Неугодний президент: Чому американський істеблішмент хитає крісло під Трампом

Триваюча в США інформаційна кампанія проти Дональда Трампа - це спроба республіканців і демократів змінити політику президента в інтересах американського істеблішменту

Неугодний президент: Чому американський істеблішмент хитає крісло під Трампом
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Триваюча в США інформаційна кампанія проти Дональда Трампа - це спроба республіканців і демократів змінити політику президента в інтересах американського істеблішменту

З моменту інавгурації 45-го президента США Дональда Трампа у великих американських містах не вщухають протести проти нового глави держави. Вашингтон, Нью-Йорк, Чикаго, Сан-Франциско незадоволені новим рульовим. Акції протесту і демонстрації об'єднали як демократів, так і республіканців. Хоча не минуло й 100 днів відтоді, як Дональд Трамп з'явився в Овальному кабінеті, а крісло під ним вже захиталося. Трамп заважає занадто багатьом у США – від демократів до республіканців, від бізнесменів до політиків, від студентів до журналістів.

Бізнес та мігранти

Певним колам американського бізнесу і функціонерам Демократичної партії, чиї інтереси перетинаються, очевидно не вигідне перебування при владі Дональда Трампа та його команди. З моменту вступу на посаду президент Дональд Трамп торпедував основні зовнішньоекономічні ініціативи Демократичної партії, які відповідали інтересам великого бізнесу. Близько 23 зі 100 найбільших виробничих і сировинних транснаціональних корпорацій (ТНК) мають американську реєстрацію, і їхнім власникам вигідний доступ до дешевої робочої сили та розміщення своїх виробничих філій у третіх країнах зі сприятливим інвестиційним кліматом. Цьому опирається Дональд Трамп, який проводить протекціоністську політику для захисту місцевих виробників і зміцнення попиту на внутрішньому ринку США. Він зацікавлений в тому, щоб американські ТНК зберегли наявні виробництва всередині країни і створили додаткову кількість робочих місць для американських громадян. Близько 7,5 млн американців є безробітними. Дональд Трамп пообіцяв збільшити збори з тих компаній, які мають намір відкривати нові виробництва за межами США.

Новини за темою

Президент підписав розпорядження про вихід США з торгової угоди про Транстихоокеанське партнерство (ТТП), яке передбачало скасування 18 тис. митних зборів і тарифів між США, Канадою, Австралією, Новою Зеландією, Чилі, Японією, Малайзією, Мексикою, Перу, Сінгапуром та В'єтнамом. Ця зона вільної торгівлі змогла б сконцентрувати 40% світового ВВП і третину обсягів міжнародної торгівлі. Дональд Трамп прохолодно ставиться до перспективи підписання схожої угоди про Трансатлантичне торговельно-інвестиційне партнерство (ТТІП) між США і ЄС. Угода спрямована на скорочення тарифів і торгових бар'єрів для підприємств у сфері автомобілебудування, фармацевтики, енергетики, легкої і харчової промисловості, фінансового сектору. За даними BBC, в економіці США змогли б збільшити доходи на 80 млрд фунтів (близько 100 млрд дол.) після реалізації такої ініціативи. Також господар Овального кабінету домагається перегляду умов угоди про Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА), яка була підписана за ініціативою президента-демократа Білла Клінтона в 1994 р. Обсяг торгівлі між країнами учасницями НАФТА (США, Канада, Мексика) становить близько 1 трлн дол. на рік. Однак Дональд Трамп відстоює ідею запровадження 35% прикордонного податку на продукцію, що ввозиться в США з Мексики, що створить бар'єри для вільної торгівлі для американських бізнесменів.

Антитрамповская акція протесту в Лондоні Getty Images

Додатковим драйвером для невдоволення Дональдом Трампом є посилення міграційного режиму. За ініціативою президента буде побудована стіна по периметру державного кордону з Мексикою — основним експортером робочої сили в США і транзитного маршруту для нелегальних мігрантів та наркотрафіку з країн Латинської Америки. Противників Дональда Трампа лякають не стільки колосальні інвестиції (21,6 млрд дол.) у будівництво об'єкта протяжністю 831 миль, скільки політичні та економічні наслідки. Мігранти та їхні нащадки є традиційним електоратом Демократичної партії. Навіщо далеко ходити, колишній президент-демократ Барак Обама є нащадком мігрантів з Африки, які отримали американське громадянство. Особи, які народилися за межами США, становлять 13% громадян країни. З 2007 по 2017 р. кількість мігрантів в американському суспільстві збільшилася з 3,1 до 25,9 млн осіб. Скоротивши приплив мігрантів, американський дрібний і середній бізнес позбудеться дешевої робочої сили. Близько 12 млн мігрантів працюють у сфері ресторанного бізнесу, з яких 1,3 млн осіб не мають дозволу на роботу.

Росія – камінь розбрату

Громадські виступи проти Дональда Трампа відповідають і інтересам Республіканської партії. Однопартійці Дональда Трампа не поділяють його зовнішньополітичних підходів. З вуст Дональда Трампа лунали наміри нормалізувати відносини з Росією, починаючи від співробітництва в боротьбі з ІДІЛ у Сирії, закінчуючи припиненням політики антиросійських санкцій та визнанням анексованого українського Криму російською територією. В одному зі своїх останніх заяв Дональд Трамп підкреслив, що йому набагато простіше проводити жорстку лінію щодо Росії в інтересах американського політичного істеблішменту, однак він спробує домовитися з президентом РФ Володимиром Путіним і знайти точки дотику. Дональд Трамп відстоює інтереси окремих бізнес-кіл. Санкції заважають нафтовим компаніям розвивати співпрацю з російською компанією "Роснефть" у сфері видобутку чорного золота. Через санкції компанія ExxonMobil втратила 1 млрд дол. (колишній голова ради директорів компанії Рекс Тіллерсон призначений держсекретарем у команді Трампа). На думку колишнього радника президента Росії Андрія Іларіонова, який спирався на оприлюднені витримки з доповіді американської розвідки, в обмін на скасування антиросійських санкцій компанія "Роснефть" пропонувала оточенню Дональда Трампа передати 19% своїх акцій (близько 10,5 млрд євро).

Reuters

Новини за темою

Однак Республіканську партію не влаштовує факт порушення Росією суверенітету США в кіберпросторі. Відповідно до Стратегії національної безпеки США ставить кібератаки в один ряд з такими загрозами для суверенітету, як міжнародний тероризм, військова агресія. У Конгресі США вже розроблені законопроекти про загальноекономічні санкції проти Росії та про обмеження можливості президента зняти антиросійські санкції (тільки після обґрунтування причин для відміни перед Конгресом). Республіканцям і їхнім прихильникам в особі американських силовиків і представників військово-промислового комплексу не вигідна нормалізація відносин з Росією. Бізнес-інтереси американських нафтовиків ніщо порівняно з економічною вигодою, яку можуть отримати 47 компаній військово-промислового комплексу завдяки збільшенню витрат на оборону в рамках політики стримування Росії. У 2017 р. США планують витратити на оборону 773,5 млрд дол. А Трамп уже хоче переглянути деякі оборонні програми на предмет перевитрати коштів.

Розвідка та ЗМІ змінюють суспільну думку

Окремий момент – антагонізм Дональда Трампа з представниками американських спецслужб і ЗМІ. Помітно, що з самого початку свого терміну Дональд Трамп всіляко намагається не нагнітати обстановку навколо Росії, намагаючись переключити стрілки на Північну Корею, Іран і Китай, які, на думку Білого Дому, є загрозою для безпеки США". Він демонстративно висловлює свою зневагу на адресу американської розвідки і ЗМІ, які доводять протилежне.

Новини за темою

Дональд Трамп вважає недостовірним секретну доповідь розвідників про те, що Росія відповідальна за хакерські атаки на сервери Демократичної партії під час передвиборної кампанії. За даними видання Observer, Дональд Трамп своїм демаршем підірвав так званий "західний шпигунський альянс" – напрацьований у роки Другої світової війни, "холодної війни", антитерористичної діяльності після терактів 11 вересня 2001 р. досвід взаємодії американської розвідки зіі спецслужбами європейських країн, особливо Британії. Агресивна риторика Дональда Трампа на адресу американських агентів спецслужб і їхнє порівняння з нацистами викликало сумнів у компетентності та конструктивності президента. Американській розвідці не вигідне зближення з Росією, яка розглядає загрозу з боку РФ як основний аргумент для своєї активності в Європі і збереження доступу до державного фінансування. У 2016 р. для програм військової та національної розвідки американський уряд виділив 70,7 млрд дол. Також американська розвідка прагне зберегти свій кадровий потенціал і не допустити в свої ряди людей президента, в завдання яких входить налагодження відносин з Кремлем в розріз національним інтересам США. Нещодавно з посади радника з національної безпеки був відправлений у відставку генерал Майкл Флінн, який, за інформацією The Washington Post, зустрічався з послом РФ у США Сергієм Кисляком і обговорював можливості пом'якшення антиросійських санкцій.

