М’яка сила. За кого на виборах будуть правоохоронці?

М’яка сила. За кого на виборах будуть правоохоронці?
Арсен Аваков та Володимир Гройсман Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Арсен Аваков, котрий то називає приписані Петру Порошенку виборчі сітки "мерзотою", то обіцяє покарати "Нацкорпус" за атаку на гаранта; Юрій Луценко, який, здається, не може визначитися, хто йому більш антипатичний – підозрюваний у розкраданнях Гладковський чи його викривач журналіст Бігус; малопомітний нині Василь Грицак – як будуть поводитися на виборах керманичі силових органів, коли потреба примкнути до того чи іншого табору стане особливо актуальною?

Сьогодні здається, що положення сил визначено. Є силовики, готові підтримати чинного президента Петра Порошенка, і є ті (а, точніше – той), хто тяжіє до табору Юлії Тимошенко. Однак уся ця конструкція, ймовірно, обнулиться між першим та другим туром. Особливо якщо до другого туру вийде Володимир Зеленський – кандидат, котрий поки що не має очевидного лобі в силових структурах, але неодмінно набуде його, тільки-но зміцнить шанси на перемогу.

Після 31 березня спостерігати за "перевзуванням у польоті" топових чиновників (і не тільки правоохоронних) буде доволі цікаво. До цього моменту лишається якихось два з половиною тижня невизначеності. Використаємо їх, аби зробити рекогносцирування сил головних опонентів. І почнемо, звісно ж, з Міністерства внутрішніх справ, від якого значною мірою залежить те, мирними чи ні будуть події наступних тижнів.

"Міліція з народом"

В Україні, яка звикла до поствиборчих (і не тільки) ексцесів, питання про те, як будуть поводитися силовики при форс-мажорі, не позбавлене гостроти. При цьому є певне чергування тих випадків, коли міліція "була з народом" і коли – проти нього. Приміром, студентська революція-1990 минула без застосування насильства до її учасників. Зате "Україна без Кучми" закінчилася не тільки масовим побиттям антикучмістів, а й засудженням їх до тривалих тюремних строків. Наступна революція – Помаранчева – була мирною, вона супроводжувалася зворушливим братанням з міліцією і гвоздичками, увіткненими в щити силовиків. А ось чим завершилася Революція гідності, можна не нагадувати: розстріл Небесної сотні все ще живий у пам'яті багатьох.

Новини за темою

Однак варто зауважити, що "поганої/доброї" міліції/поліції в цьому контексті не буває в принципі. Є силовики, які отримали наказ і виконали його, і є силовики, які не отримали відповідних розпоряджень. У 1990-му і 2004-му наказу атакувати не було – тодішня влада не взяла на себе такої відповідальності, вважаючи кращим варіантом стіл переговорів. А ось у 2001-му і 2014-му покласти край протестам було вирішено силовими методами. Що ж чекає на нас цього року, коли ЦВК оголосить переможця президентських перегонів?

На щастя чи нещастя, але відповіді на це запитання не знає ніхто. Певна циклічність нашої історії обіцяє, що гіпотетичний Майдан-2019 (не обов’язково великі протести) буде безкровним. Однак експерти, з якими ми поспілкувалися, пропонують вийти з парадигми історично значущих соціальних потрясінь і розглянути роль теперішнього керівника МВС Арсена Авакова під більш приземленим кутом зору.

"Поліція має доволі широкі можливості під час виборів, адже саме поліція супроводжує бюлетені й протоколи, саме поліція реагує (або ні) на порушення виборчого законодавства, і саме поліція – єдиний непідконтрольний президенту силовий орган, причому найбільший. При цьому я не думаю, що на цих виборах можуть відбутись події, хоч трохи подібні до Майдану. Ймовірніше, що йдеться про те, аби майданів після цих виборів взагалі не було. Не дати вкрасти голоси кандидата – це суттєва допомога", – зауважує Дмитро Сінченко, голова Асоціації політичних наук.  

Позиція поліції на нинішніх виборах, швидше за все, буде полягати в невтручанні в процес і за необхідності в ігноруванні дрібних правопорушень. При цьому, однак, Авакову "є що запропонувати, крім впливу на МВС: через контрольованих кандидатів він має можливість впливати на рішення дільничних та окружних комісій. Якщо говорити про потенційну спроможність до Майдану, то навряд чи можна очікувати, що наступні вибори до нього приведуть, бо занадто низький рівень довіри населення до всіх кандидатів, а головні конкуренти не пропонують радикально різних напрямів розвитку держави", – додає Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму.

Блеф та ще раз блеф

Публічна позиція самого голови відомства Арсена Авакова є чіткою та визначеною: він взагалі – над процесами, не стає ні на чий бік, але за порушення закону обіцяє карати. Однак офіціоз завжди розходиться зі справжніми думками та намірами чиновника. Тож недарма півтора місяці тому депутат Сергій Лещенко обнародував інсайд про те, що Аваков йде на зближення з Юлією Тимошенко, мовляв, сторони вже уклали певний пакт.

