Міжнародний жіночий день: Історія і сучасність Восьмого березня

Відразу відповімо на головне питання: Ні, поки що державний вихідний в Україні цього дня не скасували. Чому хочуть скасувати, а також історію святкування і версії того, як з'явився Міжнародний жіночий день – читайте далі

Фото з відкритих джерел

В Україні 8 березня відзначається Міжнародний жіночий день. У 2018 році цього дня на українців знову чекає державний вихідний. Незважаючи на чергові пропозиції цей самий вихідний скасувати.

Про це трохи пізніше, а поки пропонуємо пригадати історію появи цього свята. Історію, до речі, дуже неоднозначну. Принаймні версій того, як з'явився Міжнародний жіночий день - вистачає.

"Марш порожніх каструль"

Фото з відкритих джерел

Найбільш відома версія виникнення традиції святкування Міжнародного жіночого дня пов'язана з 8 березня 1857 року й американським містом Нью-Йорк. Саме там цього дня відбувся так званий "Марш порожніх каструль" - демонстрація жінок, які працювали на текстильних фарбувальнях.

Жінки протестували проти поганих умов праці і низьких зарплат, вимагаючи 10-годинний робочий день замість 16-годинного, а також рівну з чоловіками оплату праці та виборче право.

Назва демонстрації пов'язана із формою протесту: учасниці били в каструлі, тим самим привертаючи до себе увагу.

У результаті поліція учасниць акції розігнала, однак за її підсумками жінки створили профспілку, покликану надалі боротися за їхні права.

Через 50 років...

Ситуація повторилася. 8 березня 1908 року в Нью-Йорку відбувся мітинг з гаслами про рівноправність жінок, ініційований місцевою соціал-демократичною жіночою організацією. Він зібрав 15 тисяч жінок, які висунули аналогічні вимоги, що і 50 років тому.

У 1909 році Соціалістична партія США оголосила національний жіночий день, який відзначали аж до 1913 року в останню неділю лютого. У 1909 році це було 28 лютого.

А в 1910 році в датському Копенгагені відбулася Друга міжнародна соціалістична жіноча конференція, де ідея Міжнародного жіночого дня отримала потужний поштовх. Завдяки відомій комуністці Кларі Цеткін.

Ich bin Zetkin. Clara Zetkin

Клара Цеткін "ТАСС"

Німецький політичний діяч, видатна учасниця міжнародного комуністичного руху Клара Цеткін вважається автором ідеї про заснування Міжнародного жіночого дня.

На конференції в Копенгагені в 1910 році вона запропонувала заснувати День солідарності жінок у боротьбі за політичні, економічні, соціальні права. Йшлося про те, що цього дня жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, залучаючи громадськість до своїх проблем.

У резолюції, запропонованій Кларою Цеткін, зокрема, зазначалось:

"У повній відповідності до класово-свідомих політичних профспілкових організацій пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який насамперед слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений".

Спочатку конкретна дата не була обрана, тому в 1911 році перший Міжнародний жіночий день у багатьох європейських країнах відзначили 19 березня. Цього дня в 1848 році король Пруссії перед загрозою озброєного повстання пообіцяв провести реформи, включаючи введення виборчого права для жінок.

Надалі дата варіювалася, аж до 1914 року. Тоді вперше в багатьох країнах Жіночий день було проведено 8 березня, оскільки збігся із неділею. У підсумку ця дата стала остаточною.

Інші версії

Клара Цеткін і Роза Люксембург Фото з відкритих джерел

Їх кілька. По-перше, існує версія, що в 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але це були не робітниці текстильної сфери, а працівниці сфери надання інтимних послуг. Вони нібито вимагали виплатити зарплату морякам, які користувалися послугами жінок, але у них не було грошей, щоб за ці послуги заплатити.

По-друге, є ще версія, що святкування Жіночого дня саме 8 березня - це бажання Клари Цеткін зв'язати жіночий рух з історією єврейського народу, а саме зі святом Пурим, яке випало в 1910 році саме на 8 березня.

Ще одна версія - 8-е число обрано неспроста, оскільки ця цифра більш ніж інші нагадує жіноче тіло.

8 березня і ООН

Фото з відкритих джерел

З 1975 року у зв'язку з Міжнародним роком жінок ООН почала 8 березня проводити Міжнародний жіночий день.

У 1977 році Генеральна асамблея ООН у своїй резолюції запропонувала державам оголосити у відповідності з їхніми традиціями і звичаями будь-який день року Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир ООН.

Заходи, присвячені Дню боротьби за права жінок і міжнародний мир, приурочуються в ООН до 8 березня.

8 березня і СРСР

sovietposters.ru

День 8 березня став офіційним святом у СРСР тільки в 1965 році. До цього це був звичайний робочий день. Існувала традиція: щороку політики звітували перед людьми про те, які зміни відбулися в державній політиці щодо жінок.

У яких країнах святкують 8 березня?

Фото з відкритих джерел

Таких країн не те щоб дуже багато, але достатньо. Наприклад, Міжнародний жіночий день – вихідний і національне свято в КНДР, Монголії, Анголі, Замбії, Камбоджі, Кенії, Уганді.

У Китаї – свято, в яке для жінок передбачено скорочений робочий день.

До того ж 8 березня святкують в Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Латвії, Молдові, Узбекистані, Таджикистані, Туркменістані. І в Україні.

8 березня й Україна

Фото з відкритих джерел

"Я вважаю, що для країни це буде дуже важливий крок вперед. Це - продовження декомунізації. Тому що ми нарешті повинні припинити жити синхронно з державою-агресором", - заявив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович у листопаді минулого року.

Новини за темою: Інститут нацпам'яті опублікував доопрацьований проект закону про свята: 8 березня – не вихідний

Мова про законопроект УІНП, поданий на розгляд до Кабінету міністрів. У документі, зокрема, пропонується скасувати державний вихідний у Міжнародний жіночий день, а назву свята переформатувати на День боротьби за права жінок.

Тобто, йдеться не про скасування цього дня як свята. Пропонується скасувати державний вихідний і дати святу правозахисну назву. Запропонований УІНП документ наразі знаходиться на розгляді в уряді.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів