banner banner banner banner

Нескінченна історія: Як держава захищає своїх громадян від рейдерства і чому його не вдається подолати

Нескінченна історія: Як держава захищає своїх громадян від рейдерства і чому його не вдається подолати
З відкритих джерел

Ксенія Цивірко

Журналіст

Спрощення процедури реєстрації прав власності, ініційоване під час реформи адміністративних послуг у 2015 році, відкрило зловмисникам доступ до державних реєстрів. Нерухоме майно та корпоративні права стали масово переписуватися на третіх осіб: щорічно фіксувалося близько 400 таких випадків, а особливий пік припав на 2016-2017 роки. Правозахисники звертали увагу: всі ці злочинні дії відбуваються під заступництвом чиновників Мін'юсту, оскільки саме там проводилась акредитація "суб'єктів реєстраційних дій" - комунальних підприємств, від імені яких і працювали "чорні реєстратори".

Новини за темою

Нова каденція уряду зважилася на радикальні заходи: торік всі держреєстратори й нотаріуси зобов'язані були пройти верифікацію, а ухвалені президентські законопроекти дозволили закрити доступ до держреєстрів для недобросовісних фахівців. Нова "антирейдерська" комісія у Мін'юсті відзвітувала, що "чорних реєстраторів" вже майже не залишилося, але скарги на незаконні реєстраційні дії і "віджим" майна регулярно продовжують надходити. Жертви рейдерських атак обурюються: суди, поліція і прокуратура часто працюють в інтересах злочинців, дозволяючи їм роками розпоряджатися чужою власністю і заробляти на цьому гроші; а колегія в Офісі протидії рейдерству затягує розгляд заяв, даючи можливість за цей час провести низку перереєстрацій на третіх осіб, що значно ускладнює процес повернення майна законним власникам.

Деякі знову пов'язують те, що відбувається, з потуранням Мін'юсту, а в самому відомстві повідомляють, що з рейдерством не припиняють боротися ні на хвилину: там спільно з незалежними експертами підготували низку нових законопроектів, які вже на розгляді у комітетах.

* * *

Згадка рейдерства відкидає уяву багатьох українців назад у минуле - в "лихі 90-ті", з уже хрестоматійним образом братків у малинових піджаках, озброєних бітами і паяльниками. Тоді рейдерські атаки здійснювалися в основному силовим шляхом і грубим шантажем, а господаря привабливої нерухомості або дохідного бізнесу під смертельною загрозою спрямованого в скроню дула пістолета сповіщали: від прав власності доведеться відмовитися у будь-якому випадку, живому або мертвому. Силові захоплення, коли група "спортиков" вламується до приміщення підприємства та звільняє його для "нових власників", відбуваються і нині, проте вже не є основним інструментом для заволодіння чужим майном. Класичний бандитизм вже давно набув мафіозних рис: нині без заступництва офіційних представників державної влади не обходиться жодне рейдерське захоплення.

З відкритих джерел

"Захоплива" історія

Особливо показовим став період у 2016-2019 роки, коли експлуатації чужого майна сприяли не лише сфальсифіковані кримінальні провадження, корпоративне шпигунство, махінації з кредитним портфелем підприємства, але й самі нормативно-правові акти. У зв'язку з цим в липні минулого року правозахисники громадської організації "Бізнес-Варта" спільно з керівництвом кількох підприємств і асоціацій підприємців України склали заяву про кримінальне правопорушення стосовно колишнього міністра юстиції Павла Петренка. У тексті документа експерти вказують, що влада під час адміністративної реформи у 2015 році ліквідувала Державну реєстраційну службу України як самостійний орган і передала його в управління Мін'юсту; водночас у міністерстві ініціювали низку нормативних актів, які спростили доступ до державних реєстрів, саму процедуру реєстрації майнових прав та отримання акредитації на здійснення таких операцій.

Загалом змінити власника компанії в "Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" або переписати квартиру на підставі договору дарування в "Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно" тепер могли не тільки держслужбовці, а й приватні нотаріуси. Але  найголовніше – почали масово відкриватися комунальні підприємства, які "розмножилися" по всій території країни у вигляді численних філій "суб'єктів реєстраційних дій": саме від таких "капешок" і було зафіксовано близько 95% всіх незаконних дій у реєстрах, а деякі з них мали "мережу" з понад 50 філій.

