Нетерплячий Кім Чен Ин: Про сенс нових провокацій КНДР

Нетерплячий Кім Чен Ин: Про сенс нових провокацій КНДР
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У суботу, 10 серпня, Північна Корея провела ракетні запуски – вже п'яті за рахунком з 25 липня. Ракети впали в акваторії Японського моря. За даними Центрального телеграфного агентства Кореї, було випробувано дві ракети середньої дальності.

Раніше повідомлялося, що північнокорейські військові тестували маневрені ракети малої дальності, здатні змінювати траєкторію польоту, як ті, що використовуються в російському оперативно-тактичному комплексі "Іскандер" і китайському аналогу SY400/BP-12A.

Провокація КНДР співпала з десятиденними військовими навчаннями США і Південної Кореї, проти яких виступають у Пхеньяні. Американсько-південнокорейські маневри не єдина причина ігор м'язами верховного керівника КНДР Кім Чен Ина, який особисто був присутній під час ракетних запусків.

Нагадування Америці

Нещодавні ракетні запуски КНДР - це продуманий політичний хід Кім Чен Ина, з допомогою якого він розраховує підготувати ґрунт для проведення нової зустрічі з президентом США Дональдом Трампом і домогтися від нього поступок щодо денуклеаризації Корейського півострова.

Запуски ракет було проведено через 40 днів після нетривалої бесіди Кіма і Трампа 30 червня в демілітаризованій зоні в прикордонній зоні Південної Кореї і КНДР. Тоді американський президент висловив намір продовжити переговори про денуклеаризацію Корейського півострова через два-три тижні.

От тільки справа до проведення третього саміту КНДР і США так і не дійшла. На недавньому саміті АСЕАН у Бангкоку держсекретар Майк Помпео заявив, що потрібно підготуватися до переговорів з КНДР і попередньо спрямувати туди спецпредставника Держдепартаменту США Стівена Бігана.

Мабуть, Кім Чен Ин вирішив прискорити процес з допомогою провокації. Розрахунок був на те, щоб з допомогою ракетних запусків привернути увагу міжнародної спільноти до американсько-північнокорейських переговорів і викликати паніку в Південної Кореї.

Йому це вдалося. Представник Європейської служби зовнішніх зв'язків Майя Косьянчич закликала КНДР відновити переговори зі США й утриматися від провокацій. Рада національної безпеки Південної Кореї закликала відновити переговори про денуклеаризацію.

Минулого тижня південнокорейські громадяни влаштували акції протесту проти проведення військових навчань США і Південної Кореї. Потім північнокорейський лідер направив Трампу лист, в якому виклав свою стурбованість щодо проведення військових навчань і навіть вибачився за ракетні запуски.

Новини за темою

Провокація спрацювала. У суботу Трамп висловив намір зустрітися з Кім Чен Ином найближчим часом. Кім Чен Ин не дав американському президентові іншого вибору. Якби Трамп не відреагував на ракетні випробування КНДР, то ЄС і Південна Корея сприйняли б це як слабкість і спробу США самоусунутися від вирішення північнокорейської проблеми.

Втім, американці не збиралися поспішати з переговорами з КНДР. На саміті АСЕАН Помпео не повідомив конкретної дати третього саміту США і КНДР. Це питання не надто популярне в Білому Домі, оскільки другий саміт у Ханої в лютому цього року завершився повним провалом.

Кім Чен Ин відмовився від пропозиції Трампа передати США весь ядерний арсенал КНДР в обмін на скасування міжнародних санкцій. Він вимагав від американців зняти санкції з Північної Кореї у відповідь на припинення ракетних і ядерних випробувань, закриття дослідного центру Йонбені (наріжний камінь ядерної програми КНДР).

Кім вимагає від Трампа до кінця року запропонувати більш вигідні умови угоди. Як варіант – скасування санкцій одночасно з процесом денуклеаризації.

Проте американці не готові прийняти умови північнокорейців. Минулого тижня, в розпал ракетних запусків, Помпео заявив, що США не збираються змінювати стратегію денуклеаризації: спочатку відмова Північної Кореї від ядерної зброї, а потім - скасування санкцій.

Вашингтон не може піти на поступки Пхеньяну, оскільки в такому випадку не вийде діяти за аналогічним принципом "все або нічого" у відносинах з більш серйозними суперниками: Росією та Іраном. Росія повинна повернути Україні анексований Крим і вивести війська з Донбасу, щоб домогтися скасування санкцій США і ЄС.

Ірану потрібно відмовитися від балістичних ракет, вивести війська з Сирії і припинити спонсорувати міжнародний тероризм.

Щоб потягнути час, Трамп і Помпео стали применшувати загрозу недавніх ракетних запусків. На їхню думку, домовленості першого саміту США і КНДР у Сінгапурі в червні 2018 року (заборона на ядерні випробування, запуски міжконтинентальних балістичних ракет) не було порушено.

Ракети середньої і малої дальності, які випробовує КНДР, не здатні досягти території США. Втім, вони можуть завдати шкоди населеним пунктам Південної Кореї і розквартированим там 28 тисячам американських військових.

Радбез ООН вимагає від КНДР відмовитися від випробування будь-яких балістичних ракет, незалежно від дальності польоту. Кім Чен Ин напрошується на переговори з Трампом, але це не означає, що на третьому саміті вони про щось зможуть домовитися, враховуючи надто відмінне бачення процесу ядерного роззброєння КНДР.

Шантаж Південної Кореї

Складається враження, що ракетні запуски КНДР останніх днів розраховані на шантаж президента Південної Кореї Мун Чже Іна. Якби Кім Чен Ин хотів пограти на нервах у США, то він би наказав запустити міжконтинентальні балістичні ракети, як два роки тому.

Лідер КНДР Кім Чен Ин і президент Південної Кореї Мун Чже Ін З відкритих джерел

Південнокорейський лівоцентрист Мун Чже Ін не втрачає можливості, щоб поговорити про мир з Північною Кореєю в об'єктиві відеокамер, підкреслити важливість переговорів про денуклеаризацію і зміцнення міжкорейського співробітництва в різних сферах.

Насправді південнокорейський лідер обмежується проведенням різних символічних заходів, на зразок возз'єднання корейських сімей, розділених після закінчення Корейської війни 1950-53 років, розмов з Кім Чен Ином про зближення двох Корей, але не залучає інвестиції в Північну Корею.

На порушення домовленостей, досягнутих Трампом і Кім Чен Ином на саміті в Сінгапурі, Південна Корея і США проводять військові навчання.

Мун Чже Ін напрацьовує собі рейтинги серед виборців, створюючи видимість активної діяльності в напрямку денуклеаризації Корейського півострова для підтримки своїх рейтингів. Торік, після зустрічі з Кім Чен Ином у демілітаризованій зоні і саміту в Сінгапурі, рейтинги президента підскочили до 68%.

Цьогоріч рейтинги Мун Чже Іна істотно просіли, і тепер його діяльність схвалюють 40% громадян на тлі погіршення соціально-економічного становища в Південній Кореї. Спостерігається зменшення інвестицій у виробничий, будівельний сектор, зниження обсягів експорту Південної Кореї.

У 2019 році очікується зниження зростання ВВП з 2,4% до 1,8%. Населення невдоволене рівнем мінімальної зарплати. Уряд Південної Кореї виділив близько 6 млрд доларів на заходи з протидії забрудненню повітря і стимулювання експорту.

Опозиційна консервативна партія "Вільна Корея" звинувачує провладну Демократичну партію в економічних бідах і вимагає відставки уряду.

Щоб врятувати репутацію своєї Демократичної партії напередодні парламентських виборів у Південній Кореї в 2020 році, Мун Чже Ін вирішив знову розіграти північнокорейську карту. Він запропонував постачати продовольство і гуманітарну допомогу до КНДР.

Однак Кім Чен Ину набридло бути джокером у політичному пасьянсі південнокорейського президента. Він відмовився від гуманітарної допомоги з Сеула і відновив ракетні запуски, щоб змусити південнокорейську владу відмовитися від проведення військових навчань зі США і спрямувати інвестиції в економіку КНДР.

Пхеньян зацікавлений, щоб Сеул відкрив індустріальний парк у Кесоні, де на початку нульових працювали північнокорейські робітники.

Інше питання, що граючи м'язами, Кім Чен Ин навряд чи зможе домогтися грошей від Мун Чже Іна в умовах непростих економічних реалій у Південній Кореї. Приплив інвестицій стримують міжнародні санкції. Держсекретар США Майк Помпео обіцяв, що після скасування санкцій американці приведуть приватних інвесторів у енергетичний та аграрний сектор Північної Кореї.

Ось тільки північнокорейці поки нічого не зробили для скасування обмежувальних заходів. США і Південна Корея відновили військові навчання у відповідь на те, що КНДР не відмовляється від ядерної зброї, продовжує розробляти ракети, які становлять потенційну загрозу для регіональної безпеки.

Своїми провокаціями Кім Чен Ин робить ведмежу послугу південнокорейським консерваторам, які займають жорстку позицію щодо КНДР, виступають за зміцнення військово-політичного альянсу зі США і вважають Мун Чже Іна слабким лідером.

Лідер партії "Вільна Корея", колишній прем'єр-міністр Південної Кореї Хван Геан презирливо називає південнокорейського президента "прес-секретарем Кім Чен Ина". Коли Геан перебував при владі, то після ядерного випробування КНДР у січні 2016 року він закрив індустріальний парк Кесон і припинив економічне співробітництво з північнокорейцями.

Новини за темою

На тлі останніх ракетних запусків у КНДР консерватори можуть збільшити кількість прихильників у Південній Кореї і позиціонуватися як політична сила, здатна протистояти загрозі з півночі напередодні парламентських виборів у 2020 році. Кім Чен Ину буде набагато складніше про що-небудь домовитися з представниками партії "Вільна Корея".

Фактор Китаю і Росії

Не виключено, що ракетні запуски стали відповіддю КНДР на риторику міністра оборони США Марка Еспера про намір розмістити впродовж декількох місяців ракети середньої дальності з неядерними боєголовками в одній із країн Азійсько-Тихоокеанського регіону або на острові Гуам.

США вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності 2 серпня, і тепер їх ніщо не стримує від проведення необхідних робіт. Нещодавно очільник Пентагону відвідав Австралію, Нову Зеландію, Монголію, Японію і Південну Корею.

Еспер зустрівся з Мун Чже Іном 9 серпня й обговорив можливість підписання угоди про обмін інформацією у сфері безпеки та оборони за участю Японії для стримування ракетно-ядерної загрози з боку КНДР.

Не виключено, що вони могли обговорити варіант розміщення американських ракет на території Південної Кореї. У 1958-1991 рр. на території Південної Кореї перебувало до 950 одиниць американської ядерної зброї.

Ракети середньої дальності потрібні США для психологічного тиску на Росію і Китай. Ракетний арсенал Китаю на 80% складається з ракет середньої дальності. Росія розробила цей вид зброї попри участь у Договорі про ліквідацію ракет середньої і малої дальності.

Трамп не зміг переконати керівництво Росії і Китаю укласти багатосторонній договір про ліквідацію ракет цього класу. Чиновники з КНР і РФ підтримують зв'язок з колегами з КНДР й обмінюються думками з різних питань міжнародного порядку денного, в тому числі щодо денуклеаризації Корейського півострова.

Не виключено, що останні ракетні запуски північнокорейців було узгоджено з китайцями і росіянами. Вони дають зрозуміти Трампу, щоб він утримався від розміщення ракет середньої дальності в їхніх межах, інакше КНДР продовжить провокації.

Страхи Китаю, Росії і КНДР мають логічне пояснення. Ракети середньої дальності з інфрачервоними і лазерними системами наведення можуть бути використані для нанесення високоточних ударів по столиці і великих містах противника.

У роки "холодної війни" колишній міністр оборони США Джеймс Шлезінгер запропонував доктрину обезголовлюваного удару, який передбачає знищення командних центрів і політичного керівництва супротивника за допомогою нанесення високоточних ракетних ударів.

Адміністрація Трампа повертається до цієї доктрини і зацікавлена взяти на приціл великі китайські прибережні мегаполіси і російські міста на Далекому Сході для психологічного тиску на керівників Китаю та Росії, аби примусити їх піти на поступки США з проблемних питань, у тому числі укласти новий ракетний договір.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>