Маріонетки Коломойського: Чому податковий комітет Ради йде на поводу в олігарха

Український бізнес в шоці від ініціатив "слуг народу", які кардинально змінюють Податковий кодекс. Учора у Верховній Раді відбулися чергові слухання щодо деяких аспектів законопроектів 1210 і 1210-1. Учасники ринку вже буквально завалили профільний комітет листами з попередженнями про те, що пропоновані зміни можуть обвалити провідні по податкових надходженнях галузі економіки і спричинити катастрофічні наслідки. Втім, "слуги" непохитні, і законопроект, за нормами якого чітко проглядається тільки один бенефіціар – одіозний олігарх Ігор Коломойський, – наступного тижня може бути проголосований у першому читанні. Справа в тому, що Коломойський має величезний вплив у податковому комітеті Ради, де ряд депутатів пов'язані з ним спільними бізнес-інтересами, а решта проголосують як треба за вказівкою фракції.

Маріонетки Коломойського: Чому податковий комітет Ради йде на поводу в олігарха
Дело

Ігор Смолов

журналіст, економіст

Український бізнес в шоці від ініціатив "слуг народу", які кардинально змінюють Податковий кодекс. Учора у Верховній Раді відбулися чергові слухання щодо деяких аспектів законопроектів 1210 і 1210-1. Учасники ринку вже буквально завалили профільний комітет листами з попередженнями про те, що пропоновані зміни можуть обвалити провідні по податкових надходженнях галузі економіки і спричинити катастрофічні наслідки. Втім, "слуги" непохитні, і законопроект, за нормами якого чітко проглядається тільки один бенефіціар – одіозний олігарх Ігор Коломойський, – наступного тижня може бути проголосований у першому читанні. Справа в тому, що Коломойський має величезний вплив у податковому комітеті Ради, де ряд депутатів пов'язані з ним спільними бізнес-інтересами, а решта проголосують як треба за вказівкою фракції.

У вівторок в комітеті з питань фінансів, податків та митної політики відбулися чергові слухання за напрямами економіки, які зачіпає законопроект №1210 про внесення змін в Податковий кодекс, що викликав хвилю обурення. Ще на перших круглих столах, на яких за участю профільних асоціацій обговорювався документ, присутні члени комітету визнавали, що його секретаріат буквально завалений зверненнями від представників напрямів в економіці, для яких запропоновані у законопроекті зміни можуть мати катастрофічні наслідки. На вчорашніх комітетських слуханнях охочих донести цю думку до депутатів було настільки багато, що одну з секцій (з питання змін в акцизну політику, наслідком яких може стати різке підвищення цін на сигарети до 80-100 грн за пачку) перенесли на 1 жовтня.

Новини за темою

Цікаво, що для представників ЗМІ вхід на вчорашні слухання у комітеті був закритий. У кулуарах його учасники розповідали, що незважаючи на величезну важливість обговорюваних питань, у консультаціях брали участь лише по два-три депутати від комітету, хоча в його складі більше тридцяти депутатів. Варто відзначити, що на круглих столах в комітеті, на якому обговорювався скандальний документ, слуг народу було не більше. Але чому, якщо це настільки важливий законопроект? Забігаючи наперед, скажемо, що переважна більшість членів комітету від "Слуги народу" сидять там не для вирішення проблем, а банально для підняття рук. При цьому питання вирішує керівництво податкового комітету, в якому повсюдно особи, пов'язані з олігархом Ігорем Коломойським.

Що протягують на догоду Коломойському

За змінами до Податкового кодексу, які пропонуються законопроектом №1210, проглядається поки тільки один вигодонабувач – олігарх Ігор Коломойський, в один голос кажуть експерти і учасники ринку.

Так, законопроект №1210 вносить зміни в норми застосування стимулюючих ставок рентної плати для видобутку природного газу з нових свердловин. Причому запропоновані в редакції документа зміни повністю нівелюють застосування стимулів для буріння нових свердловин та використання сервісних контрактів. Стимулювальна норма була внесена в 2017 році за пропозицією Мінфіну після детальних консультацій з Міністерством енерговугілля і Державною фіскальною службою. Асоціація газодобувних компаній неодноразово підкреслювала позитивний ефект, який настав у результаті прийняття норми. Так, після її вступу в силу і надання державних гарантій щодо того, що ставки ренти змінюватися не будуть, з 2018 року на газовидобувному ринки відбулася помітна активізація. Зокрема, за 20 місяців дії законодавчих норм приватні компанії заклали майже 70 нових свердловин, третина з яких глибокі (вимагають великих інвестицій). Для порівняння, у 2017 році було пробурено тільки 22 об'єкти. Обсяг видобутку газу у приватному секторі в 2018 році показав зростання на 7%, тоді як у 2017 році він зменшився на 1%.

Новини за темою

Зараз "слуги народу" хочуть скасувати цю норму. Стимулююча рента невигідна Коломойському, бо він має інтерес в державній "Укрнафті", що сидить на фонді старих свердловин, крім того, має частку у приватній компанії "Укрнафтобуріння" (разом з партнерами Віталієм Хомутинником і Павлом Фуксом). За своїм звичаєм, Коломойський не вкладає жодної копійки інвестицій у розвиток компанії та буріння нових свердловин, тому ніякі стимули йому не потрібні. При цьому скасування стимулюючої ренти стане ефективною нормою для стримування від розвитку його конкурентів на ринку, у тому числі іноземних інвесторів. Класичний приклад, як олігархія гальмує розвиток української економіки.

Крім того, в тексті законопроекту передбачено ще один пасаж, за яким явно проглядаються інтереси Коломойського в "Укрнафті". Мова йде про пункт, що змінює правила гри в частині нарахування пені на податковий борг цієї компанії. Як відомо, борг утворився в результаті виведення грошей з держкомпанії через фірми-"прокладки" Коломойського, і станом на кінець 2018 року становив 28,8 млрд грн. З цієї суми 16,9 млрд грн припадають на штрафи і пені. При цьому сума пені продовжує зростати.

Крім того, законопроект голови податкового комітету Ради Данила Гетманцева передбачає підвищення ставок на залізорудну сировину з 8 до 10% (а з урахуванням підвищувального коефіцієнта показник буде ще більше). Це вдарить по компаніях, які видобувають та експортують залізну руду. При цьому ставка ренти для марганцевої руди, яку видобувають і збагачують ГЗК Коломойського, не змінюється. Крім того, щоб остаточно "притиснути" конкурентів Коломойського, у законопроекті №1210 передбачені також зміни базису для розрахунку рентних платежів: якщо всі роки до цього, як і в багатьох країнах світу, розмір ренти розраховувався виходячи з вартості первинної обробки ЗРС, у новій редакції Податкового кодексу запропоновано включити в базис і технологічний процес виробництва концентрату, агломерату і обкотишів, що виглядає вже не як рента на видобуток корисних копалин, а як по суті новий, додатковий податок для залізорудних ГЗК.

На цьому тлі "ArcelorMittal Кривий Ріг" навіть заявив, що виведе з України близько 433 млн доларів в якості дивідендів, хоча раніше компанія вирішила інвестувати ці гроші у розвиток.

А ось British American Tobacco взагалі переносить регіональний центр з Києва в Румунію через "непрогнозовану фіскальну і регуляторну політику уряду України". І експерти вказують, що на це є причини.

