banner banner banner banner

На низькому старті: Хто має шанси виграти вибори мера Києва

На низькому старті: Хто має шанси виграти вибори мера Києва
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Місцеві вибори в Україні призначені на 25 жовтня, а виборча кампанія починається за 50 днів до дати, тобто 5 вересня. Отже, до формування остаточного списку охочих позмагатися за мерські та інші крісла – ще понад місяць. І не виключено, що в першій декаді вересня кандидатів у мери чи в депутати місцевих рад значно побільшає. Проте серйозні гравці вже  заявили про свою участь. Сьогодні ми зробимо огляд тих із них, хто претендуватиме на головний приз – посаду київського міського голови.

Слово соціологам

Не чекаючи часу "Х", Київ вже розгорнув виборчу кампанію. З візуальних засобів на першому місці, як і раніше, бігборди. Їх у місті не бракує. Також нарощують вплив соцмережі та відеоконтент. Не дрімають і соціологи – їхній час саме зараз. Центр Разумкова звітує: якби найближчим часом відбувалися вибори столичного мера, найбільшу підтримку отримав би Віталій Кличко – за нього готові проголосувати 36,4% з усіх опитаних, або 43,7% тих, хто готовий взяти участь у виборах і визначився зі своїм кандидатом.

На другому місці за рівнем електоральної підтримки – Андрій Пальчевський (9,3% і 11% відповідно), далі йдуть Віктор Ляшко (8% і 6,3% відповідно), Ігор Смешко (4,3% і 5% відповідно). Найбільш вірогідним кандидатом на другий тур є, таким чином, Пальчевський. Хоча його відрив від лідера перегонів настільки суттєвий, що малоймовірно, аби цей претендент міг розраховувати на мерство.

Далі за низхідною розташувалися представники партії "Голос" Сергій Притула (4% і 3,8% відповідно) та "Євросолідарності" Олексій Гончаренко (3,7% і 3,2% відповідно), а також Андрій Іллєнко від "Свободи" (2,2% і 3,3% відповідно). У цьому рейтингу ще немає Ірини Верещук, адже опитування проводилося наприкінці червня, тобто до праймеріз "Слуги народу", на яких Верещук і перемогла.

"Список потенційних кандидатів є експериментальним і дещо гіпотетичним, – коментує для "Німецької хвилі" директор Центру Разумкова Андрій Биченко. За його словами, респондентів опитували щодо тих, хто вже заявив, що розглядає можливість балотуватися, а також тих, чия імовірність брати участь у виборах є, на думку політичних експертів, високою". А тому й не дивно, що згодом списки претендентів уточнюватимуть і доповнюватимуть.

Кличко як лідер перегонів

Чинному меру Києва є чим дорікнути. Кличко, по суті, не дотримався жодної своєї глобальної обіцянки. За його правління не було ухвалено генеральний план розвитку міста, а це означає, зокрема, що хаотична забудова Києва як тривала, так і триватиме надалі. Кличко не зробив столицю friendly до велосипедистів та людей з особливими потребами. Він не поборов МАФи і не здійснив обіцяну транспортну революцію, а саме: не ліквідував маршрутки і не вивів на вулиці анонсовані колись автобуси та тролейбуси великої місткості.

Лише під кінець каденції Кличка в Києві – після довгої перерви – почали будувати дві нові станції метро. Але такий довгобуд, як Подільсько-Воскресенський мостовий перехід, так і лишається довгобудом. Міська влада вперто ігнорує попередження щодо катастрофічного стану мосту Метро і мосту Патона, обвалення яких спричинить чисельні людські жертви. Водночас Кличко не шкодував грошей на проекти сумнівної пріоритетності – дорогущі сходинки на Пейзажній алеї чи знаменитий скляний міст у парковій зоні Києва, за який мера неодноразово критикували. І це при все ще наявному дефіциті в місті шкіл та дитячих садків.

І все-таки Кличка люблять. Частина експертів вважає, що в залік йому пішла комунікація з киянами під час карантину, а також те, що хай із запізненням, але градоначальник почав реалізовувати деякі інфраструктурні проекти. Кличко дедалі частіше навідується до лікарень, на будмайданчики, перевіряє, як реконструюють вулиці та прокладають тепломережі. Про все це Кличко розповідає на своїй сторінці у Фейсбуці: "Моє завдання – робити все для того, щоб вводити в експлуатацію нові об'єкти, для того щоб вони були надійними, безпечними, сучасними і швидко відкривалися. Робимо все для цього", – звітує він перед киянами.

