Верховная Рада

Початок тижня показав, що законопроект про Антикорупційний суд стане одним із цвяхів цього пленарного тижня. В останній понеділок лютого під час засідання Погоджувальної ради спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що законопроект про Антикорупційний суд є цього тижня ключовим і "дуже важливим для наших контактів та відносин з міжнародними партнерами". Далі, за традицією, були вмовляння. У вівторок ввечері після закриття пленарного засідання створення Антикорупційного суду обговорював з лідерами фракцій прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

"Зустріч тривала близько півтори години. Гройсман сказав: робіть, що хочете, але потрібно ухвалити закон про Антикорупційний суд з урахуванням всіх поправок Венеційської комісії, тобто з фактичним контролем за призначенням суддів нашими міжнародними партнерами через членів комісії. В іншому випадку гроші МВФ не дасть", - розповідають джерела 112.ua, присутні на зустрічі. Як раніше писав 112.ua, йдеться про можливості для міжнародних експертів відсіювати суддів, які не відповідають критеріям доброчесності. І саме цю норму наполегливо намагалися зняти з порядку денного на Банковій.

Ранок четверга зустрів депутатів сніговою стихією і вже традиційними наметами прихильників екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі під будівлею Верховної Ради. У самому парламенті і за його межами остаточно вирішувалося питання про голосування за законопроект "Про Вищий антикорупційний суд". Щоправда, з'ясувалося, що з голосами є проблеми.

"На раді фракції вирішили, що президентському законопроекту плюс. Правда, невідомо, як буде голосувати "Народний фронт", тобто голосів немає. Вирішили, що нам потрібно дати більше ста голосів", - розповідають джерела 112.ua у складі фракції "Блок Петра Порошенка".

За словами наших співрозмовників, після засідання перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко вирушив до Адміністрації президента для того, щоб вирішувати питання з голосами.

У "Народному фронті" ж своєю чергою, незважаючи на критику окремих положень деякими народними депутатами, президентський законопроект за підсумками дискусії на фракції все-таки підтримали. Хоча ще не так давно значна кількість депутатів від коаліції і чути нічого не хотіла про узаконення Антикорупційного суду. У розмові з автором цих рядків обранці відзначали, що "за нього проголосує хіба що Яценюк". За словами джерел 112.ua серед фронтовиків, "з окремими депутатами амбасада (посольство США в Україні, - 112.ua) провела роботу".

Візит до Адміністрації президента виявився результативним. У результаті після дванадцятої на табло засвітилася цифра 282. Крім депутатів фракцій коаліції законопроект підтримали майже у повному складі фракції РПЛ, "Батьківщина" і "Самопоміч".

Новини за темою: Законопроект про Антикорупційний суд. Що з ним не так?

Втім, Антикорупційний суд поки залишили без грошей. Депутати відмовилися підтримувати законопроект, необхідний для фінансування цієї інституції. Як пояснили джерела 112.ua у складі фракцій коаліції, Банкова і Захід розійшлися в підходах до фінансування суду та апеляційної інстанції.

"Наші західні партнери наполягали, щоб окремим рядком фінансувалася перша інстанція, окремої апеляційна. До того ж хотіли, щоб вони знаходилися в приміщеннях у різних частинах міста. На Банковій хочуть, щоб все було одним рядком", - зазначають співрозмовники.

Парламентарії утримуються від прогнозів строків прийняття рішення в цілому, відзначаючи, що все буде залежати від кількості поданих до законопроекту поправок. Втім, не під запис народні депутати з фракцій коаліції відзначають, що Адміністрація президента продовжує всіляко затягувати створення суду.

"На Банковій і далі всіляко затягують ухвалення законопроекту, однак думаю, що Захід їх дотисне, зокрема і щодо вето міжнародних експертів щодо суддів", - зазначає один з депутатів з фракції "Народний фронт".

Джерела 112.ua у фракції БПП ж прогнозують розгляд законопроекту у другому читанні не раніше жовтня 2018 року. З урахуванням цього, передбачений конкурсний відбір суддів суду і необхідність вирішити організаційні моменти, створення Антикорупційного суду може затягнутися щонайменше до президентських виборів.

Ярослав Конощук