"Відбувалося це у наступний спосіб. У яку-небудь сільраду приїжджали люди і домовлялися про те, щоб за певну винагороду відкрити комунальне підприємство, яке б надавало послуги з реєстрації майна та корпоративних прав. З небагатим керівництвом сільради домовитися було нескладно, а в підсумку за вказаною фізичною адресою таких юросіб виявлено не було: ніхто в Мін'юсті таких перевірок не проводив. Вся діяльність здійснювалася з інших IP-адрес, а ключі доступу до державних реєстрів отримували підставні особи, від яких для отримання акредитації було потрібно всього-на-всього мати вищу освіту. Часто такі "чорні реєстратори" були фантомами, проживали на окупованих територіях, тоді як за їхнім паспортом отримували ЕЦП і користувалися для проведення незаконної перереєстрації майна і юросіб. Все це стало можливим завдяки ухваленій в січні 2015 року постанові Кабміну № 17, а також змінам у законодавстві (поправки до законів "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" і "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26 листопада 2015 р.), який набрав чинності 1 січня 2016 р. Природно, всі ці дії не могли здійснюватися без відома перших осіб відомства", - каже адвокат ГО "Бізнес-Варта" Андрій Наход.

Втім чиновники не могли проігнорувати створений колапс в системі реєстрації прав власності та юросіб: вже в червні 2016 р. депутати в прискореному темпі почали розробляти "антирейдерський" законопроект. В результаті українці отримали можливість оскаржити дії держреєстраторів і нотаріусів в спеціальній комісії при Мін'юсті, а статті Кримінального кодексу про перевищення службових повноважень і підробку документів було доповнено новими суб'єктами – держреєстраторами і нотаріусами. Оскільки більшість незаконних операцій проводилася ними на підставі сфальсифікованих, а то і зовсім відсутніх судових рішень, планувалося навіть налагодити автоматизовану взаємодію Державного реєстру прав та ЄДРСР, але цього досі так і не відбулося.

"По суті, такі зміни не принесли особливих результатів: довести умисел в незаконних діях держреєстраторів майже неможливо, а "антирейдерська" комісія істотно затягувала розгляд поданих скарг або відмовляла в цьому з формальних причин: наприклад, через неправильно завірені копії документів або відсутність у тексті норми законодавства, яка порушувалася реєстраційними діями. Після того, як змінилася влада, у кабінетах Мін'юсту виявили цілі стоси папок з такими заявами. Штучно створені зволікання в адміністративному способі оскарження дій або бездіяльності держреєстратора дозволяють рейдерам неодноразово переписати майно на третіх осіб, через це "відкотити" весь процес назад стає складніше, а конкретна оскаржувана дія вже замінюється низкою нових. Якщо йдеться про якесь промислове виробництво, то рейдери спокійнісінько будуть на цьому заробляти, зможуть розікрасти обладнання та техніку, вивести активи компанії. По суті, схема працювала в наступній послідовності: КП або його філія здійснює злочинну реєстраційну дію без підстав і документів, позбавляючи власника майна або бізнесу; потерпілий звертається до Комісії зі скаргою, і на потерпілого "виходять" посередники, які за певну суму грошей пропонують скасувати незаконні дії руками того самого "чорного реєстратора" або шляхом рішення членів комісії; потерпілому пропонують час на "подумати", а в разі негативного рішення відмовляють у розгляді скарги з формальних причин", - розповідає Андрій Наход.

Такий міцний взаємозв'язок між рейдерами і чиновниками при Мін'юсті правоохоронцям вдалося задокументувати, причому "зрубати бабло" намагаються не тільки на жертві "чорних реєстраторів", але і на самих "суб'єктах державної реєстрації".

Так, у травні 2018 року в поліцію звернувся керівник КП "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" Опішнянської територіальної громади: за його словами, начальниця відділу акредитації та моніторингу державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату разом зі своїм спільником вимагала від нього щомісячну данину в розмірі 200 тис. грн під загрозою блокування доступу до реєстрів.