Новини за темою

Все ті ж податкові зміни передбачають підвищення акцизу на сигарети, який у разі ухвалення документа призведе до різкого подорожчання – до 80-100 грн за пачку. Спроби створити перешкоди в роботі великим іноземним тютюновим компаніям почалися ще в 2017 році, коли в Жовтих Водах Дніпропетровської області почала працювати тютюнова фабрика "Юнайтед Табако". Журналісти програми розслідувань "Схеми" на "Радіо Свобода" знайшли зв'язок підприємства з депутатом від "Народного фронту", наближеним до Миколи Мартиненка. На підставі проведених досліджень вони стверджували, що сама фабрика випускає сигарети з підробленими акцизними марками, ухиляючись таким чином від сплати податків. Зате міжнародні компанії нова влада хоче обкласти акцизами по максимуму.

Всі ці ініціативи можуть мати серйозні наслідки для української економіки. Зокрема, запропоновані зміни для галузі видобутку ЗРС можуть завдати величезний удар по металургійній промисловості і призвести до обвалу курсу гривні, в результаті скорочення обсягів експорту і, відповідно, надходжень валютної виручки, попереджають учасники ринку і експерти. Якщо зміни будуть прийняті в нинішньому вигляді, співвідношення ренти до комерційного прибутку буде в 10 разів вище, ніж у Росії, зазначає президент об'єднання "Укрметалургпром" Олександр Каленков. І це при тому, що на європейських ринках ЗРС головний конкурент України – Росія і перш за все компанія "Металлоинвест" Алішера Усманова, відомого олігарха, близького до Володимира Путіна.

Примітно, що зміни в підходах до оподаткування залізорудної галузі з'явилися після інтерв'ю Коломойського в одному з українських видань, в якому він говорив про нібито надприбутки українських ГЗК з видобутку ЗРС і закликав владу ввести обмеження на її експорт. "Я читав інтерв'ю Ігоря Валерійовича Коломойського, в якому він говорить про прибутковість залізорудного бізнесу, причому говорить абсолютно необґрунтовано, не з цифрами… у мене таке відчуття, що це було зроблено спеціально… щоб привернути увагу, досить провокаційно. Але він може дозволити собі все що завгодно говорити, головне - що будуть робити люди, які безпосередньо приймають законодавчі рішення, депутати", - сказав Каленков.

Маріонетки Коломойського

А депутати, мабуть, будуть голосувати так, як скаже керівництво фракції. У "Слузі народу" нечасто народні обранці мають право на особисту думку. Зокрема, в податковому комітеті у Ігоря Коломойського дуже серйозний вплив, а голова комітету й поготів є автором скандальних змін, які ринок називає "правками Коломойського".

112.ua

В керівництві парламентського комітету з питань фінансів, податків та митної політики як мінімум три людини з команди Коломойського – Хомутинника. Є такі і в рядовому складі комітету, який налічує 32 депутати і в якому 20 осіб представляють "Слугу народу".

Главу комітету і автора скандальних змін Данила Гетманцева пов'язують з одіозним екс-народним депутатом та бізнес-партнером Ігоря Коломойського (зокрема, в нафтогазовому бізнесі) Віталієм Хомутинніком. Гетманцев є одним з співзасновників оператора лотереї "М. С. Л.", який, даними ряду ЗМІ, неформально контролюється двома народними депутатами – екс-регіоналом Віталієм Хомутинником і не менш скандальним екс-"фронтовиком" Сергієм Пашинським. У 2015-2017 роках президент України за рішенням РНБО ввів проти "М. С. Л." санкції. Оператора підозрювали у фінансуванні тероризму. Служба безпеки зареєструвала кримінальне провадження та проводила досудове розслідування. При цьому сам Гетманцев фактично зізнався, що лотерейний оператор довгі роки працював у "тіні", для чого його юристи розробляли "легальні тіньові схеми". Тобто завданням Гетманцева і його фірми була оптимізація і юридичне прикриття незаконної діяльності лотерейного оператора, пише "Обозреватель". Сьогодні Гетманцев допомагає оптимізувати податки Коломойському і виступає за легалізацію грального бізнесу.

Данило Гетманцев Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Крім того, Гетманцеву оплачувала послуги офшорна фірма Selantia LTD, яка судилася з державою від імені Коломойського у справі "Приватбанку". "Лівий берег" навіть називав Гетманцева її власником, хоча сам він це заперечує.

