banner banner banner banner

Назад до ручного управління: Чому план влади щодо зниження цін на газ приречений на поразку

Назад до ручного управління: Чому план влади щодо зниження цін на газ приречений на поразку
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Потужна хвиля протестів проти підвищення комунальних тарифів, що охопила Україну, змушує владу вживати негайні заходи у відповідь. Замість них, щоправда, спостерігаємо спроби погасити пожежу чайною ложкою. Пропозиція Міненерго заморозити ціни на газ на рік і обмежити маржу постачальників викликала справжній шок в учасників ринку, оскільки це ставить жирний хрест на бізнесі з продажу газу населенню. У разі реалізації такого сценарію низка приватних постачальників газу населенню будуть змушені припинити роботу. Подібні дії влади, найімовірніше, викличуть і невдоволення МВФ, де вбачатимуть у них відмову від реформ і повернення до колишніх порядків і зловживань.

Якщо ж взагалі нічого не робити і дозволити подіям йти своєю чергою, ціни на газ у лютому зростуть ще на 15% від нинішнього рівня, попередив в. о. міністра енергетики Юрій Вітренко.

Як влада збирається стримувати зростання цін на газ

Вчора пізно ввечері в. о. міністра енергетики Юрій Вітренко опублікував у Facebook пост, в якому детально розповів про заходи щодо зниження ціни на газ, які обговорюють в Офісі президента і в Кабміні у відповідь на газові бунти, що охопили Україну. Вітренко попередив: "Якщо нічого не робити, то варто очікувати, що ціна в лютому зросте приблизно на 15%". Головна підстава для цього – підвищення цін на газ у Європі: у зв'язку із сильним похолоданням, що охопило європейські країни, 11 січня ціни на хабі TTF, який є ціновим бенчмарком для українського газового ринку, оновили рекорд і досягли 22,8 євро за МВт. Це максимум з грудня 2018 року. За конвертацією в чинну в Україні систему вимірювання в кубічних метрах – це 9,9 тис. грн/куб. м (з ПДВ).

Ціни на газ в Україні зростають за європейськими. У січні ціни оновили рекорди: постачальники пропонують газ населенню в діапазоні 6,99-10,7 грн за куб. м, тоді як ще в жовтні-листопаді ціни не перевищували 6-6,5 грн. Зростання цін на газ для населення в середньому на 12% у порівнянні з груднем, підвищення вартості доставки газу в 1,7 раза і скасування знижки для населення на перші 100 кВт-год електроенергії (єдиний тариф 1,68 грн кВт-год) призвели до масових протестів проти підвищення тарифів, що охопили Україну.

Новини за темою

На тлі незліченної кількості традиційних нарад, засідань і антикризових планів, у заявах влади чітко простежується єдиний реальний механізм, який може бути застосовано для зниження цін на газ. Саме його детально й описав у своєму пості Вітренко. "Міністерство енергетики пропонує з 1 лютого обмежити ціну для "вразливих" споживачів на рівні "хаб мінус", що з урахуванням обмеженої націнки постачальників становитиме 5356 грн, що на 44% менше від середньозваженої ціни в січні. Водночас ціну буде зафіксовано на рік", - повідомив в. о. міністра. Документа поки немає, і його ніхто не бачив.

"Хотілося б коментувати не пости у "Фейсбуці", а драфти постанов, які містять процедури та чіткі формулювання, як надалі регулюватиметься робота учасників цього ринку", - зазначив у коментарі 112.ua CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA Володимир Шведкий.

Що не так із пропозицією Вітренка

Найбільше запитань викликає визначення "вразливі споживачі". Начебто до цієї категорії можна віднести всіх побутових споживачів, пише у Facebook директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

Ахіллесова п'ята пропонованого підходу - відсутність достатніх обсягів дешевого газу для виконання поставленого завдання. За словами Вітренка, постачання газу постачальниками "вразливим" споживачам за ціною "хаб мінус" (5356 грн) повинна буде забезпечити дочка "Нафтогазу" - "Укргазвидобування". Її ціна буде переглядатися раз на рік "на підставі котирувань на біржі в листопаді". Водночас у 2020 році компанія провалила план 20/20, що передбачав зростання обсягів видобутку до 20 млрд куб. м, скоротивши її, за розрахунками ExPro, на 5% - з 14,9 млрд куб м. у 2019 році до 14,15 млрд куб. м.

EXPRO Consulting

Торік обсяг споживання газу становив близько 30 млрд куб. м, на тепловиків і населення разом припадало 16-17 млрд куб. м, завдяки якому ресурсу буде забезпечено відсутні обсяги, незрозуміло. Крім газу, який видобуває УГВ, основний ресурс - це імпортний газ, ввезений приватними трейдерами, а також газ, видобутий в Україні приватними компаніями. Їх ніхто не може змушувати продавати газ собі у збиток або не вивозити його з України до країн, де його можна продати вигідніше. Імпортувати відсутні обсяги газу може і "Нафтогаз", але фінансове становище компанії і так бажає кращого. Покладання зобов'язань на його дочку УГВ продавати газ за ціною, нижчою на ринку, ще більше посилить його становище.

Це означає, що владі все ж таки доведеться штучно ділити споживачів на "вразливих" і "невразливих". І тут більше запитань, ніж відповідей. За яким принципом це буде зроблено? І за якою ціною стануть продавати газ тим, кого буде визнано "невразливим" споживачем?

"Незрозуміло, як визначатимуть, хто з постачальників може купувати газ УГВ, а хто ні. Незрозуміло, як не допустити зловживань, щоб постачальники, купуючи дешевий ресурс нібито для постачання населенню, потім не перепродували його дорого на вільному ринку", - сказав 112.ua президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовець. Незрозуміло, як буде розподілятися ресурс УГВ серед постачальників. Як уникнути принципу ручного розподілу - цьому дам, цьому не дам. Велике запитання: чи зможуть в цьому взяти участь всі постачальники, зокрема приватні, сумлінні постачальники, каже Мизовець.

Чимало запитань в учасників ринку викликає і обмеження маржі. Як повідомлялося, постачальники газу населенню працюють з гранично низькою маржею 2-3%, маржинальність у 5% - це максимальний показник для постачальника.

Частина постачальників за такої ситуації буде змушена піти із сегмента продажів газу населенню, впевнений Мизовець. Якщо пропозицію Міненерго зафіксувати ціни і маржу буде затверджено, в лютому їм доведеться постачати газ за ціною не вище ніж 6 тис. грн за 1 тис. куб. м за ринкової ціни 9 тис. грн за 1 тис. куб. м. "А купити ресурс за такою ціною неможливо, ти паче за кілька тижнів до 1 лютого", - сказав Мизовець.

"Відмова від реформи принесе великі розчарування в першу чергу постачальникам, які вже проінвестували в цей бізнес. Наприклад, компанія ETG інвестувала понад 10 млн грн в інфраструктуру для роботи в цьому сегменті", - сказав CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA. Він запевнив, що його компанія на ринку залишиться в будь-якому разі. "Ми не один рік готувалися до відкриття ринку постачання газу населенню, і були великі надії на прозорість і рівні умови гри для всіх учасників, але, як бачимо, і цього разу цього не сталося. У разі встановлення фіксованих цін для роздрібних постачальників ми не відмовляємося від наших планів з розвитку цього напрямку, оскільки у нас залишається надія, що рано чи пізно цей ринок запрацює без перекосів і не буде потрібно ручне втручання. Адже Україна вже стала на нехай формування відкритих ринків в енергетиці. Тож ми зможемо і в цьому сегменті зробити нашим клієнтам гідну пропозицію", - сказав Шведкий.

Учасники ринку дають різко негативну оцінку запропонованому Вітренком підходу і підкреслюють, що він суперечить зобов'язанням, які українська влада на себе брала. "Той випадок, коли краще мовчати. Юрію Вітренко, ви завжди були людиною, яку я поважала. Ви ж прекрасно розумієте, що своїми діями ви вбиваєте ринок", - написала в коментарях під постом Вітренка координатор енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко.

Якщо, ледь зародившись, газовий ринок лопне і з нього підуть незалежні постачальники, єдині, хто залишиться, – це газзбути і "Нафтогаз", впевнені учасники ринку.

"Сьогодні ми маємо чітку кореляцію внутрішніх цін з індексами цін, які формуються на європейських біржах. Україна йшла до цієї інтеграції ринку з європейським всі останні роки. Ми продовжуємо будувати і вдосконалювати свій ринок за лекалами європейського. Всі на ринку пам'ятають, як болісно ми йшли від цих подвійних цін на ринку. І що ж тепер? Ринковики, люди у владі, які вели Україну у вільний лібералізований ринок, нам сьогодні пропонують повернути все назад? Повернутися до тих самих граблів?" - журиться Мизовець.

Новини за темою

Є думка, що подібний варіант розвитку подій буде дуже не до душі МВФ. Запровадження ринку газу і відмова від ручного управління за допомогою цін PSO були однією з вимог Фонду. Відмова прем'єр-міністра Гройсмана напередодні президентських виборів відпустити ціни у вільне плавання коштували Україні 1,5 року без кредиту МВФ та іншої міжнародної макрофінансової допомоги. Варто зазначити, що в Міненерго усвідомлюють цю небезпеку повною мірою. "Нам потрібно спокійно пояснити МВФ, що мова йде про адекватні ринкові дії, а не про відкат назад; бажано залучити міжнародних партнерів для загального тиску на "Газпром", - визнає Вітренко.

