Мерська чехарда в "ДНР" як стратегія замилювання очей?

Швидкість, з якою змінюють керівні кадри в самопроголошеній "ДНР", іноді від керівного поста до в'язниці і потім у керівне крісло, мабуть, уже давно не дивує, але все ж на цьому тлі феномен Горлівки стоїть окремо

Мерська чехарда в "ДНР" як стратегія замилювання очей?
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Швидкість, з якою змінюють керівні кадри в самопроголошеній "ДНР", іноді від керівного поста до в'язниці і потім у керівне крісло, мабуть, уже давно не дивує, але все ж на цьому тлі феномен Горлівки стоїть окремо

Починаючи від так званої "русской весны", менш ніж за 2 роки в місті вже четвертий "офіційний" глава адміністрації, не рахуючи "народних" мерів і різних "самозванців" навіть за мірками "ДНР".

І умовно їх можна розділити на місцевих і чужинців-"варягів".

Місцеві: ближче до міста

Весна і частково літо 2014 р. запам'яталися калейдоскопом "народних" мерів, в числі яких:

- керівник Горлівської "самооборони", покликаної захищати місто від "бандерівців", як заявлялося тоді, Олексій Сапунов, втім, незабаром відмовився від цієї посади і згодом зник з міста;

- екс-перший заступник мера Едуард Матюха, який також недовго пробув "народним мером" і з часом перекваліфіковувався на директора ЖЕКу;

- загадковий "координатор від ДНР" Горлівки Володимир Колоснюк, в липні 2014-го затриманий СБУ в Бердянську під час переговорів щодо купівлі партії зброї.

Олег Губанов колись носив український прапор в петлиці Фото з відкритих джерел

Першим "офіційним" головою Горлівки від самопроголошеної "ДНР" "по праву" можна вважати горлівчанина, в минулому керівника охорони горлівського концерну "Стирол", а потім підприємця і депутата Горлівської міськради 6-го скликання Олега Губанова.

Після викрадення останнього легітимно обраного мера Горлівки Євгена Клепа Олег Губанов, можна сказати, одностайно був обраний "в. о." мера міста, як раніше так само під тиском був обраний секретарем міськради - фактично другою людиною в місті.

Новини за темою

Таким кар'єрним зростанням Олег Володимирович Губанов був зобов'язаний дружнім і в недавньому минулому діловим відносинам з впливовим польовим командиром початку "русской весны" Ігорем Безлером з позивним "Бєс".

На частку Губанова випав, мабуть, найбільш складний період - час активних бойових дій і практично щоденних артилерійських обстрілів і боїв до офіційного припинення режиму вогню осені 2014 р.

Зрозуміло, що вимагати в такій ситуації нормального функціонування міських структур неможливо, але принаймні досить оперативного усунення аварій на лініях енерго- і водопостачання (що було головним на той момент) вдалося досягти. Втім, набагато більшою є заслуга в цьому першого заступника мера, в минулому заступника міністра ЖКГ України горлівчанина Олександра Аліпова, який обіймав у жовтні 2015 р. посаду замміністра ЖКГ вже "ДНР".

Ігор Безлер Фото з відкритих джерел

Доля першого мера Горлівки від "ДНР" занадто пов'язана з його другом Безлером-"Бєсом", який проявляв забагато самостійності і під тиском глави "ДНР" Олександра Захарченка в листопаді 2014-го виїхав до Росії.

Зрештою своїм указом" від 13 січня 2015 р. Олександр Захарченко призначив наступного "офіційного" главу адміністрації Горлівки Андрія Дарковського. Новопризначений "мер" також був горлівчанином і за іронією долі також був раніше керівником охорони горлівського заводу "Фільтр".

Його доля також у певному сенсі виявилася схожою з попередником - перший період "мерства" Дарковського також припав на період активних бойових дій у районі Дебальцевого. Втім, і тоді міські комунальні структури працювали досить оперативно. Звичайно, наскільки це взагалі можливо, коли місто під артобстрілом протягом 10-14 годин на добу.

Також мер пішов у народ, взявши участь у традиційних святкуваннях 1 і 9 травня, пройшовши з колоною городян, стали частіше проводити різноманітні святкування, покликані відвернути жителів від бойових дій, які постійно нагадували про себе.