Таку практику підтверджує й історія відомого дніпропетровського бізнесмена Дмитра Фоменка: "Торік "чорні реєстратори" "списали" з мене дві квартири в столиці, будинок колишнього банку і власний будинок у Дніпрі. Вони "не помітили" постанову ВСУ про скасування попереднього рішення Бабушкінського суду Дніпра. А комісія Мін'юсту, двічі розглядаючи мою скаргу по суті протягом 2019-2020 років, несподівано відмовила через пропущені терміни, свої терміни. Пізніше один із "сірих кураторів" Мін'юсту запропонував за 30 тис. дол. "відкотити" назад всі ці операції в реєстрі. Слово дотримали: держреєстратор скасував свої дії, однак за три дні вже новий його "колега" переписав все заново. Я втратив і гроші, і право власності, але з усіх нічого візьмеш: умови "договору" виконано, а те, що я платив, – так це на свій страх і ризик, тут ніхто гарантій не дає".

За словами експертів, скаржитися на подібне беззаконня нікому: по суті, рейдери і сидять при владі, непомітно керуючи рішеннями профільних комісій та колегій, тому можуть одні незаконні дії не помічати й ігнорувати, а щодо інших – починати показну боротьбу для суспільства і ЗМІ.

"Нова історія" українського рейдерства

Поява КП і "чорних реєстраторів" не обминула увагу не тільки українців, але й іноземних спостерігачів. Так, у 2015 році в рейтингу країн, який щорічно складає американська організація Property Rights Alliance (Альянс прав власності), Україна посіла 109-те місце (зі 128 країн), а у 2016-му опустилася на 6 позицій – до 115-го місця. Нова каденція Мін'юсту поручилася взяти контроль над ситуацією. У липні 2019-го всі держреєстратори й нотаріуси повинні були з'явитися з паспортом і електронним ключем в ДП "НАІС" (яке є адміністратором Єдиних та Державних реєстрів) для перевірки і підтвердження своєї діяльності: основний обсяг незаконної перереєстрації здійснювався руками "фахівців" за підробленими або загубленими паспортами, власники яких, за даними прикордонників, перебували на окупованій території і часто не підозрювали про свою участь в таких аферах. Восени ухвалили закони № 159-ІХ та № 340-ІХ, які теж принесли низку позитивних змін. Так, всім суб'єктам реєстраційної діяльності (філіям КП) анулювала акредитацію; для проведення реєстрації почали вимагати документи на спеціальних нотаріальних бланках; законність операції тепер перевіряється додатково інформацією з Єдиного реєстру довіреностей та Державного реєстру актів цивільного стану; впровадили також механізм проведення багатофакторної аутентифікації.

Новини за темою

Всі ці кроки з боку влади повернули Україну назад на 109-ту сходинку в рейтингу Property Rights Alliance за 2019 рік, однак експерти визнають: ситуація з рейдерством в Україні залишається невтішною. У зоні ризику перебуває будь-яке майно, а не лише квартира в елітному районі міста, що дісталася у спадок від дідуся, чи перспективна компанія, яка тільки почала приносити прибуток. Незважаючи на те, що майже всі "чорні реєстратори" опинилися в минулому, старі дідівські методи нікуди не зникли, при цьому оскаржити їх і відстояти свої права набагато складніше.

Наприклад, "співпрацюючи" з правоохоронцями в силових структурах влади, рейдери можуть їхніми руками провести обшуки – на підставі фіктивного кримінального провадження. В процесі слідчий суддя дає добро на вилучення оригіналів статутних документів компанії та реєстраційної справи для проведення "експертизи", після якої з деякими документами відбуваються метаморфози: наприклад, текст протоколу загальних зборів учасників акціонерного товариства раптом свідчить про законні права загарбників.