Віталій Кличко Пресс-служба Виталия Кличко

Але не Фейсбуком єдиним. Кличко приділяє значну увагу своїм соцмережам, де не боїться видаватися смішним чи недолугим. Зокрема, він веде акаунт в TikTok, чого не робить жоден інший політик його рангу. Там він виставляє іронічні відео, зокрема про те, як він самотужки стригся під час карантину. Це відео, між іншим, перепостив на Фейсбуці колишній глава президентського офісу Андрій Богдан. "А я вже знаю, хто буде наступним президентом", – прокоментував цей пост Богдан, з яким у Кличка ще донедавна були дуже складні стосунки.

Новини за темою

"На мерських виборах, якщо не буде форс-мажорів, люди проголосують за Кличка, – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Чому? З тих же причин, з яких голосували за Зеленського. Простий такий, "свій хлопець", не корупціонер, говорить інколи незрозуміло, але, в принципі, як усі. Для сприйняття він зовсім не складний. Та й з альтернативою йому складно – навіть попри відсутність у Кличка значних досягнень".

І все-таки "свій хлопець" іде на вибори у всеозброєнні, а не лише з одним тінейджерівським TikTok’ом. Видання "Бабель", посилаючись на свої джерела, пише про те, що команда Кличка залучила до кампанії технологів з агентства K&K GROUP Гната Коробка та Олександра Копила. Вони відомі тим, що у 2010 році працювали з тодішнім кандидатом у президенти Арсенієм Яценюком, а під час місцевих виборів 2015 року консультували політсилу "Наш Край", на той час — партію-сателіт "Блока Петра Порошенка". Партія посіла третє місце, отримавши 156 місць на посадах голів міст і селищ.

Пальчевський – кандидат на срібло?

Хай там як, але 100-відсоткова перемога Віталія Кличка на мерських виборах очевидною є далеко не для всіх. Кличко має щонайменше дві проблеми, говорить директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. "Він – фаворит кампанії, але з двома слабкими позиціями. Перше: його майбутнє залежить від домовленостей з Офісом президента. Якщо там вирішать поставити "свого" голову КМДА, шанси Кличка на перемогу зменшаться".

"Друга проблема: у Кличка високим є як рейтинг, так і антирейтинг, що може зіграти проти нього зо умови високої явки в другому турі. Проти нього говорить і велика кількість корупційних скандалів – тільки за останні півроку затримано двох його заступників", – нагадує Бортник.

На антирейтинг Кличка як перешкоду на шляху до його перемоги вказує і політолог Кирило Сазонов. Він вважає, що це додає шансів одному з основних суперників Кличка – Андрію Пальчевському. "У першому турі Пальчевський буде позиціонувати себе, як людина, що з владою не пов’язана. На відміну, до речі, від Кличка чи Верещук. А в другому турі він може зібрати підтримку тих, хто голосував проти Кличка. І цей протестний електорат обіцяє бути доволі значним, враховуючи незадоволення Кличком – і транспортом, і корками, і рештою моментів. Хіба ми не знаємо випадків, коли кандидат, який не був лідером, раптово перемагає у другому турі, та ще й з великим відривом?" – риторично запитує Сазонов.

Андрій Пальчевський Фото з відкритих джерел

Але Пальчевський – бізнесмен і телеведучий – досі не підтвердив своєї участі у виборах мера. Однак його обличчя дедалі частіше з'являється на бігбордах та в ефірі телеканалів. Він не стомлюється критикувати чинну владу і на своїй сторінці у соцмережі. Експерти кажуть, що Пальчевський грає на настроях тих виборців, які раніше голосували за Партію регіонів чи за комуністів. Його електорат Богдан Петренко називає біло-блакитним, за кольором партійних знамен колишньої ПР. "Якщо він вийде з Кличком у другий тур, той може зіграти на протистоянні "патріот – не патріот" і виграти на цій комбінації", – припускає Петренко. 

Можливо, й так, але не забуваймо про те, що останнім часом Пальчевський дещо наростив свій рейтинг. Не далі як у травні, згідно із замірами соціологічної групи "Рейтинг", у другий тур разом із Кличком виходив шоумен Сергій Притула. Він посідав друге місце із підтримкою у 9,1%, тоді як "бронза" була у "слуги народу" Олександра Ткаченка (8,8%), а сам Пальчевський замикав четвірку з рейтингом у 8,2%. Нині розклади змінилися: Пальчевський зміцнив позиції, а Ткаченко після праймеріз вибув із переліку претендентів. Замість нього, як вже було сказано, від президентської політсили балотуватиметься Ірина Верещук.

Верещук: інтриги більше нема

"Слуга народу" дуже довго не розкривала ім’я свого кандидата. Навесні найімовірнішими претендентами на мерське крісло від СН називали Олександра Ткаченка, Миколу Тищенка та Олександра Дубінського. До цієї компанії примикав і головний санітарний лікар Віктор Ляшко, який хоч і не є членом СН, але міг бути її висуванцем на мерських перегонах.

