Скандал в Черкасах: Як через конфлікт олігархів 4 тис. людей опинилися без зарплат

Черкаси ризикують опинитися без світла. Співробітники компанії "Черкасиобленерго" натякають про блекаут, якщо не буде вирішено проблему з невиплатою заробітних плат. Енергетики вже чотири місяці не отримують заробленого і, зневірившись, пішли на радикальні заходи. РЕСівці перебувають у стані загального страйку, бригади виїжджають тільки у випадку НП, а щоб привернути увагу центральної влади, співробітники компанії перекривали траси Київ - Черкаси і Київ - Одеса, пікетували Печерський суд і Черкаську ОДА. У Києві вирішують проблему поки тільки на словах. Але якщо вона не вирішиться, місто може опинитися без світла - якщо не через умисне відключення, так через те, що ніхто не поїде ремонтувати пошкоджені мережі. 112.ua розбирався, чому компанія, у якої за 2016 рік чистий дохід склав майже 3,5 млрд грн, стала однією з найбільш проблемних і найскандальніших у країні

Скандал в Черкасах: Як через конфлікт олігархів 4 тис. людей опинилися без зарплат
Мітинг під Черкаською ОДА 3 травня 2017 року 112.ua

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Черкаси ризикують опинитися без світла. Співробітники компанії "Черкасиобленерго" натякають про блекаут, якщо не буде вирішено проблему з невиплатою заробітних плат. Енергетики вже чотири місяці не отримують заробленого і, зневірившись, пішли на радикальні заходи. РЕСівці перебувають у стані загального страйку, бригади виїжджають тільки у випадку НП, а щоб привернути увагу центральної влади, співробітники компанії перекривали траси Київ - Черкаси і Київ - Одеса, пікетували Печерський суд і Черкаську ОДА. У Києві вирішують проблему поки тільки на словах. Але якщо вона не вирішиться, місто може опинитися без світла - якщо не через умисне відключення, так через те, що ніхто не поїде ремонтувати пошкоджені мережі. 112.ua розбирався, чому компанія, у якої за 2016 рік чистий дохід склав майже 3,5 млрд грн, стала однією з найбільш проблемних і найскандальніших у країні

"Це біда. Зарплати не платять від січня. Живемо на зарплату дружини, грошей катастрофічно не вистачає. Наші зарплати прив'язані до тарифів на електроенергію (що підвищувалися вже кілька разів), але нам зарплати не підвищували, а тепер ось і зовсім перестали платити. У РЕСі грошей теж немає, бензину немає, машини нічим заправляти, витратних матеріалів немає, навіть кабелів немає. Виїжджати на виклики просто нереально. Все довели до ручки. І це не тільки у нас так, за всіма РЕСам області аналогічна ситуація", - говорить співробітник компанії на мітингу біля стін Черкаської ОДА. "Канцелярію вже кілька місяців купуємо за свої гроші. Принтер заправити теж скидалися відділом", - додає його колега. "Це абсурд. Виходить, не вони мені платять за роботу, а я доплачую за те, що ходжу на роботу. Зарплати не бачили вже чотири місяці, як жити далі - невідомо. Але й покинути ось так просто не можна. Сфера досить вузька, я просто не знайду у нас такої роботи", - журився фахівець одного з РЕСів області під будівлею Печерського суду Києва, де співробітники "Черкасиобленерго" 25 і 28 квітня влаштовували пікет. Вони вимагають вирішити питання з керівництвом, що має відкрити шлях до поступового погашення заборгованості по зарплаті. А тим часом щодня з компанії звільняється по 5-6 осіб. "У квітні звільнилися 150 осіб. Це кваліфіковані працівники, кращі кадри, які вже влаштувалися на нові місця. Навіть коли все налагодиться, їх вже не повернути. Ще кілька місяців без грошей, і компанія просто не зможе працювати", - нарікає обраний у лютому в. о. голови правління "Черкасиобленерго" Олег Самчук. За його словами, підприємство доведено до банкрутства, і зараз деякі зацікавлені особи хочуть ввести процедуру його ліквідації.

З 2015 року енергетичний монополіст "Черкасиобленерго" загруз чи то в корупційному, чи то в корпоративному конфлікті. З 2014 року в компанії не було повноцінного керівника, колишня в. о. голови правління звинувачується НАБУ в розкраданні 61 млн грн, при цьому блокує зміну керівництва компанії. Нацкомісія з регулювання енергетики і компослуг (НКРЕКП) заблокувала перерахування коштів на потреби "Черкасиобленерго", поки конфлікт не буде вирішено. А за всім цим маячать вуха найбільших гравців на енергоринку країни, що зійшлися в боротьбі за актив, який ось-ось повинні виставити на продаж.

Григоришин і Суркіси конфліктують, Фірташ - у виграші

ПАТ "Черкасиобленерго" забезпечує електроенергією населення і промисловість у Черкаській області. Це одне з найбільших підприємств регіону. У монополіста на балансі 631,5 тис. споживачів, а штат компанії складають майже 4 тисячі осіб.

Структура власності ПАТ "Черкасиобленерго" Реєстр юридичних осіб

46% акцій "Черкасиобленерго" належать державі в особі Фонду держмайна, 25% — компанії "Укреско", що належить на 99,66% ФДМУ та на 0,16% офшору Diamex Ltd, близькому до власника групи "Енергетичний стандарт" Костянтина Григоришина. Ще 26,63% акцій безпосередньо належать трьом компаніям, афільованим з російським бізнесменом.

Григоришин отримав свій пакет акцій у 2010 році, однак весь цей час компанією управляли менеджери, так чи інакше пов'язані з братами Суркісами. Для розуміння: відносини між Григоришиним і Суркісами ще з першої половини нульових років напружені, кілька разів сторони судилися, в тому числі й за акції ФК "Динамо". У нульові роки на ряді обленерго відбувалися рейдерські захвати, в яких підозрювали осіб, пов'язаних саме з російським бізнесменом. І лише на початку 2010 року Григоришин у партнерстві з Коломойським підписав угоду про перерозподіл часток з Суркісами в п'яти обленерго, що поставило крапку в нескінченних захоплення будівель компаній.

Структура власності Diamex Ltd Реєстр юридичних осіб

"Черкасиобленерго" до мирової угоди не увійшло. Тут 15 квітня 2011 року менеджмент Суркісів заявив про спробу рейдерського захоплення підприємства "представниками міноритарних акціонерів". Міноритарні акціонери – це Григоришин і ще близько 2 тисяч фізичних осіб, переважно працівників компанії. Повідомлялося, що представники міноритарних акціонерів у супроводі приватної охорони на трьох автобусах намагалася самостійно провести реєстрацію акціонерів для проведення скасованого раніше правлінням чергового зібрання.

Однак якщо шість років тому скандал швидко затих, то зараз все дуже серйозно. Ще наприкінці 2014 року у черкаського підприємства з'явився новий менеджмент. В. о. голови правління компанії став Ігор Карпенко, який до цього очолював один із департаментів компанії "Енергомережа". А в квітні 2015 року його змінила Світлана Кузьмінська - ще один виходець з "Енергомережі".

Про цю компанію слід сказати окремо, адже фігурує вона в цілому ряді кримінальних справ відразу з кількох обленерго. У другій половині нульових "Енергомережа" під іншою назвою займалася будівельним бізнесом, а в 2014 році раптом отримала ліцензію на імпорт електроенергії з РФ до окупованого Криму. Очолив "Енергомережу" київський бізнесмен і колишній нардеп від БЮТ Дмитро Крючков. Зазначимо, що в 2014 році в цій компанії працював брат міністра енергетики Петро Продан. Через це виник скандал, який призвів до відставки Юрія Продана з посади міністра.

А сама "Енергомережа" в 2015-2016 роках стала дуже вагомим гравцем на енергетичному ринку. Вона за допомогою Фонду держмайна отримала керівництво над кількома обленерго (Запоріжжя, Миколаїв, Харків, Черкаси), і відразу ж почала оформляти переуступки боргів енергокомпаній і "ганяти" кошти між "своїми" компаніями, які в процесі осідали на інших рахунках. Схема полягала в тому, що "Енергомережа" та її "дочки" отримували від промислових підприємств кошти, обіцяючи натомість дисконтне погашення їхніх фінансових зобов'язань перед державними постачальниками електроенергії. Потім отримані кошти використовували в особистих цілях, а розрахунки із заборгованостях не було зроблено. Загалом за такою схемою з обленерго булр викачано сотні мільйонів гривень. В їх числі була й "Черкасиобленерго", чиї втрати від операцій із структурами групи компаній "Енергомережа" оцінюються слідством приблизно в 400 млн грн.

У виграші від такого механізму виявилися компанії Дмитра Фірташа, які заборгували в Черкасах і Запоріжжі близько двох мільярдів гривень. Так, з грудня 2014-го по березень 2015-го "Запоріжжяобленерго" переуступила "Енергомережі" борги на загальну суму близько 346 млн грн від декількох промислових підприємств області. "Запорізький титано-магнієвий комбінат" Дмитра Фірташа позбувся майже 150 млн грн боргу, а "Енергомережа" отримала живі гроші. У Черкасах головним боржником енергокомпанії є "Азот" все того ж Фірташа. Зараз компанія не працює, заборгувавши енергетикам близько 1,6 млрд грн, проте досі отримує електроенергію, оскільки відключити її просто не можна. "Вони не йдуть на контакт, не хочуть вирішувати проблему із заборгованістю, вважаючи за краще вести справи з колишнім керівництвом Кузьмінською", - говорить в. о. голови правління "Черкасиобленерго" Олег Самчук.

Масштаб зловживань вражає. Через це фахівці не вірять, що якийсь бізнесмен Крючков міг би здійснити таку аферу сам. Опитані нами експерти в один голос стверджують, що нитки ведуть до братів Суркісів та їхніх бізнес-партнерів. Як повідомляло видання Insider, Дмитро Крючков разом з Григорієм та Ігорем Суркісами в 2014 році "прийшли до Ігоря Кононенка і запропонували схему заробітку на державних обленерго і "Центренерго"". Про те, що лобіював Крючкова Кононенко, в одному з інтерв'ю заявив глава НКРЕКП Дмитро Вовк, відносини якого із заступником голови БПП вже давно не ладяться. До того ж призначення менеджерів "Енергомережі" відбувалися за згодою ФДМУ, де головою був висуванець БПП Ігор Білоус, а нині там на високих посадах працюють відразу двоє колишніх помічників Кононенка. При цьому до наглядової ради "Енергомережі" спочатку входили колишній заступник директора з фінансів "Львівобленерго" Суркісів Олексій Беспалов (нині працює на "Миколаївобленерго", а до цього кілька днів був у керівництві "Черкасиобленерго"), колишній директор з фінансів все того ж "Львівобленерго" Андрій Майоров, колишній директор юридичного департаменту енергозбутової діяльності ТОВ "Укренергоконсалтинг", керівної компанії Суркісів, Діана Іщенко та інші. Григоришин, ім'я якого також періодично спливало при згадці "Енергомережи", в інтерв'ю "Українській правді" заявив, що не причетний до компанії і навіть страждає від її дій, вказавши на її зв'язок із Суркісами.

Куди зникли гроші?

У "Черкасиобленерго" менеджмент "Енергомережі" відразу взявся за справу. У 2015 році команда в. о. голови правління Світлани Кузьмінської почала оформляти борги "Азоту" перед обленерго на пов'язані з "Енергомережею" фірми. "Розрахунки з "Азотом" стали вестися через фірми-прокладки, а не безпосередньо, як було раніше", - каже Олег Самчук. При цьому сам борг зростав швидкими темпами, і до травня 2017 року склав близько 1,6 млрд грн. Крім того, на афілійовані з "Енергомережею" компанії видавалася фінансова допомога. Почав швидкими темпами зростати борг енергокомпанії перед ДП "Енергоринок". Кузьмінська запевняє, що всі проблеми - через неплатежі "Азоту".

Така ситуація викликала конфлікт між Григоришиним і керівництвом підприємства, поставленого "Енергомережею". Восени 2015 року кіпрська Garensia Enterprises Limited, через яку на той момент Григоришин володів 26% акцій "Черкасиобленерго", написала лист Фонду держмайна з вимогою не передавати Кузьмінську на посаду в. о. голови правління.

Фрагмент листа Garensia Enterprises Ltd. у ФДМУ Фото з відкритих джерел

Невдоволення Григоришина зрозуміло - менеджмент Крючкова вимивав з підприємства не тільки державні кошти, але і його. Аналогічна ситуація склалася на "Запоріжжяобленерго" і "Харківобленерго", де у Григоришина 29,8% і 6,2% акцій відповідно. Про судові розгляді і проблеми в цих компаніях написано достатньо.

Фрагмент відповіді НКРЭКП на запит 112.ua про проблеми на ряді обленерго 112.ua

Першу кримінальну справу щодо "Енергомережі" було порушено Міністерством внутрішніх справ у липні 2015 року, проте вже через кілька днів Генпрокуратура закрила її у зв'язку з відсутністю події злочину. Повторне розслідування почалося в грудні 2015 року, а головним "обвинувачем" у ньому стала Нацкомісія Дмитра Вовка. У 2016 році НКРЕКП писала листа до Фонду держмайна, вказуючи на розкрадання коштів менеджментом "Енергомережі" на державних обленерго. Як повідомив на одному з останніх засідань комісії її голова Дмитро Вовк, його відомство направило близько 30 заяв до правоохоронних органів і ФДМУ щодо дій керівництва "Черкасиобленерго".

У ЗМІ до справи "долучили" Суркісів. З'явилася інформація, що НАБУ нібито хоче допитати їх у справі компанії "Енергомережа", а в текстах опублікованих повісток повідомлялося, що слідча група НАБУ нібито має докази надання Григорієм Суркісом поворотної фінансової допомоги ПрАТ "ХК "Энергомережа" в розмірі 4,3 млн грн. Також в опублікованих документах було сказано, що у слідчих є підстави припускати, що Ігор Суркіс давав вказівки голові правління "Енергомережіи" Дмитру Крючкову. Проте офіційного підтвердження інформація так і не отримала, і в жодному матеріалі судової справи прізвище Суркіс не фігурує.

Результат не змусив себе довго чекати. Слідство НАБУ встановило, що "Енергомережа" перевела на себе отримання 315,36 млн грн боргу за електроенергію від "Азоту". За матеріалами справи, посадові особи ПАТ "Черкасиобленерго" та інших суб'єктів господарювання, за попередньою змовою групою осіб шляхом укладення договорів про переведення боргу, надання поворотної фінансової допомоги та послуг заволоділи чужим майном.

Грубо кажучи, в 2015 році "Енергомережа" через свій менеджмент на "Черкасиобленерго" домовилася, що "Азот" Фірташа перерахує борг не енергокомпанії, а на рахунки керіввної компанії. Потім "Енергомережа" просто не розрахувалася з "Черкасиобленерго".

Суть претензій НАБУ до керівництва ПАТ "Черкасиобленерго" Єдиний державний реєстр судових рішень

Крім того, "Черкасиобленерго" перерахувало "Енергомережі" 14 млн грн за договорами про надання поворотної фінансової допомоги.

Також "Черкасиобленерго" перерахувало 12 млн грн фінансової допомоги "Миколаївобленерго" (там теж працюють менеджери "Енергомережі") і 51 млн грн - ТОВ "Західні енергетичні транзити", власником якої є такий собі кіпрський офшор.

Водночас детективи відзначали, що фінансовий стан "Черкасиобленерго" не дозволяло підприємству надавати таку допомогу.

"Черкасиобленерго" при цьому навіть страхувалися у "своїх" компаній. Так, майже 40 млн грн було сплачено страховій компанії "Арма", серед співвласників якої є Віталій Сівков, перший віце-президент ТОВ "Футбольний клуб "Динамо "Київ" Ігоря Суркіса.

Враховуючи суму боргу "Азоту" і надану фінансову допомогу, "Черкасиобленерго" втратило в сумі 392,3 млн грн.

Фото повісток на допит Ігоря та Григорія Суркісів, які були опубліковані в ЗМІ в минулому році Фото з відкритих джерел

У березні 2016 року суди заарештували рахунки "Енергомережі". У вересні НАБУ оголосило в розшук голову правління "Енергомережі" Дмитра Крючкова і екс-директора "Запоріжжяобленерго" Ігоря Корниленкова. Крім того, наприкінці вересня за підозрою в розтраті 492 млн грн був затриманий директор ТОВ "Запорізький титано-магнієвий завод", який перерахував кошти на рахунок "Енергомережі". Крючков втік, і його оголосили в розшук, а його брат Леонід ще у вересні 2014 року був призначений в. о. директора підприємства "Укрінмаш" - дочірнього підприємства державного концерну "Укроборонпром", де, як пишуть ЗМІ, ключове вплив має президентська вертикаль.

Кузьмінську було звинувачено в розкраданні 61 мільйона гривень з "Харківобленерго". Цю суму компанія перерахувала як поворотну фінансову допомогу "Черкасиобленерго", але згодом кошти не поверталися, а акумулювалися на рахунках ТОВ "Фінансова компанія "Трансфербутик", "Західні енергетичні транзити" і "Актив Трейд", які пов'язані з "Енергомережею". Однак суд навесні 2017 року відпустив Кузьмінську під заставу в 1 млн грн і зобов'язав носити електронний браслет.

Суть претензій НАБУ до керівництва ПАТ "Черкасиобленерго" Єдиний державний реєстр судових рішень

Під її керівництвом "Черкасиобленерго" заборгували "Енергоринку" близько 800 млн грн (з яких понад  600 млн за один тільки 2016 рік), а борг "Азоту" перед компанією виріс до космічних 1,6 млрд грн. Якщо в 2015 році чистий прибуток "Черкасиобленерго" становив 25,3 млн грн, то в 2016 році - вже 2,9 млн грн.

Зараз тривають суди щодо визнання договорів про переуступку боргу незаконними. Наступні засідання заплановано на другу половину травня.

Як чиновники завели ситуацію в глухий кут

На тлі того, як НАБУ встановлювало один за іншим факти злочинної діяльності керівництва "Черкасиобленерго", на самому підприємстві ситуація перейшла у фазу гарячого конфлікту. На початку вересня відбулася спроба силової зміни керівництва "Черкасиобленерго": тоді в адміністративну будівлю спробувала увійти група з 50 людей спортивної статури в масках, які супроводжували" до кабінету голови правління новопризначеного в. о. Михайла Петровського. Рішення про його затвердження замість Світлани Кузьмінської ухвалювалося наглядовою радою "Черкасиобленерго", більшість в якій має Фонд держмайна. Однак людей Петровського біля входу до будівлі зупинили не менш спортивні люди без розпізнавальних знаків у камуфляжі (як нам стало відомо з власних джерел, це були співробітники охоронної фірми "Легіон безпеки", найнятої менеджментом Кузьмінської), які не пустили опонентів усередину. Група людей заблокувала виходи з території головного офісу "Черкасиобленерго" вантажівками, а вздовж периметру було розкладено шини, розставлено охорону. Крім того, підготовлено колючий дріт. Ситуація парадоксальна - фактично ФДМУ проводив рейдерське захоплення свого підприємства.

"Наглядова рада призначила кандидатуру від Міненерговугілля новим в. о. гендиректора. Він зареєстрований в Єдиному держреєстрі і прийшов приймати справи, однак старий керівник його не допускає на територію й оскаржує рішення наглядової ради в суді", — відзначили в прес-службі ФДМУ. Петровський дійсно був у реєстрі в. о. керівника "Черкасиобленерго" з 30 серпня, проте пізніше ФДМУ передумав, і його кандидатуру було відкликано наглядовою радою. Слід сказати, що Петровський близько 10 років очолював структурну одиницю компанії "Вінницяобленерго" – "Могилів-Подільські електричні мережі". У "Вінницяобленерго" 73% акцій у Григоришина і 25% - у групи ICU, яку пов'язують з Банковою. У компанії російського бізнесмена тоді заперечували причетність до спроби призначення Петровського, а ЗМІ припускали, що ініціатором могло виступити оточення президента, яке було незадоволено методами роботи менеджерів Суркісів.

Після проваленого силового захоплення влади ФДМУ пізніше опублікував заяву, що "переможцем конкурсного відбору на заміщення вакантної посади голови правління ВАТ "Черкасиобленерго" став Віктор Корчинський". Це перший заступник Світлани Кузьмінської, людина все тієї ж "Енергомережі". Тобто ФДМУ визнав найкращим кандидатом на посаду людину, команду якої на той час НАБУ і НКРЕКП відкрито звинувачували у злочинах, а справа рухалася до суду.

Втім, нового главу акціонери не могли призначити до середини лютого 2017 року. Як повідомили нам у компанії, весь цей час в офісі "Черкасиобленерго" перебували представники двох охоронних фірм - черкаської і київської (співробітники якої нібито раніше воювали в АТО). Це їх у квітні співробітники поліції затримали, озброєних помповими рушницями і травматичними пістолетами. 13 лютого після втручання поліції акціонери таки провели позачергові збори й обрали виконувача обов'язків керівника виконавчого органу компанії Олега Самчука, який раніше обіймав посаду виконавчого директора "Житомиробленерго" (понад 90% акцій належать групі VS Energy росіян Євгенія Гінера, Олександра Бабакова і Михайла Воєводіна), але звільнився рік тому. При цьому близько 25 осіб у спортивній формі та балаклавах 13 лютого блокували вільний доступ акціонерів, членів реєстраційної комісії, голови та секретаря зборів.

Зауважимо, що Самчук був кандидатом, запропонованим Міністерством енергетики та вугільної промисловості. До речі, від ФДМУ кандидатом йшов зам вже на той момент звинуваченої в махінаціях Кузьмінської Віктор Корчинський. А КУА Григоришина запропонувала кандидатом колишнього генерального директора "Укренерго" Юрія Касіча, того самого, під керівництвом якого компанія намагалася купити трансформатори у ЗТР за завищеною вартістю. Судячи за даними протоколу голосування, за Самчука віддали голоси ФДМУ (хоча від них йшов Корчинський) і "Укреско", а компанії Григоришина голосували за Касіча.

Призначення Самчука хоч і відбулося, однак було оскаржено в судах. Спочатку це зробив один із міноритарних акціонерів, потім вже сама Світлана Кузьмінська. Спочатку вона заявила, що відновилася на посаді в Мін'юсті, де її відновив у реєстрі заступник міністра Сергій Шкляр, а потім через суд заборонила акціонерам вносити зміни до реєстру. Таким чином, зараз обраним головою правління є Олег Самчук, але в реєстрі знову на посаді значиться Кузьмінська. Ця ситуація паралізувала компанію.

Фрагмент відповіді НКРЭКП на запит 112.ua про внесення змін до реєстру юросіб 112.ua

"З моменту мого призначення у квітні 2015 року і до тепер я є в. о. голови правління ПАТ "Черкасиобленерго". Цю інформацію відображено в єдиному держреєстрі. Події березня-квітня 2017 року – це вже друга за рахунком за останні півроку спроба рейдерського захоплення підприємства. Перша була здійснена у вересні 2016 року. За даними фактами порушено кримінальні справи, деякі підозрювані фігуранти перебувають у розшуку, ведеться слідство. Аналогічно попереднім сценарієм розгорталися події і в квітні поточного року. 24 березня зацікавлені особи внесли зміни щодо керівника підприємства до єдиного держреєстру. Надалі комісія Мін'юсту щодо реєстраційних дій розглянула мою скаргу й ухвалила рішення щодо неправомірності внесення даних щодо зміни керівника "Черкасиобленерго". Після цього дані дії було видалено на підставі наказу Мін'юсту", - каже у відповідь Кузьмінська.

Команда Самчука запевняє, що Шкляр не мав повноважень ухвалювати таке рішення, оскільки є непрофільним заступником міністра. "Я вносився до реєстру у державного реєстратора м. Черкаси з представниками Фонду держмайна. Про це було повідомлено правоохоронні органи, СБУ, ОДА. Це не рейдерське захоплення. Тобто у мене повністю законні підстави перебувати на посаді, але своїм підписом заступника міністра юстиції вніс зміни – мене видалили з реєстру та внесли Кузьмінську. І через півгодини з'явилося рішення Печерського районного суду м. Києва про заборону внесення будь-яких змін, що стосуються керівника підприємства "Черкасиобленерго". Заступник міністра Шкляр не мав права підписувати цей наказ. Це не входить до його юрисдикції. Вони 7-го числа взяли скаргу, швидко її розглянули, і наступного дня мене виключили з реєстру, хоча повинні були нас туди запросити, вислухати іншу сторону. Ось це дійсно називається, що все зроблено під рейдерське захоплення, для того щоб втілити в життя свою схему з організації ліквідації підприємства і забрати його за безцінь", - говорить Олег Самчук.

У Мін'юсті не відповіли на запит 112.ua про мотиви такого рішення. Рішення Печерського райсуду Києва про відновлення Кузьмінської на посаді оспорюється там же новим керівництвом компанії. 25 квітня засідання так і не відбулося, незважаючи на те, що під стінами суду зібралося близько сотні співробітників РЕСів, які мітингували проти повернення Кузьмінської на посаду. Суд спочатку перенесли на 28 квітня, а потім і зовсім на кінець травня. Страйкарі - співробітники черкаського РЕСу - обіцяють їздити під суд до переможного кінця.

До речі, Віктор Корчинський запевняє, що це він повинен бути главою компанії, оскільки він виграв конкурс у Фонді держмайна, а акціонери навіть протоколу не передали в строк про вибори нового голови. "Звідки взявся Самчук? Як він взагалі з'явився на виборах? Я ще в 2016 році виграв конкурс, відкритий і прозорий", - обурюється Корчинський. Однак це твердження суперечить закону про акціонерні товариства, де право призначати главу компанії мають лише акціонери. "У документі ФДМУ було чітко написано: "Рекомендувати зборам акціонерів ПАТ "Черкасиобленерго" кандидатуру Корчинського на посаду голови правління". Незрозуміло, на чому ґрунтуються його претензії", - сказав нам один із топ-менеджерів "Черкасиобленерго". Сам Корчинський разом з Кузьмінською намагалися потрапити в офіс компанії 25 квітня, але їх не пропустила нова охорона. Як повідомили нам у "Національному корпусі", "азовці" "охороняють "Черкасиобленерго" від рейдерських захоплень на громадських засадах". Також на території офісу постійно чергують страйкарі - співробітники місцевого РЕСу. "Ми тут, щоб не допустити Кузьмінську на підприємство", - заявила одна з жінок.

"Станом на сьогодні мене як керівника не допускають на робоче місце. Ми звернулися до правоохоронних органів із заявою про незаконне захоплення приміщень адміністративних будівель компанії та протидію законній господарській діяльності. Будемо діяти виключно в правовому полі", - своєю чергою заявляє Кузьмінська.

Що буде з зарплатами?

На тлі цих подій НКРЕКП під приводом занепокоєння за збереження коштів і необхідності приведення фінансового стану "Черкасиобленерго" в норму відмовляється пом'якшувати регулювання і на час скасовувати "нульовий алгоритм", про що Нацкомісію просить новий менеджмент. "Зарплату люди не отримують, тому що підприємство сидить на нульовому алгоритмі. Нульовий алгоритм застосовується, коли компанія не платить добровільно гроші за спожиту електроенергію. Тоді НКРЕКП застосовує нульовий алгоритм, коли всі гроші спрямовують на рахунки ДП "Енергоринок", а підприємству нічого не залишається", - пояснює Самчук.

Поки діє нульовий алгоритм, усі кошти, зібрані обленерго, тут же йдуть на рахунки ДП "Енергоринок". Згідно з механізмом, потім частина їх (що розраховується виходячи з цілого ряду факторів, серед яких обсяг збору коштів у споживачів, втрати тощо) повертається в енергокомпанію для її функціонування. З цих коштів виплачуються зарплати і закуповується обладнання та витратні матеріали. Зараз "Черкасиобленерго" не отримують цих коштів. На засіданні НКРЕКП Дмитро Вовк повідомив представникам нового керівництва компанії, що поки не вирішено юридичні питання з реєстром, регулятор не може скасувати свої заходи, оскільки гроші можуть бути знову вкрадені. Крім того, НКРЕКП запропонувала обмежити постачання електроенергії на черкаський "Азот" Фірташа через борги та переглянути екологічну броню для компанії. "Ми зробили певні кроки. Нас підтримав наш губернатор. Він особисто телефонував керівництву "Азоту" і просив вирішити ці проблеми", - говорить заступник начальника відділу з економічної безпеки "Черкасиобленерго" Євген Лут. При цьому Олег Самчук уточнює, що "Азот" на контакт не йде і не вступає в переговори: "Підприємство "Азот" не виходить на зв'язок – вони підтримують спілкування з попереднім керівником. Минулого місяця вони не заплатили ані копійки".

Губернатор області Юрій Ткаченко хоч і закликав "Азот" погодитися на зменшення екологічної броні, але визнав, що важелів впливу на компанію Фірташа у нього немає. Біля офісу "Азоту" співробітники "Черкасиобленерго" з метою тиску провели мітинг. За словами губернатора, зменшення екологічної броні "Азотом" дозволить виконати умову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, для перегляду алгоритму розрахунку "Черкасиобленерго" з ДП "Енергоринок".

Мітинг біля офісу "Азоту" в Черкасах Вадим Комаров

3 травня пройшов пікет під будівлею ОДА, а в адміністрації заявили, що між Кабміном, ФДМУ, "Черкасиобленерго" та "Азотом" узгоджено план реструктуризації боргу хімічного гіганта. За рахунок його виплати "Черкасиобленерго" буде погашати свій борг перед "Енергоринком". Нібито енергокомпанії на час призначать спеціального підписанта, щоб НКРЕКП могла скасувати на час нульовою алгоритм і надати "Черкасиобленерго" можливість почати погашати заборгованість по зарплаті. На даний момент вона становить 99 млн грн, а поки будуть узгоджувати всі документи, ще накопичиться борг за травень. Однак Олег Самчук каже, що станом на 10 травня всі ці домовленості якщо й існують, то лише на словах. Ніяких конкретних дій і рішення не було прийнято.

"Зараз компанія отримує гроші тільки за приєднання і за транзит. Люди платять, але ці гроші повинні використовуватися на приєднання споживачів до електричних мереж "Черкасиобленерго". На ті гроші, що нам надходять, закуповується мінімальна кількість бензину для того, щоб могли виїхати хоча б аварійні бригади для усунення аварійних ситуацій у наших мережах. А зарплати не виплачуються від  січня, на це просто немає грошей", - зазначає в. о. голови правління компанії.

Сеегодня офіційно в стані страйку перебуває Черкаський РЕС, а з 12 травня до нього приєднуються ще 17 інших РЕСов (всього в "Черкасиобленерго" 23 структурні одиниці). "Фактично компанія стане недієздатною", - говорить Самчук, додаючи, що протестувальники не будуть мітингувати в Черкасах, а поїдуть прямо до Києва.

З боку вся ця ситуація виглядає дивною. Проблема дійшла до крайньої стадії, але навіть зараз у Києві не поспішають її вирішувати. Хоча коли є бажання, її можна було вирішити давно - благо механізмів для цього достатньо. "Я думаю, що без рішення уряду, Міністерства енергетики зараз цей вузол не розв'яжеться. Якщо мені скаже міністерство або акціонери в особі ФДМУ, що поставлять третю людину замість мене, я не буду триматися за крісло (12 травня збори акціонерів будуть обирати повноцінного главу компанії, - авт.). Я готовий піти. Коли я прийшов, тут було 100-200 л бензину на всю компанію. Ні дротів, ні опори, ні ізолятора – нічого немає, все лежаче вже. Я вже й не радий, що зв'язався з цим, але люди мені повірили, люди підтримують, треба працювати. Однак ситуація така, що якщо держава не втрутиться, вона втратить підприємство і залишить 800 млн боргу "Енергоринку". Зрештою держава втратить все. Ми написали вже 420 звернень, на кожного депутата ВР. Розписали ситуацію, звернулися до НАБУ, ГПУ, до слідчих, які ведуть справи з приводу колишнього керівництва, вимивання грошей з підприємства, НКРЕКП, Фонд держмайна", - говорить Самчук.

Така бездіяльність центральних властей і доведення ситуації до межі може бути пов'язана тільки з конфліктом олігархів, які не можуть поділити вплив на енергетику загалом і це підприємство - зокрема.

Кому компанія, недорого?

Вся ця історія з "Черкасиобленерго" була б неповною, якби тут не зійшлися інтереси відразу кількох впливових груп. ФДМУ готує компанію до приватизації, і які бажають отримати цей актив достатньо. Безумовно, це плюс для держави, адже на попередніх аукціонах пакети інших обленерго часто продавалися без конкуренції і чи не за стартовою ціною. Однак "Черкасиобленерго" може повторити долю іншого привабливого держактива - ОПЗ. Під час підготовки припортового заводу до приватизації теж говорили про кількох потенційних покупців, але після низки скандалів й арештів ціна підприємства впала в кілька разів. Зараз вже не йдеться про продаж активу іноземним інвесторам, швидше за все, його задешево викупить вітчизняний бізнес. З розмов з топ-менеджерами "Черкасиобленерго" стає зрозуміло, що тут плачевний стан підприємства пояснюють саме майбутньою приватизацією.

За дивним збігом на всіх шести обленерго, які ФДМУ хоче продати, донедавна працював топ-менеджмент, який на енергоринку пов'язують із братами Суркісами, причому на чотирьох - від ХК "Енергомережі". Однак акціями брати володіють лише в "Запоріжжяобленерго" (той же Григоришин - відразу в п'яти компаніях зі списку). Але оскільки держава виставляє на продаж пакети з 51-71% акцій (70% "Хмельницькобленерго", 70% "Миколаївобленерго", 65% "Харківобленерго", 51% "Тернопільобленерго", 60% "Запоріжжяобленерго", 71% "Черкасиобленерго"), поборотися за контроль над активами може будь-який покупець.

Ситуація в шести обленерго, які плануються до продажу, станом на середину 2016 року "Украинская правда"

Те, що Григоришин готувався до купівлі контрольного пакету, стало зрозуміло, коли в 2016 році він переписав свій пакет у компанії з кіпрського офшору Garensia Enterprises Limited на українську керуючу компанію "Сварог Ессет Менеджмент" так, що її "Сьомий" венчурний фонд отримав 23,98% акцій, а "П'ятий" і "Четвертий" - інші 2,6%. "Тоді ходили розмови, щоб не допустити офшори до приватизації, і, ймовірно, тому було передано акції українським компаніям. Крім того, такий поділ на три частини може бути пов'язаний з вимогою щодо розкриття даних про власників", - говорить нам не під запис один із топ-менеджерів "Черкасиобленерго".

У Григоришина на старті була перевага, і це не тільки 26,6% акцій. Як говорилося вище, пакет держави в "Черкасиобленерго" складається з двох частин – пакета ФДМУ 46% і пакета "Укреско" 25%. Як кажуть у компанії, менеджмент Григоришина наполягає, щоб продавати їх окремо, і ФДМУ спочатку погоджувався на це, на потім все ж вирішив їх об'єднати. Якби пакети продавалися окремо, компанія Григоришина купила б один й отримала б понад 50% акцій і контроль над підприємством. Крім того, "Укреско" є приватним акціонерним товариством, а її міноритарний акціонер Diamex Ltd, близьке до Григоришина, має першочергове право на викуп державної частки. У такому випадку 46% акцій, що залишилися, можна буде викупити за стартовою ціною, оскільки конкуренції за них не буде. ФДМУ хоче продати все 71% акцій разом, щоб створити конкуренцію. Проте це можна трактувати і по-іншому. Таким чином саме Григоришину нав'язують конкурентів і вводять у коло претендентів "потрібних" гравців. Це коло, в принципі, відомо: Коломойський, Бабаков, Суркіси і, можливо, група ICU, яка вже викупила блокувальний пакет акцій "Вінницяобленерго", чим показала свої наміри офіційно зайти на енергоринок. Очевидно, що двоє перших - аутсайдери з політичних причин. Так коло звужується до мінімуму.

Як стверджує нардеп Сергій Лещенко, головною зацікавленою особою на ринку розподілу електроенергії сьогодні є оточення президента Петра Порошенка. "Не один місяць емісари Порошенка ходять по ринку і намагаються стати акціонерами приватних обленерго, а також приватизувати державні обленерго. Мета - купити дешево. А потім ввести RAB-тариф, який буде повертати витрачене та істотно підвищить капіталізацію обленерго", - упевнений Лещенко, якого, до речі, неодноразово "ловили" на зустрічах з Григоришиним.

Відповідь Фонду держмайна на запит 112.ua щодо ситуації на ПАТ "Черкасиобленерго" 112.ua

У відповідь на запит 112.ua Фонд держмайна підтвердив, що пакет акцій "Черкасиобленерго" буде продано до кінця 2017 року в розмірі 71%. При цьому в НКРЕКП також заявили, що RAB-регулювання має запрацювати до кінця року. А з ним подорожчає електроенергія, що буде на руку новим власникам енергокомпаній.

Важелі впливу влади на ринок електроенергії напередодні приватизації - це НКРЕКП і ФДМУ. Нацкомісію очолює колишній співробітник "Рошен" Дмитро Вовк, а у Фонді держмайна особливі позиції у заступника голови фракції БПП і давнього бізнес-партнера Порошенка Ігоря Кононенка. У березні 2016 року колишній помічник Кононенка Володимир Державін став заступником голови ФДМУ. Під його керівництвом опинилося управління державними підприємствами. Тодішній голова Фонду держмайна Ігор Білоус, який обіймає цю посаду за квотою БПП, в інтерв'ю виданню "Ліга" підтвердив, що призначення Державіна не обійшлося без протекції Кононенка. Інший колишній помічник Кононенка Олександр Візир був призначений представником ФДМУ в наглядовій раді "Миколаївобленерго", яка готується до приватизації. "Поки не було Державіна, Білоус підписував всі документи, які виходили від фонду. Прийшов Державін, і тепер у держкомпанії всі листи приходять з його підписом", - говорить нам знайомий із ситуацією депутат Верховної Ради. Про вплив колишнього помічника Кононенка на держкомпанії можна судити і з відкритих даних. Він був представником фонду на всіх важливих заходах, де вирішувалися питання "Черкасиобленерго". "Тепер він - головна особа у ФДМУ щодо відносин з нами", - кажуть в енергокомпанії. "Якщо ФДМУ когось пропонує на посаду в держкомпанію, шукайте там слід Державіна, а за ним і Кононенка", - сказав колишній високопоставлений чиновник, що побажав залишитися неназваним, натякаючи на призначення Олега Самчука на посаду в. о. голови правління "Черкасиобленерго".

Цікаво, що Державіна в рейдерському захопленні "Черкасиобленерго" звинувачує і Світлана Кузьмінська. "Я б сказала, що це результат домовленостей Костянтина Григоришина спільно з російською групою VS Energy, яка володіє декількома енергопостачальними компаніями... Також у цій справі замішані деякі посадові особи ФДМ на чолі із заступником керівника ФДМ Володимиром Державіним. Це призвело спочатку до спроби рейдерського захоплення у вересні 2017 року і надалі до захоплення в березні 2017 р. Пан Державін, достовірно знаючи й особисто підписавши документи про результати відкритого конкурсу на заміщення вакантної посади, виносить на голосування на незаконно проведених зборах акціонерів 13 лютого 2017 року абсолютно іншу людину нібито за рекомендацією Міненерговугілля", - говорить Кузьмінська. Самчук ж все це заперечує, називаючи слова Кузьмінської вигадкою.

Зазначимо також, що з грудня 2016 року наглядову раду компанії очолює Василь Богатир - помічник народного депутата від фракції БПП Олександра Домбровського (голова комітету Ради з ПЕК, давній партнер Порошенка).

За словами голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, прямих доказів впливу Кононенка на державні відомства чи підприємства немає. Нібито всі доручення щодо впливу Кононенка на певні об'єкти відбуваються, швидше за все, в усній формі.

Про те, що відбувається в компанії "Черкасиобленерго", це не просто шахрайство, а якась велика гра, говорить і той факт, що менеджмент "Енергомережі", обвинувачений у махінаціях з боргами ще в першій половині 2015 року, зміг протриматися в Черкасах до початку 2017 року. Прокуратура, як зазначалося, складу злочину не знайшла, а ФДМУ навіть після початку судового процесу та оприлюднення висновків слідства пропонував призначити наступником Кузьмінської її заступника Корчинського. Проте все зіпсувала НКРЕКП, яка підняла шум і залучила до розслідування НАБУ. "Бездіяльність керівництва ПАТ "Черкасиобленерго" призводить до зниження вартості державного пакета акцій напередодні його продажу", - писала НКРЕКП в одному зі своїх звітів щодо ситуації в компанії. У ЗМІ можна знайти не одну замітку, де сказано про вплив Григоришина на регулятор. Якщо вона і є, то в цьому випадку комісія зіграла на руку йому. У відповіді на наш запит у НКРЕКП стверджують, що переглянуть регуляторні заходи навіть не після приведення реєстру в порядок, а після виконання ряду вельми розпливчастих вимог, як то виконання інвестиційної програми або перегляд екологічної броні для "Азоту". А нового в. о. голови правління Олега Самчука на засіданні 21 квітня голова регулятора Дмитро Вовк просто розгромив, звинувативши в бездіяльності.

Те, що Григоришин конфліктує з Кононенком, Ложкіним, Ахметовим, Яценюком і Суркісами, написано багато, сам він побіжно говорив про це в інтерв'ю "Українській правді". Нібито все почалося з тих злощасних трансформаторів, які підконтрольний Григоришину менеджмент "Укренерго" намагався купити на ЗТР за завищеною на 40% вартості, а Кононенко і Ложкін нібито перешкодили тендеру відбутися. Зараз посилилася конкуренція на тлі підготовки до масової приватизації енергокомпаній, яку повинні були почати в 2015 році, але постійно відкладають.

Є ще один аспект проблеми, про яку, схоже, не бажають говорити в Києві. Бездіяльність центральної влади в такому великому конфлікті, що повернуло 4 тисячі людей у голодні 90-ті роки, загрожує національній безпеці, обіцяючи незабаром перерости в голодні бунти. Також це тягне за собою падіння рейтингу чинної влади. Проте в Києві поки мовчать. "А ви знаєте, на що готові зневірені і майже голодні люди? Навряд чи ви знаєте, але я вам скажу, що на багато що. Особливо, якщо їх натовп", - розповідала мені на одному з мітингів співробітниця "Черкасиобленерго".

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...