Новини за темою

Не в найкращих відносинах Дональд Трамп і з представниками мас-медіа, які фактично взаємодіють з розвідкою в інформаційній кампанії проти президента. У відкритому доступі з'явилися витяги з документів розвідки, інформація про зв'язки Майкла Флінна з російськими дипломатами. Дональд Трамп негативно ставиться до діяльності ЗМІ, звинувачуючи в брехні та дезінформації, діяльності в догоду супротивників Дональда Трампа. Не особливо відкритий для спілкування зі ЗМІ і держсекретар Рекс Тіллерсон, який під час переговорів з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим у Бонні попросив пресу залишити приміщення.

соцсети

Розвідка та ЗМІ сформували досить дієвий інструмент мобілізації суспільства проти президента. На знак протесту у четвер, 16 лютого, трудові мігранти влаштували загальнонаціональну акцію "День без іммігрантів". Закриті кафе, магазини. Діти мігрантів не пішли до школи, а батьки – на роботу. Дональда Трампа звинувачують у фашизмі, расизмі, у зв'язках з праворадикальною організацією Ку-Клукс-Клан. Протести проти Дональда Трампа можна порівняти з невдоволенням, яке панувало в американському суспільстві щодо екс-президентів Річарда Ніксона після Уотергейтського скандалу і Джорджа Буша-молодшого під кінець його правління. За даними ініціативної групи протестуючих Strike4Democracy, в США очікуються ще 100 нових акцій протесту. В ЗМІ висвітлюється діяльність громадсько-політичних організацій, які встали в опозицію президентові, включаючи "Марш жінок", "Рух чаювання". Консервативно-лібертаріанський "Рух чаювання" тісно пов'язаний з республіканцями, а багато його членів потрапили до нового уряду. Наприклад, віце-президент Майк Пенс, який, напевно, не проти змінити свого боса в Овальному кабінеті, якщо справа дійде до імпічменту.

Шантаж імпічментом

В авторитетних британських та американських виданнях з'явилися публікації, де аналізувалася можливість відсторонення від влади Дональда Трампа. Член Палати представників Конгресу США демократ Тед Лью переконаний, що 46% американців підтримують проведення процедури імпічменту щодо Дональда Трампа. Замість святкування "Президентського дня" (День народження 1-го президента Джорджа Вашингтона), 22 лютого, у 25 містах США відбудуться мітинги на підтримку процедури імпічменту щодо президента.

Згідно з Конституцією США процедура імпічменту в Конгресі США передбачає висунення Палатою представників звинувачення на адресу глави держави, яке підкріплюється обвинувальним вироком голосами 2/3 члена Сенату. У Конгресі США у Дональда Трампа достатньо противників, як серед республіканців, так і демократів, включаючи сенаторів-республіканців Джона Маккейна, Ліндсі Грема і сенатора-демократа Бена Кардіна. Аргументом для імпічменту може бути фактичне порушення Дональдом Трампом положень Стратегії національної безпеки про кібератаки та небажання прислухатися до думки компетентних спецслужб.

У разі імпічменту в.о. президента стане віце-президент Майкл Пенс. На полях Мюнхенської конференції з питань безпеки він заявив, що, незважаючи на те, що США шукають основи для співпраці з РФ, Білий Дім буде притягати її до відповідальності за військовий конфлікт на Донбасі. Майкл Пенс зажадав від РФ виконати Мінські домовленості. Також він зустрівся з чиновниками європейських країн. Триваюча в США інформаційна кампанія проти Дональда Трампа - це спроба республіканців і демократів змінити пріоритети політики президента у сфері міграції, бізнесу і відносин з Росією, які не влаштовують американський істеблішмент.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>