Наталя Крачковська: Життя і творчість

Наталя Крачковська - багатьма улюблена актриса, яка знялася у безлічі фільмів. Зазвичай вона грала не головних героїв, але зіграні нею персонажі були настільки яскравими і харизматичними, що запам'яталися та полюбилися глядачеві

Наталя Крачковська: Життя і творчість
"РИА Новости"

112.ua

Редакційний блог

Наталя Крачковська - багатьма улюблена актриса, яка знялася у безлічі фільмів. Зазвичай вона грала не головних героїв, але зіграні нею персонажі були настільки яскравими і харизматичними, що запам'яталися та полюбилися глядачеві

У Москві померла відома радянська і російська актриса Наталя Крачковська. У неділю вона була госпіталізована і перебувала в реанімації Першої міської лікарні. У сім'ї Крачковської говорили, що це пов'язано з болями в серці - гострий інфаркт міокарда. Як розповіли в оточенні Наталії Леонідівни, у неї вже були дві операції на серці. До реанімації Першої міської лікарні Крачковська потрапляла і в 2015 році. У ніч на 22 липня 2015 року її госпіталізували з гідростатичним набряком легенів. Останнім часом вона сильно перевтомилася - грала головні ролі відразу в двох спектаклях. Сьогодні вона померла. Актрисі було 77 років.

112.ua пропонує пригадати життя і творчість видатної актриси.

Наталія Леонідівна Крачковська (до заміжжя Бєлогорцева) народилася в сім'ї актриси Театру імені Пушкіна Марії Фоніної і Леоніда Бєлогорцева в Москві. Оскільки дід по батьківській лінії служив в охороні царя, сім'я мала дворянське коріння, тому Леоніда нікуди не брали, окрім як в актори. У 30-х роках минулого століття батько Наталії був репресований, а коли почалася війна, він першим пішов добровольцем на фронт, тому що завжди хотів бути військовим. Після війни він залишився служити в Німеччині комендантом, де незабаром загинув. Наташа з мамою і молодшою сестрою Іриною жила в Москві. Мама часто пропадала в театрі, тож дівчатка росли і виховувалися бабусею та дідусем по маминій лінії. Постійні зйомки і репетиції – явище, до якого дитина звикла з ранніх років.

Фото з відкритих джерел

Виховуючись в акторській родині, Наталя не знала мук вибору професії: з дитинства вона твердо вирішила стати актрисою і тільки актрисою. Інші варіанти навіть не розглядалися. Щоправда, мама хотіла відгородити дочку від обраної спеціальності і наполягала на професії архівіста. Дівчина любила історію і ходила в історичний гурток.

По закінченню школи Наталя подала документи до ВДІКУ на курс В. Бєлокурова, куди вона хотіла потрапити, і – для підстраховки та за настановою матері – в історико-архівний інститут. У тому році конкурс до ВДІКу був воістину гігантським – 256 осіб на місце! Але Наталя була твердо впевнена, що у неї все вийде. Повна дівчинка з прямим проділом читала на прослуховуванні монолог Івана-дурника з "Коника-Горбоконика" Єршова. Почувши це, Бєлокуров відразу сказав: "Ось цю "дурочку" беремо".

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Проте доля розпорядилася інакше. Незабаром після зарахування Наталя потрапила в серйозну аварію й опісля тривалий час лежала в лікарні, практично повністю позбулася зору. Після того, як дівчину виписали, її забрала до себе баба Параска. Поступово зір повернувся до Наталі, однак шанс вступити до ВДІКу був уже втрачений. Лікарі порадили їй не перенапружувати зір, тому Наталя працювала лаборантом в Інститут металургії і продовжувала мріяти про кінокар'єру.

