Нічого особистого, просто гроші: НБА прогинається під Китай, а в США цим незадоволені

Нічого особистого, просто гроші: НБА прогинається під Китай, а в США цим незадоволені
The Ringer

Сергій Забуранний

Спортивний оглядач

У НБА вже незабаром стартує регулярний сезон, але здається, що щось важливе сталося вже в період передсезонних ігор. Щонайменше, для однієї команди і однієї людини, але цілком можливо, що й для всієї Ліги. Всьому виною твіт генерального менеджера команди "Х'юстон Рокетс" Деріла Морі на підтримку протестів у Гонконзі. І після цього все спалахнуло настільки, що вирувати може ще дуже довго. Так само, як і наслідки того, що сталося, обчислюються мільярдами доларів. Але про все по черзы.

У неділю ввечері Деріл Морі, генеральний менеджер "Х'юстон Рокетс", сидів у своєму готельному номері в Токіо, в межах передсезонного турне, де його команда мала зігріти дві гри проти чинних чемпіонів НБА "Торонто Репторс". Морі опублікував твіт, який незабаром було видалено, але тільки вже після гнівної реакції китайської сторони. Твіт містив картинку з підписом: "Бийся за свободу. Будь разом із Гонконгом".

The Ringer

Варто зазначити, що з кінця березня в Гонконзі відбуваються протести проти втручання китайського уряду в автономію регіону. До 2047 року Гонконгу надано широку автономію в межах курсу "Одна країна, дві системи", але останні рішення Компартії Китаю, зокрема законопроект про екстрадицію (гонконгці побоюються, що його розроблено для того, щоб закривати неугодних материковому Китаю діячів), викликали несприйняття серед жителів автономії.

Невдовзі повідомлення з твіттера було видалено, але його все ще можна знайти у вигляді скріншотів, які розлетілися по світу.

Майже через тиждень наслідки цього єдиного, швидко видаленого твіту все ще домінують у новинному спортивному просторі.

Твіт Морі поставив головну баскетбольну лігу світу в протиріччя з комуністичним урядом Китаю і тепер загрожує підірвати багаторічні відносини організації зі стратегічно важливою країною і її мільйонами вболівальників.

Чому такий резонанс? У Китаї вважають, що протести в Гонконзі зрежисовано на Заході та висвітлюються в тамтешніх державних ЗМІ як рух за незалежність, тобто сепаратизм щодо КНР, підтримуваний іноземцями. Позиція Морі стала найкращою ілюстрацією такої позиції дня і викликала передбачувану бурю обурення.

Reuters

Морі вибачився, а власник "Рокетс" Тілман Фертітта сказав, що Морі не говорить від імені клубу, що це лише його приватна позиція, на яку він має право. При цьому сам Фертітта лайкає в соцмережах заклики звільнити Морі. Лідери команди Джеймс Гарден і Рассел Вестбрук вибачилися за позицію генменеджера на прес-конференції, а Гарден додав: "Ми любимо Китай, нам подобається грати там".

Незабаром мовчання перервав сам Морі: "Я не хотів, щоб мій твіт образив фанатів "Рокетс" і моїх друзів із Китаю. Я лише висловив окрему думку, засновану на окремій інтерпретації однієї складної події. Після цього у мене з'явилася можливість почути і дізнатися щодо інших поглядів. Я завжди цінував підтримку китайських фанатів і сподіваюся, що ті, хто засмутився, зрозуміють, що образи та непорозуміння не були умислом".

Жодне з вибачень, схоже, не заспокоїло китайських фанатів і спонсорів, вони перебувають просто в люті через те, що стороння людина порушила питання, яке багато хто вважає таким, що не підлягає обговоренню.

"Лос-Анджелес Лейкерс" і "Бруклін Нетс" зараз перебувають у Китаї, щоб зіграти дві передсезонні гри, але національна телекомпанія CCTV відмовилася їх транслювати. Після того, як державний канал ухвалив це рішення, у партнера по онлайн-трансляції Tencent не залишилося іншого вибору, окрім як зробити те саме. Важливо зазначити, що китайський інтернет-гігант Tencent у серпні підписав п'ятирічну угоду з НБА на 1,5 млрд дол. з правом показу ігор на території Китаю. Вже нині відомо, що матчі "Х'юстон Рокетс" показувати не будуть, а всім, хто викупив абонемент саме на ігри цієї команди, надано право безкоштовної заміни. І це йдеться про одну з найпопулярніших команд НБА у Китаї (поряд з "Лейкерс"), чому посприяла гра найкращого баскетболіста в історії Китаю Яо Міна з 2002 по 2010 рік у складі клубу. Воістину, від любові до ненависті один крок (у нашому випадку - один твіт).

Китайську позицію дуже чітко розкрив Джозеф Цай, співзасновник Alibaba, канадець китайського походження, який нещодавно викупив "Бруклін Нетс" у російського олігарха Михайла Прохорова.

"Свобода слова – невід'ємна американська цінність, а НБА – дуже прогресивна ліга в цьому аспекті. Але проблема в тому, що окремі теми можуть бути в деяких країнах або товариствах такими, що не підлягають обговоренню. Підтримка сепаратистів на китайській території – це одна з таких тем не тільки для уряду КНР, але для всіх громадян країни", - каже Цай.

