Нелегітимний президент. Чим закінчиться конфлікт влади у Венесуелі?

Нелегітимний президент. Чим закінчиться конфлікт влади у Венесуелі?
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями в охопленій полум'ям громадянського протистояння Венесуелі розгорівся конфлікт між законодавчою і виконавчою гілками влади. Спікер парламенту Хуан Гуайдо оголосив другий строк президента Ніколаса Мадуро нелегітимним. Він підкреслив, що після інавгурації Мадуро 10 січня єдиним законним представником венесуельського народу буде Національна асамблея. Гуайдо додав, що уряд Мадуро запроторив до в'язниці, убив або вигнав деяких опозиційних політиків, а населення країни нині в розпачі та змушене виїжджати за кордон у пошуках роботи. Він назвав Мадуро диктатором, а нинішню нестабільність у країні – перехідним періодом історії Венесуели. Гуайдо пообіцяв, що парламент буде протистояти режиму Мадуро і доб'ється нових президентських виборів. На його думку, необхідно створити тимчасовий перехідний уряд у Венесуелі, і якщо Мадуро відмовиться добровільно залишити посаду президента, то треба розпочати мобілізацію громадян, Національної асамблеї, збройних сил і міжнародного співтовариства для того, щоб не залишити йому іншого вибору.

Новини за темою

Національна асамблея, де домінує центристська коаліція "Круглий стіл демократичної єдності", 5 січня обрала Гуайдо новим спікером замість 74-річного Омара Барбоси. Тридцятип'ятирічний депутат і колишній промисловий інженер Гуайдо перебуває в партії "Народна воля" венесуельського дисидента і колишнього мера Каракаса Леопольдо Лопеса, нащадка першого президента Венесуели, який нині відбуває 13 років тюремного ув'язнення за те, що в 2014 р. очолив у столиці перші виступи опозиції проти Мадуро. Мабуть, венесуельські центристи готові до рішучих дій задля зміни керівного режиму у Венесуелі за підтримки ззовні.

Аргументи противників Мадуро

Бажання парламенту взяти владу у свої руки обґрунтоване. Після падіння світових цін на нафту, експорт якої становить основу економіки Венесуели, ситуація в країні почала стрімко погіршуватися. Національна валюта болівар знецінилася. Рівень інфляції становить 1 000 000%. В боліваріанській республіці спостерігається дефіцит продовольства і товарів першої необхідності. Близько 70% дітей із сільської місцевості недоїдають. Багато венесуельці змушені їздити за продуктами і на заробітки до сусідньої Колумбії та Бразилії або взагалі залишають свою країну. Зросла злочинність. Щодня жертвами насильства стають понад 70 осіб. Кілька сотень венесуельців загинули у вуличних сутичках. Уряд Мадуро виявився нездатним упоратися з соціально-економічними проблемами і намагається силою утримати владу.

Парламент Венесуели ставить під сумнів легітимність Мадуро, оскільки є думка, що дострокові президентські вибори в травні 2018 р. не були прозорими і супроводжувалися порушеннями виборчого процесу. За офіційною інформацією, за Мадуро проголосували 68% виборців, а явка склала 46%. У парламентської коаліції "Круглий стіл демократичної єдності" стверджують, що явка на виборах не перевищувала 26% та дві чверті венесуельських виборців проігнорували вибори. У виборах відмовилися брати участь кандидати від "Круглого столу демократичної єдності", а їхні результати не визнали США, ЄС, 14 країн Північної та Латинської Америки.

Ніколас Мадуро Reuters

Відмовляючись визнати результати останніх президентських виборів, "Круглий стіл демократичної єдності" автоматично ставить під сумнів легітимність ініційованої Мадуро Конституційної асамблеї в липні 2017 р. для розробки нового основного закону країни. Більшість місць у Конституційній асамблеї посіли представники президентської "Єдиної соціалістичної партії", і в серпні 2017 р. вони вирішили взяти на себе повноваження парламенту. Представники опозиції проігнорували вибори в Конституційну асамблею. Явка не перевищила 30% (представники влади стверджують, що явка склала 46%). Мадуро відмовляється брати до уваги законопроекти, що розробляються в контрольованому його супротивниками парламенті, оголосив про проведення дострокових президентських виборів у 2018 р., референдуму щодо нової конституції в 2019 р. Фактично венесуельський президент узурпував владу і вирішив переписати під себе конституцію. Згідно з проектом нової конституції президент може особисто скликати Конституційну асамблею без народного голосування, обирати її учасників.

Парламент зацікавлений зберегти чинну конституцію Венесуели 1999 р., щоб використовувати її норми для відсторонення Мадуро від влади. Згідно з основним законом, можливий контроль Національної Асамблеї за виконавчою владою, визнання президента відсутнім у разі смерті та відставки або якщо він залишив посаду за рішенням парламенту або народного волевиявлення. У 2016 р. венесуельський парламент схвалив резолюцію, згідно з якою дії виконавчої влади є загрозою конституційному ладу. Більшість депутатів визнали Мадуро звільненим від виконання обов'язків за бездіяльність у боротьбі з кризою. На неофіційному консультативному референдумі 2017 р. більшість громадян виступили проти скликання Конституційної асамблеї.

Сирійський сценарій в інтересах Росії

Однак Мадуро відмовляється йти на поступки парламенту. У відповідь на заяви Гуайдо президент повідомив, що венесуельці самі надали йому повноваження керувати країною на виборах, і пообіцяв змусити поважати Венесуелу тих, хто хоче зламати їхню волю. Мабуть, Мадуро готовий утримувати владу будь-якою ціною і розраховує на військову допомогу Росії. Росія разом з Китаєм, деякими латиноамериканськими країнами, такими як Куба і Нікарагуа, де при владі перебувають ліві уряди, визнали легітимними дострокові президентські вибори в травні 2018 р., рішення Конституційної асамблеї. У грудні 2018 р. Кремль демонстрував силу у Венесуелі. Два російські стратегічні бомбардувальники Ту-160, військово-транспортний літак Ан-124 і дальньомагістральний літак Іл-62 здійснили переліт до Венесуели і взяли участь у військових навчаннях. Президент РФ Володимир Путін 5 грудня здійснив візит до Венесуели та обговорив з венесуельським колегою можливість надання країні фінансової допомоги.

Для Росії режим Ніколаса Мадуро у Венесуелі грає приблизно таке саме значення, як режим президента Башара Асада в Сирії. На сьогодні Каракас є найближчим і найвпливовішим союзником Москви в Латинській Америці. Інші соціалістичні режими, як Куба, Нікарагуа або Болівія, поступаються Венесуелі за своїм геополітичним потенціалом. Головна перевага Венесуели – це великі запаси нафти й участь в ОПЕК. Росія не хоче здавати свої інтереси. Торік венесуельська нафтова компанія PDVSA запропонувала російській компанії "Роснєфть" купити 10% акцій компанії Petropiar. У 2015 р. Нікарагуа підписала угоду про спрощений порядок заходження російських військових суден до своїх портів. Москва побудувала в Манагуа центр системи ГЛОНАСС, який можна використовувати для розвідки.

Ніколас Мадуро і Володимир Путін kremlin.ru

Перспективи Росії зміцнити свій вплив у Південній Америці тануть не днями, а годинами. Соціалісти Крістіна Кіршнер і Ділма Русеф, близькі Путіну, вже втратили владу в Аргентині та Бразилії – найбільш розвинених і впливових країнах регіону. Венесуела залишається останньою державою, яка здатна бути центром тяжіння антиамериканських сил у регіоні, сприяти політичній та економічній інтеграції заради скорочення впливу США в Латинській Америці та зміцнення зв'язків із Росією і Китаєм. Досвід, який отримала Росія в Сирії, показує, що за допомогою військового втручання в громадянську війну можна доволі ефективно запобігти поваленню дружніх режимів. Нинішня ситуація у Венесуелі нагадує заворушення в Сирії в 2011 р., які потім переросли у повномасштабні військові дії.

Американська постановка

Не виключено, що риторика Гуайдо про готовність Національної асамблеї взяти владу в свої руки є добре проробленою постановкою спільно з політиками з Вашингтона, які підтримують венесуельських парламентаріїв. Держсекретар США Майк Помпео підтримав Гуайдо і підтвердив, що минулорічні президентські вибори не були прозорими та легітимними. Глава прес-служби Держдепартаменту США Роберт Палладіно 6 січня заявив, що у Вашингтоні вважають Національну асамблею на чолі з Гуайдо єдиним легітимним і останнім з обраних демократичним шляхом державних інститутів, яка дійсно представляє волю народу Венесуели.

Новини за темою

Усвідомлюючи ймовірність військового втручання Росії у Венесуелі і переростання громадянського протистояння між противниками і прихильниками Мадуро в локальний збройний конфлікт, США вирішили діяти на випередження і відкрито продемонструвати венесуельському президенту, що на стороні венесуельського парламенту стоять американці. Штати спеціально визнали Національну асамблею Венесуели легітимним органом влади, щоб викликати сумніви у прихильників Мадуро в здатності зберегти президентське крісло та уникнути кровопролитної війни.

Для переконливості Мінфін США запровадив санкції проти власника венесуельської медіа-компанії Globovision Рауля Горріна, яка висвітлює події в країні в інтересах Мадуро. Протягом 2017-2018 рр. адміністрація Трампа неодноразово вводила санкції проти окремих чиновників і фінансового сектора Венесуели. У листопаді 2018 р. радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон відніс Венесуелу до так званої трійки тиранії у Західній півкулі разом з Нікарагуа і Кубою і пообіцяв посилити санкції. Мабуть, американці хочуть, щоб Мадуро провів амністію політв'язнів і схвалив проведення нових президентських виборів у присутності міжнародних спостерігачів з Групи Ліми, США, ЄС. Цього разу конкуренцію соціалістам зможуть скласти кандидати від опозиції, такі як Лопес або ж Гуайдо, якщо він вирішить балотуватися. Так чи інакше на цей момент особою супротивників Мадуро є саме він.

Лівійський сценарій в інтересах США

Якщо Мадуро продовжить сперечатися і не захоче піти у відставку, то не варто виключати військового сценарію розвитку подій за лівійським сценарієм. У серпні 2018 р. президент США Дональд Трамп після консультацій з Болтоном і сенатором-республіканцем Марко Рубіо заявив, що Венесуела перетворилася на вогнище нестабільності. Сенатор Рубіо не виключає збройної інтервенції у Венесуелі, якщо режим Мадуро буде становити загрозу національній безпеці США та регіону. Судячи з усього, США готують для цього ґрунт. Штати вже визнали законність венесуельського парламенту, який має намір взяти виконавчу владу у свої руки.

Дональд Трамп Reuters

До речі, в липні 2011 р. США також визнали Перехідну національну раду Лівії в якості законного уряду країни і допомогли опозиції до жовтня повалити режим Муаммара Каддафі. Американцям буде простіше діяти у Венесуелі, ніж у Лівії, оскільки чинний склад Національної асамблеї був законно обраний на відміну від Перехідної національної ради. Зміна влади у Венесуелі буде відбуватися менш болісно, ніж у Лівії, оскільки в цій країні немає загрози з боку ісламських екстремістів в умовах кризи і розрухи.

Головний біль Південної Америки

Частина латиноамериканських країн, як США, підтримують венесуельських парламентаріїв у протистоянні з режимом Мадуро. За день до вступу Гуайдо на посаду спікера у венесуельському парламенті країни з групи Ліма (Аргентина, Бразилія, Канада, Чилі, Колумбія, Коста-Рика, Гватемала, Гондурас, Мексика, Панама, Парагвай, Перу) не визнали другий президентський строк Мадуро і закликали передати виконавчу владу парламенту. У жовтні 2018 р. президент Колумбії Іван Дуке закликав міжнародне співтовариство ізолювати режим Мадуро. Президент Бразилії Жаір Болсонару висловив готовність посприяти США у врегулюванні кризи у Венесуелі. Венесуельський дисидент Родерік Наварро вважає, що Болсонару допоможе його країні позбутися Мадуро, щоб створити умови для повернення венесуельців додому.

Немає єдиної думки про готовність латиноамериканських країн послати свої війська до Венесуели. Бразильський журналіст Сільвія Коломбо з посиланням на колумбійські дипломатичні джерела стверджує, що президент Колумбії Іван Дуке підтримає бразильського колегу Болсонару, якщо той вирішить повалити режим Мадуро військовим шляхом. Згодом цю інформацію спростували самі Дуке та Болсонару. Колумбійський президент вважає, що військова сила не допоможе вирішити проблему біженців з Венесуели. Група Ліми проти збройної інтервенції у Венесуелі.

Новини за темою

Проте диму без вогню не буває. Громадянське протистояння у Венесуелі – це великий головний біль для сусідніх країн, куди стікаються потоки біженців, і він буде тривати доти, доки Мадуро не залишить президентське крісло. За час кризи Венесуелу залишили 3-4 млн осіб. Понад мільйон венесуельців бігли до Колумбії, півмільйона до Еквадору, 400 тис. до Перу, 60 тис. до Бразилії. Бразильська влада послала армію для охорони кордонів від потоку венесуельських біженців. Зміна режиму в Венесуелі є вигідною Бразилії та Колумбії з міркувань гуманітарної безпеки, і якщо справа дійде до військової операції, то вони в змозі надати допомогу американцям.

Особливо це стосується Колумбії, яка має багатий досвід боротьби з тероризмом, наркотрафіком, повстанцями ФАРК. У 2015 р. екс-президент Колумбії Хуан Мануель Сантос висловив зацікавленість виділити 5 тис. військовиків для участі в миротворчих операціях, в тому числі на території карибського острова Гаїті та в африканській країні Гвінеї-Бісау. Крім того, Каракас вже багато років є противником Боготи, оскільки втручався у внутрішні справи Колумбії та підтримував ліву терористичну організацію ФАРК, яка з 1964 по 2016 рік намагалася захопити владу в країні збройним шляхом. Тепер у колумбійської влади є можливість відправити Мадуро і соціалістів в аннали історії та допомогти прийти до влади у Венесуелі уряду, орієнтованому на нормалізацію двосторонніх відносин.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>