Натовп на Хрещатику: Хто піде в мери Києва?

Натовп на Хрещатику: Хто піде в мери Києва?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко говорить 112.ua, що на майбутніх мерських виборах у Києві ми "побачимо багато цікавих людей". Ними можуть бути і Роман Безсмертний, і Олег Ляшко, і Володимир Гройсман, і Арсеній Яценюк, і Олександр Турчинов. Але якщо зараховувати до потенційних мерів всіх представників минулої влади, котрі втратили посади і при цьому не пройшли в депутати, список вийде занадто довгим.

Тим паче що директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов додає до нього ще й Давида Арахамію, керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов – Андрія Пальчевського, а політолог Олексій Якубін – "кварталівця" Євгена Кошового, бізнесмена Гарика Корогодського, екс-мера Києва Олександра Омельченка та екс-голову КМДА Олександра Попова. Корогодський й справді збирається самовисуватися (це стверджує, зокрема, і журналістка Соня Кошкіна). Можливо, цього хоче і Омельченко, але тут на заваді стане поважний вік претендента, адже Сан Санич перетнув не тільки критичну для держслужбовця позначку у 65 років, а й взагалі розміняв дев’ятий десяток.

Одним словом, якщо залишити в переліку не тих, хто хоче, а тих, хто може (бодай в теорії) обійняти посаду столичного градоначальника, список претендентів буде значно коротшим. До нього можна включити: 1) чинного мера Віталія Кличка; 2) кандидата (або кандидатів) від "Слуги народу", котрий (або котрі) мають шанси виїхати на високому рейтингу Зеленського та його політсили (щоправда, у випадку, якщо таких кандидатів буде двоє, це значно утруднить їхнє завдання); 3) одного яскравого кандидата від умовної опозиції (в даному разі це може бути Сергій Притула) та 4) одного яскравого самовисуванця, не пов’язаного з політичними партіями (наприклад, вище згаданого Пальчевського).

Про ці та інші варіанти – далі у матеріалі.

Віталій Кличко

Чинний мер і в минулому – всесвітньо відомий спортсмен – не потребує розлогих презентацій. Останні спроби влади вибити з-під нього крісло голови КМДА, вочевидь, тільки додали Кличку симпатій потенційних виборців. Ми кажемо "вочевидь", бо на сьогодні не існує достатньо виваженої соціології на тему виборів київського мера. Соцопитування, яке проводила група "Рейтинг", свідчить, що Віталій очолює трійку лідерів. Відразу за ним – Олександр Ткаченко та Сергій Притула.

"Є дві соціології, – ділиться інсайдом Соня Кошкіна у своєму Телеграм-каналі. – Перша – незалежна. Друга робилася для "Слуги народу". І та, і та каже, що Віталій Кличко впевнено перемагає в першому турі. Але. В другому його гарантовано б'є будь-який інший кандидат (перша соціологія); кандидат від "Слуги народу" (друга соціологія)".

"Поб’є" чи не "поб’є" Кличка інший кандидат, залежатиме насправді від двох чинників: часового та політичного. Щодо часу, то чим далі відсунеться дата виборів столичного голови (вона поки що не визначена), то тим краще для Кличка та гірше для його суперника. Щодо політичного моменту, то тут також все зрозуміло: ті, хто не захоче віддавати Зеленському ще й Київ, мають об’єднатися довкола найбільш рейтингового кандидата.

"Поразка Кличка дорівнюватиме перемозі у битві за Київ Коломойського, – говорить у коментарях нашому виданню Вадим Карасьов. – І всі, хто цього не хоче, будуть вимушені ставити на Кличка, бо іншого кандидата просто немає. Певним чином на таку роль міг би претендувати Пальчевський, котрий є незалежною фігурою і такою, що навряд чи користуватиметься підтримкою з боку команди Зеленського".

Але про Пальчевського – трохи згодом.

Кандидат від "Слуги народу"

Те, хто саме балотуватиметься від президентської політсили, становить окрему інтригу. Тому що ця політсила є вкрай неоднорідною, і вже зараз "група Коломойського" веде у ній активну підкилимну боротьбу із "групою Сороса", як на це вказує Карасьов. Група Коломойського представлена Олександром Ткаченком, колишнім гендиректором "Плюсів". У Ткаченка, судячи з двох вищезгаданих опитувань, доволі високий рейтинг, але що з ним станеться, якщо від "Слуги народу" раптом балотуватиметься ще один кандидат? 

Здавалося б, партійна дисципліна має унеможливити такий варіант. Але недавній демарш Олександра Дубінського з його різкими обвинуваченнями на адресу "рідної" партії зайвий раз доводить: в українській політиці можливе все. Як вже було сказано вище, за словами Карасьова, у спаринг-партнери Ткаченку може бути висунутий нинішній глава фракції "Слуга народу" Арахамія. Але і це не єдиний варіант.

