Налякати Трампом: Як Японія розігрує північнокорейську кризу в своїх інтересах

США дають зрозуміти Китаю, що якщо китайське керівництво не здатне примусити Кім Чен Ина до конструктивного діалогу, тоді США діятимуть в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні самостійно, спираючись на підтримку своїх традиційних партнерів в особі Японії та Південної Кореї, без урахування інтересів Пекіна

Налякати Трампом: Як Японія розігрує північнокорейську кризу в своїх інтересах
Дональд Трамп і Сіндзо Абе Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

США дають зрозуміти Китаю, що якщо китайське керівництво не здатне примусити Кім Чен Ина до конструктивного діалогу, тоді США діятимуть в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні самостійно, спираючись на підтримку своїх традиційних партнерів в особі Японії та Південної Кореї, без урахування інтересів Пекіна

Японія підтримує "гру м'язами" США стосовно КНДР. Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе пропонував США розмістити на території його країни протиракетні комплекси THAAD для перехоплення північнокорейських ракет. У квітні на японській авіабазі Івакуні ВПС США провели навчання малопомітних винищувачів-бомбардувальників п'ятого покоління F-35B з метою підготовки до "різних сценаріїв", у тому числі для заподіяння авіаударів по території Північної Кореї. Протягом найближчих років Сили самооборони Японії мають намір закупити 42 таких літаки. Цьогоріч США планують розмістити в Японії універсальний десантний корабель класу "Америка", з палуби якого є можливим виліт військових літаків F-35B. Два японських есмінці взяли участь у навчаннях з ударною військово-морською групою США на чолі з авіаносцем "Карл Вінсон" у Тихому океані.

Міністр оборони Японії Шигеру Ішіба переконаний, що його країна застосує силу як самооборону у разі агресії Північної Кореї. Директор департаменту Азії та Тихого океану МЗС Японії Кендзі Канасугі підкреслив, що є небезпека ще більш провокаційних дій з боку КНДР, і на цей випадок Японія, США і Південна Корея домовилися посилити стримувальні заходи проти Північної Кореї. Ця заява японського дипломата мала місце напередодні брифінгу щодо північнокорейської проблеми в Білому Домі за участю держсекретаря Рекса Тіллерсона, міністра оборони Джеймса Меттіса, директора національної розвідки Дена Котса, голови об'єднаного комітету начальників штабів, генерала Джозефа Данфорда і 100 американських сенаторів.

Новини за темою

Північнокорейська ракетно-ядерна програма дійсно викликає занепокоєння у японського уряду. Під час останніх випробувань чотири балістичні ракети КНДР впали в море в 300 км від японських берегів. Територія Японії потрапляє в радіус обстрілу північнокорейських ракет з ядерними боєголовками. Проте Японія не володіє потужною армією з часів закінчення Другої світової війни. Сили самооборони Японії непорівнянні за своєю кількістю з китайською або північнокорейською армією. У зміцненні своєї безпеки Японія робить ставку на США. Американські військові бази розташовано на території "країни висхідного сонця". Наступальна лінія Японії щодо Північної Кореї розрахована на реалізацію інших цілей крім стримування агресивних амбіцій верховного керівника КНДР Кім Чен Ина.

Китайська сторона проблеми

США і Японія спільно демонструють силу, щоб спонукати Китай до більш рішучих дій щодо КНДР. На зустрічі у Флориді президент Китаю Сі Цзіньпін пообіцяв американському колезі Дональду Трампу посприяти у вирішенні північнокорейської проблеми і переконати Кім Чен Ина добровільно припинити розробку ядерної зброї і ракет-носіїв. Однак китайська дипломатія виявилася неефективною. У відповідь на заклики Китаю не провокувати США на застосування військової сили Північна Корея не змінила лінію поведінки. Глава департаменту МЗС КНДР щодо відносин зі США Хан Сон Рел заявив, що його країна продовжуватиме випробовувати ракети незважаючи на осуд з боку міжнародного співтовариства. Північнокорейська влада загрожує завдати ракетно-ядерного удару по території Австралії, потопити американський авіаносець "Карл Вінсон". За інформацією південнокорейських ЗМІ, військовики КНДР днями провели артилерійські навчання неподалік від кордону з Південною Кореєю і демілітаризованої зони. Це натяк на те, що в разі необхідності Північна Корея готова обстріляти населені пункти Південної Кореї. У КНДР не сприймають всерйоз китайських попереджень. Північнокорейське агентство KCNA опублікувало інформацію про те, що Китаю загрожують "катастрофічні наслідки", якщо країна "танцюватиме під чужу дудку".

Авіаносець "Карл Вінсон" Reuters

Новини за темою

Китай не чинить належного тиску на північнокорейську сторону. Обмеження поставок північнокорейського вугілля з боку Китаю як санкції є політичним фарсом. За даними ресурсу 38 North, обсяги вугілля, які Північна Корея зазвичай експортує до Китаю (в середньому 1,4-1,2 млн т на місяць), вписуються в обмеження, встановлені резолюцією № 2321 Радбезу ООН. Китай не перекрив постачання енергоресурсів та продовольства до Північної Кореї. Північнокорейці залежать від постачань продовольства і енергоресурсів з Китаю. Китайське керівництво перешкоджає демонстрації сили США і виступає проти розміщення на території Південної Кореї і Японії протиракетних комплексів THAAD. На думку китайських комуністів, дані комплекси можуть бути націлені не тільки на стримування Північної Кореї, але й на перехоплення ядерних боєголовок Китаю. Піднебесній вигідно заморожування ядерної програми КНДР і збереження режиму Кім Чен Ина в країні, яка є буфером між Китаєм і Південною Кореєю та Японією, де стоять американські війська. Китай побоюється припливу біженців, якщо в Північній Кореї спалахне збройний конфлікт. Тому в Пекіні уникають жорстких заходів щодо КНДР.

У Білому домі розраховують на те, що співпраця США і Японії у вирішенні північнокорейської проблеми подіє на Китай як "червона ганчірка". Пекін і Токіо мають тісні економічні зв'язки. У 2014 р. Японія стала другим торговельно-економічним партнером Китаю після США (товарообіг 340 млрд дол.). Незважаючи на це, Китай і Японія є політичними конкурентами і різною мірою претендують на регіональне лідерство в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР): Японія разом зі США, а Китай - самостійно. Між Китаєм і Японією існує територіальна суперечка навколо островів Сенкаку в Південно-Китайському морі, де є запаси природного газу (200 млрд куб. м). Дані острови разом з островом Окінава було включено до складу Японії в 1895 р. після захоплення у Китаю острова Тайвань. Потім острови окупували США в роки Другої світової війни та після її закінчення передали Японії без урахування інтересів комуністичного Китаю. Китайські військові кораблі часто проводять маневри навколо островів Сенкаку, демонструючи силу японській стороні. Китай не визнає права Японії створити навколо маленького атолу Окіноторі 200-мильну економічну зону. Японія намагається збільшити площу острова штучними кораловими насадженнями. В історичній пам'яті китайців ще не стерлися події японсько-китайської війни 1937-45 рр. (агресія Японії на територію Китаю). Тоді загинуло від 3-7 млн китайських військовиків і 17,5 мирних жителів.

США дають зрозуміти Пекіну, що без ефективного сприяння з боку Китаю в стримуванні ракетно-ядерної програми КНДР у США немає іншого вибору, крім як взаємодіяти з традиційними партнерами в АТР, як, наприклад, Японія, нехай навіть регіональним конкурентом Піднебесної. Якщо китайська сторона не здатна примусити Кім Чен Ина до миру, тоді США діятимуть в АТР самостійно, без урахування китайських інтересів. Своїм небажанням чинити тиск на КНДР Китай дискредитує себе як регіональний лідер. Розробка і випробування КНДР ядерних зарядів і балістичних ракет є проблемою регіонального масштабу, від вирішення якої Китай фактично самоусувається, віддаючи роль США і Японії. Китай не готовий до застосування військової сили проти КНДР, навіть якщо цього вимагатимуть обставини.

