Facebook Володимира Гройсманаhttps://www.facebook.com/volodymyrgroysman/?fref=ts

В Україні 8 березня відзначається Міжнародний жіночий день. Навколо природи і суті свята періодично розпалюються дискусії, а цього року вихідний у цей день знову запропонували скасувати.

У 1857 році в Нью-Йорку робітниці текстильної промисловості вийшли на вулиці Манхеттена, вимагаючи підвищення зарплати, поліпшення умов праці та рівноправності між чоловіками і жінками. Мітинг було розігнано поліцією, але через 50 років ситуація повторилася. Наприкінці лютого 1908 р. мешканки Нью-Йорка знову вийшли на демонстрацію з тими ж вимогами. Цього разу поліція скористалася крижаною водою.

У 1910 році масові жіночі демонстрації пройшли по всій території США, а в Копенгагені відбулася Міжнародна конференція жінок-соціалістів. Там ініціативу взяла на себе комуністка Клара Цеткін, активна захисниця жіночих прав. Вважається, що саме за її пропозицією на Конференції в Копенгагені вирішили щорічно відзначати День солідарності жінок у боротьбі за політичні, економічні, соціальні права.

На Конференції, в якій взяли участь більше 100 жінок з 17 країн світу, вирішили вибрати конкретний день, щоб привернути громадську увагу до цієї проблеми. У резолюції, запропонованою Кларою Цеткін, зокрема, зазначалось:

"У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який у першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений".

Дату так і не вибрали, і тому в 1911 році перший Міжнародний жіночий день у багатьох європейських країнах відзначили 19 березня. Жінки Німеччині вибрали цю дату, тому що саме 19 березня 1848 р. король Пруссії перед загрозою озброєного повстання пообіцяв провести реформи, включаючи введення виборчого права для жінок.

Дату 8 березня запропонувала німкеня Олена Грюнберг напередодні Першої світової війни.

У СРСР 8 березня стало офіційним святом лише в 1965 році, до того це був звичайний робочий день. Існувала традиція: щороку політики звітували перед людьми про те, які зміни відбулися в державній політиці щодо жінок.

У 1977 році СРСР запропонував ООН ввести День боротьби за жіночі права у всіх країнах, пропозицію підтримали. 16 грудня 1977 року Генеральна асамблея ООН у своїй резолюції 32/142 закликала всі держави проголосити у відповідності до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і для їх повного та рівноправного залучення до соціального розвитку. Це рішення було прийнято після закінчення Міжнародного року жінки (1975) і Десятиліття жінок ООН (1976-1985), які раніше були проголошені Генеральною асамблеєю.

Сьогодні офіційно 8 Березня святкують тільки в країнах СНД і в деяких інших, таких як Китай, Північна Корея, Ангола, Камбоджа, Лаос, Македонія, Непал. У них 8 Березня є вихідним днем (червоний колір на карті). У деяких державах в цей день вихідний мають виключно жінки (помаранчевий колір). Інші ж країни продовжують роботу, але це не означає, що вони ніяк не реагують на Міжнародний жіночий день.

Український інститут національної пам'яті в лютому цього року опублікував на своєму сайті текст законопроекту "Про державні та інші свята, пам'ятні дати та скорботні дні". Він передбачає скасування вихідного дня 8 Березня через те, що цей день запровадили як масове свято ще за часів більшовиків при владі.