Медреформа. Просто про складне і наболіле

Незабаром в Україні стартує, мабуть, найбільш масштабна реформа, яка, так чи інакше, торкнеться кожного з нас

Медреформа. Просто про складне і наболіле

Тетяна Святенко

редактор 112.ua

Незабаром в Україні стартує, мабуть, найбільш масштабна реформа, яка, так чи інакше, торкнеться кожного з нас

Медреформу вже проголосували в першому читанні в парламенті, а Кабмін готовий виділити гроші на її реалізацію. Відповідні зміни внесені в бюджетну резолюцію на три роки вперед. У разі, якщо Верховна Рада в липні проголосує реформу у другому читанні, то вже з осені розпочнуться перші зміни, а до 2020 року ми будемо лікуватися вже зовсім за іншою схемою.

Чи дійсно з початком медреформи безкоштовно ми зможемо тільки викликати швидку, а в поліклініці - тільки поміряти температуру, чи правда, що запис до сімейного лікаря буде виглядати страшніше, ніж черга за біометричним паспортом, а за планову операцію доведеться заплатити шалені гроші, 112.ua з'ясовував у МОЗ.

Новини за темою

Спойлер: заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк розповів, що все далеко не так страшно і обов'язково все буде добре, але не відразу. За його словами, чарівної таблетки, яка б вилікувала за один день всю українську систему охорони здоров'я, на жаль, не існує, тому реформа буде проходити в кілька етапів.

 З чого все почнеться?

(коротка відповідь: "Ми все змінимо!")

"Все почнеться з реформи в першій ланці медичної допомоги. Реформа почнеться на рівні сімейного лікаря, дільничного терапевта, педіатра. Ми повністю змінимо принцип оплати цим лікарям. Будемо платити їм за кожну людину, яку він обслуговує. Зараз ці лікарі отримують стабільну ставку, вона маленька. Як результат – лікар ні в чому не зацікавлений. Пацієнти йому не потрібні, крім випадків, коли лікар справді любить свою роботу. Фактично єдиний шанс на сьогоднішній день пацієнтові отримати якісну послугу на цьому рівні, це потрапити до лікаря, який любить пацієнта. Тому що лікар така людина чи любить свою професію. Тепер ми додаємо до цього ще й фінансовий стимул. Тобто, ми будемо платити йому тільки в тому випадку, якщо його обирає пацієнт".

 Що зміниться для пацієнта?

(коротка відповідь: пацієнт повинен вибрати лікаря)

"Пацієнт зможе вільно вибрати для себе лікаря, який подобається і підходить йому. Незалежно від прописки. Оплата за пацієнта буде йти саме цьому лікарю. Тобто, держава буде повністю оплачувати первинну медичну допомогу. Нічого доплачувати у цього лікаря (сімейного, обраного пацієнтом, - ред.) не треба, за все заплачено. Не тому, що МОЗ змусило цього лікаря працювати за "спасибі", а тому що все сплачено за привабливими тарифами, з хорошим бюджетом, який Мінфін визначив на найближчі кілька років".

 Чи можна поміняти лікаря?

(коротка відповідь: можна і навіть без черги)

"Так. Є свобода вибору, а це означає, що можна змінювати лікаря. Це буде означати, що гроші за пацієнта автоматично йдуть тому лікарю, якого вибрав пацієнт. Міняти лікаря можна посеред року, ніяких дедлайнів немає. Також немає кінцевої дати, до якої потрібно спочатку визначитися з лікарем. Буде дата старту, яку, сподіваюся, оголосимо вже восени, якщо законопроекти проголосують. Не потрібно буде нікуди бігти, ставати в чергу, як з біометричними паспортами. Просто, при черговому зверненні потрібно буде обрати собі лікаря".

 Як вибрати лікаря?

(коротка відповідь: лікарі будуть ходити по квартирах і пропонувати свої послуги)

"Потрібно прийти і заповнити декларацію про вибір, щоб держава знала, до якого саме лікаря приписана людина. Для того, щоб платити лікареві за те, що він лікує конкретну людину. Така система призведе до того, що лікарі самі будуть зацікавлені у пацієнтах, будуть орієнтуватися на пацієнта, краще його обслуговувати. Самі лікарі починають йти до пацієнта. Наприклад, у місті – пройдуться по квартирах, в селі – по домівках. Лікар почне насправді турбуватися про здоров'я свого пацієнта, дзвонити йому, запрошувати на зустрічі, проводити профілактичні обстеження. Лікар буде фінансово зацікавлений в тому, щоб пацієнт був здоровим, він буде отримувати гроші незалежно від того, приходить пацієнт лікуватися чи ні. Тобто, для лікаря краще, щоб пацієнт був здоровий. Він тоді може мати більше пацієнтів, тому що менше хворіють, менше звертаються".

Новини за темою

Що зміниться для лікаря і для пацієнта?

