banner banner banner banner

Народжені у 2020: Які технологічні можливості відкриються людству у 2020 році

Крісло-гіроскутер, наплічник-крило з вертикальним зльотом, космічний туризм та нові кроки у "зближенні" з Марсом - ласкаво просимо у 2020 рік. Про нові технологічні можливості найближчого майбутнього - далі у матеріалі 112.ua

Народжені у 2020: Які технологічні можливості відкриються людству у 2020 році
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Крісло-гіроскутер, наплічник-крило з вертикальним зльотом, космічний туризм та нові кроки у "зближенні" з Марсом - ласкаво просимо у 2020 рік. Про нові технологічні можливості найближчого майбутнього - далі у матеріалі 112.ua

Розвиток науки та технологій з кожним роком набирає все більших обертів. Якщо у далекому минулому, читаючи чи переглядаючи науково-фантастичний контент, ми і не мріяли про успішний запуск космічних апаратів, які б досліджували життя на Марсі, то вже сьогодні один з них робить високоякісне селфі на пагорбі в центрі марсіанського кратера. Йдеться про ровер Curiosity (марсохід НАСА), який не так давно показав світові ще одне фото з поверхні Червоної планети — Curiosity зробив селфі за допомогою механічної руки після рекордного сходження на пагорб у центрі кратера Гейл.

Селфи ровера Curiosity (360°) Фото: NASA

Та це далеко не всі новини, які дають надію, що у найближчому майбутньому люди зможуть колонізувати Марс.

Далекий близький космос

На шляху до пізнання Червоної планети. Влітку 2020 року планується запуск ще трьох роверів: американського, європейсько-російського та китайського. Справа у тому, що приблизно раз на 26 місяців (780 днів) розташування Землі та Марсу стає максимально зручним для міжпланетних польотів (при тому, що простий запуск на орбіту може здійснюватись практично в будь-який час).

Ровер NASA (поки не отримав назву, але подібний за виглядом до Curiosity) у комплекті з дроном-вертольотом, який перевірятиме можливість польоту в марсіанській атмосфері та допомагатиме у навігації, китайський Huoxing-1 ("Марс-1"), оснащений 12 науковими приладами (камери, радари, магнітометри тощо)

 Китайський марсохід Huoxing-1 (
Китайський марсохід Huoxing-1 ("Марс-1") mp.weixin.qq.com
 Китайський марсохід Huoxing-1 (
Китайський марсохід Huoxing-1 ("Марс-1") mp.weixin.qq.com

та Rosalind Franklin з посадковою платформою "Казачок"  — друга частина європейсько-російської місії "Екзомарс". Останній матиме на борту аналізатор марсіанських органічних молекул (МОМА), за допомогою якого марсохід шукатиме життя на планеті. 

Європейський марсохід Rosalind Franklin ESA

Усі три ровери, стартуючи з різним проміжком часу в липні 2020 року, прибудуть у пункт призначення вже у лютому-березні 2021 року. Саме за допомогою даних, отриманих з місій, вчені планують вивчати геологію, клімат Марсу, а найголовніше — шукати докази того, що на Червоній планеті існувало життя.

Новини за темою

Важливо зазначити, що дослідження планети не обмежується роверами, адже, наприклад, Китай та ОАЕ планують відправити на орбіту Марсу свої зонди.

Космічний туризм. У XXI столітті космос стає не лише Меккою для наукових досліджень, але й туристичних маршрутів. Відправляти  туристів на орбіту найближчим часом готуються SpaceX (Ілона Маска), Blue Origin (Джефа Безоса) та Virgin Galactic (Річарда Бренсона). Якщо останні дві компанії прагнуть здійснити польоти вже в кінці 2020 року (зокрема, суборбітальна багаторазова ракета New Shepard компанії Blue Origin вже успішно провела усі 12 випробувальних місій), то компанія Ілона Маска цього року лише стала на крок ближчою до цілі — SpaceX підписала договір про співпрацю зі Space Adventures, що передбачає польоти на орбіту на кораблях Crew Dragon. У перший політ (з кінця 2021 року по середину 2022 року) вирушить 4 людини.

Корабель Crew Dragon
Корабель Crew Dragon SpaceX
Корабель Crew Dragon
Корабель Crew Dragon SpaceX

Цікаво, що попит на космічний туризм стрімко зростає. Зокрема, про це повідомляє компанія британського мільярдера Річарда Бренсона, яка отримала близько 8000 нових запитів за початок 2020 року (у вересні минулого року охочих взяти участь у польоті було вдвічі менше). Варто зауважити, що квиток коштує 250 тис. доларів (цю суму вже виклали Леонардо ді Капріо та Джастін Бібер, які серед перших 600 людей вирушать у космічну подорож).

