Блокпост поліції біля Костянтинівки, 13.03.2017
Laura Litvinenko

Від блокадної катастрофи до блокадної користі

Залізнична блокада Донбасу, як відомо, почалася ще наприкінці січня. Тоді представники окремих добровольчих батальйонів, а також група народних депутатів почали блокувати залізничне сполучення між окупованою частиною Донбасу і рештою України, розбираючи серед іншого залізничні шляхи.

Влада відповіла тривалою інформаційною обробкою населення стосовно шкоди блокади. Ряд депутатів від "Блоку Петра Порошенка" і прем'єр-міністр Володимир Гройсман в один голос заявляли про те, що блокада Донбасу призведе до економічної катастрофи.

Новини за темою: Порошенко: Блокада знищила Україну на Донбасі

"Просимо вас терміново зібрати засідання Ради національної безпеки та оборони України для розгляду питання припинення незаконної блокади залізничних шляхів у Донецькій і Луганській областях", - писала в листі до Петра Порошенка група депутатів від БПП. Зі свого боку, прем'єр-міністр Володимир Гройсман зазначив, що дії учасників блокади призводять до багатомільярдних збитків.

"Збитки від блокади складуть 3,5 млрд дол. на рік", - повідомив керівник уряду.

Тривала й активна неофіційна робота зі зняття блокади. За інформацією джерел 112.ua в Адміністрації президента, бізнесмен Рінат Ахметов у ході візитів на Банкову наполегливо переконував Порошенка вжити заходів щодо розблокування залізниці.

Банкова почала вживати більш активних зусиль з деблокування тимчасово окупованої частини Донбасу. В Адміністрації президента на зустріч був запрошений мер Львова Андрій Садовий, якого називають одним із прихильників блокади. У ході зустрічі його наполегливо переконували сприяти припиненню блокади.

"Від Садового вимагали сприяти частковому розблокуванню поставок вугілля і будматеріалів на тимчасово окуповану частину Донбасу", - розповідають джерела 112.ua в Адміністрації президента. Варто відзначити, що невдовзі після зустрічі відбулося часткове розблокування ряду ділянок, яким постачалося вугілля.

Новини за темою: Данилюк: Втрати від блокади Донбасу можуть скласти до 2% ВВП

Однак не минуло й двох місяців з дня початку блокади, як влада вирішила взяти в цьому питанні ініціативу в свої руки. Чому?

За інформацією джерел 112.ua в Адміністрації президента, рішення щодо скликання засідання РНБО було ухвалено в понеділок 13 березня. Гарною підмогою для Банкової став інцидент за участі народного депутата Володимира Парасюка на одному із блокпостів Донбасу.

"А уявіть, якщо б Парасюк прийшов зі зброєю. Це вже була б громадянська війна", - розповів автору цих рядків один із депутатів від "Блоку Петра Порошенка".

У середу вранці секретар РНБО Олександр Турчинов повідомив про призупинення переміщення вантажів через лінію розмежування. Він зазначив, що для зняття цих обмежень необхідно повернення контролю над українськими підприємствами, а також відведення важкого озброєння.

Навіщо Порошенкові блокада і коли її знімуть?

Так чому ж все-таки нині Порошенко вирішив, що настав час очолити блокаду Донбасу, яку спочатку неофіційно підтримували люди, близькі до екс-керівника Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ігоря Коломойського? За даними джерел 112.ua в Адміністрації президента і "Блоку Петра Порошенка", у такий спосіб на Банковій серед іншого розраховують домогтися посилення санкцій проти Росії.

Новини за темою: Що пишуть світові ЗМІ про блокаду Україною сполучення з Донбасом

"Порошенко сподівається, що ЄС розширить санкції проти Російської Федерації у зв'язку з фактичним захопленням низки українських підприємств на Донбасі", - пояснюють співрозмовники, допускаючи, що до цього процесу можуть приєднатися і США.

Втім, МЗС Франції хоча й розкритикував офіційну Москву за легалізацію "паспортів" самопроголошених республік, а також "націоналізацію" підприємств, що належать Рінату Ахметову, але все ж закликав офіційний Київ продовжувати зусилля з припинення блокади Донбасу.

Ще однією можливою причиною називають реакцію на початок примирення в "Опозиційному блоці", в якому група, близька до Юрія Бойка і Сергія Льовочкіна, підтримує проведення дострокових парламентських виборів. Останнім часом група Ріната Ахметова стала більш лояльною до своїх однопартійців у цьому питанні. Що не подобається Банковій. Прихильники глави держави також вважають, що, підтримавши блокаду, гарант зміг набрати рейтингових балів. Противники ж на це зазначають, що підвищується ризик остаточної втрати тимчасово окупованої території.

Новини за темою: США стежать за блокадою Донбасу і сподіваються на мирне врегулювання, – Держдеп

Втім, в Адміністрації президента розраховують, що блокада Донбасу не буде тривалою.

"Звичайно ж, в результаті блокади буде завдано економічних збитків, однак наші розраховують, що вже за місяць-два вони (представники самопроголошеної "ДНР", - авт.) почнуть повертати контроль над українськими підприємствами", - пояснюють джерела 112.ua в Адміністрації президента.

Хоча лідер "ДНР" заявив про облогу з боку Києва, що йому "все одно".

Ігор Римський