Андрій Дарковський Фото з відкритих джерел

Але все ж головним досягненням як мера Андрія Дарковського стало "будівництво року" у Горлівці при "ДНР" - будівництво мосту, що відновив зруйноване прихильниками "ДНР" через страх наступу ЗСУ ще в 2014 р. сполучення між Микитівським і Калінінським районами міста. Тоді цей проект було визнано пріоритетним, і 22 червня 2015 р. міст був урочисто відкритий. Але вже без другого офіційного голови Горлівки.

Новини за темою

Якось одразу у горлівчанина Андрія Дарковського не задалися відносини з "депутатами" "ДНР" від Горлівки Юрієм Крикуленком і Тетяною Демченко. З таємного конфлікт поступово переріс у публічний - "мер" звинуватив депутатів у неробстві, "роботі на свою кишеню" та інтригах, а "депутати звинуватили мера у культі особистості і масових "віджимах".

Зрештою 11 червня Андрія Дарковського було заарештовано у Донецьку працівниками так званого "міністерства державної безпеки ДНР".

Варяг: сьогодні - свято, завтра - криза

Майже 2 тижні місце мера Горлівки від самопроголошеної "ДНР" залишалося вакантним, поточними справами керував заступник мера Анатолій Копилов, який нині перебуває в СІЗО міста Києва.

Нарешті, 23 липня в ході свого візиту до Горлівки глава самопроголошеної республіки Олександр Захарченко представив горлівчанам нового мера. Ним став Роман Храменков, екс-мер Єнакієвого від "ДНР", стоматолог за освітою і за сумісництвом чоловік племінниці екс-президента України Віктора Януковича.

З таким набором якостей, головним з яких було те, що новий керівник був "чужинцем-варягом", зустріли градоначальника насторожено, хоча спочатку все було начебто, як завжди: міські комунальні структури працювали, життя і військові дії тривали.

Єдине, що відрізняло нового мера від двох колишніх у його роботі, - схильність до різного роду святкувань. Ярмарки, День Нептуна, Бульвар вихідного дня та інші змінювали один одного з незвичною швидкістю, а потім почали відзначати і зовсім незвичні для міста свята: День сім'ї, любові і вірності, що відзначається в Росії, або Всесвітній день миру.

Новини за темою

Першим дзвоником став особистий прийом мера в серпні 2015 р., на якому градоначальник запропонував шахтарям горлівської шахти ім. Леніна, які просили по допомогу в ремонті шахти, взяти її в оперативне управління і зайнятися відновленням. Це при тому, що на той момент гірники не отримували повноцінної заробітної плати вже понад 6 місяців.

Втім, це ніяк не позначилося на ставленні до мера з боку глави самопроголошеної "ДНР" Олександра Захарченка, і у вересні Роман Храменков став офіційним кандидатом на пост мера Горлівки від провладної партії "Донецька республіка" на виборах, які готувалися в той час.

Нарешті 2 жовтня мер міста і голова "республіки" разом відкрили горлівську загальноосвітню школу № 14, яка раніше постраждала в ході сильного артилерійського обстрілу.

Мер Роман Храменков і глава "ДНР" Олександр Захарченко на відкритті школи в Горлівці Фото з відкритих джерел

Однак з невідомої причини менш ніж через місяць відносини між Храменковим і Захарченком зіпсувалися, в Горлівці відбулася великомасштабна операція "правоохоронних" структур самопроголошеної "ДНР", яка виявила різні порушення. Ряд впливових горлівчан-прихильників "ДНР" і зовсім вирішили залишити місто.

Крісло під мером захиталося. У листопаді кілька разів відкладався візит Олександра Захарченка до міста, і щоразу очікувалося, що він представить нового градоначальника, але все закінчилося коротким візитом для нагородження бійців "армії ДНР" під звуки канонади.

Тоді ж у листопаді було завершено роботи над другим будівництвом року у Горлівці – газопроводом, який відновив постачання блакитного вогника до горлівського селища Гольмовський. Це стало "лебединою" піснею мера Романа Храменкова.

