на "повільні" медіа, загрози "постправди" і фейків в епоху інформаційних війн, ідею суспільного мовлення. Учасниками обговорень були популярні медійні персони, журналісти та митці: Майкл Щур, Андрій Єрмоленко, Отар Довженко, Дмитро Шурхало. Тема невичерпна, тож зрозуміло, що чіткого резюме дискусій сформулювати не вдалося, при цьому було розглянуто безліч прикладів та цікавих кейсів.

Так, на презентації  книги Володимира Горбуліна "Хроніки передбачень. 2006-2017" та монографії "Світова гібридна війна: український фронт" були присутні політики, львівський істеблішмент, журналісти, політологи, депутати. "Хроніки передбачень" – по суті, збірка новел, котрі автор писав з часів президентства Віктора Ющенка і аж до останнього часу. Скомпільовані під однією обкладинкою, ці новели є своєрідною методичкою для тих, хто не уникає попереджень та готовий озброїтися інформацією про загрози та виклики у перебігу української історії останніх десяти років. Володимир Горбулін, також ілюструючи уривками із монографії, тлумачив залі поняття "гібридна війна", висловлював упевненість, що протистояння у такій війні гартує націю і закликав гострити головну зброю – інтелект.

Точка перетину

Львівський Форум видавців-2017, презентація книжки "Собакоїди та інші люди" 112.ua

Значна кількість подій 24-го Форуму була присвячена міжнаціональній взаємодії в Україні, відтак проходили українсько-єврейські зустрічі, презентації книжок неукраїномовних авторів та переклади їхніх творів, політичні дискусії, багато говорили про анексований Крим, іслам та спільну історію України та Криму.

Зокрема, відбулась дискусія на тему "Кримські татари: від першого курултаю до ідеї національної автономії". Учасниками зустрічі стали Віталій Портніков, Рефат Чубаров, Гульнара Бекірова, Ярослав Грицак. Модератором заходу був один із засновників громадської ініціативи "Крим SOS" та Кримськотатарського культурного центру "Кримський дім у Львові" Алім Алієв. "Найважче та найважливіше – зробити вибір, якою саме нацією ви є. Кримські татари в цьому плані мають чітке усвідомлення", - висловився Ярослав Грицак.

Презентація книжки Севгіль Мусаєвої та Аліма Алієва "Мустафа Джемілєв. Незламний" відбулася за відсутності самого дисидента Мустафи Джемілєва, хоч його візит і був анонсований у програмі Фестивалю.

Також, всупереч очікуванням, не прибув на презентацію своєї книги і Карл-Маркус Ґаус. Представлення книжки-репортажу "Собакоїди та інші люди" відбулося у рамках  розмови "Невидимі: чому ми ігноруємо ромів?". Громадська діячка та дослідниця ромської національної меншини в Україні Наталя Зіневич презентувала проект "Сім історій успішних ромських жінок" – це сім документальних короткометражок, кожна із котрих розповідає історію однієї ромської родини через монологи жінок. І книжка, і проект дещо привідкривають завісу відокремленості й таємничості життя закритої від зовнішнього світу спільноти. Аудиторія має змогу дізнатися більше про ромські традиції, побут і культуру, ставлення до жінок, взаємини поколінь, громадський рух ромів та збереження діалектів.

Точка зустрічі

Львівський Форум видавців-2017, книжки Філіпа Сендса і Генрі Марша
Львівський Форум видавців-2017, книжки Філіпа Сендса і Генрі Марша 112.ua
Львівський Форум видавців-2017, презентація книжок Філіпа Сендса і Генрі Марша
Львівський Форум видавців-2017, презентація книжок Філіпа Сендса і Генрі Марша 112.ua

Генрі Марш і Філіп Сендс – двоє британських друзів, котрі знайшли своє серце в Україні. З Філіпом – взагалі окрема історія. Про цей навіть дещо містичний кейс він оповідав під час презентації його книги "Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова". Справа у тім, що, будучи юристом, істориком та правозахисником, він несподівано для себе відкрив Львів, де поєднується багато ниток його особистої і професійної біографії. Він – дослідник геноциду та злочинів проти людяності, і знає чітку відмінність між цими поняттями. Філіп Сендс, онук єврея з Жовкви (Львівська область), котрий змушений був виїхати під час Другої світової, під час досліджень власного родоводу з'ясував, що люди, котрі ввели поняття "геноцид" та "злочини проти людяності", народилися у Львові та навчалися у ЛНУ на юридичному факультеті. Відтак, Львів є містом, де народилися важливі поняття міжнародного права, про що самі львів'яни навіть не здогадуються. Філіп – пристрасний дослідник доби Другої світової саме на теренах Львова, він описує місця та обставини тодішніх подій у дещо детективному контексті. Зрештою, сам автор пояснює, що книжка, всупереч серйозності, не є песимістичною, оскільки презентує читачам цікаві історії, розповіді про львівські вулички, каву та музику та зрештою спонукає скептиків здивуватися іронії ходу історії. Це книжка про пам'ять і про ідентичність, глибинне дослідження, але дещо й белетристика і навіть путівник Львовом .

Тим часом Генрі Марш – нейрохірург-майже-пенсіонер презентував свою нову роботу "Ні сонце, ані смерть", де з жартами та веселими відступами розповідає про нелегкі рішення нейрохірурга, важкі моменти спілкування з родинами пацієнтів, слонів у Непалі, столярство, дитинство, Пакистан і евтаназію.

Понад дві сотні слухачів зібрала презентація роману "Евора" авторства журналіста та політичного оглядача Віталія Портнікова. Книжка є першим художнім романом письменника, та попри це остраху початківця у нього не було. Як стверджує сам автор, він ставиться до себе дуже самокритично, а до свого реноме – шанобливо, тож вважає просто нерозумним видавати твір, у якості котрого є бодай найменші сумніви. Попри суто літературні питання, Віталій Портніков обговорював із аудиторією також і українську журналістику, важкий вихід з радянської реальності та міжнаціональні конфлікти, котрі внаслідок цього виникають. "Глибоке дослідження складних історичних питань, переосмислення та прийняття своєї історії приводить до ствердження державної нації", – вважає пан Віталій.

Звісно, протягом всього Форуму щодня відбувались численні автограф-сесії та неформальні зустрічі учасників, адже Форум традиційно є одним із епіцентрів культурного життя України і щовересня збирає не лише видавців і літераторів, а й представників бізнесової та політичної еліти. Гостями 24-го Форуму були міністр культури Євген Нищук, міністерка охорони здоров'я Уляна Супрун, Голова Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров та багато інших людей, які зараз творять політичну та культурну історію України.

Наступного року Львів вітатиме ювілейний, 25-й Форум Видавців, тож найкрутіша подія літературного життя України має бути ще більш масштабною, ніж цьогоріч.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>