У відомстві Авакова це заперечили, а сам міністр виголосив гнівний спіч про організацію виборчих "сіток" та "каруселей". "Хочу попередити хитрих "політтехнологів", поки не пізно: МВС і Нацполіція ретельно вивчають цю інформацію, ми не допустимо підкупу виборців і скуповування голосів. Ми будемо діяти жорстко, незалежно від яскравості й соціального статусу кандидата, рівня його опозиційності або провладності", – заявив Аваков. Адресат такого сигналу сумнівів не викликав. Говорячи про високий соціальний статус кандидата, силовик мав на увазі Порошенка. І тим самим означив, що сам він по іншу сторону барикад.

Фото з відкритих джерел

Трохи згодом, 10 лютого (котре запам’яталося завдяки "кодовим" словам "Ложись, бандера!"), поліція фактично врятувала мітинг Тимошенко, ізолювавши під Юліних прихильників акцію, присвячену пам’яті Катерини Гандзюк. Ще пізніше на голову Порошенка обрушилася злива аваківських обвинувачень щодо застосування Банковою "виборчих сіток". Після чого тон заочних звернень головного силовика став зовсім зухвалим.

"Сьогодні я отримав чудову газетку. Думав, чергова підкидна газетка, а тут написано: "замовник – кандидат у президенти Порошенко. Тираж – 1,6 мільйона примірників". Один лист повністю присвячений тому, яке МВС погане і який Аваков необ'єктивний... Тут дискредитується поліція, а це не дозволено. Так вибори не виграються... За допомогою тиску на поліцію і на мене ці вибори не виграти", – попереджає міністр главу держави. І водночас стає на бік президента в ситуації із сутичкою, яку влаштували представники "Нацкорпусу" на мітингу Порошенка в Черкасах.

Тож на чиєму боці очільник МВС? Запитання непросте, а втім, позиція Арсена Авакова на цей момент близька до безпрограшної. Він пропонує свої послуги тому, кого вважає потенційним переможцем, але згодом може змінити точку докладання зусиль – тут багато що залежатиме від соціології. Ось тільки головним завданням силового міністра є перемога не на президентських, а на парламентських виборах.

"Чинний голова МВС розуміє, що головний виклик для Кабміну – це не вибори президента, а вибори парламенту. Саме парламентська коаліція пропонує кандидатури переважної більшості міністрів, у тому числі МВС. Тому для нього важливо не тільки підтримати "свого" президента, а й провести свою політичну силу в парламент, а не розчинитися в політичній силі майбутнього президента", – коментує Богдан Петренко.

Ось тільки це завдання буде в рази складнішим. За нібито наявною на сьогодні негласною угодою Авакову в разі перемоги Тимошенко відходить портфель міністра МВС, а "Народному фронту" – місця в майбутньому виборчому списку Юлії Володимирівни. З чуток, не буде обділеним і лідер "НФ" Арсеній Яценюк – йому може знову дістатися посада прем'єра.

Взаємне тяжіння "Батьківщини" і "Народного фронту" нібито настільки велике, що сторони вже домовляються і про перекроювання Конституції та про перехід до парламентської форми правління. Останнє, щоправда, вельми сумнівне: усі, хто хоч скільки-небудь уявляє амбіції Тимошенко, не вірить в її готовність добровільно урізати довгоочікувані та вистраждані повноваження.

Тож, роздаючи певні аванси, Юлія Володимирівна, можливо, блефує. Тим паче що її на відміну від Авакова хвилюють насамперед президентські вибори, а не парламентські. "Якщо Тимошенко переможе, її позиція в перемовинах з Аваковим, з його депутатсько-силовим кланом значно зміцниться", – зазначає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Іншими словами, після отримання заповітної булави глава "Батьківщини" може повести переговори зі своїми вчорашніми попутниками зовсім в іншій тональності. Тим паче що і тепер не стільки Тимошенко робить ставку на Авакова, скільки Аваков – на Тимошенко. "Як і більшість політиків, він намагається розкласти яйця в різні кошики, особливо – у відсутності чіткого розуміння, хто саме переможе на виборах президента", – додає Богдан Петренко.

Чи знає Юлія Володимирівна про подвійну (якщо не потрійну) гру свого давнього соратника? З її політичним досвідом – найімовірніше, що так. Але, блефуючи сама, вона не заважає блефувати іншим. Саме тому "Аваков перебільшує свою значущість. Фактор того, як будуть поводитися Нацполіція і міністр, є важливим, але не єдиним. Не будемо забувати і про СБУ, котра залишається під президентським контролем, і про те, що МВС – тільки частина силового контуру, нехай і найбільш дієздатна. У президента України достатньо інструментів для захисту – і медійних, і фінансових, і адміністративних. І це не кажучи вже про ЦВК, де превалюють прихильники чинного президента" – вважає Вадим Карасьов.