Також саме у 2020 році Міжнародна космічна станція (МКС) обіцяє відкрити двері для туристів, пропонуючи їм послуги космічного готелю. За задоволення пожити у готелі з виглядом на Землю доведеться віддати 58 млн доларів (тільки за політ на МКС та повернення на Землю). Один день проживання обійдеться у 35 тис. доларів (цікаво, що у цю суму не входить інтернет, за який доведеться викласти 50 доларів за один ГБ).

Інтернет без меж. У 2020 році має відбутися активна фаза створення "мегасузір’я", що допоможе забезпечити кожного доступом до інтернету. Саме таку ціль поставив перед собою Ілон Маск, виводячи на орбіту десятки супутників Starlink (у квітні цього року до їхнього флоту долучилися ще 60 супутників). Таким чином, небом сьогодні курсують близько 422-х апаратів. Передбачається, що вже в середині року перші користувачі зможуть оцінити глобальну мережу Маска (місячна абонплата стартуватиме від 100 доларів за необмежений доступ на швидкості 10 Мбіт/с).

Для того щоб побачити як супутники Ілона Маска пролетять над територією України, можна використати сайт Findstarlink (обравши локацію: Київ, Харків, Одеса та Львів).

Інтерфейс сайту Findstarlink Фото з відкритих джерел

Технології, які рятують

Біонічне око. Вчені Гонконгського університету науки і технології створили штучне око, яке за своїми можливостями перевершує людське,  — біонічне. Біонічний імплант складається зі штучної сітківки та щільного масиву нанодротів. Дроти чутливі до світла, які і дозволяють штучному оку працювати аналогічно до людського. Цікаво, що біонічне око здатне не лише бачити у темряві, але й розрізняти інфрачервоне випромінювання.

Розробка може використовуватись як візуальний протез (вчені готуються до втілення її у життя, що дозволить відновлювати функцію зору), а також у створенні роботів. 

Об'єднання мозку і комп'ютера. Саме такою ідеєю озброїлась ще одна компанія Ілона Маска — Neuralink (нейротехнологічна компанія заснована у 2016 році). Інженери компанії розробили імпланти (чипи), які після вживлення у голову можуть зчитувати сигнали мозку і передавати їх до комп'ютера. Зазначається, що за допомогою цієї технології можна повернути людям зір, слух, рухливість кінцівок після пошкодження мозку, а також можливість спілкування (друкуючи текст силою думки).

Подібні чипи вже було успішно протестовано на тваринах, а впродовж цього року мають відбутись тестування на людях (минулого року компанія подала заявку до Управління продовольства і медикаментів США, аби розпочати тестування). Про що повідомив сам Ілон Маск на YouTube-каналі Джо Рогана. Вважається, що у майбутньому ця технологія дозволить створити симбіоз між людиною та ШІ (штучним інтелектом). 

Новини за темою

Нейроімпланти. Пацієнтам з хворобою Паркінсона та епілепсією може допомогти перший нейронний імплант, який розробили дослідники Університету Райса. Пристрій можна заряджати та перепрограмовувати дистанційно — технологія дозволить вбудованому у мозок чипу отримувати енергію від джерела поза тілом. Це відбуватиметься за допомогою змінного магнітного поля (на думку самих вчених, використання ультразвуку, індукції, електромагнітного та оптичного випромінювання не може забезпечити аналогічний рівень надійності — перешкоди у вигляді волосся, кісток, шкіри). Ба більше, метод використання електромагнітних полей є безпечнішим, адже вони не поглинаються тканинами і не нагрівають їх.

Біоелектронний імплант може допомогти у полегшенні болю і стимулювати нейрони у людей з цими захворюваннями. Пристрій вже успішно протестували на гідрі, плануються досліди і на інших тваринах. 

Важливо зазначити, що на сьогодні зв'язок є одностороннім — мікросхема може приймати сигнали, а не надсилати їх. У майбутньому вчені прагнуть покращити розробку, таким чином, щоб імпланти самі збирали інформацію щодо стану здоров’я організму та передавали її на сторонні пристрої.

Технології, які дивують

Крісло-гіроскутер. На виставці CES 2020 компанія Segway представила свій новий продукт - крісло-гіроскутер S-POD, яке здатне утримувати рівновагу та керується спеціальним джойстиком (розташовано на підлокітнику).

Футуристичне крісло-гіроскутер S-Pod hightech.fm

Незвична модель гіроскутера подібна до Гіросфери "Світу Юрського періоду",

Гіросфера зі “Світу Юрського періоду” Фото з відкритих джерел

а також нагадує "крісло, яке літає" із мультфільму "ВОЛЛ-І".

"Летюче крісло" з мультфільму “ВАЛЛ-І” Фото з відкритих джерел

Розробники стверджують, що на одному заряді можна проїхати до 70 км зі швидкістю 40 км/год. Зазначається, що крісло може бути корисним у русі по території університетів, аеропортів, виставок чи парків, а також як заміна особистого транспорту. Також існує думка, що скоро відбудеться анонс подібних крісел для людей з обмеженими можливостями.