Але не судилося. Всі крапки над "і" розставили внутрішньопартійні праймеріз "слуг", проведені в середині липня. Перемогу на них Ірини Верещук експерти пояснюють тим, що народний депутат Ткаченко обійняв посаду міністра культури та інформаційної політики, парламентар Тищенко здобув суттєвий антирейтинг через роботу його ресторану "Велюр" під час карантину, а зростання кількості інфікованих COVID-19 в червні-липні поставили під питання й шанси на успіх у столиці санлікаря Ляшка.

"Я подала свою кандидатуру, коли почула про те, що розглядаються різні кандидатури. Маю певну підставу подати свою кандидатуру, бо розуміюсь на цьому, я жила багато років у цьому, знаю і вмію. А чому би тоді не подати своє бачення щодо того, що можна зробити на місцевих виборах Києва?" – казала Верещук незадовго до праймеріз.

Говорячи, що вона розуміється на міських питаннях, депутатка мала на увазі свій попередній мерській досвід. 40-річна Верещук упродовж п’яти років (2010-2015) була міським головою Рави-Руської, невеличкого міста у Львівській області. Але у Раві стався один малоприємний для Верещук казус: пані мер достроково склала обов’язки міського голови, посилаючись на тиск "з боку псевдопатріотів". А перед тим, у 2014-му, вона намагалася стати народним депутатом, балотуючись до Верховної Ради як самовисуванець. Цей досвід був провальним, і до парламенту Верещук потрапила лише у 2019-му, у партійному списку "Слуги народу".

"Верещук має деяку розкрученість, а також і певні амбіції. Мріє про довготривалу політичну кар’єру і вибудовує сценарії свого майбутнього вже без "Слуги народу". Як мер провінційної Рави-Руської, вона змогла пройти до парламенту, а точніше, її туди проштовхнули, але вдруге такий номер не повториться, і Верещук це розуміє. Тому і замислюється про автономну політичну перспективу", – вважає керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Ірина Верещук Фото з відкритих джерел

Оцінюючи шанси Верещук на виборах, експерт додає: "На боці Верещук відчутна підтримка партії, фактично на неї працюватиме рейтинг президента. Хто з них двох – Верещук чи Пальчевський – пройде у другий тур, ми побачимо. Можливості є в обох, інше питання, як вони ними скористаються. На руку їм грає те, що у Кличка не тільки значний рейтинг, але й великий антирейтинг. Тож завдання претендента на другий тур – об’єднати довкола себе протестний електорат".

Новини за темою

Завдання завданням, а хотілось би ознайомитися з виборчою програмою Ірини Верещук. Проте її (програми) наразі не існує. Верещук лише пообіцяла, що буде "нелінійною і здивує конкурентів". Чим саме – не уточнювала. Та поки що головна проблема кандидатки в тому, що для столиці вона лишається невпізнаваною. У кращому разі її ідентифікує виборець "слуг народу" і на цю обставину в коментарях для 112.ua вказує Богдан Петренко, додаючи, що "кандидат від цієї партії буде рухатися в тому коридорі, який створюють виборці СН. Це його електоральний ліміт, і більше цей кандидат не набере".

"Прізвище Зеленського, звісно, додає балів, але для некиянки Верещук перемогти у столиці буде дуже складно. Це те саме, якби Кличко надумав балотуватися в Одесі. Тому, гадаю, що від "Слуги народу" голоси перетікатимуть. До кого? Або до Пальчевського, або до Притули, але оскільки останній нічого не робить, то, найпевніше, до Пальчевського. І в цьому випадку я б не був настільки переконаним у перемозі Кличка", – ще раз наголошує Кирило Сазонов.

Втім, сама Верещук із Сазоновим, очевидно, не погодилася би. Вона вважає себе достатньою загрозою для Кличка, якого, кокетуючи, викликає нині на словесну дуель. "Я знаю, що він такий чемпіон, що він спортсмен. Ну, і він – мужчина. Він не може відмовитися від дебатів з конкурентами, а я вважаю, що я йому конкурент", – заявляє вона.

Проте "мужчина і чемпіон" цей грайливий заклик успішно проігнорував. Принаймні станом на зараз.

…І решта персонажів

Щодо інших претендентів політичні партії досі не називають конкретних імен. Або не визначилися, або просто затягують інтригу. За припущеннями Центру Разумкова, "Батьківщину" на виборах представлятиме Віталій Нестор, "Європейську солідарність" – Олексій Гончаренко, а "Голос" – Сергій Притула.