У НБА зробили соціальну відповідальність частиною свого бренду, і саме зараз комісіонер Ліги виявився заручником іміджу Ліги. З одного боку, він не повинен стримувати представників Ліги в їхній власній позиції з будь-яких питань, зокрема й політики, які не суперечать етиці, а з іншого – на кону мільярди доларів, які Ліга може втратити. 

НБА була першою північноамериканською спортивною лігою, яка інвестувала в Китай 30 років тому, і до п'ятничного твіттера Морі Ліга отримувала вигоди у вигляді жирних контрактів на мовлення та інших угод. Сьогодні в Китаї більше шанувальників НБА, ніж у США. За оцінками експертів, ринок повинен становити щонайменше 10% від доходу Ліги, а в майбутньому – близько 20%. І це фінансово вигідне партнерство нині під загрозою.

At the @Sixers game & security took away my pro Hong Kong signage

Sam Wachs (@gogowachs) 8. lokakuuta 2019

У коментарі, опублікованому від локальної популярної соціальної мережі Weibo, сказано, що Сільвер і НБА зруйнували 30 років важкої роботи за три дні.

Всі офіційні партнери НБА в Китаї вже розірвали зв'язки з Лігою, і критика з боку китайських державних ЗМІ стає дедалі різкішою.

При цьому в США Лігою теж незадоволені. Там їх засуджують за м'яку позицію і плазування перед диктаторським режимом. І це не тільки думка приватних осіб. Сам Трамп не відмовчався з цього приводу. Спочатку він сказав, що Ліга сама розбереться в цьому питанні, а потім, коли, мабуть, не почув чіткої позиції організації, окошився на одного з видних діячів НБА, тренера "Голден Стейт Ворріорз" Стіва Керра, який раніше ухилявся від відповіді на питання Гонконгу і Китаю.

"Я дивився за цим хлопцем, Стівом Керомр. Він був як маленький хлопчик, який перелякався так, що не зміг навіть відповісти на питання. Він весь затрусився і сказав, що не знає, що сказати. Він справді не знав, як відповісти на питання. Але при цьому він говорить погані речі про США. Я бачив подібне з Грегом Поповичем, але він не був настільки переляканим і жалюгідним. Вони погано говорять про Сполучені Штати, а тільки-но заходить про Китай, вони не можуть сказати нічого поганого. Це сумно", — сказав Дональд Трамп.

Donald Trump just ripped @SteveKerr for being afraid to talk bad about China despite ripping him all the time. pic.twitter.com/kIJrb2wbcu

Clay Travis (@ClayTravis) 9. lokakuuta 2019

Такий укол від глави держави непоміченим не залишився, і, як наслідок, у вівторок комісіонер НБА Адам Сільвер і Ліга виступили з більш рішучою заявою, підтримуючи Морі та право на індивідуальне самовираження, що тільки погіршило їхнє становище в Китаї і при цьому не сильно послабило тиск у самих США. Сільвер і керована ним НБА опинилися між молотом і ковадлом: будь-яка позиція буде програшною і принесе не тільки репутаційні, але й фінансові втрати.

"Так звана свобода вираження думок ніколи не буває абсолютною. Будь-які зауваження, які кидають виклик національному суверенітету і соціальній стабільності, не належать до категорії свободи слова. Вибачення Сільвера і Морі показали тільки їхні приховані мотиви і зарозумілість", - йдеться в коментарі державного телемовника CCTV, опублікованому в середу. Керівництво Китаю не збавляє обертів і чітко стоїть на своєму.

Що в сухому залишку? Ці події продемонстрували складність навігації на прибутковому ринку Китаю. Ризиків зворотної негативної реакції для компаній, що працюють у Китаї, дедалі більшає. При цьому ситуація ускладнюється тим, що західне співтовариство не має наміру відходити від своїх позицій і вимагає від глобальних компаній не виляти, а вибирати чийсь бік. При цьому варто зазначити, що самі держави продовжують політичне жонглювання, зокрема й можновладці. Фінансове і політичне співробітництво із саудитами є вигідним для США – і на проблеми прав людини в Саудівській Аравії закривають очі вже не одне десятиліття. А ось щодо Китаю Трамп та інші політики США хочуть від НБА конкретної, відкритої позиції. Тут або хрест зніми, або труси надягни, але вищий політикум зберігає право на лавірування і, схоже, хоче монополізувати це право, домагаючись від інших чіткої та зрозумілої позиції. Бізнес стає заручником політичних процесів та конфліктів. Без сумніву, такого резонансу з боку США не було би, якщо б не торговельні війни Трампа з Китаєм.

Як показав приклад Ліги НБА цього тижня, вже майже неможливо встановити баланс між двома позиціями конфлікту, навіть з ретельно сформульованими заявами. Цілком можливо, що незважаючи на те що світ стає глобальним, а ринок фактично не має меж, деяким компаніям доведеться робити вибір і пріоритет у бік одного з ринків, займаючи певну позицію. Всидіти на двох стільцях, як бачимо, вже не виходить, але НБА ще намагається.

Сергій Забуранний

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>