(коротка відповідь: лікарю буде вигідно мати багато пацієнтів)

"Ми змінюємо фінансовий механізм. Лікар буде знати, що за зроблену роботу у нього буде заробіток. Лікар забуває про поняття "бюджетник", коли є фіксована ставка в 3,2 тис. гривень, а взяв він 100 пацієнтів чи 2 тис. пацієнтів, робить свою роботу добре чи погано, все одно він не отримає від держави більше, ніж свою зарплату. Але тепер він буде знати, що якщо у нього 2 тис. пацієнтів, що його обирають люди, він добре лікує, у нього є хороші гроші. Якщо у нього мало пацієнтів, то у нього буде менше грошей. Це означає, що ми мотивуємо хорошого лікаря. В старій системі ми мотивували лікаря, якому все одно. Для хорошого лікаря дохід істотно зросте і цей дохід буде у вигляді заробітку, а не зарплати. Якщо на зарплату лікар впливати не міг, то у випадку з заробітком він буде знати, що зможе заробити більше".

 Скільки буде коштувати лікування і з коли готувати гроші?

(коротка відповідь: лікування безкоштовним точно не буде до 2020 року)

"У 2018 році ніяких "драм" більше не буде, тільки перехід первинної ланки на нову систему. Фахівці та стаціонар ми почнемо переводити з 2019 року. Завершиться цей перехід в 2020 році. Суть така ж – приходячи до лікаря, пацієнт вже знає, що всі послуги доктора оплачені. Але, тут на рівні стаціонарів, можливо, буде не 100% фінансове покриття, як у первинній ланці. Почнеться це не раніше 2020 року. МОЗ призначили хороший зростання бюджету і та частина, де буде не вистачати державних грошей, не дуже велика. При цьому пацієнт буде знати наперед скільки треба доплатити. Наприклад, за плановими операціями держава покриває на певний відсоток і є відсоток, який не покривається. Пацієнт знатиме, що з цим робити. Варіантів багато: починаючи від добровільного медичного страхування, держпрограми, були такі ініціативи як медичні субсидії, коли ми малозабезпеченим людям виплачуємо цільові гроші для того, щоб вони нічого не платили".

Якими будуть відносини лікар-пацієнт?

(коротка відповідь: зрозумілими, пацієнт буде знати наперед скільки треба заплатити)

"Буде велика зміна в нашому житті. Коли ти йдеш в лікарню і думаєш, що ж там з тобою буде? Починаєш дізнаватися скільки потрібно дати грошей лікарю, скільки санітарові, який тобі каже, що треба принести ліки та витратний матеріал за свій рахунок. Тепер відносини пацієнта з лікарем будуть зрозумілими. Пацієнт знатиме, що саме оплачено державою і яку чітко визначену суму потрібно заплатити йому. При цьому, пацієнта більше не будуть відправляти в купувати для себе ліки. За роботу лікаря, за ліки, за витратний матеріал та аналізи вже заплачено державою і частково самим пацієнтом".

Про те, хто буде лікувати 112.ua розповів заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчеський.

Хто зможе вступати до медвузів?

(коротка відповідь: найрозумніші)

"Лікарем не може бути аби хто. По-перше, ми встановили мінімальний прохідний бал в медвузи. Ті, хто набрав менше 150 балів по ЗНО, не гідні бути лікарями. Такого раніше не було. До цього моменту лікарем міг стати хто завгодно, лише б платив. Так не повинно бути. Ми хочемо якісного лікування. Лікар не повинен бути лише б ким, ми хочемо, щоб той, кому ми довіряємо себе і своїх дітей, був розумніший, ніж ми. Ми не відчуємо "покращення вже сьогодні", але з цього моменту, абітурієнти, які погано вчаться в школі, не можуть стати лікарями. Професія лікаря не для всіх".

 Який медуніверситет кращий?

(коротка відповідь: той, де навчаються найрозумніші)

Новини за темою

"Ми хочемо, щоб державне фінансування, держзамовлення, отримував той університет, куди йдуть абітурієнти. Таким чином, тепер університети починають конкуренцію між собою за абітурієнтів з високим прохідним балом. Буквально: якщо всі підуть вступати в Тернопіль або Чернівці і ніхто не захоче вчитися в Києві, то Київ не отримає ні копійки. Ми створюємо здорову конкурентну атмосферу між ВНЗ, щоб вони боролися за абітурієнта, щоб вони показували, чому саме програма конкретного ВНЗ краща, і якість підготовки найкраща, і випускники здають іспити краще".

Хто може стати лікарем після випуску

(коротка відповідь: кращий з кращих)

“По-третє. Ми встановлюємо високу планку для випускників. В кінцевому результаті вони повинні показати конкурентні знання. Ми приводимо систему оцінки студентів до міжнародної. Хто не здасть міжнародний іспит, той не отримає диплом".

Медреформа це добре?

(коротка відповідь: а хто його знає, але щось робити треба)

У Facebook пройшов флешмоб #вимагаю_медреформу. В рамках флешмобу українці ділилися своїм сумним досвідом лікування у вітчизняних лікарнях. Сумних історій, що лякають, відверто жахливих - дуже багато. Дивлячись на ці історії, стає ясно, що реформа необхідна. Ось тільки чи не повторить вона долю реформи МВС, ми дізнаємося вже потім.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...