banner banner banner

Напруження довкола Ірану: Що задумав Трамп?

США потрібен новий міжнародний механізм стримування Ірану. Проблема в тому, що в нинішньому вигляді ядерна угода жодним чином не обмежує втручання Ірану в справи суверенних держав та участь у зовнішньополітичних авантюрах Росії, які спрямовані на витіснення інтересів США з регіону Близького Сходу. Водночас у США обмежені можливості тиску на Іран, оскільки ядерна угода влаштовує ЄС та Китай, які отримують економічну вигоду від співпраці з ісламською республікою

Напруження довкола Ірану: Що задумав Трамп?
Дональд Трамп Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

США потрібен новий міжнародний механізм стримування Ірану. Проблема в тому, що в нинішньому вигляді ядерна угода жодним чином не обмежує втручання Ірану в справи суверенних держав та участь у зовнішньополітичних авантюрах Росії, які спрямовані на витіснення інтересів США з регіону Близького Сходу. Водночас у США обмежені можливості тиску на Іран, оскільки ядерна угода влаштовує ЄС та Китай, які отримують економічну вигоду від співпраці з ісламською республікою

Днями вищий керівник Ірану аятола Хаменеї закликав мусульманські країни об'єднатися проти США і наголосив, що його країна ніколи не піддасться на тиск американців. Він додав, що дружба зі США та Ізраїлем приносить страждання мусульманським країнам. Духовний лідер Ірану засудив військову операцію Саудівської Аравії в Ємені і констатував, що в цій країні діється катастрофа і замість весільних церемоній люди влаштовують похорон. Хаменеї не єдиний іранський чиновник, з вуст якого в останні дні лунала жорстка риторика на адресу Заходу. Президент Ірану Хасан Рухані попередив свого американського колегу Дональда Трампа, що якщо Штати або хто-небудь ще розірве "ядерну угоду" 2015 р., то на них чекають суворі наслідки. Голова Ради національної безпеки Ірану Алі Шамхані повідомив, що якщо Трамп розірве ядерну угоду, то іранська Організація атомної енергетики готова до непередбачуваних дій.

"Ядерною угодою" неформально називають Спільний комплексний план дій, який у 2015 р. підписали Іран і США, Велика Британія, Франція, Китай, Росія, Німеччина. Згідно з документом, США, Євросоюз і ООН скасовують частину санкцій проти Ірану, а ісламська республіка своєю чергою відмовляється від усіх запасів збагаченого урану, які передбачалося вивезти за кордон. Також Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) на двадцять років отримало доступ до всіх ядерних об'єктів Ірану.

Підхід республіканців до Ірану

Жорстка риторика з вуст керівництва Ірану звучить напередодні закінчення 12 травня крайнього терміну, в який США повинні визначитися, що робити з ядерною угодою і чи є сенс відновлювати санкції проти Ірану. Згідно з американським законодавством, необхідно кожні три місяці продовжувати режим зняття санкцій. Востаннє Трамп заявив, що більше не збирається цього робити, оскільки не вважає ядерну угоду вигідною. Він неодноразово обіцяв вийти зі Спільного всеосяжного плану дій, якщо угоду не буде переглянуто. У жовтні минулого року адміністрація республіканців оголосила новий підхід до Ірану, який націлено на вирішення проблеми ракетної програми і втручання Ірану в близькосхідні конфлікти. Республіканці планували переконати європейських партнерів у необхідності укладення додаткової угоди до ядерної угоді 2015 р. і запровадити санкції проти елітного іранського військового підрозділу - Корпусу вартових ісламської революції (КВІР).

Новини за темою

Позиція адміністрації Трампа відображає настрої республіканців, які контролюють більшість місць в обох палатах Конгресу США. З 2015 р. республіканці пропонують законодавчі ініціативи щодо виходу США з ядерної угоди або щодо її модифікації. У 2015 р. голова комітету з міжнародних відносин Палати представників Ед Ройс розробив законопроект про скасування ядерної угоди. У 2017 р. голова комітету з міжнародних відносин Сенату Боб Коркер і сенатор-республіканець Тому Коттон запропонували законопроект про відновлення санкцій щодо Ірану протягом року в разі розробки ісламською республікою ядерної зброї.

Лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнел голосував проти ядерної угоди і порушував питання про її скасування. У 2015 р. лідер республіканської більшості в Палаті представників Кевін Маккарті відкрито називав ядерну угоду невдалою, оскільки вона зберігає можливість створення ядерної зброї в Ірані. Спільний комплексний план дій не передбачав демонтаж ядерних об'єктів на території Ірану, включаючи завод зі збагачення ядерного палива Фордо. Позицію Трампа з ядерної операції з Іраном підтримують сенатори-республіканці Джон Маккейн, Ліндсі Грем. Навіть деякі демократи, як, наприклад, лідер меншості Демократичної партії в Сенаті Чак Шумер чи сенатор Бен Кардін, вважають, що потрібно розширити ядерну угоду для стримування ракетної програми Ірану і його дій, що йдуть врозріз з інтересами США і їхніх союзників.

Поведінка Ірану вимагає корекції

Проблема в тому, що в нинішньому вигляді ядерна угода жодним чином не обмежує втручання Ірану в справи суверенних держав та участь у зовнішньополітичних авантюрах Росії, які спрямовані на витіснення інтересів США з регіону Близького Сходу. Недарма позицію Трампа з ядерної угоді підтримують Саудівська Аравія, яка є лідером серед нафтових монархій Перської затоки, та Ізраїль. На поточний момент ці країни є провідниками американського впливу на Близькому Сході, і тому республіканці змушені вживати заходів для того, щоб повернути поведінку Ірану в передбачуване русло. Іран підігріває збройний конфлікт в Ємені і спонсорує бойовиків-хуситів – ісламістів шиїтського спрямування, які хочуть скинути світську владу і заснувати в країні теократичний режим за іранською моделлю. З допомогою хуситів Іран створює осередок нестабільності біля кордонів Саудівської Аравії – свого конкурента в боротьбі за регіональне лідерство. Хусити запускають балістичні ракети у бік Саудівської Аравії.

Тегеран продовжує спонсорувати терористичні організації "Хезболла" в Південному Лівані, "Хамас" у секторі Гази, які здійснюють обстріли населених пунктів Ізраїлю. Останнім часом "Хамас" активізував терористичну діяльність. Ізраїльські військові наносять авіаудари по позиціях ісламістів у секторі Гази. Іранські військові спільно з росіянами надають допомогу президенту Сирії Башару Асаду в боротьбі проти сирійської опозиції. Іран підтримує дії ліванських терористів із дестабілізації ситуації біля кордонів сусіднього Ізраїлю. З території Сирії іранські військові проводять повітряну розвідку на півночі Ізраїлю з допомогою безпілотників. Терористи з "Хезболли" переправляють конвої зі зброєю з Сирії в Південний Ліван, де розташовані їхні бази. За даними видання US News, іранці можуть будувати в Лівані підземні заводи для виробництва балістичних ракет для "Хезболли". Ізраїльські льотчики завдали 100 авіаударів по конвоях зі зброєю і військовій інфраструктурі в Сирії протягом останніх років. На початку квітня ВПС Ізраїлю знищили командний пункт управління безпілотниками в Сирії. Загинуло кілька іранських військовиків.

Новини за темою

Після ядерної угоди Іран активізував розробку балістичних ракет, оскільки ядерна програма втратила свою роль чинника залякування і стримування Заходу та сусідніх держав. З жовтня 2015 р. було проведено випробування 5 балістичних ракет середньої і малої дальності. На озброєнні в іранської армії знаходиться 11 видів балістичних ракет радіусом ураження від 150 до 2 000 км. Під прицілом іранських військових знаходяться Саудівська Аравія, Іран, американська авіабаза на території Катару та інші військові об'єкти США в Кувейті, Бахрейні, Арабських Еміратах та Омані. У 2017 р. командувач КВІР Мохаммед Алі Джафарі заявив, що в разі запровадження санкцій проти Ірану, США доведеться шукати нове місце для своїх військових баз, щоб не потрапити в радіус ураження іранських ракет. Його заступник Хоссейн Саламі нещодавно пригрозив завдати ракетного удару по авіабазі Ізраїлю в разі військових дій.

Механізм стримування Ірану

На полях недавньої зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном Трамп погодився на більш масштабну угоду щодо Ірану, з більш суттєвою основою, яка буде поширюватися на Сирію і Ємен. Трамп дав зрозуміти, що США потрібен новий міжнародний механізм стримування Ірану. З допомогою загрози відновлення міжнародних санкцій США хочуть змусити Іран добровільно відмовитися від розробки балістичних ракет середньої і малої дальності і зняти їх з озброєння, змусити вивести своїх військових із Сирії, припинити спонсорувати ісламських екстремістів у Ємені, Лівані, секторі Гази і дотримуватися нейтралітету на Близькому Сході.