Заступника голови податкового комітету Олександра Дубинського прямо і інакше як "людиною Коломойського" ніхто не називає. Мер Дніпра Борис Філатов на сторінці в Facebook пішов далі за всіх і публічно назвав Дубинського "говорящей жо…ой Коломойского".

Дубинський отримав популярність в якості ведучого програми "Гроші" і "Українські сенсації" на каналі Коломойського "1+1". Під час протистояння олігарха з попередньою владою України Дубинський у своїх програмах активно захищав олігарха і створював потрібну телекартинку, зокрема в медіапросторі знищував керівництво Нацбанку і особисто Петра Порошенка. За словами політолога Олексія Голобуцького, олігарх щедро оплачує послуги своїх журналістів, які допомагають йому зводити рахунки з ворогами. Це підтверджують котеджне містечко під Києвом і велика кількість нерухомості, знайденої ЗМІ у Олександра Дубинського.

Зараз Дубинський з дуже багатого журналіста моментально перетворився на дуже впливового парламентаря – займає керівний пост в податковому комітеті, делегований в конкурсну комісію з відбору незалежних членів наглядових рад державних банків, серед яких і "ПриватБанк".

Серед членів комітету є ще одна екс-журналістка "плюсів" – Ольга Василевська-Смаглюк. Вона не просто найманий працівник Коломойського, але і його бізнес-партнер в медіабізнесі. Василевська-Смаглюк володіє 0,1% акцій каналу "1+1". А під час передвиборної компанії вона обіцяла голосувати так, як скаже партія, в тому числі і за законопроекти, які можуть бути пов'язані з олігархом. А як скаже партія – здогадатися нескладно, враховуючи, що керівництво цієї партії і тягне в Раді податкові зміни.

Секретар податкового комітету Ігор Палиця – не тільки давній партнер Коломойського по бізнесу, але, як сам олігарх публічно визнавав – це його "товариш і друг". Екс-нардеп Сергій Лещенко називав Палицю депутатом Коломойського, який голосує за інтереси олігарха. Палиця – це рука Коломойського в Західній Україні, господар Волині. Пов'язаний з Коломойським з кінця 90-х, коли контролював компанію "Нафтохімік Прикарпаття", яка потім увійшла до бізнес-групи "Приват". Також Палиця був головою правління "Укрнафти" від "Привату", і в цей час держкомпанія продавала компаніям, пов'язаним з Коломойським величезні партії нафти і газу за заниженими цінами, чим нанесла державі мільярдні збитки.

Ігор Палиця Фото з відкритих джерел

Вище ми згадали тільки явних людей, які заробили міцну славу "слуг Коломойського". Чи долучаться до них у голосуванні інші депутати комітету? Хороше питання. Серед інших "слуг" - люди, які переважно не мають політичного досвіду і абсолютно залежать від волі керівництва партії. Що наштовхує на відповідь "так".

"Я усвідомлюю, що частина депутатів профільного комітету (в якому розглядається законопроект, - ред.) і Верховної Ради можуть бути залежними від Коломойського. Але мені хочеться думати, що вони розуміють ступінь власної відповідальності в результаті прийнятих рішень. Наслідки, які можуть бути для економіки (в результаті прийняття законопроекту №1210 в нинішній редакції, - ред.), можуть запам'ятатися, як запам'ятався 2008 рік, коли все полетіло шкереберть, обвалився курс гривні. Як запам'ятався 2014 рік", - каже Олександр Каленков.

Він підкреслює, що при цьому деякі люди будуть себе почувати спокійно, більше того, вони зможуть ще більше заробити в ситуації хаосу і впливу на владу. Розплачуватися ж будуть звичайні українці, законослухняний бізнес і в тому числі народні депутати: своїм ім'ям, репутацією і, звичайно ж, своїм політичним майбутнім. 

Ігор Смолов

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>