"Балотуватися від СН охочих ціла юрба. Олександр Ткаченко, зрозуміло. Сергій Гусовський дуже хоче (не факт, що отримає, але хоче). "Лисий" з "Кварталу" (Євген Кошовий) теж обговорюється (ніби як жартома, але я вже нічому не здивуюся). Холодов (Андрій Холодов – бізнесмен) ще обговорюється. Фінального рішення по жодному з них немає", – пише Кошкіна.

Хто кого здолає у цій боротьбі – передбачити неможливо. Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник нагадує 112.ua, що, окрім Коломойського та "групи Сороса", в "Слузі народу" є ще й такий центр впливу, як очільник МВС Арсен Аваков. Він нібито підсилює сторону Коломойського, а, може, виношує й власні плани щодо столиці – хтозна.

"Сьогодні всередині "Слуги народу" борються дві команди – за право йти від Зеленського в мери Києва. Є команда "Привату", яку представляє Олександр Ткаченко, але вона не влаштовує значну частину СН. До неї, на мою думку, дещо підозріло ставиться і сам президент. Тому в Зеленського є й інші потенційні кандидати, котрих можуть висунути від "Слуги" в мери.

Але остаточне рішення щодо того, кого саме висувати від Зеленського, ще не прийнято. Це може бути і не Ткаченко, і не інший представник "Привату". Бо віддати "Привату" контроль над Києвом, враховуючи й те, що й Аваков також "зберігся" в грі, в оточенні президента прагнуть далеко не всі", – коментує Бортник.

Кандидат від "опозиції"

Слово "опозиція" беремо в лапки, і недарма. Наразі ані "Опозиційна платформа – За життя", ані "Європейська солідарність", ані "Батьківщина" не проартикулювали достатньо чітко ім’я свого можливого кандидата в мери Києва. Тому найбільш обговорюваним є Сергій Притула від "Голосу". Але й визначення "від "Голосу" є також дещо умовним. Так, Притула є членом партії Вакарчука, але під час парламентських виборів, як ми пам’ятаємо, він свідомо попросився в списку "Голосу" на непрохідне місце.

"Практично жодна з партій ще нікого не висувала. Кожні три дні з'являється якась невідома соціологія, яка пророкує нового кандидата у мери. Зараз більш важливо не інвестувати у маніпуляції кандидатів, а підтримати престижні партійні бренди, які дають можливість органічного приросту рейтингу", – говорить в інтерв’ю ЗМІ політолог Микола Давидюк.

Але уявимо, що Притула таки йтиме на вибори. Чи, може, наприклад, у цьому випадку "Слуга народу" дати в суперники шоумену Притулі шоумена Кошового, винісши за дужки Ткаченка? І яким би тоді був "баттл" між цими двома претендентами? Виходець із Тернополя Притула помітно різниться від Кошового своїми патріотичними заявами, участю у волонтерському русі та допомогою українській армії. Його стартові позиції видаються доволі сильними. 

Водночас, оскільки останнім часом Притула знаходиться осторонь великої політики, це може означати його бажання "зав’язати" і з "Голосом", і з партійною приналежністю, і з будь-якими виборчими планами. Власне, доки всі ретельно зважують шанси Притули на мерство, сам він не сказав нічого конкретного з приводу того, хоче він цього чи ні.

Кандидат "сам по собі"

Майже аналогічною ситуація виглядає і з Андрієм Пальчевським. Той ще не ухвалив жодного рішення. "До того часу, поки я не відчую великий тиск вулиці та не побачу рейтинги, до тих пір рішення прийнято не буде. Ні з ким його узгоджувати не буду", – заявляє Пальчевський, журналіст та політичний експерт. І, можливо, дещо лукавить.

Андрій Золотарьов не виключає, що "Слуга народу" може підтримати не свою креатуру, а саме Пальчевського. "У Ткаченка 100% шансів на висунення від "Слуги народу" поки немає. Він непублічна фігура і, відповідно, маловідома широкому загалу. За два місяці кампанії його важко розкрутити, і, тому можливо, ставка буде зроблена на іншу фігуру, можливо, наприклад, на Андрія Пальчевського", – каже Золотарьов.

Однак, зрештою, ані походження, ані особисті чесноти кандидата не матимуть переваги там, де все вирішуватиме політична доцільність. Можливо, у Зеленського підтримають Пальчевського, а, можливо, і ні. Без захисної парасолі "Слуги народу" йому доведеться покладатися тільки на милість киян. А їхні настрої, як вже відзначалося, залежатимуть в тому числі і від дати проведення виборів.

Політолог Олексій Якубін зауважує, що партія чинного президента зацікавлена в якомога швидшому проведенні дочасних виборів у столиці, однак не впевнений, що перегони відбудуться на початку грудня. Власне, в цьому вже ніхто не впевнений. Столиця чекає на вибори і на мера. Коли відбудуться перші і хто стане другим – покаже час.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>