Міжнародні санкції, які діяли щодо Ірану до 2015 р., поширювалися на нафтогазовий, фінансовий і транспортний сектори. На зустрічі з Макроном Трамп заявив, що США не хочуть давати Ірану проводити вільну навігацію в Середземному морі. Можливо, американці хочуть зірвати плани Ірану з будівництва автомагістралі через Ірак, Сирію і Ліван. Таким чином Іран хоче забезпечити собі вихід до середземноморських портів. Коли міжнародні санкції були чинними, Сирія була для Ірану воротами в Середземне море. Вашингтон може пригрозити Бейруту і Дамаску морською блокадою, якщо вони будуть здійснювати транзит іранських вантажів. Поки що американці обмежуються персональними санкціями щодо окремих фізичних і юридичних осіб Ірану. У лютому 2017 р. США запровадили санкції проти 25 юридичних та фізичних осіб, пов'язаних з іранською ракетною програмою. У липні минулого року під санкції потрапили ще 16 іранських фірм і громадян, а в березні 2018 р. – 9 громадян та 1 компанія.

Новини за темою

Не виключено, що США допускають можливість застосування військової сили проти Ірану, якщо інші методи впливу будуть неефективні. Трамп пригрозив Ірану великими проблемами у разі відновлення ядерної програми, з якими режим аятол ще не стикався. Іран ще не відчував руйнівної сили американських крилатих ракет "Томагавк". Гіпотетично Штати можуть завдати точкові удари по об'єктах, які задіяні в іранській ракетній програмі, а також по недіючих ядерних об'єктах. США успішно відпрацювали досвід проведення подібних військово-повітряних операцій у Сирії в 2017-18 рр. Десять років тому в американській пресі обговорювалася інформація про те, що США готувалися до нанесення ракетно-бомбових ударів по ядерних об'єктах Ірану. Тоді відносини між Вашингтоном і Тегераном теж були напруженими, оскільки президент Ірану Махмуд Ахмадінежад активізував ядерну програму.

Обмежені опції США

Однак у США обмежені можливості тиску на Іран. Наприкінці минулого року Трамп передав питання виходу з ядерної угоди на розгляд у Конгрес. Однак тоді американські законодавці не відновили старі санкції проти Ірану. Республіканці переконалися в тому, що скасування ядерної угоди не популярне серед європейських партнерів США. Близько 500 парламентаріїв Великої Британії, Франції та Німеччини підготували звернення до американських конгресменів з проханням зберегти ядерну угоду заради трансатлантичного партнерства. На думку верховного представника Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Могеріні, вихід США з ядерної угоди може негативно позначитися на врегулюванні Північнокорейської проблеми.

Президент Франції Еммануель Макрон дотримується такої ж думки, як і американські сенатори-демократи Бен Кардін і Чак Шумер. Він вважає, що ядерну угоду потрібно зберегти, але доповнити положеннями щодо ракетної програми та регіонального впливу Ірану. Без участі Євросоюзу в політиці санкцій США не зможуть перекрити кисень Ірану. У 2017 р. торговельний оборот Ірану і ЄС зріс на 53% і склав 21 млрд євро. Для порівняння, обсяг двосторонньої торгівлі США та Ірану за підсумками 2016 р. склав лише 258 млн дол. Недарма минулого тижня Іран перейшов на євро як валюти для міжнародних розрахунків, відмовившись від долара.

Проти виходу США з ядерної угоди виступають Росія Китай. Китай є найбільшим торговельно-економічним партнером Ірану й основним ринком збуту нафти, різної сировини і продукції хімічної промисловості. У 2017 р. товарообіг Ірану і Китаю склав 40 млрд дол. Сторони мають намір збільшити обсяг двосторонньої торгівлі до 50 млрд дол. цього року.

У таких умовах США не зможуть домогтися відновлення міжнародних санкцій проти Ірану в Раді безпеки ООН. Іран вміло грає на суперечностях, які існують між США та іншими учасниками угоди. Ядерна угода з Іраном вигідна для ЄС і Китаю. Вони готові закривати очі на провокації Ірану на Близькому Сході заради торговельно-економічного співробітництва, яке динамічно розвивається. В іншому випадку іранське керівництво проводило би більш стриману зовнішню політику і не йшло на конфлікт зі США, Ізраїлем і Саудівською Аравією.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>