Але все ж уже в середині грудня стався остаточний провал, коли в Горлівці, втім, як і на всій території самопроголошеної "ДНР", почалася теплова криза: дотепер у багатьох квартирах міста температура не піднімається вище 12-15 градусів тепла. І це при тому, що на відміну від січня 2015 р., місто не було під серйозними артилерійськими обстрілами.

Станіслав Кім Фото з відкритих джерел

Врешті-решт, 1 лютого на офіційному сайті самопроголошеної "ДНР" з'явився указ Олександра Захарченка № 12 про призначення виконувачем обов'язків мера "депутата ДНР" і голови Добровільного товариства сприяння армії, авіації та флоту "ДНР" Станіслава Кіма. Про нього відомо небагато: мешканець Дніпропетровська, колишній учасник війни в Афганістані, який приїхав пізніше на Донбас і взяв участь в "русской весне".

Тактика 6 місяців

Всього за рік від січня 2015 р. по 1 лютого 2016 р. кабінет мера Горлівки у складі самопроголошеної "республіки" займали два мера, тобто в середньому 6 місяців на кожного, не вважаючи останнє призначення.

Така чехарда може здатися наслідком поганої роботи мерів, але досить поглянути на долю другого "офіційного" мера Горлівки Андрія Дарковського, щоб зрозуміти хибність цього висновку. Затриманий у червні 2015 р. мало не за звинуваченням у державній зраді, він був призначений спершу першим заступником, а потім і мером міста Сніжне. Непогана кар'єра для мера-невдахи, та ще й "зрадника".

Високе місце в адміністрації глави "ДНР" обіцяють і екс-меру Горлівки Роману Храменкову.

Словом, виглядає все так, ніби обидва впоралися зі своїм завданням, що полягало, схоже, в тому, щоб просто відсидіти у своєму кріслі 5-6 місяців. Як діляться спогадами працівники адміністрації Горлівки, Роман Храменков і не приховував, що його призначення в Горлівку є тимчасовим.

На запитання, навіщо це потрібно, розповіло джерело в провладній партії "ДНР" "Донецька республіка".

Новини за темою

"Зараз вирішувати якісь гуманітарні питання, відновлювати зруйновані об'єкти, так само як і налагодити повноцінний процес управління містами, особливої можливості немає. Все, що ми можемо зараз, - вирішувати якісь точкові питання сьогоднішнього дня, не більше. На місцях багато чвар та інтриг і мало реальної роботи. Тому щодо міст стоїть негласне завдання: якомога сильніше заповнити дозвілля місцевих жителів різними святами, переважно з числа тих, що відзначають у Російській Федерації, і відвернути їх якось. Також взято курс на призначення в найбільш проблемні міста "республіки" іногородніх мерів. Будучи зайдами, вони навряд чи сильно загрузнуть у місцевих чварах, але головне, що та можна спитати з нової людини! Перші 2-3 місяці вона буде входити в курс справ, чим можна пояснювати можливі невдачі в управлінні містом, а коли цей час спливе (як правило, це 5-6 місяців), на її місце приходить інший керівник, такий же чужинець і новий, і все повторюється спочатку", - поділився стратегією керівництва "республіки" джерело.

У тій же Горлівці з кінця літа дійсно узято курс на заповнення дозвілля жителів святами, а роботи з відновлення зруйнованих об'єктів найчастіше здійснюються не за рахунок "Центру відновлення ДНР", як про те заявляють, а за рахунок підприємств і частково Горлівської єпархії.

Депутати від "ДНР" здебільшого з'являються на святах, у вільний же час займаються "кришуванням" металобрухту та розважальних закладів (як депутат Юрій Крикуленко) і аферами з гуманітарною допомогою (як депутат Олександр Сереженко).

Інтригами депутатів, а також небажанням Андрія Дарковського звільняти крісло мера, схоже, і пояснюється його арешт у червні 2015 р.

Чи стане черговий новий "мер" Горлівки Станіслав Кім черговою прохідною фігурою для "відсидки" у кріслі 5-6 місяців, або запам'ятається якимись реальними досягненнями, стане ясно вже до літа.

Микита Сініцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів