Не окладом єдиним, або Скільки сьогодні заробляють мери українських міст

Про заробітні плати, премії та інші доходи вітчизняних градоначальників у різних куточках країни – в матеріалі 112.ua

Не окладом єдиним, або Скільки сьогодні заробляють мери українських міст
Фото з відкритих джерел

Юрій Годован

Журналіст, 112.ua

Про заробітні плати, премії та інші доходи вітчизняних градоначальників у різних куточках країни – в матеріалі 112.ua

Доходи високопоставлених українських чиновників завжди були досить прихованою для суспільства темою. Прийняття в Україні в 2011 р. закону "Про доступ до публічної інформації" та впровадження в 2016 р. системи електронного декларування доходів чиновників сьогодні дозволяє частково мати доступ принаймні до даних про матеріальне становище та рівень заробітку осіб, що займають високі державні пости.

Завдяки електронним деклараціям можна отримати інформацію про рівень доходів, зокрема заробітної плати вітчизняних чиновників за попередній рік. 112.ua вирішив з'ясувати, який рівень заробітної плати встановлено і виплачується окремій категорії держслужбовців - міським головам - в даний час. Для аналізу було обрано чотири умовні категорії населених пунктів: столиця та найбільші обласні центри; міста, що розташовані в зоні проведення АТО в Донецькій і Луганській областях; населені пункти, які розташовані в безпосередній близькості від державного кордону України з країнами-членами Євросоюзу, а також міста-супутники п'яти вітчизняних атомних електростанцій: чотирьох діючих та Чорнобильської АЕС.

Відзначимо, не всі представники муніципалітетів подбали про те, щоб надати цю сокровенну інформацію у відповідь на наші запити. Втім, ми це передбачили, охопивши велику географію. Зібраний матеріал дає багато інформації для роздумів.

Про те, скільки сьогодні офіційно заробляють мери українських міст, розташованих у різних куточках нашої країни, - в матеріалі 112.ua.

Київ і найбільші обласні центри

Для аналізу рівня виплат із заробітної плати мерам столиці та найбільших обласних центрів України, крім Києва, було обрано Харків, Одеса, Дніпро, Львів і Запоріжжя.

Згідно з офіційною відповіддю, наданою апаратом столичної державної адміністрації, посадовий оклад мера Києва Віталія Кличка становить 10 338 грн, надбавка за перший ранг держслужби – 1 тис. грн. Крім того, Кличку виплачується надбавка в розмірі 4 031 грн за вислугу років.

"Розмір нарахованої заробітної плати міському голові за жовтень 2016 р. склав 15 369 грн, за листопад – 15 582 грн (в тому числі нарахована відпустка за шість календарних днів)", - повідомили в столичній адміністрації, додавши, що премії та інші надбавки в 2016 р. градоначальнику не нараховувалися.

Віталій Кличко КГГА

Дніпровський міський голова Борис Філатов в жовтні заробив значно більше, ніж Віталій Кличко. У мерії Дніпра не повідомили повну суму, виплачену Філатову, проте вказали її компоненти. Так, у жовтні йому було нараховано 4 014 грн посадового окладу, 130 грн надбавки за ранг, 66 грн індексації, 2 072 грн надбавки за високі досягнення у праці і 800% (!) премії - 32 112 грн. У листопаді оклад Філатова склав 4 460 грн, надбавка за ранг - 145 грн, індексація - 73 грн, надбавка за високі досягнення у праці - 2 302 грн і 35 680 грн премії.

Борис Філатов Фото з відкритих джерел

Заробітна плата одеського міського голови Геннадія Труханова суттєво відрізняється від його колеги з Дніпра, в менший бік. В мерії Одеси 112.ua повідомили, що сукупний розмір оплати праці Труханова з урахуванням надбавок за ранг та вислугу років в період з жовтня по листопад становить 12 022 грн. "У жовтні-листопаді 2016 року одеському міському голові Труханову РГ. Л. будь-які преміальні заохочення, інші надбавки і виплати не нараховувалися та не виплачувалися", - йдеться у відповіді на запит.

Зазначимо, виходячи з формулювання відповіді на запит, не можна точно стверджувати, чи є зазначена сума доходом за один чи два місяці. Враховуючи, що запитувалася інформація окремо за жовтень і листопад, сміємо припустити, що сума в 12 022 грн відображає розмір заробітної плати за один із зазначених місяців.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов odessit.ua

Меру Харкова Геннадію Кернесу в жовтні-листопаді була нарахована заробітна плата у розмірі 37 650 грн (за один чи два місяці - не уточнюється). У міській раді пояснили, що, крім окладу, Кернесу нараховані надбавка за 3 ранг чиновника, надбавка за вислугу років (20% окладу), доплата за науковий ступінь кандидата наук (5% окладу), надбавка за ступінь секретності (10% окладу), надбавка за виконання особливо важливої роботи (100% окладу) і премія (100% окладу).

При цьому, як сказано у відповіді на запит, "на руки" Кернес гроші не отримує.

"Заробітна плата харківського міського голови Кернеса Г. А. протягом 2016 року перераховується в повному обсязі (з обчисленням податків та зборів) як благодійна допомога у дитячі будинки, дитячі навчальні заклади та заклади охорони здоров'я Харкова", - сказано в документі.

Мер Харкова Геннадій Кернес "Зеркало недели. Украина"

Львівський міський голова Андрій Садовий в списку мерів найбільших міст "підтримав свого колегу з Харкова в плані благодійності. Як повідомили в місцевій мерії, Садовому в жовтні було нараховано 30 671 грн заробітної плати, з якої було перераховано 6 287 грн в бюджет військового збору і ПДФО.

"Також щомісяця міський голова Львова 10% місячної заробітної плати перераховує на будівництво "Університетського містечка" Українського католицького університету. Таким чином, у жовтні 2016 року на вищезазначені потреби було перераховано 3 067 грн. Отже, міський голова Львова в жовтні отримав з нарахованої заробітної плати "на руки" суму 21 316 грн", - йдеться в документі.

Через місяць нарахована заробітна плата Садового дещо збільшилася і зросла до 34 790 грн, з яких 7 132 грн склали податкові відрахування і 3 479 грн – на будівництво містечка для студентів УКУ. Як зазначають у міській раді, в листопаді львівський мер перерахував місячну зарплату на потреби Церкви святого Йосафата в м. Червонограді. Туди було перераховано 24 179 грн. Як випливає з підрахунків і офіційної відповіді, "на руки" в листопаді Андрій Садовий не отримав нічого.

Андрій Садовий Фото з відкритих джерел

Міському голові Запоріжжя Володимиру Буряку в жовтні було нараховано 28 301 грн. Посадовий оклад у цій сумі становить 3 753 грн, надбавка за ранг – 130 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 375 грн, надбавка за виконання особливо важливої роботи – 1 941 грн. Премія запорізького градоначальника в жовтні склала 19 404 грн. Крім того, він отримав 2 629 грн за відрядження і 66 грн індексації.

За третій місяць осені Буряк отримав меншу суму від попередньої, його листопадова зарплата склала 23 843 грн (посадовий оклад – 3 582 грн, надбавка за ранг – 124 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 358 грн, надбавка за виконання особливо важливої роботи – 1 853 грн, премія – 14 729 грн, за відпустки – 1 817 грн, витрати – 1 314 грн і 63 грн індексації).

Володимир Буряк Фото з відкритих джерел

Міста, розташовані в безпосередній близькості від кордону України і держав-членів Євросоюзу

Не секрет, що багато жителів прикордонних населених пунктів України часто відвідують сусідню державу. Роблять вони це з різними цілями: працевлаштування, дозвілля, покупки та інше. Ймовірно, в таких поїздках не відмовляють собі й голови міст, розташованих недалеко від кордону.

Ми проаналізували рівень заробітних плат мерів, чиї підвідомчі міста розташовані в безпосередній близькості від кордону з державами-членами Європейського Союзу.

Ужгород є найменшим в Україні обласним центром і в той же час чи не єдиним, який розташований недалеко від державного кордону. Всього за 50 км від міста - Словаччина.

Згідно з інформацією, наданою міською радою, меру Ужгорода Богдану Андрєєву у жовтні було нараховано 19 342 грн заробітної плати. У цю суму входять 3 879 грн окладу, 145 грн доплати за ранг, 387 грн доплати за секретність, 804 грн – за вислугу років, 2 414 грн - "доплати 50% (оклад+ранг+вислуга)". Крім цього, градоначальник отримав 3 879 щомісячної премії, а також 7 758 грн премії до Дня міста і за підсумками роботи за 9 місяців. Індексація виплати у жовтні становила майже 74 грн.

У листопаді ужгородський мер заробив набагато більшу суму – 30 926 грн. Вона включає в себе: оклад – 3 879 грн, ранг – 145 грн, доплата за секретність – 387 грн, за вислугу років – 804 грн, "доплата 50%" - 2 414 грн, премія – 3 879 грн, індексація – як і раніше, майже 74 грн. На вирішення матеріально-побутових питань меру Ужгорода було виділено 19 342 грн.

Богдан Андрєєв Фото з відкритих джерел

Місто Чоп Закарпатської області, незважаючи на те, що там проживає лише близько 9 тис. осіб, є важливим транспортним вузлом на кордоні з Угорщиною та Словаччиною, а також найзахіднішим містом України.

Чопский міський голова Валерій Самардак в жовтні і листопаді отримав заробітну плату, суми якої відрізняються практично втричі – 12 802 і 33 748 грн відповідно. У мерії повідомили, що зарплата градоначальника складається з доплат за 7-й ранг держслужби, виплати в сумі 50% від окладу за виконання особливо важливої роботи, доплати за держтаємницю в сумі 10%. Крім цього, Самардак в жовтні-листопаді отримав премії у розмірі 200% від окладу і премію "на честь свят у фіксованій сумі", відпускні за листопад і грудень, а також матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та оздоровлення, які, як уточнили в муніципалітеті, носять одноразовий характер. Точні суми доплат і компенсацій у відповіді Чопської міської ради не повідомляються.

Валерій Самардак Фото з відкритих джерел

Мер ще одного закарпатського містечка Берегово, який розташовується неподалік від кордону з Угорщиною, Золтан Бабяк в жовтні отримав 14 178 грн, у листопаді – 13 531 грн. Сумарно за кожен місяць дохід берегівського градоначальника складається, відповідно, з: окладу (3 399 і 2 114 грн), доплати за інтенсивність (2 113 і 1 314 грн), надбавки за вислугу років (704 і 438 грн), надбавки за ранг (123 і 76 грн), премії (6 340 і 3 943 грн). Також в розрахунковому листі мера є позиції "інші доплати" (339 і 211 грн) та "інші надбавки" (509 і 317 грн).

Золтан Бабяк Фото з відкритих джерел

Місто Ковель Волинської області називають західними воротами України. Неподалік від населеного пункту розташовані прикордонні пункти пропуску з Польщею, в місті проживає до 70 тис. осіб.

Міський голова Ковеля Олег Кіндер, згідно з інформацією мерії, в жовтні і листопаді отримав приблизно рівну за сумою заробітну плату – 12 866 і 13 147 грн. У жовтні йому було нараховано 1 170 грн окладу, 42 грн - надбавки за ранг, 182 грн – за вислугу років, 697 грн – за високі досягнення у праці, 2 093 грн – премії, 8 655 – витрат і 24 грн індексації. Через місяць в офіційний дохід Кіндера увійшли 2 276 грн окладу, 82, 353 і 1 356 грн – надбавок за ранг, вислугу років та високі досягнення у праці відповідно, 4 070 грн премії, 4 959 грн відрядження і 47 грн індексації.

Олег Кіндер Фото з відкритих джерел

Ще один населений пункт, що розташований неподалік від українсько-польського кордону – Червоноград Львівської області. Тутешній міський голова Андрій Заливський, як і його колеги з прикордонних міст, має "середню" мерську зарплату. У жовтні вона склала 11 256 грн (у т. ч. 2 715 грн премії і 1 704 грн надбавок за виконання особливо важливої роботи та ранг, а також 744 грн надбавки за вислугу років та індексації). Листопадовий дохід мера Червонограда склав 15 159 грн (6 171 грн – премія, 1 704 грн – надбавка за виконання особливо важливої роботи та ранг, 628 грн – надбавка за вислугу років та індексація).

Андрій Залівський Фото з відкритих джерел

Заробітна плата мера іншого прикордонного міста, розташованого на крайньому півдні Одеської області, – Ізмаїла – Андрія Абрамченка за два останніх осінніх місяці склала 14 940 і 14 416 грн відповідно. У відповіді на запит уточнюється, що виплати меру складаються з традиційних складових, встановлених нормативними актами. Зазначимо, Ізмаїл розташований неподалік від державного кордону України з Румунією.

Андрій Абрамченко Фото з відкритих джерел

Чиновницькі зарплати в зоні АТО

Ще однією частиною України, де ми вирішили перевірити заробітні плати високопоставлених чиновників, стала зона проведення АТО на Донбасі, а також міста, що раніше перебували під окупацією бойовиків. Для цього були направлені інформаційні запити до мерії теперішніх адміністративних центрів Донецької та Луганської областей – Краматорськ і Сєвєродонецьк, а також Слов'янськ, Маріуполь та Сватове. Як відомо, в населених пунктах і районах, де ведуться бойові дії, посади мерів замінено керівниками військово-цивільних адміністрацій, яких призначає президент. З метою вивчення доходів цієї категорії чиновників були направлені відповідні запити в обласні військово-цивільні адміністрації, яким, відповідно, підпорядковуються районні.

Міський голова Краматорська, який після окупації Донецька став фактично головним містом області (там розміщені обласна адміністрація і частина її департаментів), Андрій Панков в жовтні отримав зарплату в розмірі 14 695 грн. У цю суму входять 3 821 грн окладу, 104 грн надбавки за ранг, 588 грн – за вислугу років, 2 257 – за високі досягнення, 7 131 грн премії і 70 грн індексації. Крім цього, Панкову було виплачено 721 грн за відрядження.

У листопаді основний дохід краматорського мера дещо зменшився і склав 13 977 грн (оклад – 4 024 грн, надбавки за ранг, вислугу років та високі досягнення – 110, 620, 2 377 грн відповідно, премія – 6 772 грн і 73 грн індексації).

Андрій Панков Фото з відкритих джерел

Міський голова Слов'янська - міста-сусіда Краматорська - Вадим Лях отримує в середньому 12 460 грн на місяць. Про це повідомили у тамтешній мерії, не уточнивши точні розміри виплат у жовтні і листопаді. В той же час там уточнили: оклад Ляха становить 4 024 грн, надбавка за ранг - 110 грн, за напруженість праці - 50% окладу, премія - 100% окладу. У жовтні слов'янський міський голова отримав матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Мер Слов'янська Вадим Лях З відкритих джерел

Згідно інформації наданої прес-службою мерії Маріуполя, зарплата міського голови Вадима Бойченка в жовтні-листопаді склала 5 187 грн. У суму входять 4 170 грн окладу, 110 грн надбавки за ранг, за 417 - за роботу з секретною інформацією та премії, а також майже 74 грн індексації. Інших деталей виплат Бойченку в муніципалітеті не повідомили.

Маріупольський міський голова Вадим Бойченко Фото з відкритих джерел

У Сєвєродонецьку, який є адміністративним центром Луганської області, з причини відсутності обраного мера його обов'язки виконує секретар міської ради Ігор Бутков. Згідно з повідомленням муніципалітету, за два останніх місяці осені йому було нараховано, відповідно, 3 034 і 2 682 грн. "Ігорю Буткову в жовтні, листопаді 2016 року було нараховано лише обов'язкові виплати (посадовий оклад, індексація, доплата за ранг), стимулюючі виплати (премія, надбавка за високі досягнення у праці) за вказаний період не нараховувалися", - зазначили в міській раді.

Зазначимо, обраний мер міста Валентин Казаков раніше був відправлений у відставку місцевими депутатами.

В. о. мера Сєвєродонецька Ігор Бутков З відкритих джерел

За допомогою Донецької обласної військово-цивільної адміністрації стали відомі розміри заробітної плати керівників двох районних ВЦА області.

Так, заробітна плата керівника Ясинуватського району Сергія Добряка в жовтні і листопаді відрізнялася в рази – 6 609 і 22 390 грн, відповідно 1 723 і 8 615 грн окладу, 310 і 1 550 грн – надбавки за вислугу років, 160 і 800 грн – за ранг. В документі значиться ще одна надбавка, без вказівки, за що саме. Якщо в листопаді вона склала 757 грн, то в жовтні було віднято 600 грн. Також у жовтні Добряку було виплачено 5 015 грн за навчальну відпустку, а в листопаді – 10 666 грн матеріальної допомоги.

Колега Добряка з Мар'їнського району, який періодично обстрілюють бойовики, Володимир Мороз у жовтні заробив 11 405 грн, у листопаді – 11 482 грн. "У листопаді встановлена надбавка за інтенсивність праці у розмірі 100% посадового окладу – 8 615 грн, також виплачена матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, яка надається раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати – 11 314 грн", - йдеться у відповіді військово-цивільної адміністрації Мар'їнського району.

Що стосується Луганської області, то відповідь військово-цивільної адміністрації свідчила про те, що запит передано на розгляд компетентним органам. Втім, відповіді від них на момент підготовки матеріалу так і не надійшло.

Міста-супутники АЕС

Продовжуючи тему роботи в особливих умовах, ми вирішили з'ясувати, як безпосередня близькість стратегічно важливих та потенційно небезпечних об'єктів - атомних електростанцій - відображається на заробітній платі мерів міст-супутників АЕС.

Сьогодні в Україні працює 4 атомні станції, ще одна – Чорнобильська – з відомих причин припинила свою діяльність. Сьогодні на ЧАЕС ведеться діяльність з ліквідації наслідків катастрофи, працюють сотні людей, багато з яких живуть в Славутичі. Це місто на півночі Київської області було побудоване після аварії на ЧАЕС на відстані півсотні км від неї. Сьогодні тут проживає близько 25 тис. осіб.

Славутицький міський голова Юрій Фомічов в жовтні і листопаді відповідно отримав заробітну плату в сумі 13 903 і 14 149 грн. Її компонентами є: оклад (1 610 і 1 951 грн), надбавка за ранг (49 і 60 грн), надбавка за високі досягнення в праці (829 і 1 005 грн), премія (3 734 і 4 526 грн), індексація (по 73 грн). Крім того, значну частину виплати складають витрати – 7 606 і 6 532 грн в жовтні і листопаді відповідно.

Фомічов Юрій Фото з відкритих джерел

Запорізька АЕС, яка сьогодні є найбільшою в Європі, розташована у місті Енергодар, в якому проживає понад 50 тис. осіб. Будучи містоутворюючим підприємством, станція забезпечує роботою тисячі городян. Наявність великого підприємства, ймовірно, позначилося на заробітній платі тамтешнього міського голови Павла Музики. У жовтні він зумів заробити 31 022 грн, а в листопаді – не багато не мало – 63 149 грн. Оклад Музики склав, відповідно, 2 594 і 2 927 грн, надбавка за високі досягнення у праці – 1 427 1 668 грн, доплата за ранг - 91 106 грн, за вислугу років -259 і 303 грн, 10% надбавка до окладу – 250 і 292 грн, щомісячна премія – 17 130 і 20 023 грн. У листопаді йому також нарахували премію з нагоди Дня місцевого самоврядування (3 578 грн) та матеріальну допомогу (28 718 грн). Заробітна плата за час перебування у відрядженні мера Енергодара в жовтні становила 9 306 грн, у листопаді – 5 470 грн. Проіндексовано зарплату було на 51 і 60 грн відповідно.

Павло Музика Фото з відкритих джерел

Мер міста Вараш (раніше - Кузнецовськ), поблизу якого розташована Рівненська АЕС, Сергій Анощенко в жовтні і листопаді отримав, відповідно, 26 345 та 12 665 грн (надбавка за ранг – 130 і 70 грн, за високі досягнення у праці – 2 224 і 1 213 грн, за вислугу років – 741 і 404 грн, додаткова надбавка згідно з постановою Кабміну – 357 і 195 грн, премія – 5 546 і 3 025 грн, індексація – 73 і 40 грн. Крім цього, в жовтні меру була виплачена матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 13 693 грн.

Сергій Анощенко Фото з відкритих джерел

Яку точно заробітну плату отримав в жовтні і листопаді нетішинський міський голова (Хмельницької області), де розташована однойменна АЕС, Олександр Супрунюк, невідомо. У мерії зазначили суму посадового окладу (3 578 грн) та надбавки за ранг (120 грн). При цьому зазначається, що, згідно з нормативними документами міської ради, градоначальнику нараховується надбавка за високі досягнення у праці (50% окладу), премія за результатами роботи за місяць, яка в жовтні склала 100% окладу і в листопаді – 200%, а також премія в розмірі 100% окладу з нагоди державних та професійних свят.

Олександр Супрунюк Фото з відкритих джерел

І нарешті южноукраїнський міський голова (Миколаївської області), де розташована однойменна атомна електростанція, Валерій Пароконний в жовтні і листопаді мав дохід, відповідно, 18 981 і 19 063 грн. Оклад Пароконного становив 3 578 і 3 252 грн; надбавка за ранг, вислугу років, високі досягнення в праці і компенсацію за роботу з державною таємницею – 130 та 118 грн, 556 і 505 грн, 2 132 і 1 938 грн, 357 і 325 грн відповідно. Міський голова також отримав премію в розмірі 12 152 і 11 048 грн та індексацію (73 67 грн). У листопаді йому було виплачено кошти на відрядження (1 807 грн).

Валерій Пароконний Фото з відкритих джерел

* * *

Як видно з наданої міськими радами інформації, левову частку доходів мерів міст становить не стільки заробітна плата, скільки різного роду доплати та премії. При цьому в Україні, як виявилося, керівники невеликих міст і районних центрів заробляють не менше, ніж колеги зі столиці і центрів областей. Ці зарплати співрозмірні з доходами народних депутатів, в кілька разів перевищуючи мінімальний оклад середньостатистичного українця. Втім, відкритим залишається питання: чи достатньо винагороджена ця праця, щоб градоначальники навіть не думали про якісь корупційні оборудки, про які ми регулярно читаємо в місцевих ЗМІ.

Примітка: Всі суми публікуються без зазначення кількості копійок до них. Таким чином, деякі опубліковані в матеріалі розміри виплат можуть відрізнятися в діапазоні від 1 до 99 копійок.

Юрій Годован

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>