Ще одним серйозним підводним каменем є те, що учасники ринку або ж "Нафтогаз" можуть заблокувати постанову про заморожування цін в суді, зазначають учасники ринку. В такому разі вона не набере чинності, а ціни на газ продовжать рости в повній відповідності з ринковими трендами. Зокрема, про це під постом Вітренка попереджає колишній керівник Департаменту економіки планування і цінової політики "Нафтогазу" Ярослав Диковицький.

З відкритих джерел

Пізно схаменулися

Нинішня ситуація - не що інше, як результат недосконалих підходів, через які модель газового ринку сформувалася в дещо спотвореному вигляді. Втім як і електроенергетичного ринку. "Те, що відбувається на ринку населення останні п'ять місяців, складно назвати ринком – це квазіринок, створений для двох гравців, на якому повну гегемонію утримують наявні газзбути і "Нафтогаз". Незалежним комерційним компаніям знайти себе в такій моделі дуже непросто, перш за все у зв'язку з відсутністю доступу до ресурсу газу УГВ", - сказав 112.ua Шведкий.

Вітренко цього не заперечує. "У газопостачальної компанії "Нафтогаз" ціна 7220 грн за 1 тис. куб. м, а в облгаззбутів в середньому на 33% вища, водночас їхня частина ринку - 89% (як пам'ятаємо, газзбути відмовилися розкривати бази абонентів, а населення очікувано продемонструвало інертність у бажанні міняти постачальників)", - пише Вітренко. Ціна облгаззбутів коливалася в січні від 6990 до 10 800 грн за 1 тис. куб. м, а середньозважена була 9618 грн за 1 тис. куб. м. Справедливості заради варто нагадати, що з відкриттям ринку газу газзбути було позбавлено доступу до порівняно дешевого ресурсу "Укргазвидобування", який раніше купували за ціною, що розраховується за формулою, відповідно до постанови Кабміну. З серпня можуть купувати цей газ тільки зі стовідсотковою передоплатою або ж з обсягів, що виставляються на біржу за ринковою ціною – прив'язаною до європейської.

"Нафтогаз" одноосібно розпоряджається нині ресурсом УГВ. В. о. міністра звинуватив НАК у тому, що його ціна на 22% вища, ніж мала б бути за ідеальної ціни "хаб мінус". Мовляв, "потрібно було активно боротися проти зловживання "Газпромом" домінувальним становищем, подавати скарги до Європейського антимонопольного органу, ініціювати новий міжнародний арбітраж за угодою про організацію транзиту", щоб "Газпром" погодився продавати газ на кордоні Росії і України, а також не блокував експорт газу незалежними російськими постачальниками (відсунутими від транспортування газопроводами) й експорт із Середньої Азії. У цьому разі, пише Вітренко, "з економічної точки зору можна було б очікувати цін на оптовому ринку "хаб мінус транспорт".

Учасники ринку давно закликали Кабмін створити повноцінне ринкове середовище для того, щоб ні у кого з учасників ринку або групи учасників не виникало інтересу диктувати свої ціни. Одним з найважливіших кроків у цьому напрямку мала стати лібералізація ресурсу "Укргазвидобування" та створення рівних умов до нього всім учасникам ринку. Про це сурмили всі – давно, голосно і неодноразово. Проте цього не сталося.

Сьогодні вже часу на нові арбітражі немає, втім як і немає його на нарощування видобутку або повноцінну інформаційну компанію, яка б стимулювала активність споживачів зі зміни постачальника, що також слугувало б фактором зниження цін. Інформаційну кампанію Кабмін, як неодноразово повідомляв 112.ua, безнадійно провалив.

Тим часом похолодання настає невблаганно: ціни на газ ростуть і у Європі, і в Україні, і вибір у влади невеликий: прийняти пропонований Юрієм Вітренком варіант і вбити газовий ринок або ж спокійно спостерігати, як розгорається полум'я тарифного Майдану. За словами Мизовця, подібна реакція на газові ціни залишається особливістю виключно України. "В Іспанії за ціни у Європі 22 євро за МВт ціна підскочила до 41 євро, а в Азії вона перевалила за 50 євро. І ніхто не виходив на протести, не ухвалював неринкових рішень", - зазначає він.

Мизовець підкреслив, що ринок повинен залишатися ринком. "Компенсаторний механізм може бути тільки один - нормально вибудувана система субсидій, за допомогою яких можна надійно захистити вразливих споживачів", - сказав президент асоціації "Газові трейдери України".

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>