Уся президентська рать

До речі, про СБУ. На відміну від Міністерства внутрішніх справ у цього відомства (а точніше в його голови) вкрай вузький простір для маневру. Діяльність СБУ на виборах відбувається далеко від революційних майданів. Функція Служби – кібербезпека та нейтралізація спроб зовнішнього втручання. Але, крім того, чинний керівник СБУ Василь Грицак – людина Петра Порошенка. "Якщо міністра МВС призначає парламент, то обрати кандидатуру на голову СБУ – прерогатива президента. Тож Грицак прекрасно розуміє, що нікуди з цього човна не дінеться", – вважає директор Інституту Горшеніна Кость Бондаренко.

Здавалося б: Грицак і не намагається втекти з президентського човна. Служба нині активно викриває проросійських агентів в українському сегменті Інтернету, тобто займається своїми прямими обов'язками. І навіть те, що на СБУ посипалися звинувачення в прослуховуванні кандидатів у президенти, також вказує на вірну службу Грицака Петру Порошенку. На додачу й Юлія Тимошенко прямо звинуватила Службу безпеки в організації провокацій проти неї, вказавши на президента як на замовника подібних дій. Одним словом, причин сумніватися в лояльності СБУ Банкова начебто не має.

Петро Порошенко і Василь Грицак Фото з відкритих джерел

Президентська вертикаль спирається й на низку інших силових стовпів. Антикорупційні відомства НАЗК, НАБУ і САП хоча й потрапляють самі в епіцентр скандалів (як-от НАБУ останнім часом), але все ж тримають в руках долі кандидатів, маючи практично на кожного з них достатній компромат. Порушення кримінальних справ, перевірка того, як використовуються фінансові кошти, – ось ті ниточки, за які лояльні до президента структури можуть смикати невгодних конкурентів.

Новини за темою

Не станемо скидати з рахунків і Генеральну прокуратуру. Власне, у підтримці Петра Порошенка генпрокурор Юрій Луценко досяг успіху і навіть перестарався. "Поява Луценка на з'їзді під час висунення Порошенка була неправильною, і, хоча він сказав, що його присутність пояснюється бажанням Генпрокуратури забезпечити чесні вибори, саме цей вчинок і може викликати звинувачення в політичній заангажованості генпрокурора", – каже науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.

А засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко додає: "Луценко розуміє, що, як би не склалася ситуація, він втратить свою нинішню посаду і, швидше за все, повернеться в політику". Таких планів генеральний прокурор і не приховує. Ще восени 2018-го в інтерв'ю каналу "Перший Західний" Луценко заявив, що після березня-2019 відмовиться від нинішньої посади, піде на парламентські вибори, будучи при цьому "в команді переможця".

Запам’ятаємо ці слова, вони є дуже важливими. Кого ж бачить переможцем Юрій Віталійович? Вочевидь, нинішнього президента. (У кожному разі, стиль його спілкування з Юлією Тимошенко, який можна назвати відверто хамським, нібито й не залишає надії на те, що ці двоє колись порозуміються.) Але якщо станеться так, що президентські вибори виграє саме вона, чи відкоригує Луценко свої з нею взаємини? Цілком ймовірно, що так, якщо його мета – бути з переможцем, яке б прізвище той не мав.   

Що й казати – посадовцям на кшталт Луценка доводиться нині важко, адже політичну кон'юнктуру доволі складно вловити. Надто вже багато доводиться враховувати нюансів. Наприклад, ще декілька років тому фактор добробатів міг би бути досить потужним козирем. Проте, як резонно запитує Олексій Гарань, а чим вони є тепер? "Більшість з них вже інтегровані в Національну гвардію або в Міністерство оборони. Їхня роль, вочевидь, зменшилась. І хоча свого часу казали про вплив Авакова на "Азов", ми повинні розуміти, що і Андрій Білецький веде власну політичну гру, і навряд чи він стане брати під козирок перед Аваковим. У кожного кандидата свої добробати", – лаконічно резюмує Кость Бондаренко.

Можливо, саме так усе і є. Принаймні, як стверджує Андрій Білецький, "полк "Азов" (попередня назва "Нацкорпусу", котрий він очолює) жодної міліцейської функції ніколи не виконував", а відтак, усі чутки про зв'язок між Білецьким та Аваковим – чистої води інсинуації.

Але "належить" комусь Білецький чи ні, вже не так важливо. Бо поки схоже на те, що основна лінія розлому пролягає між Аваковим та рештою силовиків. Але це, підкреслимо ще раз, станом на цей момент. У недалекому майбутньому не виключено жодні корективи, хоча вони не змінюють і не змінять того факту, що українські силові структури уражені вірусом заангажованості. Що, звичайно ж, не зможе не позначитися на чесності виборчої боротьби і на долі країни в цілому.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>