Фото з відкритих джерел

У 1959 році, не витримавши, вона вирушила на "Мосфільм" з проханням взяти її хоча б у якусь масовку. Потім вона все частіше з'являлася в масовці, дівчині стали довіряти навіть епізодичні ролі. Але, як правило, її прізвище навіть не вказували в титрах. Більш-менш серйозним дебютом Наталії Бєлогорцевої у кіно стала роль Віруньки в картині Володимира Басова "Битва в дорозі" 1961 року.

Потім у її акторській роботі була невелика перерва, тому Наталя повернулася до роботи лаборанткою. З 1967 року протягом трьох років вона працювала на кафедрі геології МДУ, виступаючи в тому числі в ролі польового лаборанта.

Можливо, Наталя так і не розкрилася б, як актриса, якщо б не воля випадку. У 1971 році її чоловік звукорежисер Володимир Крачковський познайомив Наталю зі своїм другом, комедіографом Леонідом Гайдаєм. У той час режисер працював над новим фільмом "12 стільців" і шукав актрису на роль мадам Грицацуєвої. На цю роль претендували Галина Волчек, Нонна Мордюкова. Ні та, ні інша Гайдая не влаштовували, і тоді Крачковський привів на зйомки Наталю. Побачивши її, Гайдай вигукнув: "Ось вона, "мрія поета!"

Фото з відкритих джерел

У підсумку Наталю затвердили, і почався процес зйомок. Однак Наталя не відразу погодилася зніматися у відомого режисера, а спочатку просто підігравала акторам на пробах. І таким чином плавно влилася в роль. В оточенні зірок радянського кіно дебютантка без професійної освіти не знітилася і вела себе цілком природно, чудово справляючися з роллю. Сцена погоні за Бендером знімалася без дублерів, незважаючи на комплекцію актриси. Згодом Наталії треба було виконати ще безліч трюків, але жодного разу вона не вдавалася до дублерської допомоги. Роль виявилася настільки успішною, що стала для глядача справжнім одкровенням. Крачковська принесла в радянський кінематограф абсолютно новий типаж, що зробило її в одну мить найзатребуванішою комедійною актрисою.

Фото з відкритих джерел

Наступна робота Крачковської стала ще більш успішною – фрази дружини Івана Васильовича Бунши з гайдаєвської комедії "Іван Васильович змінює професію" знають та пам'ятають усі: "І тебе вилікують, і мене вилікують..." Деякі з них були придумані самою актрисою: "Інтелігент! Вивчили вас на свою голову! Облисіли всі!.."

Новини за темою

Під час зйомок фільму Крачковська серйозно захворіла, у результаті чого скинула 20 кг. Коли, одужавши, Наталія Леонідівна з'явилася на зйомках, Гайдай відразу ж відправив її на дієту": "зранку - манна каша зі збитими вершками, в обід - макарони з сиром, на вечерю - оладки з медом. Через тиждень повернетеся". Тижня дійсно вистачило для того, щоб повернути втрачені двадцять кілограмів. Зйомки в цьому фільмі принесли актрисі ще велику популярність і симпатію глядачів. На одному знімальному майданчику з нею працювали Юрій Яковлєв, Леонід Куравльов, Олександр Дем'яненко, Наталія Селезньова.

Фото з відкритих джерел

Надалі співпраця Наталії з режисером продовжилася. Вона знялася в таких фільмах Гайдая, як "Не може бути!", "Інкогніто з Петербурга", "Приватний детектив, або Операція "Кооперація" і "На Дерибасівській гарна погода, або На Брайтон Біч знову йдуть дощі".

Після гайдаєвських комедій Крачковська стала воістину народною актрисою. Від режисерських пропозицій не було відбою. Її вміння сміятися над собою, показувати себе з екрана повною і комічною, високо було оцінено режисерами, які навперебій звали її в комедійні фільми. Вона також знімалася в комедійних кіножурналах "Фітіль" і "Єралаш".