Ще одна поширена практика з мафіозним відтінком – рейдерство під протекцією АРМА (Агентства з розшуку та менеджменту активів). "Кримінально-процесуальний кодекс встановлює, що, якщо вартість активів компанії перевищує 200 тис. прожиткових мінімумів для працездатних громадян, то вони можуть в рамках кримінального провадження (як речові докази, на які накладено арешт) перейти в управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів. Згідно із законом, це робиться для того, щоб на час судової тяганини компанія зберігала свою економічну вартість, рентабельність виробництва. Але на практиці АРМА проводить досить непрозорі тендери на управління такими компаніями. У підсумку "віджате" на напівзаконних підставах підприємство (арештоване в рамках кримінального провадження і передане на піклування агентства) потрапляє в руки рейдерів, які на довгі роки судових розглядів отримують можливість заробляти на ньому, не роблячи жодних початкових вкладень. Та й після закінчення судових розглядів у АРМА не поспішають повертати майно, навіть якщо арешт на нього було знято. Наприклад, така історія сталася з нашими клієнтами. Згідно з постановою суду, запис про накладення арешту на ТОВ "НЕСТ" (Братський олієпресовий завод) було вилучено з Реєстру прав на нерухоме майно ще 5 березня. Проте досі майно законним власникам не повернули. Крім того, було зафіксовано численні факти розкрадання майна, демонтажу обладнання і техніки", - розповідає Андрій Наход.

Депутати завдають удар у відповідь

Утім, попри очевидні витоки рейдерства в судовій та правоохоронній системах, депутати спільно з правозахисниками продовжують боротися з цим негативним явищем шляхом чергового доопрацювання і без того складного українського законодавства. Так, на початку липня у Верховній Раді було зареєстровано 2 відповідних законопроекти: їх розробили нардепи з Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань захисту прав інвесторів за підтримки Мін'юсту та громадських активістів з асоціації "Бізнес-Варта".

Перший з них під номером № 3774 пропонує, серед іншого, наступні нововведення:

  1. Впровадження так званого механізму "червоної кнопки". Колегія після отримання відповідної скарги отримає можливість призупиняти щодо цього об'єкта дії в реєстрах.
  2. Час на доопрацювання тексту скарги в разі неналежного оформлення не входить до встановленого загального строку оскарження реєстраційних дій. Крім того, цей термін збільшується з нинішніх 60 днів до 3 місяців.
  3. Під час реєстрації бізнесу виключається можливість "підвішування" реєстрів: цим користувалися недобросовісні реєстратори, починаючи дію в системі і не закінчуючи її, внаслідок чого протягом 15 днів (без судового рішення) весь функціонал щодо об'єкта реєстрації було заблоковано.
  4. Протокол загальних зборів юридичної особи про зміну керівника повинен буде підписуватися всіма його учасниками. Згідно з нинішнім законодавством, для юридичної сили такого протоколу досить автографів тільки голови і голови зборів, що дозволяє недобросовісно вказувати справжню кількість тих, хто голосує, за яке-небудь рішення.
  5. Для розірвання договору про оренду землі сільськогосподарського призначення потрібно буде проводити загальні збори юрособи-орендаря (така угода отримає статус значної).
  6. У разі якщо держреєстратор виявить факт несанкціонованого доступу до реєстрів за допомогою його ідентифікаційного ключа, то він має негайно повідомити про це Мін'юст.
  7. Для проведення деяких дій в Єдиному державному реєстрі можна буде обійтися без послуг держреєстратора – за допомогою порталу електронних сервісів. Так, за наявності ЕЦП можна буде самостійно зареєструвати ФОП, відкоригувати дані, внести зміни щодо діяльності юридичної особи (якщо всі учасники за допомогою своїх кваліфікованих підписів одноголосно ухвалять рішення).

У додаток до цих змін з 6 липня розпочався процес обов'язкового підключення нотаріусів та держреєстраторів до засобів додаткової ідентифікації. Цей етап триватиме до 4 вересня, після чого вхід у систему треба буде підтверджувати ще й СМС-паролем. Це своєю чергою пов'язано з частими атаками хакерів на комп'ютери реєстраторів та нотаріусів. Попри рекомендації СБУ і численні семінари з комп'ютерної безпеки, багато з них залишають флешку зі своїм ключем доступу до реєстрів у комп'ютері і не витягують її після завершення сеансу: для хакерів це легка здобич, користуючись якою вони і самі можуть вносити зміни до реєстрів.

