Навіщо нам потрібна 4G-технологія

Якщо потреба у 3G для українських користувачів була очевидною – мобільний інтернет Edge занадто повільний для комфортного використання, а потреба у зв'язку на ходу, без прив'язки до мереж Wi-Fi, вже сформувалася, то з 4G не все так очевидно. Про технологію прийнято говорити в контексті швидкостей, рідше – в контексті ємності мережі. Але є і менш очевидні речі, для яких потрібні мережі наступного покоління. Розповідаємо про всі аспекти користі від 4G

Навіщо нам потрібна 4G-технологія
4G-зв'язок в Україні itc.ua

Ніна Глущенко

Журналістка

Якщо потреба у 3G для українських користувачів була очевидною – мобільний інтернет Edge занадто повільний для комфортного використання, а потреба у зв'язку на ходу, без прив'язки до мереж Wi-Fi, вже сформувалася, то з 4G не все так очевидно. Про технологію прийнято говорити в контексті швидкостей, рідше – в контексті ємності мережі. Але є і менш очевидні речі, для яких потрібні мережі наступного покоління. Розповідаємо про всі аспекти користі від 4G

Для користувачів: Швидкість

Швидкості мереж 3G достатньо для всіх чинних сценаріїв використання мобільного інтернету. Оператор lifecell заявляє про максимальну швидкість у своїх мережах – 63 Мбіт/с, але для реальних життєвих сценаріїв вона недосяжна – потрібні як мінімум мобільні пристрої зі специфічною характеристикою, яких практично немає на руках у абонентів. Швидкість 42 Мбіт/с більш досяжна для українських операторів, і її достатньо навіть для перегляду відео у FullHD-дозвіл (якщо немає обмежень з боку оператора).

Новини за темою

Але в реальному житті до таких швидкостей далеко: на них впливає кілька факторів, у тому числі навантаження на мережу в конкретному місці та в конкретний час, а також користувальницький термінал (у старих і дешевих смартфонів є обмеження). Втім, це не скасовує того факту, що з 4G максимальні швидкості мереж для "сферичного користувача у вакуумі" зростуть в рази, як і фактичні. Але різниця для більшості сценаріїв використання мобільного інтернету буде непомітною.

Затримка

Користувачі, які повертаються з 4G до 3G (наприклад, коли приїжджають в Україну з закордонної поїздки, де користувалися місцевою SIM-картою), часто відзначають, що інтернет в мережах третього покоління повільніший. Але те, що вони відчувають, пов'язане скоріше не зі швидкістю безпосередньо, а за тим, наскільки швидко мережа реагує на реакцію користувача. Це пов'язано з відмінностями в архітектурі мережі. В 4G менше компонентів порівняно з 3G, тому відгук є швидшим. Це особливо відчувається при запуску онлайн-відео або, наприклад, в онлайн-іграх, хоча і в звичайних завданнях різниця є.

Сервіси і додатки

Мережа 4G створювалася для даних, а не для голосового зв'язку. Тому для прийому дзвінків в мережах четвертого покоління телефон йде в 2G/3G, а опісля – підключається назад до 4G. Це найпоширеніший спосіб на цей момент. Але є такі послуги, як Voiceover LTE і VoiceoverWi-Fi, які дозволяють передавати голос через інтернет у мережі мобільного оператора або навіть по Wi-Fi. Останній корисний там, де є проблеми з операторської зв'язком. Наприклад, у тих районах, де оператори ще не налаштували мережу з урахуванням змін навантаження або ландшафту. Вона вирішує проблему поганого зв'язку. Але послуга повинна підтримуватися на стороні мережі і користувача пристрою.

Новини за темою

Для операторів: Ємність мережі

4G дає більшу ширину каналу, тому в місцях, де навантаження на мережу вище, операторам треба використовувати менше обладнання для обслуговування більшої кількості абонентів. Це особливо важливо в центрі великих міст, біля туристичних об'єктів і в інших місцях скупчення людей. Результат – краща якість зв'язку, кращий користувальницький досвід.

Для міста: Інтернет речей

4G не можна назвати ідеальним стандартом для розвитку інтернету речей. Тим не менш, він більше підходить, ніж всі попередні (і, ймовірно, гірше, ніж 5G, яка ще перебуває у стані розроблення). Інтернет речей – складова "розумних" міст. Датчики дозволяють керувати ресурсами більш точково (наприклад, прибирати сміття по мірі завантаження контейнерів, стежити, де є великі витрати електроенергії, контролювати роботу світлофорів тощо). Це економить ресурси місту, робить його зручнішим і безпечнішим.

Новини за темою

Спеціальні мережі

На базі 4G можливо створення спеціальних мереж пріоритетного зв'язку для потреб міста (по правді, це було можливо і до 4G, але можливості мереж таких було меншими, а вартість обслуговування – вищою). Наприклад, у Великобританії в цьому році запускають мережу Emergency Services Network (ESN), яка працює на базі 4G і дозволяє екстреним службам швидше отримувати інформацію про події в місті, використовувати для отримання більш докладних відомостей інтернет. Так, лікарі в лікарнях будуть отримувати відомості про пацієнтів від бригад швидкої допомоги, пожежники – бачити стан пожежі з вертольота. Поліція зможе ділитися одне з одним відео з натільних камер, перетворювати свої автомобілі на точки доступу тощо.

Для ринку

Поява нової технології підстьобне як продаж терміналів з підтримкою 4G, так і розвиток сервісів, де ця послуга потрібна. Безумовно, користувачі почнуть витрачати більше, але і отримувати, по суті, теж. 4G – це і перегляд відео на ходу, і ігри тощо. Оператори вже почали привчати своїх абонентів до тяжких сервісів – таких, як аудіо - і видеостриминг, наприклад, завдяки нетарифікованому трафіку на Megogo, Youtube, власних сервісах. Одні пропонують нетарифікований трафік, інші – до 10 ГБ в місяць без тарифікації. За словами Івана Шестакова, маркетинг-директора Megogo в Україні, для перегляду онлайн-відео на місяць 10 ГБ - це небагато. Але якщо дивитися на обсяги споживання трафіку українськими абонентами, 10 ГБ – це багато. В мережах наступного покоління витрати трафіку зростуть, що буде стимулювати появу абонентів, що платять, і розвиток сервісів.

Для країни

Дослідження Світового банку свідчать, що проникнення швидкісного інтернету і розвиток економіки тісно пов'язані одне з одним. За даними джерела, при зростанні кількості підключень до швидкісного інтернету на 10% зростання економіки становить 1,3%.

Глущенко Ніна

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>