Кінокритики назвали Наталю "королевою комічного епізоду". Це дійсно так – кращі ролі актриси – невеликі, ефектні появи. Короткі ролі в "Покровських воротах", "Не може бути", "Людині з бульвару Капуцинів" і безлічі інших фільмів створили цілу галерею неповторних образів гладких сварливих дружин, тещ, стервозних сусідок тощо. Актриса брала всі ці образи з життя, намагаючись на великому екрані показати людей з боку і, можливо, змінити їх. Крачковська зізнається, що найвищою похвалою для неї звучать слова: "Яку ж погань ви зіграли!"

Драматичних, серйозних ролей у послужному списку Наталії Леонідівни практично немає. Одного разу один режисер намагався дати їй трагічну роль, але худрада була непохитна: "Що ви! Вона ж мадам Грицацуєва!" Після смерті Леоніда Гайдая, на жаль, гідних комедійних режисерів у вітчизняному кіно не знайшлося. Крачковська грала в багатьох фільмах Михайла Кокшенова ("Русское чудо", "Русский бизнес", "Русский счет") про нових росіян.

У 1962 році Наталія брала участь у зйомках стрічки "Повінь" у Тарусі. Там вона і познайомилася зі звукорежисером Володимиром Крачковським, який згодом став її чоловіком. Володимир почав доглядати за Наталею, однак троянди ніяк не пом'якшували серце дівчини. Тоді Володимир знайшов аргумент сильніший – зранку він приніс у номер, де жила Бєлогорцева, тацю із сиром, сметаною і свіжими булочками. Це припало до душі Наталі. Таке залицяння підкорило Бєлогорцеву. Незабаром вони одружилися. З чоловіком Володимиром Наталія прожила душа в душу 26 років, до самої його смерті. Помер Володимир у 1988 році.

Фото з відкритих джерел

Син, Василь Крачковський, продовжив справу батька – зараз працює звукорежисером на "Мосфільмі". У 1996 році Василь був номінований на "Ніку". Василь одружений, Наталя Крачковська давно стала бабусею, у 1991 році народився внук Володимир. Сім'я у них, за визнанням актриси, дружна і згуртована.

Фото з відкритих джерел

На рахунку актриси понад 100 робіт у кіно. Крачковська завжди говорила про себе: "Я - щаслива полонянка комедійного жанру". Наприкінці 90-х років, коли російський кінопрокат прийшов у невеликий занепад, а з ним і фільми комедійного жанру, Крачковська майже перестала зніматися. У кінці 2001 року вона відкрила "Школу акторської майстерності Наталії Крачковської", у якій допомагала дітям в освоєнні професії актора.

Фото з відкритих джерел

На початку 2000-х років Наталія Леонідівна продовжила співпрацю з Михайлом Кокшеновим, остання роль у його фільмах – роль єгипетської цариці Нефертіті у стрічці "Секрет фараона". Також варто відзначити її роботи у фільмі "Ліфт іде за розкладом", серіалі "Курортний роман". В останні роки Наталя Крачковська працювала в Театрі кіноактора, беручи участь у постановці "Безумство кохання". Вона також була задіяна в спектаклях "Ставлю на любов!" і "Коханці і кругле ліжко" в рамках Незалежної антрепризи Людмили Живитченко.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Також вона була задіяна у Співдружності акторів Таганки у виставі "Наречена для банкіра", грала у виставах "Моя бабуся молодшим за мене" в "Антреприза" і "Божевілля любові" в Незалежній антрепризі Людмили Живитченко.

Роки, на жаль, беруть своє, в актриси почалися проблеми зі здоров'ям. У листопаді 2010 року Наталя Крачковська потрапила в лікарню з серцевим нападом. Влітку 2013 року стався другий напад і операція на серці. Актрисі встановили кардіостимулятор. Природно, що проблеми зі здоров'ям не дозволяли їй активно зніматися і виступати. 3 березня 2016 року серце актриси не витримало.

За матеріалами порталу "УзнайВсе"

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>