Другий законопроект, який повинен стати на шляху рейдерству в Україні, зареєстровано під номером № 8773. Він пропонує внести істотні поправки до Кримінального і Адміністративного кодексів.

За словами правозахисників, якщо українцям у 50% випадках і посміхається удача, дозволяючи вирвати своє майно з лап злочинців і відстояти в суді право власності, то більше їх вже нічого не хвилює. Майже ніхто не відстежує подальший процес: чи отримали рейдери покарання, чи достатньо воно відповідає тяжкості злочинів і завданим збиткам. При цьому "чорних реєстраторів" та нотаріусів справді майже неможливо притягти до кримінальної відповідальності, оскільки не можна було довести умисел в їхніх діях: навіть якщо Мін'юст отримував понад сотні скарг на реєстраційні дії уповноваженої особи, максимум, що йому загрожувало, – відключення доступу до державних реєстрів. Тепер законодавці пропонують внести правки у 12 статей Кримінального кодексу, які призначено, та посилити міру покарання і зробити його невідворотним (наскільки це можливо в українських реаліях). Серед іншого, текст документа закликає віднести до категорії тяжких злочини за статтями "Зловживання службовими повноваженнями особами, які надають публічні послуги" (зокрема нотаріусами та держреєстраторами), а також "Службове підроблення".

Деякі юристи вважають, що це занадто радикальна міра, яка тільки розпустить руки поліцейським і якої можна уникнути. Однак інші переконують, що без такого кроку вся боротьба з незаконними реєстраційними діями втратить сенс. Розслідування тяжких злочинів дозволяє вести негласні слідчі дії, без яких зараз неможливо зафіксувати весь ланцюжок злочинів, починаючи від первинної підробки документа і закінчуючи кінцевим вигодоодержувачем. З-поміж іншого, законопроект пропонує внести ще низку змін у життя рейдерів:

  • для осіб, які подають на державну реєстрацію підроблені документи, штрафи збільшуються в 10 разів (від 5 до 10 тис. неоподатковуваних податком мінімумів громадян); розширюється диспозиція статей за підробку документів, які потрібно подавати для проведення держреєстрації, перевищення службових повноважень, а також службове підроблення: злочин відбувається не тільки у власних інтересах, а в інтересах третіх осіб;
  • низка статей, окрім штрафів, містить покарання у вигляді позбавлення волі строком до 7 років;
  • нотаріусам та реєстраторам, які беруть участь у рейдерських атаках (злочин, скоєний групою осіб, із завданням шкоди в особливо великих розмірах, під час зловживання службовими повноваженнями), світить штраф від 20 до 40 тис. неоподатковуваних податком мінімумів громадян.  

Крім таких нововведень, розширюються ще дві статті Адміністративного кодексу: ст. 92 "Порушення законодавства про Національний архівний фонд та архівні установи" встановлює покарання за незаконне передання, псування і приховування нотаріальних документів; а, згідно із запропонованою редакцією ст. 255 КУпАП, протоколи про адміністративні правопорушення зможуть складати чиновники Мін'юсту.

За словами правозахисників, це не останні документи, які вони збираються запропонувати депутатам для розгляду. Однак зміни на рівні законодавства у будь-яких сферах мають запізнілий характер боротьби з наслідками, тож говорити про остаточну перемогу над рейдерством не доводиться: поки на комітетах розглядають тексти поправок, злочинці вже вишукують нові лазівки. 

"Для якихось відчутних змін потрібно змінювати основи системи, що дозволяє дурити. "Чорні реєстратори" - лише її наслідок, коріння рейдерства - в самих чиновниках Мін'юсту, а ґрунт - корупційна природа управління державою. Тож боротьба з рейдерством в Україні, на мій погляд, має поки косметичний характер, іноді доходячи до абсурду. Як говориться, ви або хрестик зніміть, або труси надягніть", - з іронією підсумовує Дмитро Фоменко.

Ксенія Цивірко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>