Японське попередження на адресу Китаю і Росії

Японія підтримує жорсткі заходи США проти Північної Кореї, аж до застосування військової сили для того, щоб нагадати Китаю про те, що в разі подальших територіальних претензій на острови Сенкаку об'єктом тиску Вашингтона може стати Пекін. Спільними військово-морськими маневрами з американськими кораблями Японія підкреслює свій статус "основного союзника поза межами НАТО" і прихильність до положень Договору про взаємне співробітництво і безпеку 1960 р. Згідно з цим документом, США і Японія зобов'язуються спільно реагувати на зовнішні загрози. Загроза для Японії рівнозначна загрозі для США, і навпаки. Сьогодні Японія допомагає США запобігти ядерній загрозі, яка, на думку американських політиків, виходить від Північної Кореї. Завтра США повинні допомогти Японії дати відсіч Китаю, якщо комуністи зроблять спробу вирішити територіальні суперечки військовими методами.

Японія і Росія сперечаються за Курильські острови Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Аналогічний натяк японська сторона шле Росії, з якої досі не підписано мирний договір після закінчення Другої світової війни та існує територіальний спір навколо Південних Курильських островів (Хабомаї, Шикотан, Ітуруп, Кунашир). Японія також бере участь в антиросійських санкціях і не підтримує агресію Росії в Україні. Віднедавна в японсько-російських відносинах намітився прогрес, і прем'єр-міністр Сіндзо Абе прийняв з візитом президента РФ Володимира Путіна. Вони обговорили можливі варіанти спільної господарської діяльності на Південних Курилах, щоб японці могли вільно відвідувати депресивні острови і витягати з них економічну вигоду. Оскільки поведінка Росії є непередбачуваною, а позиція російського керівництва змінюється, як погода в океані, Японія своєю підтримкою жорсткої лінії США стосовно КНДР дає зрозуміти, що якщо Москва буде заважати використовувати Південні Курили в економічних цілях, то Вашингтон підтримає позицію Токіо. Кремль з радянських часів підтримує зв'язки з північнокорейським керівництвом. Покійний батько Кім Чен Ина, "великий керівник" КНДР Кім Чен Ір, неодноразово відвідував Росію на своєму бронепоїзді. Чинячи тиск на КНДР, США і Японія опосередковано демонструють силу Росії.

Китай помститься?

Поширеною є точка зору, що якщо США підуть на загострення відносин з Китаєм щодо спірних питань, у тому числі щодо північнокорейської проблеми, то Китай оформить військово-політичний альянс з Росією на Далекому Сході як противагу США та їхнім союзникам. Проте Китай не робить цього, навіть коли існує більш вагомий привід для протистояння зі США. До інавгурації президент Дональд Трамп говорив телефоном з президентом Тайваню Цай Інвень, яка підтримує курс на незалежність острова і не бажає повернення до складу комуністичного Китаю. Ця розмова суперечила "політиці одного Китаю", коли після встановлення дипломатичних відносин з Китайською народною республікою (КНР) країни припиняють політичні контакти з владою Тайваню. Острів Тайвань вийшов зі складу Китаю і є наступником Китайської Республіки, скинутої комуністами в 1949 р.

Однак Китай зайняв нейтральну позицію навіть після обстрілу США військового аеродрому Шайрат армії президента Башара Асада в Сирії. Китай не підтримав Росію, яка засудила США. Росія цікава для Китаю виключно як економічний партнер, сировинна база і потенційний постачальник природного газу. Китаю не вигідно псувати відносини зі США через Північну Корею суто з економічної точки зору. Америка є основним зовнішньоекономічним партнером КНР. Товарообіг між Китаєм і США складає 579 млрд дол. (з Росією – 69,5 млрд дол. у 2016 р.).

Допоки Китай не почне чинити жорсткий тиск на КНДР, північнокорейську проблему не буде вирішено. Одна справа, коли тиск на КНДР чинять США і Японія, які підносяться північнокорейськими пропагандистами як "зовнішня загроза". Зовсім інша справа, якщо б Китай підтягнув свої військові кораблі до берегів КНДР і зажадав від Кім Чен Ина негайно відмовитися від розробки ядерної зброї і випробування балістичних ракет. За будь-яких обставин Пхеньяну невигідно погіршення відносин з Пекіном, від якого залежить економічне виживання КНДР. На Китай припадає 70% від загального торговельного обороту Північної Кореї.

 Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...