banner banner banner banner

Немісцеві - на вихід: Як йшли з влади грузинські реформатори

Натхненна реформами в Грузії влада запросила в країну команду реформаторів, яка вже більше року намагається показати приклад швидких і кардинальних змін. Все більше десятка грузинських реформаторів почали працювати на благо українців, але з часом ці ряди стали рідшати і досить швидко. Президент Порошенко спочатку покладав великі надії на іноземців, але тепер і у самих гостей виникли питання до влади, як сталося з Михеїлом Саакашвілі. Сьогодні, про відставку, як і очікувалося, заявила глава Національної поліції України Хатія Деканоідзе. 112.ua розповідає, як і чому йшли з влади грузинські реформатори

Немісцеві - на вихід: Як йшли з влади грузинські реформатори
Пресс-служба президента

112.ua

Редакційний блог

Натхненна реформами в Грузії влада запросила в країну команду реформаторів, яка вже більше року намагається показати приклад швидких і кардинальних змін. Все більше десятка грузинських реформаторів почали працювати на благо українців, але з часом ці ряди стали рідшати і досить швидко. Президент Порошенко спочатку покладав великі надії на іноземців, але тепер і у самих гостей виникли питання до влади, як сталося з Михеїлом Саакашвілі. Сьогодні, про відставку, як і очікувалося, заявила глава Національної поліції України Хатія Деканоідзе. 112.ua розповідає, як і чому йшли з влади грузинські реформатори

Про роботу і можливий відхід іноземців, які прибули до України, писали багато. По-перше, тому що це було новим для країни, а по-друге - тому, що кожен раз сподівалися на показовий результат. Команда грузинських реформаторів завжди була під пильним наглядом ЗМІ і не раз піддавалася критиці, мовляв де обіцяні зміни. Складали навіть так званий "антирейтинг" іноземних менеджерів. Але судячи з темпів подачі заяв про відставку або звільнення, скоро не буде кому приписувати провал реформ. З десятка прибулих іноземних політиків половина вже точно пішла.

Джаба Ебаноїдзе "Новое время"

Одним з перших відмовився від ролі реформатора екс-заступник міністра юстиції Грузії Джаба Ебаноїдзе. Спочатку планувалося, що він стане головою Державної реєстраційної служби, але службу вирішили ліквідувати, а Ебаноїдзе віддадуть у підпорядкування, як він сказав, департамент без повноважень.

"У Мін'юсті пообіцяли, що буде створено департамент з питань реєстрації і мене призначать начальником цього департаменту. Потім мені довго довелося з'ясовувати, які будуть функції та повноваження у керівника департаменту, і десь в лютому, коли я дізнався, що виявляється у начальника департаменту ніяких повноважень немає і прямого впливу на реєстраторів немає, я сказав, що мене це не влаштовує і відмовився від посади. Міністр юстиції не міг мені дати ці повноваження, сказавши, що згідно з українським законодавством, начальнику департаменту неможливо делегувати такі функції", - розповідав він в інтерв'ю і додав, що "не хотів стати козлом відпущення".

Фактично Ебаноїдзе так і не попрацював офіційно в українському Мін'юсті.

Давід Сакварелідзе Корреспондент

В кінці березня 2016 року не зміг продовжити роботу в Генеральній прокуратурі України Давид Сакварелідзе. Свого часу він був першим заступником генерального прокурора Грузії, а пізніше депутатом грузинського парламенту. В Україні Сакварелідзе став заступником генерального прокурора і за сумісництвом прокурором Одеської області.

У документах про звільнення говориться, що Сакварелідзе грубо порушив правила прокурорської етики, втручався в службову діяльність генерального прокурора, не виконував свої обов'язки і неналежно їх виконував, не виконував доручення щодо участі в розгляді судом та підтриманні державного обвинувачення у кримінальному провадженні щодо "діамантових прокурорів", неправильно оформив документи для отримання допуску до держтаємниці, а пізніше не усунув недоліки в них, не провів конкурс на заміщення посад в місцевих прокуратурах.

До звільнення вісім народних депутатів, обраних від Одеської області, підтримали звернення керівників територіальних військових прокуратур України про звільнення Сакварелідзе. Пізніше він розповів, що саме ця заява стала приводом для звільнення.

Він заявив, що "порушив прокурорську етику, але саме в їх розумінні цього терміну".

"В чому ж полягає це розуміння? Я вам відповім - в крадіжці, корупції, круговій поруці", - говорив він.

Після звільнення він залишився жити в Україні. Нещодавно Сакварелідзе анонсував створення в найближчі дні в Україні нової політичної партії.

Олександр Квіташвілі Українське фото

Не зміг втриматися на посаді і колишній міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі, який займав відповідний пост у Грузії раніше. Насправді в Раді не відразу змогли проголосувати за його звільнення, та й сам міністр то подавав заяву про відставку, то забирав.

Квіташвілі говорив, що йому не дають в повній мірі розпочати реформу охорони здоров'я і зокрема вказував на парламентський комітет з охорони здоров'я.

"Я перестав ходити на комітети в жовтні, коли мене ігнорували і сміялися наді мною", - казав він. Вже після відставки Квіташвілі розповідав, що "саботували і прийняття важливих законопроектів, які паралізували роботу міністерства".

Ека Згуладзе Фото з відкритих джерел

У травні 2016 року Ека Згуладзе заявила, що йде з посади першого заступника глави Міністерства внутрішніх справ. При цьому вона залишиться в команді радників Арсена Авакова.

"Я залишаюся в команді і, прийнявши пропозицію міністра, буду очолювати спеціально створену групу радників. Зараз виклики ще більші, адже реформа триває. Я і надалі буду працювати з українцями і друзями України, будуючи лінію оборони від корупції і беззаконня. Наша команда продовжить реформу поліції, але і в інших сферах, фокусуючись на стійкості досягнутого", - зазначила вона.

За її словами, вона попереджала президента України Петра Порошенка та міністра МВС Арсена Авакова про те, що її робота в міністерстві буде тимчасовою. Після відходу з посади вона також зазначала, що їй неодноразово пропонували стати віце-прем'єром в різних Кабмінах.

Фейсбук Лорткипанидзе

Самими несподіваними стали сьогоднішні заяви про звільнення. Одеська область втратила відразу двох керівників. Першим про відставку заявив глава місцевої поліції Гіоргі Лорткіпанідзе. Він записав відеозвернення до жителів, де розповів, що вдалося досягти за півтора року роботи. Лорткіпанідзе не назвав конкретної причини звільнення, тільки зазначив, що на даному етапі "розвитку одеської поліції потрібна нова кров".

Через пару годин після новин від Лорткіпанідзе голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі написав гнівний пост, де розповів, що у начальника поліції відібрали "більшість функцій, а потім почали цькування з усіх сторін".

"Ну що ж, тепер корупціонери і мерзотники всіх мастей можуть святкувати перемогу. Я їх запевняю, дуже ненадовго!" - підсумував він.

Михайло Саакашвілі робить заяву про відставку. Одеса, 7 листопада 2016 Думская

Пізніше колишній президент Міхеїл Саакашвілі вийшов до журналістів і почав розповідати про невиконані обіцянки з боку президента.

"Мені це реально набридло. Я реально від цього втомився. Від ще однієї невиконаної обіцянки. Ми бачимо, що сили регресу атакують все прогресивне. Ми бачимо, що всі нові починання вбиваються на корені. І все це відбувається на очах всієї України. Що це за робота, коли мені доводиться, як якомусь монгольському ханові, ставити намети на сміх всьому світу на дорогах, переходити працювати у намети і вбивати жалюгідні копійки на ці дороги, які не ремонтувалися стільки десятиліть! Тоді як вони публікують декларації, де більше грошей, ніж знадобилося б, тільки готівки, щоб полагодити всі дороги і зробити європейські дороги в цій та інших областях. Це не робота. І мені це дуже набридло. Я від цього дуже втомився".

Губернатор каже, що для нього останньою краплею стали електронні декларації. Він подав у відставку і сказав, що розпочав "новий етап боротьби".

9 листопада Порошенко звільнив Саакашвілі з посади голови Одеської ОДА та свого позаштатного радника. Через два дні екс-губернатор заявив про намір створити нову політичну силу.

"Нашою метою є дострокові парламентські вибори, максимально швидко в стислі терміни. Нашою метою є зміна теперішньої політичної еліти всієї країни", - сказав він.

На посади до сьогоднішнього дня залишалася голова Національної поліції України Хатія Деканоідзе.

kv.npu.gov.ua

Вже кілька разів піднімалося питання про її відставкуЗМІ раніше писали, що вона має намір піти зі своєї посади, щоб взяти участь в парламентських виборах в Грузії. Пізніше на неї покладали відповідальність за загибель патрульних поліцейських в Дніпрі. У ВАСУ знаходиться позов щодо скасування указу Порошенка про надання Деканоідзе громадянства України "за невикористання нею державної мови".

Сьогодні багато ЗМІ почали повідомляти, що Деканоідзе подала рапорт про відставку. Пізніше на сайті МВС з'явився анонс про її брифінг. Вона вийшла до журналістів дуже стривоженою і здавалося, що вона скоро заплаче.

Вона розповіла, що вдалося і не вдалося домогтися в рамках реформування поліції і зазначила, що багато чого зі зробленого залишалося непоміченим.

При цьому, вона сказала, що збереглася традиція втручання в роботу поліції політиків.

"Вважаю своїм обов'язком звернутися до політиків і чиновників на всіх рівнях, починаючи від народних депутатів і закінчуючи самими високими кабінетами, з проханням, і навіть вимогою, відмовитися від втручання в роботу Нацполіції. Не можуть і не повинні призначення в правоохоронних органах узгоджуватися з політиками, не можуть і не повинні політики намагатися використовувати сили правопорядку для захисту своїх політичних інтересів. Без розуміння цього країна рано чи пізно знову буде приречена на протистояння між суспільством і владою", - сказав вона.

У завершенні своїх слів, Деканоідзе сказала, що в рамках своїх повноважень зробила все, що у її силах і йде у відставку.

"Але, на жаль, моїх повноважень і волі не було достатньо для різких змін. Моя функція виконана, у зв'язку з чим я заявляю про свою відставку. Але вважаю за необхідне в короткі терміни провести відкритий та прозорий конкурс на посаду нового глави Нацполіції", - сказала вона.

Судячи зі слів екс-глави поліції вона продовжить працювати в Україні, але після невеликої перерви.

З "команди реформаторів" на свої на посадах залишалися як мінімум троє грузинів. У Мін'юсті зараз продовжує працювати заступник міністра Гія Гецадзе. Екс-заступник головного прокурора Грузії Гізо Углава є першим заступником директора НАБУ. Георге Грігалашвілі після відходу з посади керівника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України почав займатися реформами патрульної поліції і атестаційним процесом.

Як показує практика, в Україні нелегко закріпитися чиновникам ззовні. Політичні супротивники, звичайно ж, акцентують увагу на слабкі досягнення грузинських реформаторів на своїх постах. Однак заради справедливості слід пам'ятати про опір старої системи, яку в нашій країні поки що ніхто не збирався міняти. Особливо це помітно по тих людях, які прийшли на зміну тим варягам, хто пішов. Переважно це люди, наближені до влади. Зараз найбільший інтерес українців викликає доля Саакашвілі, який по всій імовірності залишиться в українській політиці в якості незалежного опозиційного політика і не виключено, що створить свою партію, куди може увійти його "команда реформаторів".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>