Усі вони мають дуже незначні шанси навіть на вихід у другий тур, не кажучи вже про перемогу в ньому. А між тим їм необхідно за доволі короткий строк скласти гідну конкуренцію Кличку і стати "своїми" для жителів столиці, а також запропонувати їм програму змін в Києві. Це означає, щонайменше, те, що і кандидати не повинні гаяти часу, якого й так лишилося обмаль.

"Щодо Притули, то він, по-перше, не киянин. По-друге, його досі не почали розкручувати. По-третє, незрозуміло, від кого він іде. Від "Голосу"? Але розчарування у Вакарчуку може погано відбитися на шансах Притули", – зауважує Богдан Петренко.

"Притулу вважають популярним в армійських, волонтерських та у правих колах. Боротиметься за той самий електорат, що й кандидат від "Європейської солідарності", – коментує Руслан Бортник. "Харизматичний, без негативного бекграунду. Прекрасний оратор, доводить співрозмовника до сказу і з посмішкою на вустах. Його заявка на участь у виборах серйозна", – характеризує Притулу Кирило Сазонов.

І все-таки розуміння того, від кого піде на вибори Притула і чи піде він взагалі, нині немає. Шоумен входить до політради "Голосу". На парламентських виборах 2019 року його було внесено до списку партії, але він відмовився від балотування. Тоді, пояснив Притула, він не вважав політику своїм пріоритетним завданням.

Останні новини, пов’язані із ним, полягають у тому, що Притулу може висунути в мери не "Голос", а союз партій "Сила людей", "Демократичний альянс", "Громадянський рух "Хвиля" та "Громадянська позиція". Всі вони 30 липня ухвалили рішення щодо об’єднання з тим, щоб висунути єдиного кандидата в мери Києва. Про це сповістив член міського осередку "Громадянської позиції" Олексій Гриценко. Він же додав, що на цей момент тривають переговори про залучення до спілки також і "Голосу" й обговорення спільного кандидата в мери столиці, якого, власне, вбачають у Сергієві Притулі.

"При всій суто людській симпатії до Притули, треба зазначити, що від Зеленського він відрізняється несуттєво. Та й від Кличка також, бо це одна й та сама категорія людей, які на момент виборів були впізнаваними та популярними", – зазначає Богдан Петренко.

Що ж стосується нардепа від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка, то попри ряд бігбордів, які з’явилися на вулицях Києва, про його можливе балотування від політсили екс-президента Порошенка прямо не говорять. Хоча натяки більш ніж очевидні та прозорі. Гончаренко широко висвітлює у своїх соцмережах проблеми столиці, критикує Кличка і веде активну комунікацію з виборцями.

Ірина Верещук та Олексій Гончаренко 5 канал

Іще одним із можливих кандидатів від парламентських партій може бути представник "Батьківщини" Віталій Нестор. Невідомий широкому загалу 31-річний адвокат, який на минулих парламентських виборах балотувався від цієї партії на одному з округів Києва, але програв. Нині на розкрутку Нестора, який не "злазить" з київської тематики, кинуто чималі кошти – одні бігборди чого варті.

Кирило Сазонов називає Нестора "новою зіркою "Батьківщини", нагадуючи, що саме він очолює столичну філію цієї партії. А Руслан Бортник зауважує, що на Нестора, як і на Гончаренка, може покладатися завдання не стільки перемогти Кличка, скільки "зайти" до Київради і сформувати там свою фракцію. І це також буде значною допомогою "старшим" політичним партнерам.

Але формування фракцій та більшості у Київраді – окрема велика проблема. Не варто забувати, що ми обиратимемо восени не тільки і не стільки столичного голову, але й столичний "парламент". Від того, хто увійде до його складу і як взаємодіятимуть між собою фракції, також значною мірою залежить життя в місті. Кирило Сазонов припускає, що більшість можуть сформувати "Удар" Кличка та "Слуга народу" Зеленського. А Андрій Золотарьов вважає, що коаліції в Київраді не буде взагалі. "Будуть домовлятися ситуативно", – каже він.

"Формальної вимоги створити більшість в Київраді нема, – резюмує Богдан Петренко. – Коаліція може бути і ситуативною – такою, яка відповідатиме інтересам або Кличка, або Офісу президента. До більшості може приєднатися "Удар" Кличка (власне, він точно пройде до Київради) плюс, скажімо, Пальчевський та "слуги народу". Або ж "Удар" створить коаліцію з "Європейською солідарністю" і, можливо, з кимось іще з патріотичних сил".

Але для цього і патріотичним силам, й іншим політутворенням треба для початку виграти вибори. Тож чекаємо на осінь – час збору урожаю, зокрема політичного та електорального.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>