Презентація серійної версії S-POD має відбутись у третьому кварталі 2020 року. У продаж продукт надійде не раніше 2021 року.

Наплічник, який літає. В кінці минулого року швейцарський розробник Ів Россі показав світові довершену версію наплічника, який літає, — наплічник-крило, який має можливість вертикального зльоту (раніше чоловіку доводилось підніматись у небо за допомогою літаків та вертольотів, а приземлятись - за допомогою парашуту). З новим наплічником-крилом достатньо лише стояти рівно та мати пару рукавичок із вбудованими датчиками, адже вертикальної тяги двигуна Jetcat P550 (по двоє на кожному крилі) достатньо для того, щоб злетіти, піднявши людину та власну вагу, зі швидкістю 180 км/год. Розробник також забезпечив пристрій автономною системою балансування.

Швейцарський розробник Ів Россі тестує свій винахід Фото з відкритих джерел

Тестування наплічника має продовжитись у 2020 році, яке і покаже, чи вдасться швейцарцю нарешті зарекомендувати себе як конкурента знаних Jetpack (подібний апарат вертикального зльоту і посадки) та VTOL (літак вертикального зльоту і посадки).

Комп'ютерна ідентифікація. З кожним роком активно розвиваються системи ідентифікації, які можуть розпізнавати предмети, місця та людей за допомогою зображень із камер спостереження чи інших датчиків. Зокрема, такі алгоритми уже давно використовуються у смартфонах, де є ідентифікація за обличчям. 

Процедура ідентифікації здається нам звичною та в умовах сьогодення справді потрібною, але з часом може трапитись так, що комп'ютерна ідентифікація стане "Старшим братом", який спостерігатиме за кожною вашою дією. Наприклад, "Яндекс. Таксі" вже тестує камеру, яка перевіряє стан водія, а в аеропорту Дубая для більш швидкої перевірки пасажирів уже використовують датчик розпізнавання обличчя. Подібна ідентифікація може допомогти контролювати якість продукції, відслідковуючи на виробничих лініях брак. Але і це не межа.

З 2020 року на всій території Китаю почала діяти система соціального кредиту, за якою, на початку усі громадяни країни отримують по 1000 балів. У залежності від дій та рішень рейтинг громадянина підвищується або знижується. Таким чином, громадяни, які мають високий рейтинг, можуть розраховувати на пільги, ті, у кого рейтинг низький — отримають штрафи та обмеження (зокрема, якщо перейти дорогу на червоне світло світлофору, система "виведе" ваше обличчя на великий екран поруч із перехрестям). Інформацію влада збирає з державних установ та камер відеоспостереження.

Розвиток VR- та AR-технологій. Технології віртуальної та доповненої реальності продовжують викликати захват при єдиному згадуванні їхніх можливостей, база яких чи не кожного півроку розширюється. Так, наприкінці 2019 року - на початку 2020 року компанія Teslasuit представила рукавички для віртуальної реальності (за допомогою них можна не лише переміщувати VR-об’єкти, але й отримувати тактильні відчуття). 

Рукавички для віртуальної реальності від компанії Teslasuit Teslasuit

У період карантину ці технології виявились чи не найбажанішими для кожного, хто хоча б тиждень просидів вдома на самоізоляції. Цікаво, що за допомогою VR та AR можна не лише прогулятись парком, не виходячи з дому, але й побачити у своїй квартирі президента. Зокрема, президент Ізраїлю Реувен Рівлін оцифрував свою зовнішність та звернувся до нації з вітаннями на честь Дня незалежності (громадяни мали перейти за посиланням та відсканувати QR-код на мобільному телефоні).

Новини за темою

Варто зауважити, що сьогодні у віртуальному просторі відбуваються конференції, деякі компанії проводять навчання в умовах самоізоляції на 3D-тренажерах, які можна запустити на будь-якому цифровому носієві. Наприклад, Стенфордський університет проводив навчання своїх медиків за допомогою віртуального стимулятора (де був кабінет з пацієнтом, якого треба було оглянути та зробити висновки). Сьогодні такий метод навчання використовується у багатьох клініках.

Поява та розвиток нових технологій відбуваються прямо пропорційно рокам — з кожним роком відкривається все більше і більше можливостей. Так, до кінця 2020 року людство побачить низку цікавих продуктів від стартапів та інноваційних рішень до наукових відкриттів, що так чи інакше вплине на майбутній розвиток не лише технологій, але й самого людства. Зокрема, це може бути комп’ютер-браслет від Sony (компанія обіцяла його вихід цього року ще 10 років тому) або ж досягнення вчених у галузі телепортації (навчаться телепортувати складні атоми).

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>